Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 

Samsung S8 - discutii generale

* * * * * 14 votes
  • Please log in to reply
15768 replies to this topic

#15733
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 29.03.2010
7-800 iei

#15734
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Anul asta, la anu 500 dupa care... cat transportul cu fanu pana la ...Dorohoi.
Eu daca nu incepea sa imi cada butoanele de pe el ii faceam vant, asa... o sa il tin pana la EOL.
Avand in vedere ca un S4 merge brici, o sa mai duca si asta 2-3 ani ca main phone fara probleme si apoi ca  back-up.
Desiii... la anu se anunta un nou BB 🤘 si poate ii fac vant ....

Dilema mea legata de acest model este insa daca s-ar putea pune Android 10 pe el !?
Avand in vedere ca S9 este un S8 cu amprenta in alta parte si cam atat, nu vad de ce nu ar duce si 8-ul androidul 10 !

Edited by SSpantzer, 05 December 2020 - 18:34.


#15735
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,760
  • Înscris: 23.05.2013
Ar putea, dar cum mai faci oamenii sa cumpere telefoane noi daca oferi totul si pentru cele de acum patru generatii?

Oricum ar fi alte builduri de Android, difera configuratiile ca interne si trebuie testate, nu e doar de pus acelasi Android si gata. :)

#15736
ciungu21

ciungu21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.02.2007
Buna seara,
Am cautat dar nu am gasit nicio informatie legat de personalizarea share meniului la samsung s8. Cum poti face sa nu-ti mai apara toate aplicatiile, ci doare cele pe care le vrei tu atunci cand vrei sa dai share la o poza de exemplu. Multumesc

Edited by ciungu21, 07 December 2020 - 23:02.


#15737
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,760
  • Înscris: 23.05.2013
Nu cred ca se poate. Apar toate aplicatiile care au posibilitate de share - dar se schimba ordinea in functie de cele mai folosite, asadar e cam irelevant.
Daca shareuiesti doar pe Messenger/Whatsapp alea vor fi primele si nu va fi nevoie sa cauti prin ele teoretic.

#15738
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
De cate ori are de facut actualizari ale aplicatiilor din Android dureaza jumate de zi pana le face pe toate....oare de ce?
Am router performant si viteza de 500 de la Digi deci n-ar avea treaba cu viteza....

#15739
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Dar de ce simti nevoia sa le actualizezi ?
Singurele aplicatii care le actualizez sunt cele bancare si cele de utilitati, si asta fiindca ma forteaza sa fac asta din cand in cand.
Ce sa zic, te pregateste pentru S21 😉
Mai curata-i cachele ca e simplu la ale noastre, nu ca la cele contemporane de iti trebuie pc ca sa intri in meniul download.
Cu spatiul cum stai ? Daca e cam full este plauzibil !

#15740
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Am spatiu la greu, card de 512gb si tel.vreo 40gb liberi....
Le actualizez doar cand cere, dar dureaza o juma de zi....

#15741
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Nu stiu ce sa zic, mai mult de 1-2 aplicatii nu am actualizat  simultan decat dupa vreun reset, update-urile automate sunt dezactivate , la fel si Gplay nu are acces la net datorita firewallului.
Eu le updatez punctual cand imi cere.
Mi-e mi-a iesit butonul de power din carcasa si ma obliga sa il tin in husa, am probleme hardware 😂😂
Da-i un reset, daca tot face pe nebunul , macar sa te simti bine.
Oricum la 150-200 de euro cat face , merge si intrat cu bocancii in el, rootat,  pus al os customizat,etc.

#15742
Poll77

Poll77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 02.05.2016
Fă update noaptea când se încarcă.

#15743
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,760
  • Înscris: 23.05.2013
La multe telefoane si nu doar Samsung am observat ca dupa cateva luni de utilizare aplicatiile nu se mai updateaza foarte rapid ca la inceput cand telefonul a fost nou sau proaspat resetat.

Ci dureaza mai mult, cateodata vizibil mai mult. Si asta in aceleasi conditii - acelasi WiFi, pozitie, internet, acelasi telefon deci nu se schimba nimic la hardware.
Pare sa fie doar ceva software, acumulare de junk in sistem, nu stiu. Dar nu se rezolva nici cu clear cache din meniu sau bootmenu.

#15744
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,967
  • Înscris: 15.06.2007
Astazi afland ca s-a lansat deja noua gama S21, (can repejor, in alti ani parca se lansau prin Martie), ma uitam la preturile modelelor mai vechi.  S8+ inca se mai gaseste de vanzare, unul nou avand preturi incepand de la 2000 de lei, in timp ce S10 Lite costa doar 100 de lei in plus, si are cam toate specificatiile superioare, RAM dublu, capacitate baterie 4500 vs 3500mAh, ecran mai mare.
Mi se pare ciudat ca S8+ nu a scazut mai mult la pret, ori S10Lite s-a devalorizat mai repede?

Attached Files


Edited by tfmercedez, 23 January 2021 - 19:20.


#15745
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020
S6 simplu încă este de vânzare la 2500 de lei, nou nouț.

#15746
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
In primul rand l-ai gasit pe niste baubauri de site-uri, eu nu as fi asa convins ca si exista in realitate.
Preturile sunt exagerate la lansare de aceea si pica in 6 luni cu mai bine de 20%.
Acum , ca sunt unii care se bat sa le ia samsung banii, e foarte bine.
Daca nu imi aparea o ciudatenie de comportamnt al displayului ,care da tente de gri cand are el chef si pe unde are el chef,spre exemplu backgroundul la tastatura il face gri insa cel de la browser negru, face din luminozitate un fel de ceata asa in paginile cu mult alb,etc, daca nu erau astea , nu aveam ce sa ii reprosez.
Asta nu inseamna ca nu il folosesc in continuare, oricum valoarea lui e zero pe piata, mai ales ca butonul de power cade din el, in rest fiind impecabil,folii Smart din prima saptamana si huse.
Incercati sa cumparati efectiv telefoanele respective !

Edited by SSpantzer, 24 January 2021 - 10:11.


#15747
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 16.07.2007
Trebuie sa fi nebun să mai dai pe un telefon de acum 6 ani atâția bani

#15748
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,967
  • Înscris: 15.06.2007
Adevarul este ca , aparent inexplicabil pentru mine, pretul telefoanelor,  a luat-o razna.
Adevarat, astazi samsung produce țîșpe mii de modele derivate fix din modelele de varf mai vechi, practic recicleaza tehnologia.
Nu-mi inchipuiam ca onsa ajunga gama S de la samsung sa sara de 4000 de lei, dar uite ca a ajuns si la 6000 de lei.
Acuma ori banii nostri nu mai au valoare ori ce dracu. Desigur, inflatia exista, preturile cresc, dar parca preturile flagshipurilor au preturi obscene.  
Am vazut si ce inseamna un telefon din gama entry, galaxy A , cu pana in 500 de lei:da ecran mare, baterie decenta peste 3000 de mAh, dar la camera, procesor, viteza.. te abtii sa-l dai de pereti.
Dar costa o fractiune din pretul unui "flagship".
Eu raman la obiceiul meu, trag de telefon pana cand crapa, si atunci trec la ceva lansat cu 1-2 sezoane in urma, care se vinde la jumatate din pretul de la lansare.  

Nu stiu daca softurile sunt intentionat modificate sa faca un telefon "obsolete" , dar daca imi amintesc bine, fiecare telefon nou se misca fulger cand era nou nout.
Tare mi-ar placea sa pot compara S2 cu S5 si S8 (astea le-am avut) cu softuri neupdatate din perioada fiecaruia , ca sa pot face o comparatie de "viteza cu care se miscau".

#15749
roby80

roby80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 04.12.2010

View Posttfmercedez, on 24 ianuarie 2021 - 15:24, said:

Adevarul este ca , aparent inexplicabil pentru mine, pretul telefoanelor,  a luat-o razna.
Adevarat, astazi samsung produce ţîşpe mii de modele derivate fix din modelele de varf mai vechi, practic recicleaza tehnologia.
Nu-mi inchipuiam ca onsa ajunga gama S de la samsung sa sara de 4000 de lei, dar uite ca a ajuns si la 6000 de lei.
Acuma ori banii nostri nu mai au valoare ori ce dracu. Desigur, inflatia exista, preturile cresc, dar parca preturile flagshipurilor au preturi obscene.  
Am vazut si ce inseamna un telefon din gama entry, galaxy A , cu pana in 500 de lei:da ecran mare, baterie decenta peste 3000 de mAh, dar la camera, procesor, viteza.. te abtii sa-l dai de pereti.
Dar costa o fractiune din pretul unui "flagship".
Eu raman la obiceiul meu, trag de telefon pana cand crapa, si atunci trec la ceva lansat cu 1-2 sezoane in urma, care se vinde la jumatate din pretul de la lansare.  

Nu stiu daca softurile sunt intentionat modificate sa faca un telefon "obsolete" , dar daca imi amintesc bine, fiecare telefon nou se misca fulger cand era nou nout.
Tare mi-ar placea sa pot compara S2 cu S5 si S8 (astea le-am avut) cu softuri neupdatate din perioada fiecaruia , ca sa pot face o comparatie de "viteza cu care se miscau".
Si eu am un S5 si un S8 acum urmeaza sa trecem pe S20 sau poate un S20+? Posted Image

#15750
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Depinde de buget !
Eu cand nu am ce face si studiez cam cu ce l-as inlocui, de fiecare data ma opresc la Note10, pixel5 sau iphone12pro.
La mine e mai simplu insa, singurul criteriu este sa il pot folosi cu o singura mana si spate macar mat daca nu metalic.
Nu ma intereseaza camere, stocare, 5G sau altele.
Citeam azi despre cat de total inutil este un flagship daca esti un utilizator normal, adica browsing, retele sociale, multimedia.
Ce nu am inteles este ce reprezinta mai exact un power user caruia ii trebuie toata puterea aia de procesare !
Altfel, sigur mai trag si anul asta de S8, face 4 ani, nu maraie pentru ce imi trebuie, si mai fac si altele decat browsing si mesagerie.
Am dat 150 de euro pe el la abonament, daca iau banii astia e bine , oricum daca il vand imi iau injuraturi la cum se comporta ecranul, deci cel mai sigur va ramane de backup.
Urmatorul telefon va fi unul care nu va avea spate de sticla si pe care il voi folosi fara cover, cea mai mare porcarie posibila inventata vreodata.

Edited by SSpantzer, 24 January 2021 - 20:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate