Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2546 replies to this topic

#19
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Daca pune usa acolo inseamna ca renunta la locul de incaltat. Plus ca este destul de aiurea intrarea in dormitor chiar de acolo.

In mod normal nu prea are cum sa vina cu peretele pe langa placa de la cota 0. UW-urile trebuie prinse in betonul de la cota 0, doar nu le pune sa stea in consola (cu prindere din lateral) sau sa le sprijine pe pamant...
In mod la fel de normal, polistirenul va acoperi si partea de soclu, deci nu se opreste cu izolatia la cota 0.

Edited by the_lion, 30 November 2016 - 15:53.


#20
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postthe_lion, on 30 noiembrie 2016 - 14:28, said:

Poate te gandesti sa prelungesti un pic acel perete despartitor intre zona de zi si cea de dormitoare, atata cat sa mascheze un pic intrarea in grupul sanitar. Este un pic aiurea sa ai intrarea in acel grup sanitar cu vedere ampla exact din zona in care vrei sa stai la masa.

Bafta si spor!

E foarte posibil să fac rocada între baie și dormitorul 2 și atunci problema e rezolvată.

Mersi

#21
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Este o solutie, in cazul asta poate faci si rocada intre baie si dressing la dormitorul matrimonial si astfel ai baile alaturate si mai usor de facut instalatia sanitara.

#22
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postandreilesan, on 30 noiembrie 2016 - 14:35, said:

Succes in continuare.Posted Image

Mersi, îmi dau seama că poate a sunat ironic faza cu Europa, te rog să mă crezi că nu asta e fost intenția. Scuze.

Cât privește șemineu/sobă nu avem intenția, dar vom analiza oportunitatea.

Ai aici capturi de ecran din devizul constructorului, atât pentru pereții exteriori, cât și pentru tavan.

Attached File  Screenshot (5).png   269.52K   445 downloadsAttached File  Screenshot (4).png   448.81K   410 downloads

View Postun_arhitect, on 30 noiembrie 2016 - 15:27, said:

Sau poate pune usa de la g.s vis-a-vis de accesul in c.t si problema rezolvata. Exista un detaliu de soclu/ imbinare pardoseala cu perete?

Cu alte cuvinte, peretele exterior vine pe langa placa de beton de la cota 0.00 sau se opreste pe ea?

Nu am detalii de construcție. Nu știu cum vor monta/fixa structura metalică de fundație. Dacă asta ai întrebat.

Dacă nu este considerat spam pot atașa un filmuleț în care se arată etapele construcției

#23
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Eu spun ca in proportie de 99.5% vor prinde UW urile de 140 pe placa de beton, cu acele conexpanduri de 10x120.

Edited by the_lion, 30 November 2016 - 16:19.


#24
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postthe_lion, on 30 noiembrie 2016 - 15:59, said:

poate faci si rocada intre baie si dressing la dormitorul matrimonial.


Sigur nu, deși știu că așa ar fi mai practic. rămân la ideea de "tron with a view" :D

#25
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Este ceva care merita Posted Image .
Ai doar 20cm ca izolatie peste tavan, eu ti-as sugera sa incerci sa suplimentezi pana macar la 30.

#26
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Nu am, încă, nimic bătut în cuie.

Am doar planurile cu arhitectul și 3 discuții preliminare cu firma de construcții deoarece am vrut să știm cu o oarecare aproximație la ce sumă ne aruncăm.

Ceea ce dorim e să facem ceva trainic și bine gândit de la început, fapt pentru care apreciem orice sugestie. Ah, am mai dorit ca cea mai mare parte a lucrărilor să fie făcută de aceeași firmă, chiar dacă probabil e mai scump, dar în acest fel evităm aruncarea răspunderii între Dorei.

#27
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postcrisstonne, on 30 noiembrie 2016 - 14:14, said:

Iar nu ai înțeles Posted Image
Sfatul era versus la ideea cu soba clasica, ca alternativa de avarie, adică fără foc cu lemne, cenușă, etc. Posted Image

sfaturile tale consuma curent! si daca nu ai reteaua dimensionata + bransamentul aferent poti sa arunci la gunoi sfaturile tale teoretice

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postmihnearau1, on 30 noiembrie 2016 - 17:27, said:

sfaturile tale consuma curent! si daca nu ai reteaua dimensionata...

Pai nu cunoști cum sa dimensionezi ?!
Atunci ce sfaturi dai ?!
Exista aer condiționat la bloc si Iladi nu poate să își monteze la casa ?!
Spamezi ?!

Edited by crisstonne, 30 November 2016 - 17:59.


#29
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Salut si bine ai venit !
Frumos plan, indrazneata ideea de casa metalica cu profile laminate la rece.
Daca imi permiti cateva observatii/sugestii...
-lipseste windfangul...sunt convins ca ai citit despre utilitatea acestui spatiu...
- recomand si eu rocada dormitorului cu baia
- recomand deasemenea renuntarea la usa din dormitor spre terasa
- recomand marirea camarei in vederea includerii unei chicinete (un aragaz unde poti pregati mancaruri "sensibile")
- ai primit deja recomandari privind termoizolarea placii de pe sol/tavan....subscriu ideilor postate.

Attached Files



#30
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postiladi, on 30 noiembrie 2016 - 16:16, said:

Mersi, îmi dau seama că poate a sunat ironic faza cu Europa, te rog să mă crezi că nu asta e fost intenția. Scuze.
In acesti ani de cand sunt in Romania incerc sa ma obisnuiesc cu faptul ca desi nu aduc exemple de cum se procedeaza in Est (caci mai nou se zice ca de-acolo nu avem ce invata), ci din Vest si Nord (vezi exemplele cu anveloparea si prevederea macar a unui cos de fum), marea majoritate manifesta o atitudine predominant intalnita la cei ce locuiesc in Sud..  obisnuiti sa nu duca grija zilei de maine.. lasand grija asta sa le-o duca marile concerne straine..

View Postiladi, on 30 noiembrie 2016 - 16:16, said:

Cât privește șemineu/sobă nu avem intenția, dar vom analiza oportunitatea.
Tuturor le spun, mai ales celor care inca nu au avut de afacere cu solutii de incalzire Hi-Tech si considera ca astea '"nu au moarte'", ca poate fi vital sa existe in casa o sursa de incalzire si de ce nu de tratare termica al alimentelor independenta de sisteme, retele, personal de inalta calificare, etc. Dupa aceea sa nu-mi spuna ca ""nimeni nu le-a spus.. '"

View Postiladi, on 30 noiembrie 2016 - 16:46, said:

.. Ah, am mai dorit ca cea mai mare parte a lucrărilor să fie făcută de aceeași firmă, chiar dacă probabil e mai scump, dar în acest fel evităm aruncarea răspunderii între Dorei.

View Postiladi, on 30 noiembrie 2016 - 16:16, said:

Ai aici capturi de ecran din devizul constructorului, atât pentru pereții exteriori, cât și pentru tavan.

Attachment Screenshot (5).pngAttachment Screenshot (4).png  
Ce v-ar face sa credeti ca incompetenta este doar la cei care nu sunt organizati in societati comerciale ?
L-as intreba pe cel ce a completat cu '"folia anticondens aluminizata'" ce caracteristici ar trebui sa aiba aceasta gen valoare Sd sau '"miu'"..La pereti am vazut si XPS de 3cm, si EPS de 10cm in acele fisiere..
As mai intreba in ce valoare a consumului anual specific aferent incalzirii se incadeaza cladirea asta..
Posted Image

Edited by andreilesan, 30 November 2016 - 18:44.


#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Îmi place proiectul, dar ușa de la baie in spațiul ala deschis, cu bucataria, nu are ce căuta.
Terasa de vara, poate să devina sera, iarna, cu pereți de sticla, pentru plantele care stau pe afară vara, dar sint sensibile la frig, iarna.
Eventual, incălzire in pardoseală, măcar la terasa, pentru a face față la transferul termic, cind ai pereți doar din sticla, foarte estetici dar care ,,pierd caldura ".
Să stai acolo la un ceai/cafea, să privești prin geamurile largi anotimpul hibernal :peacefingers:

L.E. O ,,chicineta " o să devină un spațiu inutil, proiectul inițial arată mai bine.
Am văzut spatiu deschis la apartament, bucătărie cu salon, bloc din noua generație, cu o hota bazată, nu am simțit mirosuri suspecte, nu spun nume, este așa mai atipică, pleacă de jos lipită de perete, cînd se înalță se depărtează de perete, cind se înalță spre tavan.

Edited by crisstonne, 30 November 2016 - 19:12.


#32
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Daca tot suntem la sugestii, mai fac si eu una care inglobeaza si rocada intre dormitor si baie.
In zona marcata cu rosu as amplasa un agregat termic/ soba + cos de fum, cu un focar cu vedere in zona de living si incarcare lemne din zona holului (unde se poate face si un mic raft de depozitare lemne). In functie de cum vezi decorarea casei poti ingloba in aceasta zona inclusiv o mica plita pentru gatit....in caz ca nu ai gaze sau curent.
Pe langa aspect, ti-ar aduce si o solutie de avarie pentru cazuri sa zicem izolate acum...insa nu se stie niciodata pe viitor.
Este un lucru pe care eu regret enorm ca nu l-am facut...mai ales cand @andreilesan mi-a recomandat amplasarea unei astfel de sobe intr-o zona care mi-ar fi permis incalzirea bucatariei+living+dormitor.

Arunca-ti un ochi pe jurnalul @innicia (http://forum.softped...6#entry19955245) sau @dana84 (http://forum.softped...6#entry19453133).
Vad ca esti in Oradea...deci colegul @csomi ar fi relativ aproape.

Attached Files


Edited by the_lion, 30 November 2016 - 19:13.


#33
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postiladi, on 30 noiembrie 2016 - 13:30, said:

Structura pereților exteriori este ca în figură, conform constructorului

Attachment sectiune perete exterior.jpg

Cred, numai cred, că tavanul e ceva de genul ghips, două straturi, folie, vată de 200 sau 300.

Nu știu să-ți spun acum cum e cu podeaua. Deocamdată încă nu știu cine se ocupă de asta, constructorul sau cei care pun IPAT. La un moment dat era vorba de 4 cm de polistiren extrudat plus șapă în devizul constructorului, dar treaba a rămas în suspans. Urmează.

De fapt, sunt încă câteva lucruri pe care nu știu dacă să le fac cu constructorul sau cu terți.

Nu, nu am luat în considerare absența curentului sau gazului pentru perioade lungi. Suntem, totuși, în Europa și casa e (va fi) în oraș, nu în Cuca Măcăi.

Edit: structura tavan: vată minerală 200, folie anticondens aluminizată, 2 straturi righips.
Structura aia a zidului exterior m-a lasat masca...
multe straturi, nu gluma. mai e vreun avantaj fata de peretii clasici caramida (sau BCA) plus izolatie?

#34
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postmaxtron_69, on 30 noiembrie 2016 - 19:18, said:

Structura aia a zidului exterior m-a lasat masca...
multe straturi, nu gluma. mai e vreun avantaj fata de peretii clasici caramida (sau BCA) plus izolatie?

Usurinta si rapiditatea montajului? Faptul ca nu va avea "lucrari umede" (exceptand sapa), adica fara turnat stalpi, fara tencuieli? Toate astea fac ca planul de a se muta pana in Craciunul viitor sa fie realizabil si realist, DACA "nimereste" un constructor care sa aiba chef de munca si sa nu dea bir cu fugitii (a se citi banii dati in avans).
Apropo, incearca sa dai bani in avans cat mai putin (deloc suna nerealist).

Edited by the_lion, 30 November 2016 - 19:27.


#35
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postcrisstonne, on 30 noiembrie 2016 - 17:58, said:

Pai nu cunoști cum sa dimensionezi ?!
Atunci ce sfaturi dai ?!
Exista aer condiționat la bloc si Iladi nu poate să își monteze la casa ?!
Spamezi ?!

stai calm ca tu esti ala nepriceput aici

nu te poti baza pentru incalzire pe aerul conditionat si radiatoare pentru ca instalatia nu va fi dimensionata la nivelul Pi.
si daca vor merge cele de sus atunci nu va mai putea functiona nimic altceva (mai ales la bransament de 6kW monofazat)

iar cu generatorul e o ineptie. Nu poti trece pe generator asa simplu, sa desfaci cablurile de la tablou si sa le legi la generator.
sa nu-mi zici de AAR ca-ti dau report!

Edited by mihnearau1, 30 November 2016 - 20:12.


#36
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Iladi, întreabă proiectantul de ce a pus 2 rânduri de rigips. Are ceva de'a face cu psi?

Dacă nu și s'au pus 2 rânduri doar ca sa mai reducă din imaginea de fragilitate a zidului, eu îți recomand să renunti la al doilea rand.
Avantajele sunt mici cu privire la costuri.
Daca nu vrei sa bagi în buzunar economia făcută, eu as pune ca mai bine crești izolația la casa decât sa pui al doilea rand de rigips.
În funcție de x factori, renunțarea la al doilea rand ar putea sa'ti aducă vreo 1cm de xps sau vreo 2-3 de vata (sunt mai multe d luat în considerație, nu doar costul materialului. Pe de o parte dacă crești grosimea unui strat deja existent -4 cm spațiu pt cabluri e inutil, cablurile se pot trage și prin vata cu zero loc liber _ și scoți rigipsul, tb sa salvezi și la manopera ceva, manopera stratului de îl ingrosi fiind deja calculata.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate