Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Viva Residence 6

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
LeXuLeTz

LeXuLeTz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.11.2016
Salut ,sunt interesat sa imi cumpar o garsoniera in Bucuresti , deoarece la anul (2018) voi fi student si am nevoie de un loc unde sa stau pe termen lung , facultatea la care voi merge nu imi ofera camin , iar facand un calcul cat costa o chirie sau caminele private si cat timp am de gand sa petrec sau chiar sa raman in bucuresti , cea mai buna decizie este sa imi cumpar o garsoniera /mini-apartament .
De cateva luni (din august) tot ma uit pe siteuri de imobiliare , si acum am gasit ceva care pare destul de bun in banii ceruti !
Aproximativ 40.000e cu tot cu loc de parcare subteran ,dupa calculele mele.
Nefiind bucurestean nu ma pricep asa bine la zonele bucurestiului , dar din cate am mai citit despre zona si despre cei de la sud-rezidential am inteles ca este o afacere bune .
Din cate vad imobilul are data aproximativa de terminare in Septembrie 2017 , ceea ce nu ma deranjeaza poate sa fie gata si pana in septembrie 2018 , dar din cate am inteles pentru prima casa(cea a statului) este nevoie ca imobilul sa fie deja construit , deci cred ca nu pot folosi prima casa , dar cred ca ar merge un credit tot gen prima casa de la BT cu avans de 15% (mai mult nici nu am de unde sa dau acum).
Facultatea la care preconizez ca voi intra este Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti , iar pe google maps apare ca intre 50-60 minute ar dura traseul prin mijloacele de transport in comun.
As dori pareri si ceva sfaturi de la cei ce au achizitionat in trecut imobile prin Prima casa sau altfel de credite !
Vineri voi merge sa vad si zona ca sa stiu sigur unde este asezata ,desi am deja idee de pe google maps .
Voi atasa mai jos schema de care arata cum ar arata viitoarea garsoniera :

Attached Files



#2
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Fugi mâncând pământul de acolo!

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
De ce Marius, spune-ne si noua.

#4
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016
Zic si eu, nu-i cam mult 40.000 de euro pentru o garsoniera ? Adica o camera?

#5
Ludar

Ludar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.04.2016

View PostDarkage_, on 29 noiembrie 2016 - 07:43, said:

Zic si eu, nu-i cam mult 40.000 de euro pentru o garsoniera ? Adica o camera?

La o suprafață de 40 mp e chiar bun prețul pentru București.

#6
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostLudar, on 29 noiembrie 2016 - 08:22, said:

La o suprafață de 40 mp e chiar bun prețul pentru București.
Deobicei iese cu vreo 2-3 mp mai putin in realitate pe RLV, ei iti dau acolo aproximativ suprafata. Dar tu o sa platesti acelasi pret, ala nu mai e aproximativ. In metalurgiei nu prea merita 1000+ euro/mp, acolo e bucuresti doar cu numele, e un fel de ilfov cu campuri si porumbi si camioane si praf, zona industriala, mijloace de transport putine si probabil rare (probabil sunt puse pentru muncitorii din zona industriala), cu masina e bine sa te duci la metrou ca s-ar putea sa fie aglomerat, ar fi meritat daca pretul era mai mic (intre 700-800 euro/mp).

#7
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Metalurgiei e la marginea Bucureștiul,nu e pt studenți,tu trebuie sa îți cauți mai în oraș,și în cel mai rău caz la o gura de metrou,acolo e super departe,și sunt probleme,multi nu au gaze,o sa aibă abia în ianuarie,dezvoltatorii fac numai prostii pt a ieși în câștig și 100  de Ron(am citit și eu topicul despre metalurgiei,nu locuiesc acolo),mai bine evita

#8
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Cel mai bine ar fi sa ajungi in Bucuresti cateva zile si sa mergi sa vezi cu ochii tai diferite zone.
Daca stai sa citesti sfaturi pe aici,o sa ajungi sa nu cumperi nimic.Fiecare are parerea lui mai mult sau mai putin avizata.
Evident,cum a zis cineva mai sus,cel mai bine e sa ai metroul aproape.Este de departe cel mai rapid mijloc de transport.
Din pacate,la bugetul tau nu poti cumpara decat ceva aproape de iesirea din oras.
Avantajul in zona de sud este ca te incadrezi la acesti bani,chiar si pt doua camere.
Alt avantaj este ca nu te grabesti.
Daca alegi un apartament cu termen de finalizare vara 2017,el probabil va fi gata pe la inceputul lui 2018.
Nu stiu daca cunosti pe cineva in Bucuresti.Ar fi mult mai simplu si mai ok sa mearga cu tine decat sa te lasi pe mana unui agent de vanzari,in special de la sud rezidential,care pe langa ca multi sunt niste incompetenti,mai sunt si cu nasul pe sus de parca iti fac o mare favoare cand iti vand un apartament.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Din chestia aia poate ieși o garsonieră interesantă cu ceva bani băgați în remodelare. Da' și să dai 1.000 pe metru în praf/nămol/șantiere eterne la mama dracului...

#10
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Stai primul an in chirie, circula, invata Bucurestiul si dupa aia ia o decizie dupa nevoile si gusturile tale.

#11
LeXuLeTz

LeXuLeTz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.11.2016
Am mai găsit una la 5 minute de mers pe jos pana la metrou Apărătorii Patriei cică la 36,500 cu 36mp etaj 1/10 sau 4/10,  dar aici locul de parcare costa 3,500 💶 + tva,  deci cam același preț,  zona mai buna dar suprafață mai mică.  Este vândută de premier rezidențial.  Orricum m-am programat vineri și merg sa vad mai multe.

#12
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Asa ca idee, in bloc nou, in capatul opus de metrou al bd. Brancoveanu, am cumparat locul de parcare cu 2500 euro, si crede-ma zona e mult mai "in oras" fata de Popesti, iar ap a fost 1000 euro mp util. Asta ca sa-ti faci o idee de preturi, si de faptul ca e scump acolo.

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Studentule viitor :) , nu ai tu ce cauta in Metalurgiei, ala e cartier de tineri famillisti. O sa vrei sa dai un chef si o sa ai coada la usa de vecini la care le deranjezi copii. Cam asa e in toate ansamblurile astea din zona de sud a Bucurestiului, plus ca planseul e ca hartia. Pe langa asta o garsoniera in zona aia e dauna totala pentru pretul de inchiriere, presupunand ca la un moment dat poate vei vrea mai mult de o camera si poate te muti si inchiriezi o sa obtii un pret de mizerie. Parerea mea ca la 40k sa cauti un apartament de 2 camere confort 2, undeva aproape de Aparatori sau Piata Sudului si daca te plictisesti de el il poti inchiria sau vinde mult mai bine decat o garsoniera la marginea (literally) Bucurestiului.

#14
alexandrad

alexandrad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.11.2007
39000 este un apartament cu 2 camere confort 1 in dr. Taberei. Eu am achizitionat cu 54000 unul cu 3 camere de 116mp. Zona face pretul. Daca doresti o investitie de viitor, mai gandeste-te.

#15
LeXuLeTz

LeXuLeTz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.11.2016
AM inteles si voi tine cont de toate sfaturile , voi cauta ceva apropiat de metrou si mai de doamne ajuta , la preturile  selectate de mine vad ca majoritatea rezultatelor mai decente (cred eu) sunt in Aparatorii Patriei si in Brancoveanu.

#16
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Faci barba de la Metalurigiei pana in centru la Drept. Iti blestemi zilele, mai tre sa schimbi si la Unirii metroul +per pedes de la Izvor, sau autobuz de la Universitate. Mai bine iei o vechitura (de prin '60) de 20mp pe la Kogalniceanu, la vreo ~20ke, in bloc rusesc solid eventual, o dai la altu peste 4 ani. Daca tindeai spre o cariera de somer la Spiru acolo la Aparatori, mergea.

Edited by denisen, 29 November 2016 - 22:02.


#17
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Asta e buget pentru o garaoniera intr-o zona mai spre oras. Te poti uita si la zone mult mai bune precum Bucurestii Noi, Titan sau, de ce nu, Pantelimon. Totusi sunt multi care se muta in astfel de cartiere mai in camp. Dar parerea mea, daca vrei sa stai asa, alege ceva mai spre nord. Asa cum spunea cineva mai sus, zona tine pretul ridicat cel mai bine. Eu stau in Cosmopolis. Vezi pe google unde e si cum e. Per total sunt multumit si nu cred ca as vrea sa ma intorc in Bucuresti. Vorbind la modul general despre astfel de zone de locuit. Iar asta cum ca faci mult cu transportul in comun, nu te speria. In toate metropolele lumii e asa. Face parte din nebunia unui asemenea oras si nu mai trebuie sa te enervezi din cauza lui. La un moment dat va face parte din viata ta. :D

#18
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Ca student nu ai ce caută in ansambluri rezidențiale aflate la mama naibii. Caută zone semicentrale sau aproape de metrou, dacă nu vrei sa îmbătrânești înainte de vreme.

Mai lasa timpul sa treacă; nu e momentul sa arunci ancora de acum.

Edited by mihaigerard, 30 November 2016 - 00:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate