Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Sfat achizitie dslr: Canon 70d vs 80d vs Nikon 7200

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Multumesc @calexe,  dar m-ai pus off. Treb sa ajung la un monitor mai mare sa vad diferentele. Cu toate astea am citit pe net ca iese in evidenta la focala maxima in macro, in celelalte cazuri nefiind vizibila. Oricum nu mi se pare admisibil sa tii pe 'raft' produse ce se vor a fi semi-pro, inca la preturi astronomice (peste 900 lire la unele magazine) si cu asemenea probleme. Am sa incerc totusi sa vad pe monitor/tv cat de accentuata e problema si daca as putea trece peste.

In cazul asta revin de unde am plecat: ce sa-mi cumpar? Care e 'the best my money can buy'? Apreciez exigentele voastre dar tineti cont ca nu traiesc din sau pt foto.
Planul meu era: 24-70mm f4 l ca main de zi cu zi, 50mm f1.4 si canon 100mm f2.8 macro folosite si ca lentile rapide pt indoor/night  ( am schimbat tamron-ul dupa ce am citit aici problemele de focus intalnite la sigma/tamron pe body-uri canon/nikon si le-am asociat cu nemultumirile mele din trecut, initial am crezut ca eusunt vinovatul- ce nu e exclus inca). Inca eram cu nasul pe site-uri pt un obiectiv tele cu stabilizator ( ceea ce lipseste la 70-200mm f4l usm) si a unui sw.
Nu am nici un magazin specializat in zona si doar maine pot da o fuga pana in Cambridge ( caci in restul saptamanii incep si termin serviciul cand toate sunt inchise ) sa ma uit eventual si la nikon 610d si 750d cu toate ca obiectivele pt nikon mi s-au parut mai piperate. Inca putin si o sa ajung la 5d mark4 - lucru agreat de prietena atata timp cat petrec mai mult timp pe acasa :lol: ( dar ar fi peste limitele bunului simt )

#20
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Acuma tu ar trebui să știi mai bine ce zone dorești să abordezi. Nu te băga în prea multe din prima.

Obiective cu raport preț/calitate decent la Canon ar fi, în opinia mea, următoarele: 16-35 f/4L IS USM, fixele non-L IS USM de 24, 28 si 35mm, 70-200 f/4L IS USM, 100 f/2,8 Macro USM, 135 f/2L USM, 200 f/2,8L USM. Mai e și 85 f/1,8 USM, dar e foarte vechi și probabil e o versiune nouă pe țeavă. Îl urmăresc și eu pe acesta (pe cel nou).

Apoi ai seria de obiective STM destul de reușite, inclusiv 24-105. Astea au prețuri prietenoase. Nu beneficiază de construcție prea solidă, deci ușurel cu ele. Va trebui să te decizi dacă vei dori FF mai târziu pentru a ști dacă excluzi EF-S STM.

Nikon are camere mai bune. Numai că obiectivele au devenit un lux de vreun an încoace.

Deci ai pe ce goli portofelul.

#21
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Nu ma arunc, prioritare erau primele 3,  urmatoarele 2 mai aveau de asteptat pana mai in vara.
Nu stiu cu ce o sa sfarsesc anul care vine. Putin probabil sa apara  ce vreau pana in martie , de aici nu am de la cine sa imprumut iar sa inchiriez...mai bine cumpar un crop din banii aia. Insa tinta e FF entry lvl, de aceea nu am pus ef-s pe lista.
Preturile sunt destul de piperate ( ma refer la cele vizate de mine: 16-35 si 70-200 is ), dar tinand cont ca fumez pe an aproape toata lista aia, se poate rezolva cu putina vointa. Problema tot ramane la obiectivul good all-aroud care era si principalul target. Sincer m-am uitat la mai multe review-uri si nu am sesizat vreo problema grava cu acel focus shift, iar pe e-bay se vinde sh  la cat dau eu pe el de nou ( 150 cash back de la canon), deci pierderi minime sau deloc la revanzare in momentul de fata. Pe de alta parte pot trimite inapoi obiectivul care e inca pe drum, sa mai pun 150 si sa iau 24-105 care oricum o sa fie pe asigurare cu toate celelalte - de o vrea sa crape macar stiu ca o sa fie inlocuit/reparat
Alte idei care sa acopere plaja asta de focale (incluzand si third party desigur)?

#22
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
All around: eu dau cu smartphone. Mid-level, Huawei P9 (120€ cu abo). E ok. Cred că și 24-105 STM e ok ca all around.

Eu am spus despre ***vechiul*** 24-105 f/4L IS USM că avea problemă cu cablul flex. La V2 bănuiesc că e rezolvată treaba.

24-70 f/4 e relativ nou. Cred că pe ebay sunt mai degrabă obiective noi grey market la vânzare. Prețul SH îl vei vedea peste 2-3 ani. Focus Shift e explicat și exemplificat foarte clar pe TDP. Dacă te va deranja sau nu - tu ști.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate