Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Achizitie 4x4 pentru truck camper

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004

View Posthorean, on 05 decembrie 2016 - 17:28, said:

Totusi nu iti este mai usor sa cumperi local si o vinzi dupa ce iti faci treaba? Ai zis america de sud. Iti iei de acolo, te folosesti de ea, o vinzi. Vrei alaska, zbori pana acolo, iei masina si dupa care o vinzi. Daca planifici de acasa de unde sa cumperi si stii ce, ai un traseu cat de cat stabilit cred ca ar fi mai usor si poate chiar mai ieftin daca esti si la buget. Ar fi bine sa stii si care sunt masinile mai populare sau pe care le poti repara relativ rapid si usor in zonele care le frecventezi.

Tu iti faci griji de vanzare, dupa ce am scris am vazut. Poate ai timp sa frecventezi cluburile locale de offroad ( din tarile pe care le vizitezi) si iti faci o idee din timp despre cum stau lucrurile. Prezinti povestea ta, zici ca esti doar in trecere, poze pe unde ai umblat etc.

Am studiat ceva problema din mai multe puncte de vedere.
Singura tara din care poti sa cumperi in America de Sud e Chile. Si poate dura pana la 30 zile sa obtii actele. Sunt cateva masini dar problema e legat de ce poti sa faci cu masina.
Daca-mi amintesc bine termenul limita cat poti sa fii iesit cu masina din Chile e de 6 luni. Apoi nu pot sa vand masina legal decat tot in Chile. Ma limiteaza mult. Eu vreau sa merg in America de Nord dupa America de Sud. Tot mai bine e sa fii proprietar de masina straina. Unele granite nu te lasa deloc sa iesi cu masina din Chile am inteles. Au frica ca oamenii "exporta" masini in Peru unde sunt mult mai scumpe.

#20
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Offf... mult succes in aceasta calatorie. Poate tii  un jurnal de calatorie, daca prinzi ceva net pe unde ii umbla. Legat de ce te intereseaza, nu stiu sa te ajut. Bafta.

#21
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru expeditii in afara Eu as recomanda Toyota Hilux daca vrei  ceva mai nou sau un Landcruiser 79 pickup daca or fi prin Eu...

#22
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostFreeMan_FX, on 05 decembrie 2016 - 16:27, said:

Nu vreau sa cumpar masina noua.
Nu am probleme neaparat cu masini modificate dar sa fie trecuta in acte masa suportata altfel poti sa ai probleme la granite cu astfel de modificari sau incarcari excesive.

@Pololica Prin camper intelegi rulota? Nu vreau rulota, prea mare, prea grea.
Masina va trebui trimisa pe vapor si la masini mari costul e prea mare.
De aceea vreau sa trimit masina de aici si truck camperul probabil va fi cumparat din SUA si apoi cobor in jos.
Exista anumite categorii de pret pentru transport pe vapor. Si as vrea sa ma incadrez in prima care oricum are un cost destul de mare ( aprox 2000 Euro pe sens).

Nu voi face off-road extrem.

Autorulota (mai pe romaneste o duba cu bena transformata in camera locuibila) Asta e o autorulota (am luat-o aleatoriu pentru poza)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate