Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2546 replies to this topic

#1153
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Pohta ce-am pohtit

Attached File  IMG_20180513_111816.jpg   321.39K   302 downloadsAttached File  IMG_20180513_113745.jpg   301.16K   291 downloadsAttached File  IMG_20180513_120129.jpg   300.69K   288 downloads

#1154
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mobilierul de la bucatarie e ral ? Daca da, care :D ? Cel alb in special.
Si e alb alb sau bate spre gri sau galben sau altceva?
Eu caut un alb cald si nu stiu care din ral-uri o fi ce caut pe suprafata mare. E acelasi cu albul de la usi si plinte?

Ca sa vezi ce dileme existentiale am :))

#1155
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Sincer, nu știu. E un alb lucios neutru și foarte alb :)

OK, nici doamna nu știe, noi am ales după un mostrar.

Albul de la plinte e la fel de alb, doar că e mat. Nici acolo nu știu codul și nici nu cred că am fi putut alege.

#1156
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Buuuun.


Am următoarea configurație

- intra apa în casă

- robinet general

- robinet de serviciu (a fost folosit la șantier)

- filtru nisip

- filtru carbon

- Y care duce la centrală pentru ACM și în restul casei.

Ideea e că la robinetul tehnic, cel imediat la intrarea în casă am o presiune beton. Însă în casă am o presiune în cel mai bun caz acceptabilă.

Am desfăcut filtrele: Curate bec. Le-am montat doar cu carcasa, fără filtrele propriu zise: nici o îmbunătățire. Undeva pierd presiune. Unde și de ce?

#1157
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Daca pui o galeata sub paharele filtrelor (desfacute) si deschizi apa spre ele, ai debit?

#1158
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Incerc sa-mi dau seama, pe baza de logica. Nu iese decat luat prin eliminare. Daca dupa robinetul principal ai presiune, filtrele sunt curate, nu ramane decat robinetul de serviciu (folosit si la santier, e posibil sa fie obturat de mortar, nisip, praf, orice). Y-ul iese din discutie, doar e o teava lisa. Ai incercat si dupa robinetul de serviciu?

#1159
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postsebulbus, on 13 mai 2018 - 18:42, said:

Daca pui o galeata sub paharele filtrelor (desfacute) si deschizi apa spre ele, ai debit?

Yep

View PostCDS_961, on 13 mai 2018 - 18:49, said:

Incerc sa-mi dau seama, pe baza de logica. Nu iese decat luat prin eliminare. Daca dupa robinetul principal ai presiune, filtrele sunt curate, nu ramane decat robinetul de serviciu (folosit si la santier, e posibil sa fie obturat de mortar, nisip, praf, orice). Y-ul iese din discutie, doar e o teava lisa. Ai incercat si dupa robinetul de serviciu?


Robinetul de serviciu este primul în circuit. Acolo am presiune. Urmează filtrele, am presiune. După filtre am un split către centrală și către casă.

Instalația

Attached File  instalație.jpg   182.73K   234 downloads

#1160
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

View Postiladi, on 13 mai 2018 - 18:33, said:

Am următoarea configurație
- intra apa în casă
- robinet general
- robinet de serviciu (a fost folosit la șantier)
- filtru nisip
- filtru carbon
- Y care duce la centrală pentru ACM și în restul casei.
Ideea e că la robinetul tehnic, cel imediat la intrarea în casă am o presiune beton. Însă în casă am o presiune în cel mai bun caz acceptabilă.
Am desfăcut filtrele: Curate bec. Le-am montat doar cu carcasa, fără filtrele propriu zise: nici o îmbunătățire. Undeva pierd presiune. Unde și de ce?
Probabil pe la o imbinare de polipropilena de pe traseul de intrare comun, daca nici pe apa rece, nici pe ACM, nu este presiune...
Cu un auz bun si liniste in incapere, poti incerca sa dai drumul la apa rece undeva in casa si sa asculti daca se aude ceva pe traseul tevii...

Si legat de Y, cred ca de fapt e o ramificatie in T...

Edited by DanielD67, 13 May 2018 - 20:55.


#1161
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
E clar ca prin robineti sau t-uri s-a intepenit ceva, poate calti sau teflon sau nisip.

Da jos un perlator si vezi daca ai mizerie in el, totusi. Daca nu, da jos iar un pahar de filtru si pune un adaptor de furtun de gradina pe robinet. Practic folosesti acel robinet de serviciu ca sa clatesti in sens invers instalatia.

#1162
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Primul lucru la care m-am gândit au fost perlatoarele. Le-am verificat pe toate.

Faza cu furtunul nu am înțeles-o.

#1163
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Folosesti un adaptor de robinet pe o baterie ca sa poti cupla un furtun de gradina. Celalalt capat il Legi la robinetul bun, cel care are debit.
Acum, ca sa iasa apa pe undeva, inchizi robinetul de dinainte de bateria de filtre si demontezi unul din ele. Dupa ce faci treaba asta, deschizi bateria la care ai legat furtunul, deschizi robinetul de serviciu si ar trebui sa inceapa sa curga apa prin paharul filtrului, in sens invers fata de normal, ideal aruncand si vreo bucata de ceva care obtureaza acum teava.

#1164
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Mooaama, domnucu' Vio, daca, DOAMNE FERESTE, vreodata voi avea probleme, sa stii ca te "interpelez".

#1165
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Cumva presiunea e OK acum. Cum s-a rezolvat?

Attached File  henslowe-and-fennyman.png   168.28K   182 downloads.


A plouat în draci, numa' bine pentru plante, numa' rău pentru lucrările la gard.

Și numa' bine că a spălat terasa (am gresia, n-am meseriaș s-o pună) că se pot tăvăli prințesele fără să se umple de praf.

Attached File  IMG_20180517_080040.jpg   611.57K   212 downloads

Azi au venit plita și cuptorul. Ghinion, nu le pot instala. Plita pentru că nu a venit nenea să găurească blatul (nu am voie să execut personal asemenea lucrări complicate. Cuptorul pentru că am avut surpriza să constat că nu încape. Din cauza ștecherului. Așa că mâine voi fi nevoit să scot priza și să fac legătura electrică direct în doză. Noroc că nu se va vedea. Oricum, aviz amatorilor și profesioniștilor.

În rest mici lucrări de instalații electrice de genul lustre și aplice.

#1166
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Hopa, au aparut si viperele :D
Cred ca sint debusolate total.

Attached Files



#1167
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Avem plită și cuptor, putem găti și noi ceva în sfârșit.

Attached File  IMG_20180518_174130.jpg   390.84K   456 downloads

Și sticlă la duș (amu să nu credeți că dacă n-am gătit nici duș n-am făcut)

Attached File  IMG_20180518_171319.jpg   129.64K   450 downloads

#1168
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Frumoasa pergola. Ce si de unde este?

#1169
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Sticlă securizată. O firmă locală, am mai lucrat cu ei la fosta locuință, tot pentru așa ceva. Partea bună e că între timp au mai scăzut prețurile.

#1170
Frankthepug

Frankthepug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 11.03.2018

View Postiladi, on 19 mai 2018 - 06:04, said:

Sticlă securizată. O firmă locală, am mai lucrat cu ei la fosta locuință, tot pentru așa ceva. Partea bună e că între timp au mai scăzut prețurile.
Șina de jos este doar lipita?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate