Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Scenariu emigrare SUA - curiozitati

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Se da urmatorul scenariu. Eu impreuna cu sotia dorim sa emigram in State. Ambii avem sub 30 de ani, eu inginer in domeniul auto, ea cercetator chimist. Amandoi suntem certificati pentru limba engleza si avem si ceva experienta in domeniul pe care il profesam.

Daca am cont bancar mai mult decat decent, si chiar intentionez sa cumpar o proprietate in SUA odata ce emigrez (este posibil?), este mai usor de obtinut viza? Si daca da, la ce viza ne-am incadra?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Viza de munca puteti obtine numai daca va sponsorizeaza o companie americana. Alfel , poate aveti sanse sa obtineti o viza turistica.
Daca in cont ai sume cu 6 zerouri in USD, poate mai sunt si alte solutii

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Am inteles. Sunt curios totusi, poti achizitiona o proprietate in SUA daca nu esti cetatean?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca poti, dar asta nu iti aduce nici un fel avantaj in obtinerea nici unei vize.
Ai sansa sa nu poti sa iti vezi proprietatea niciodata. Poate se  rezolva cu avocati, dar conteaza si cati bani ai sa ii platesti.

Edited by pasilla, 18 December 2016 - 21:56.


#5
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Ann0nyym0us, on 18 decembrie 2016 - 21:48, said:

Am inteles. Sunt curios totusi, poti achizitiona o proprietate in SUA daca nu esti cetatean?

da, bineinteles.
dar trebuie sa studiezi foarte clar treaba deoarece variaza de la stat la stat.
daca ai bani poti imigra pe biznis. dar cred ca cel mai bune site este cel official si cele ale diferitilor avocati specializati in imigrari. acolo sunt forumuri si poti afla multe. dar trebuie sa filtrezi cu atentie.

#6
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Cred ca ai nevoie de cel putin 500.000 pentru o viza de business. In afara de astea, exista H1B si loteria vizelor.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ann0nyym0us, on 18 decembrie 2016 - 21:31, said:

Daca am cont bancar mai mult decat decent, si chiar intentionez sa cumpar o proprietate in SUA odata ce emigrez (este posibil?), este mai usor de obtinut viza? Si daca da, la ce viza ne-am incadra?

Viza nu este usor de obtinut, iar pentru o viza de business iti trebuie bani gramada, plus o argumentatie convingatoare.

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Ann0nyym0us, on 18 decembrie 2016 - 21:48, said:

Am inteles. Sunt curios totusi, poti achizitiona o proprietate in SUA daca nu esti cetatean?
Da

#9
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014
ia o viza de turist; mi-e mi-a dat din prima; mergeam la o conferinta; intrari multiple pe 10 ani; din nefericire nu am ajuns niciodata; nici la conferinta nu am mai ajuns; pretul biletului avion prea mare  pt mine atunci.

#10
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Intenția de cumpărare nu contează cat timp cat timp nu ai $1Milion(parca $500000 pentru zone defavorizate) la dispoziție pentru investiție.
De cumpărat poți, mult nu o sa te ajute.
  • Daca vreunul dintre voi lucrează pentru o multinaționala care are HQ in USA va incadrati la L visa(Intra-company transferee, este dual intent).
  • Cum amândoi aveți studii superioare va încadrați la viza H1B, aici trebuie sa cautați sponsori iar dosarul trebuie aprobat de DOL si USCIS, visa este iarasi Dual intent.
  • Loteria vizelor.
NU stiu nimic de vizele E, posibil ca soția sa se încadreze ca cercetătoare.

#11
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Ann0nyym0us, on 18 decembrie 2016 - 21:31, said:

Se da urmatorul scenariu. Eu impreuna cu sotia dorim sa emigram in State. Ambii avem sub 30 de ani, eu inginer in domeniul auto, ea cercetator chimist. Amandoi suntem certificati pentru limba engleza si avem si ceva experienta in domeniul pe care il profesam.

Daca am cont bancar mai mult decat decent, si chiar intentionez sa cumpar o proprietate in SUA odata ce emigrez (este posibil?), este mai usor de obtinut viza? Si daca da, la ce viza ne-am incadra?

Ceva nu se leaga.Daca ai cont bancar mai mult decat decent de ce ai vrea sa emigrezi in US? Sincer,mi se pare aiurea,mai ales daca zici ca ai avea la o adica bani de o proprietate....nu vad de ce sa te legi la cap cu US cand poti merge linistit in restul lumii fara vize si alte porcarii.Eu am pasaport britanic,am vazut US de cateva ori dar nu m-as muta acolo pentru nimic in lume.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

 banculescu, on 18 decembrie 2016 - 22:21, said:

ia o viza de turist;
Nu se poate emigra cu viza de turist.
Pt initiator ar fi utila o viza de munca, si acolo fiind, sa ceara green card-ul.

#13
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
o cunostinta de-a mea, vrea sa se mute in State la pensie, in Florida! are bani sa-si cumpere casa, are bani sa traiasca bine merci. ei sunt amandoi ingineri, dar oricum n-or sa mai profeseze! Au vreo posibilitate sa faca asta?

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

 valentinag, on 10 mai 2017 - 10:11, said:

o cunostinta de-a mea, vrea sa se mute in State la pensie, in Florida! are bani sa-si cumpere casa, are bani sa traiasca bine merci. ei sunt amandoi ingineri, dar oricum n-or sa mai profeseze! Au vreo posibilitate sa faca asta?
Da.
Exista urmatoarele variante:
- 1. daca stau cu viza turistica, pot sta 6 luni pe an.
- 2. daca stau cu ESTA (sa presupunem ca si Ro va intra in VWP)  pot sta tot 6 luni, insa in transe de cate 3 luni (sa ma corecteze cineva daca gresesc)
- 3. daca primesc green card (sa zicem investitori cu minim 1 milion dolari investiti) pot sta permanent

Si noi ne gandim la posibilitatea asta, prin varianta 2. Dar mai avem destul pana la pensie, cine stie ce se mai schimba pana atunci...

#15
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Au viza pe 10 ani, au fost in vacanta in State, se mai duc si in toamna parca. N-ar vrea sa faca naveta in Ro la fiecare 6 luni.
Stiam eu ceva de 1 milion investiti, inca n-au ajuns la suma asta bani stransi, mai au un pic. Si ce inseamna investiti, in afara de cumparat casa? Sa deschida o afacere ceva?
Ma rog, ei vor sa se mute undeva la caldura si civilizatie. El ar vrea sudul greciei, exclus Italia, poate Spania, dar ea vrea State!
Se gandeau si la Cipru, doar ca cica nu vrea insula asa mica, eu le recomandasem si Tenerife sau Funchal.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

 valentinag, on 10 mai 2017 - 13:31, said:

N-ar vrea sa faca naveta in Ro la fiecare 6 luni.
Pai nu trebuie in Ro, poate sa fie in Caraibe, sau in Tahiti etc :)

 valentinag, on 10 mai 2017 - 13:31, said:

Si ce inseamna investiti, in afara de cumparat casa? Sa deschida o afacere ceva?
Investitie inseamna deschiderea unei afaceri care sa ofere min. 10 locuri de munca full time.
Nu cumparat de case, masini, aur Posted Image

Edited by Karhu, 10 May 2017 - 15:37.
typo


#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 valentinag, on 10 mai 2017 - 13:31, said:

N-ar vrea sa faca naveta in Ro la fiecare 6 luni.

 Karhu, on 10 mai 2017 - 15:36, said:

Pai nu trebuie in Ro, poate sa fie in Caraibe, sau in Tahiti etc Posted Image

6 luni pe an nu inseamna 6 luni in SUA si alte 6 in afara SUA? Sau e suficient sa iesi de pe continent si sa revii?

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

 Ann0nyym0us, on 10 mai 2017 - 16:49, said:

6 luni pe an nu inseamna 6 luni in SUA si alte 6 in afara SUA?
Ba da, aia inseamna. Deci daca nu vor alea 6 luni sa plece in Ro, pot linistiti sa se relaxeze prin ceva insule tropicale, de exemplu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate