Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Sare de Himalaya

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu sareaza la fel de tare ca aia romaneasca.
Si nu scriu ironic.

#20
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Luați mai sare de Himalaya ca e super tare. tare. E asa o mare chestie sa ai pe masa sare d Himalaya. Ciuciungaii ca sa obțină același efect își pun pe masa sare europeana (de praid, de Slănic etc)



#21
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postdestrug, on 09 decembrie 2016 - 17:23, said:

Cred ca ce ajunge acum la noi este sare obisnuita cu coloranti. Am incercat toate tipurile de sare pe care le-am gasit. Ce mi-a placut sunt fulgii de sare de la Maldon. Din pacate sunt destul de scumpi la noi, dar pentru carnea la gratar eu zic ca merita.

Mie imi place si aia de Guerande de la Mega, desi fulgii de sare de la Maldon sunt miezu :)
In schimb ce am vazut eu la Mega ca si sare de Himalaya, e ambalata in Bulgaria. Asa ca cel mai probabil ai dreptate, e sare colorata.

#22
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Era acum vreo 30 de ani pe vremea plumbuitului o sare industriala colorata în toate culorile curcubeului. Îți era mai mare dragul sa te uiți la ea, era linii linii numai culori, pasteluri etc opera de arta. Veneau bulgarii în vagoane CFR nu știu la ce se folosea, avea scop industrial știu ca nici la murături nu era buna. Dacă aia au fost fraieri și nu au stiu s o ambaleze frumos și sa o vândă la 100 de lei suta de grame ca Special Over-the-rainbow Youthness Salt...

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Principala caracteristica a sarii de Himalaya e ca nu are IOD (adica nu e iodata artificial), asa cum au toate sortimentele de sare romaneasca (masura imbecila a tampitilor care conduc, prin rotatie aceasta tara - au iodat toate sortimetele de sare, n-a mai ramas niciuna neatinsa de Semnul Fiarei).

In privinta calitatii, e mai buna sarea romaneasca, mai concentrata.

Edited by rosix, 09 December 2016 - 19:05.


#24
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 02.11.2009
Diferenta principala fata de sarea conventionala vanduta la noi e faptul ca nu are adaos de iod, o mare imbecilitate, sare pe care unii vor sa ne forteze s-o consumam deci din start merita folosita o sare fara acest adaos adica inclusiv acest tip de sare de Himalaya...

Sunt pareri diferite in ceea ce priveste continutul ei cum ca ar fi mai impura dar si ca ar contine mai multe minerale si ca nu ar fi procesata.

Eu unul o consum de multa vreme si pot sa spun ca imi place si o voi consuma in continuare!

#25
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,088
  • Înscris: 04.03.2014
Sarea de Himalaya provine din Pakistan defapt, si in multe tari e interzisa, contine multe elemente, unele din ele chiar periculoase, gen Cadmiul, un metal greu care in multe loturi de sare exportate din Pakistan depaseste normele admise. Problema mai grava e ca nu contine iodiu,  in multe tari din Europa s-a descoperit ca de cand cu sarile roz, rosii, negre, albastre si te mai miri ce(ca e mai misto sa dai cativa euro pe 250 grame decat 15 ce ti pe un kg) se intorc problemele cu tiroida din cauza lipsei iodiu.

View Postrosix, on 09 decembrie 2016 - 19:03, said:

Principala caracteristica a sarii de Himalaya e ca nu are IOD (adica nu e iodata artificial), asa cum au toate sortimentele de sare romaneasca (masura imbecila a tampitilor care conduc, prin rotatie aceasta tara - au iodat toate sortimetele de sare, n-a mai ramas niciuna neatinsa de Semnul Fiarei).


Ar trebui evitate asemenea tampenii aici in Gastronomicus.

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Uite ce am gasit eu despre sarea de Himalaya  http://diversificare...tiva-sanatoasa/
Recunosc ca si o consum si nu e atat de scumpa la 5-6lei/kg, depinde de unde o cumperi.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mie imi plac reclamele astea:
*****este o sare unica ce se dizolva foarte rapid fara a lasa nicio tenta de amar.
Este fructul marii, soarelui si vantului, complet naturala, nerafinata si fara aditivi. Odata ce ati folosit aceasta sare in buctarie, nu veti mai folosi alta!

SARE ROZ DE HIMALAYA
Este cunoscuta ca fiind una din cele mai pure si mai benefice varietati de sare din lume, si este un produs 100% natural, nerafinat si fara aditivi si foarte important fara adaos de iod. Este extrasa prin metode traditionale, zdrobita, spalata de mana si uscata la soare. Are proprietati nutritive si curative extraordinare, continand 82 din cele 92 minerale necesare corpului uman, fiind astfel un bun stimulant pentru circulatie, cicatrizant, detoxifiant, antihistaminic.

Edited by pasilla, 09 December 2016 - 21:59.


#28
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postionutzitaly, on 09 decembrie 2016 - 21:33, said:

Sarea de Himalaya provine din Pakistan defapt, si in multe tari e interzisa, contine multe elemente, unele din ele chiar periculoase, gen Cadmiul, un metal greu care in multe loturi de sare exportate din Pakistan depaseste normele admise. Problema mai grava e ca nu contine iodiu,  in multe tari din Europa s-a descoperit ca de cand cu sarile roz, rosii, negre, albastre si te mai miri ce(ca e mai misto sa dai cativa euro pe 250 grame decat 15 ce ti pe un kg) se intorc problemele cu tiroida din cauza lipsei iodiu.



Ar trebui evitate asemenea tampenii aici in Gastronomicus.

tampenia e la tine. sarea cu adaos de iod e nociva.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbelogerer, on 09 decembrie 2016 - 21:56, said:

tampenia e la tine. sarea cu adaos de iod e nociva.
Da e nociva. Se reduce numarul de bolnavi de cretinism si asta nu e bine pentru societate.

#30
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,088
  • Înscris: 04.03.2014

View Postpasilla, on 09 decembrie 2016 - 22:09, said:


Da e nociva. Se reduce numarul de bolnavi de cretinism si asta nu e bine pentru societate.

Din pacate creste :)  la copii lipsa de iod produce diverse forme de retard mintal.

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpasilla, on 09 decembrie 2016 - 22:09, said:


Da e nociva. Se reduce numarul de bolnavi de cretinism si asta nu e bine pentru societate.

Eu locuiesc intr-o zona cu iod din plin. De ce sa ma oblige statul sa consum iod in exces si sa-mi dau peste cap tiroida? Sa dea iod in zonele deluroase unde e nevoie, nu aiurea . Si asa orice cumperi din magazin este excesiv de sarat cu sare iodata . Ne mai miram ca suntem o natiune de obezi. Nu cumva din cauza iodului in exces si nu din cauza alimentatiei in exces ?
http://cesamancam.ro/iod-tiroida.html

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Asa zisa sare de Himalaya care de fapt este in general sare din Pakistan, salina Khewra, dar uneori este si din alte locuri, contine mai multe substante si metale.
Contine si fier - care consumat zilnic poate sa duca la acumulari toxice in organism (toate metalele sunt toxice cand se depaseste o anumita concentratie care este diferita pt. fiecare din ele).
Dar contine si cadmiu, cobalt, plumb, aluminiu, si alte metale.
Cadmiul este teratogen si carcinogen clasa I, extrem de toxic, deoarece izotopii naturali sunt radioactivi !
Si celelalte sunt toxice, atat plumbul cat si aluminiul - se fixeaza abele pe creier si provoaca saturnism, dementa, Parkinson, scleroza, etc.
Cobaltul este la randul lui puternic carcinogen, inclusiv prin ingerare, dar si prin inhalare provoaca fibroza pulmonara, cancer pulmonar galopant.
Aceste elemente se fixeaza si in oase, alaturi de potasiu si cesiu - iar cu izotopi radioactivi, se acumuleaza si formeaza o sursa de iradiere permanenta si interna corpului, fara protectia epidermei sau distantei.

Edited by loock, 10 December 2016 - 11:11.


#33
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
cantitatile continute sunt extrem de mici, astfel incat nu cred ca poate sa existe in mod realistic vreun efect negativ. In acelasi timp, daca sunt asa mici incat sa nu dauneze, cred ca sunt prea mici ca sa aiba vreun avantaj pentru sanatate.

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In postarea anterioara am subliniat ca se fixeaza si concentreaza in oase aceste metale, dar si in creier si alte oragane.
Prin concentrare si fixare in organism ele devin incompatibile cu o viata sanatoasa sau chiar cu viata.

Cine poate crede ca ingerarea de cadmiu si alte metale din cele mentionate, este nepericuloasa, nu este in masura sa traca concluzii corecte.

Sunt substante care si fara concentrare, ba chiar in cantitati infime sunt mortale, chiar si 1 mg.
Cu depuneri in oase si organe, se poate ajunge la cantitati de zeci su sute de ori mai mari.

Edited by loock, 10 December 2016 - 12:17.


#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postloock, on 10 decembrie 2016 - 12:12, said:

In postarea anterioara am subliniat ca se fixeaza si concentreaza in oase aceste metale, dar si in creier si alte oragane.
Prin concentrare si fixare in organism ele devin incompatibile cu o viata sanatoasa sau chiar cu viata.

Cine poate crede ca ingerarea de cadmiu si alte metale din cele mentionate, este nepericuloasa, nu este in masura sa traca concluzii corecte.

Sunt substante care si fara concentrare, ba chiar in cantitati infime sunt mortale, chiar si 1 mg.
Cu depuneri in oase si organe, se poate ajunge la cantitati de zeci su sute de ori mai mari.
Daca aceasta sare e atat de nociva, de ce se permite comercializarea pentru uz alimentar? In momentul cand este introdus in tara pentru consum uman, nu se fac analize, nu trebuie sa aiba un aviz de la ministerul sanatatii ?
Exista in comert sare de mare neiodata si cred ca e varianta cea mai safe. Cat despre sarea iodata, uite ce am mai gasit pe net
https://viataverdevi...leac-sau-otrava

Edited by Freddy12, 10 December 2016 - 13:26.


#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postbietu, on 09 decembrie 2016 - 16:28, said:

Pai vorbesti asa fara nici un link, ceva oficial?

Cam greu sa dai link la o emisiune de stiri de pe TV...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate