Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2546 replies to this topic

#631
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Sa nu folosesti racleta moale pe geamuri ptr ca o sa se zgarie, cumpara un burete verde cu teflon de la vileda, stropeste cu apa fierbinte suprafata vitrata si apoi curata cu buretele muiat in detergent de vase cu apa calda.Dai un strat pe toata zona din belsug freci un pic , lasi sa se inmoaie treci la alt geam faci acelasi lucru apoi te intorci la primul si repeti operatiunea insistand cu buretele partea abraziva.Daca nu se duce comanda solutia kimicar ptr curatare pete lavabil (albastra)e super ok, iar ptr urme adeziv sau decorativa ptr rame&geam au o solutie cu terebentina culoare roz.

#632
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Postvali1900, on 30 noiembrie 2017 - 13:02, said:

Sa nu folosesti racleta moale pe geamuri ptr ca o sa se zgarie, cumpara un burete verde cu teflon de la vileda, stropeste cu apa fierbinte suprafata vitrata si apoi curata cu buretele muiat in detergent de vase cu apa calda.Dai un strat pe toata zona din belsug freci un pic , lasi sa se inmoaie treci la alt geam faci acelasi lucru apoi te intorci la primul si repeti operatiunea insistand cu buretele partea abraziva.Daca nu se duce comanda solutia kimicar ptr curatare pete lavabil (albastra)e super ok, iar ptr urme adeziv sau decorativa ptr rame&geam au o solutie cu terebentina culoare roz.

Săr'mâna pentru sfaturi.


Dacă tot am căpătat sfaturi bune mai vreau:

- unde găsesc un tutorial sau dacă îmi poate explica cineva cum să montez glafurile exterioare (am comandat de aluminiu, vin săptămâna viitoare)



Azi am făcut puțină curățenie și instalatorul a re-montat coșul de la centrală în poziția corectă și a montat filtrele de apă (era să uit de ele)

Attached File  IMG_20171130_114312.jpg   138.12K   350 downloads

Edited by iladi, 30 November 2017 - 14:28.


#633
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
Nu te-ai cam grabit sa pui centrala? Ma gandesc ca era mai bine sa finisezi zona respectiva inainte...

#634
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Postthe_lion, on 30 noiembrie 2017 - 18:31, said:

Nu te-ai cam grabit sa pui centrala? Ma gandesc ca era mai bine sa finisezi zona respectiva inainte...

Știu. Și ai dreptate. Dar am vrut tare mult să dau drumul la căldură peste iarnă. Am dezbătut problema cu molia mea și verdictul a fost cel pe care îl vezi, unul din motive e racordarea la gaz căreia îi expiră autorizația în decembrie. Se va descurca, cumva Nea Nelu cu finisajele. Sper. Mă gândesc chiar că aș putea pune un perete de rigips în fața țevilor să le maschez (să las doar orificii de acces pentru filtre și robinete sau, chiar o ușă)

#635
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
Exact la fel am patit si eu cu centrala. Identic. Si cu bransamentul la gaze, si mai multe; nu esti de fata, se intampla rahatul.
Eu am acoperit totul cu mobila/pal si numai bine ca acolo am pus scule , plastice, un raftulet pentru mancarea catelului etc.

#636
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcrisstonne, on 30 noiembrie 2017 - 11:00, said:

Nu uita sa scoți toate ,,acțipildele " de la termopane, multi le uita lipite, se coc de la soare și ger, nu mai pot sa le scoată și arată inestetic.


Azi am scos o parte. În jur de 10 minute un geam. Crap.

#637
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca  ti se pune pata cu finisajele , centrala o poti da jos in citeva minute , face repede in spatele ei ce face , usuci cu o aeroterma , si o agati la loc .
Poate cu ocazia asta o si distantezi macar citiva cm de peretele din stinga .

#638
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Post86-APP, on 01 decembrie 2017 - 17:30, said:


Poate cu ocazia asta o si distantezi macar citiva cm de peretele din stinga .


Am vrut, nu pot: unul din dezavantajele casei pe structură metalică. Taman acolo am un profil.

Revin cu întrebarea: unde găsesc explicat o metodă de a monta glafurile exterioare? E o lucrare pe care cred că o opt face eu.

#639
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Scuze !!!
Nu puteai pune un montat orizontal , mai ales ca stiai pozitia centralei ????

#640
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,595
  • Înscris: 11.03.2006

View Postiladi, on 01 decembrie 2017 - 17:15, said:



Azi am scos o parte. În jur de 10 minute un geam. Crap.

Pentru folia de pe tamplarie, foloseste un uscator de par sa o incalzesti inainte sa tragi de ea. Merge mult mai repede asa.

#641
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Post86-APP, on 01 decembrie 2017 - 17:39, said:

Scuze !!!
Nu puteai pune un montat orizontal , mai ales ca stiai pozitia centralei ????

Ar fi trebuit să mă gândesc de la bun început, să știu unde voi monta centrala (valabil și la alte obiecte -mă gândesc cu groază la hotă) încă din faza de proiect. Acum sunt niște contra vânturi exact unde ar fi cel mai bine de montat centrala. Ghinion.

View Postcumparator, on 01 decembrie 2017 - 17:40, said:

Pentru folia de pe tamplarie, foloseste un uscator de par sa o incalzesti inainte sa tragi de ea. Merge mult mai repede asa.


Folia se desprinde ușor. Mă rog, mai puțin în locurile unde e decorativa. Dar sunt multe, interior-exterior, sus pe scară jos de pe scară. Noh, asta e. Însă odată cu înlăturarea foliilor se schimbă foarte mult aspectul. Și sunt încântat.

Edited by iladi, 01 December 2017 - 18:00.


#642
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi cu sa montez glafurile de exterior?

Am glafuri de AL.

Cum/unde le prind?

Spuma? Daca da cum si unde?

Poate sunt indrumat catre un youtube

#643
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Poti cu spuma daca vrei sa-ti bati joc de ele .
Glafurile le poti monta cu montage kit , dar asta presupune sa fie tencuite finisate , aduse la liniuta .
Ce trebuie sa sti . Suprafata lipita sa fie cit mai mare pt a nu face galagie la ploaie ( banuiesc ca nu au benzi amortizoare ) , trebuie sa ai grija ca partea ce vine pe toc sa nu astupe scurgerile de la termopan . Daca panta cere sa ridici marginea glafului mai sus de scurgeri , trebuie decupat din ele .
Faci proba de 10 ori inainte de a da cu adeziv , ca apoi , pa , e jale .
Se da cu adeziv pe glaf , partea de jos , iar partea ce vine pe toc , cu un silicon alb de calitate , apoi bagi autoforante in marginea glafului / termopan .
daca vrei design ! folosesti niste chestii ca in poza , pt mascarea suruburilor .
Dupa ce l-ai fixat , sters siliconul alb care iese la imbinare , si la revedere , pa .
cam asa este in mare operatiunea .
Daca tine ?
Probat la mine , care asa le am puse , cu decupare la scurgeri , de prin 2008 , no problem .

Attached Files



#644
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
http://www.vysblog.r...-glaf-aluminiu/


#645
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008
Sar'mâna la toți.

Acu veni de la housica. Am făcut ceva experimente și m-am prins parțial, ca dovadă că n-am făcut politehnica degeaba.

Dar mai am o întrebare: are rost să bag marginea de plastic în decorativă? Adică aș putea "decupa" un canal în decorativă în așa fel încât să acopere plasticul parțial. Sau mai bine nu și bag doar silicon între decorativă și capac?

#646
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Post86-APP, on 07 decembrie 2017 - 17:41, said:

trebuie sa ai grija ca partea ce vine pe toc sa nu astupe scurgerile de la termopan .
Asta doar pentru ca te-ai zgarcit la 10 EUR cat te-ar fi costat profilele solbanc, sau ai avut un ofertant de tamplarie incompetent.

Daca ai profil solbanc, cum se face in mod normal, atunci glaful intra complet sub geam, nu are absolut nici o tangenta cu scurgerile.

Edited by kolfleading, 08 December 2017 - 09:14.


#647
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Postkolfleading, on 08 decembrie 2017 - 09:09, said:

atunci glaful intra complet sub geam, nu are absolut nici o tangenta cu scurgerile.

Asa e si la mine. Sunt 2  caneluri. Am presupus ca glaful intra in crestatura dinspre interior, cea de la exterior avand rolul de a rupe pelicula de apa.

#648
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

View Postkolfleading, on 08 decembrie 2017 - 09:09, said:

Asta doar pentru ca te-ai zgarcit la 10 EUR cat te-ar fi costat profilele solbanc, sau ai avut un ofertant de tamplarie incompetent.

Din nou , la fel am patit eu....nu am dat banii pe profilul solbanc, in shimb , culmea culmilor , am dat banii pe profilul superior pentru a pune ulterior "rulouri".
Ideea era, la momentu respectiv,  ca oricum puneam glafuri de granit (asa m-au convins) . Intre timp m-am sucit si am ales glafuri din tabla (facute la comanda de la cei ce au facut invelitoarea) si au iesit ok, si mai ieftine .
Le-am prins cu autoforante , in tocarie. pe buza verticala spate , si pe spatele "buzei" am pus o garnitura la metru( la cele de aluminiu ,acea garnitura nu ti-a fost livrata?) iar pe partea orizontala am dat cu spuma  adeziv polistiren care nu "expandeaza" foarte tare. (am pus spuma pentru ca nu ii permite sa vibreze cand ploua , si nu face zgomot). Am si incercat sa desfac un glaf  ;  chinul de pe lume .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate