Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Tutorial: procedura instanta in cazul vanzarii unui autovehicul si neinmatricularea acestuia de catre noul proprietar!

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

 toto_riina, on 24 noiembrie 2016 - 15:45, said:

@Al1: "ei nu au de unde sa stie ca tu ai vandut masina decat daca o inmatriculeaza ala" -si nu ar fi mai simplu (de aia zic), o modificare legislativa a.i. vanzatorul dupa ce a vandut-o sa treaca si pe la aia de la inmatriculari sa-i notifice ca a vandut, cu toate actele in mana, a.i. aia sa-l lase in pace, sa scape omul de orice grija, si faca ei ce vor pe urma cu cumparatorul, sa-l oblige sa inmatriculeze daca vor, sa-si plateasca amenzile etc.?
Daca fiscul are de unde sa stie, pt. ca te obliga sa-ti scoti certificatul ala de la fisc, atunci ar avea cum sa stie si aia d ela inmatriculari, prin metoda care am zis-o mai sus.
Sau ar mai fi o solutie, n-ar putea astia de la inmatriculari sa ceara de la fisc datele aluia ca sa vada daca a scos-o de la impozit, si in felul asta sa deduca ca fie ti-ai vandut masina, fie ai transformat-o in cotet de gaini?
Mie mi se pare ridicol ca toata lumea sa stie ca ti-ai vandut masina, mai putin aia de la inmatriculari (care ar tb. sa fie cei mai interesati de subiect, ca doar asta e treaba lor)! Cat ar costa sa platesti un baietas de-asta care se ocupa cu programele informatice sa-ti faca un soft care sa unifice bazele de date ale fiscului cu cele ale politie rutiere? Ca fiscul te gaseste si dupa 5 ani ca n-ai platit nu stiu ce!

Acelasi lucru l-am propus si eu si cred ca alte mii de oameni. Atata timp cat de aia de la financiar nu ai cum sa fugi, ei stiu intregul traseu al masinii, pe date, pe tot, e o chestie stupida care se intampla in DRPCIV. De aia au si incercat ei ca o copie dupa atestarea fiscala de la radiere sa mearga direct de la Taxe si Impozite la DRPCIV si, astfel, sa se termine intreaga balacareala. Nu stiu de ce nu a mers. Probabil ca asa-s lucrurile la noi.

 mariovrs, on 24 noiembrie 2016 - 16:07, said:

Deci clar cea mai buna solutie cand vinzi masina e sa opresti numerele. Proprietarul nou scoate rosii si gata.

Le platesc eu pe o luna,numa sa scap de probleme. Daca nu vrea,sa fie sanatos. Mai bine o tin in curte decat sa se plimbe la mana a 7-a pe numele meu..
Chiar is curios ce motive ar avea cand ii propun sa-i platesc numere rosii EU.

Pai nu, aici trebuie sa intelegeti un lucru. Pana cand noul proprietar se duce sa o inmatriculeze pe numele sau, ori sa o radieze definitiv, masina inca apartine vanzatorului. Nu ai cum sa scoti numere rosii pe o masina ce apare in evidenta ca inmatriculata. Nu ai aceasta posibilitate de numere provizorii. Da, ii poti lua placutele, dar astea inseamna sa mearga cu ea numai pe platforma pana cand se duce la DRPCIV, iar atunci cand se duce, trebuie mers cu el ca sa predati vechiul talon si placutele de inmatriculare, ca asa i se cer acolo.
Dar asta inseamna ca pe toata perioada asta, doua saptamani, sau cat o dura, noul proprietar sa nu se poata utiliza deloc de masina. Pe langa faptul ca nu e deloc fair-play, se pleaca si de la un principiu periculos, cum ca toti fura si sunt hoti. Si am observat ca inclusiv instantele fac referire si tin cont de buna, sau rea credinta celor implicati.

Toate aceste lucruri se puteau rezolva banal printr-un sistem informatic deloc complicat de altfel. Sau, daca nu sunt capabili, macar sa se intoarca la vechea lege, in care vanzatorul se ducea sa o radieze personal. Ori, daca nici asa nu se vrea, macar IGP-ul sa aiba posibilitatea ca deindata ce a fost reclamata o astfel de situatie, sa-l poate opri in trafic si sa-i retina, sub notiunea de suspendare, placutele si talonul masinii. Oricare din variantele astea, care-s simple, ar descalci tot hatisul asta administrativ.

Vedeam la un moment dat, ceea ce a fost si argumentul CNADNR-ului in cazul meu, faptul ca cineva spunea ca trebuia sa mergem de la inceput la DRPCIV si sa anuntam vanzarea masinii. Inca o data repet, ca sa fie clar. Degeaba te duci, degeaba le scrii, ei raspund acelasi lucru, si ceea ce raspund ei e corect din punct de vedere legal. Legea poate fii tampita sau nu, insa legea-i lege si de asta se tine cont. Ori legea spune clar ca sunt doua modalitati prin care o masina se radiaza de pe numele cuiva in urma vanzarii: noul proprietar vine si o inscrie pe numele sau, ori aduce un certificat de casare, sau sentinta judecatoreasca. Ei nu pot opera modificari decat in baza acestor doua situatii. Inca o data repet, nu e vina lor, asa e legea. Ce pot ei sa faca, e sa iti dea o simpla hartie in care te instiinteaza ca au luat la cunostinta si iti spun ceea ce am scris mai sus. Amenzile tot tie iti vin in acest caz, nu are nicio relevanta juridica. Relevant devine in clipa in care deschideti proces si, trimitandu-le numarul de proces si Judecatoria la care are loc, ei, pe perioada judecarii, opresc eventualele amenzi pe numele celui din talon. Pe langa asta, poate cel mai relevant e faptul ca, dand in scris modul in care ei pot opera radierea, practic "forteaza" instanta de a lua o decizie in acest sens. Pentru ca prima varianta, aceea sa vina noul proprietar sa o inscrie, pica clar datorita faptul ca s-a ajuns pana-n acest punct, nu ramane decat hotararea judecatoreasca. Astfel ca asta obliga instanta sa ia o decizie in acest sens.
Nu stiu daca am fost destul de clar. Sper.

Edited by Al1, 24 November 2016 - 16:46.


#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ideea e ca amenzile vin la taxe si impozite!!! pai aia de la taxe si impozite stiu ca masina nu-i pe numele tau! ei sunt primii care afla!

practic, amenzile pe care le primesti "acasa" sunt cele de radar si cele de la CNADNR!
cu alea de radar e simplu, ca nu-ti vine direct amenda, iti vine o instiintare, sa declari cine ti-a condus masina la data de, pe traseul x...
tu poti da vina pe cine vrei! Posted Image
iar alea de la CNADNR le poti contesta destul de usor!

Quote


Deci clar cea mai buna solutie cand vinzi masina e sa opresti numerele. Proprietarul nou scoate rosii si gata.
s-o crezi tu! Posted Image
daca vrei sa vinzi masina si vrei sa iei si bani pe ea, accepti conditiile cumparatorului!, daca nu? stai cu ea!
nu ti-o ia nimeni cum vrei tu! Posted Image

Edited by Nero-d, 24 November 2016 - 17:27.


#21
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Eu am vandut o masina fara contract de vanzare, mai am doar cartea in original. Urma sa fac actele imediat ce aveam timp , numai ca noul propietar a disparut. Oare tot in instanta rezolv ?

#22
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

 Nero-d, on 24 noiembrie 2016 - 17:20, said:

ideea e ca amenzile vin la taxe si impozite!!! pai aia de la taxe si impozite stiu ca masina nu-i pe numele tau! ei sunt primii care afla!

practic, amenzile pe care le primesti "acasa" sunt cele de radar si cele de la CNADNR!
cu alea de radar e simplu, ca nu-ti vine direct amenda, iti vine o instiintare, sa declari cine ti-a condus masina la data de, pe traseul x...
tu poti da vina pe cine vrei! Posted Image
iar alea de la CNADNR le poti contesta destul de usor!


s-o crezi tu! Posted Image
daca vrei sa vinzi masina si vrei sa iei si bani pe ea, accepti conditiile cumparatorului!, daca nu? stai cu ea!
nu ti-o ia nimeni cum vrei tu! Posted Image

Ba ti-o ia, de exemplu cand o ia direct de la samsar cu numere de Germania, acolo cum de nu comenteaza? Pentru cumparator nu ar fi exact aceleasi lucru in cazul in care vrea s ao inmatriculeze, exact aceleasi proceduri, ori ca o ia d ela samsar din targ cu numere de Germania ori de la tine cu numere de Romania? Si de la samsar din piata cu nr. de Romania, doar nu circula toata viata pe numele aluia, ca ala nu-i prost sa-i accepte asa ceva!

#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

doar nu circula toata viata pe numele aluia, ca ala nu-i prost sa-i accepte asa ceva!
de ce nu?
cine-l intreaba?

#24
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

 Nero-d, on 24 noiembrie 2016 - 17:20, said:

ideea e ca amenzile vin la taxe si impozite!!! pai aia de la taxe si impozite stiu ca masina nu-i pe numele tau! ei sunt primii care afla!

Dar ei nu primesc decât că nu ai plătit-o şi îţi bagă ei la impozit. Ei nu ştiu pentru ce ai luat tu amenda, ştiu doar că ai o amendă neplătită. Eu nu ştiu că tu ai luat amenda pentru un obiect ce nu-ţi mai aparţine. Cunosc doar numărul şi data procesului verbal, cuantumul amenzii şi faptul că nu ai plătit-o şi, de aceea, a ajuns la ei la impozite.

Da, apropo cu asta, pe cei de la Taxe  şi Impozite nu-i interesează deloc.
Şi, în cele mai multe situaţii, chiar dacă câştigi în instanţă, ei tot îţi bagă la impozit că nu ai plătit, iar pe cei de la DGITL nu-i interesează deloc. Aşa că trebuie să te prezinţi frumos la ei la sediu şi să le arăţi hotărârea judecătorească, iar abia apoi îţi operează ei şi îţi scot amenda de la impozite. Stilul românesc. Posted Image
Când zic că ei îţi bagă amenda, mâ refer la cei de la CNADNR, nu la DGITL. Că ei transmit la impozite amenzile neplătite.

Edited by Al1, 24 November 2016 - 18:19.


#25
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.04.2015
Nu-i iei numerele si-l lasi in drum,te deplasezi cu el la domiciliu sau oriunde si acolo le scoti de pe masina,urmând ca el sa scota numere rosii.

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Întrebare relativ aproape de subiect - să zicem că vreau să vînd mașina dar să păstrez numerele. Sînt din cele preferențiale, înseamnă ceva pentru mine și vreau să le pun pe următoarea căruță. E posibil? Dacă da, cum se procedează?

#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 toto_riina, on 24 noiembrie 2016 - 15:45, said:

Cat ar costa sa platesti un baietas de-asta care se ocupa cu programele informatice sa-ti faca un soft care sa unifice bazele de date ale fiscului cu cele ale politie rutiere?
sebi ghita?

#28
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009

 Al1, on 24 noiembrie 2016 - 14:30, said:

Asta am uitat sa spun. Exista in instiintarea primita de la Prefect, urmatorul text: "[...] aveti posibilitatea de a va adresa organelor de politie competente din subordinea IGP sau Directia Generala de Politie a Municipiului Bucuresti, pentru identificare in trafic si retinerea documentelor cu obligarea acestuia de a intra in legalitate [...]".

Am contactat si IGP-ul, dar cica ei nu pot sa faca asta, intrucat reprezinta un abuz in serviciu sa te opreasca asa in trafic, doar la sesizarea cuiva. E o contradictie aici intre Politie si Prefectura, de aia se si ajunge aici. Se complica si mai mult pentru faptul ca DRPCIV e in subordinea Prefecturii, nu a Politiei. Bataie de cap. Instanta ramane baza.


Am trecut si eu prin calvarul asta. Dupa 4 contestatii judecatoresti ( castigate ) impotriva amenzilor de lipsa rovigneta, un prieten care e politist la circulatie m-a pus sa fac o cerere catre seful Politiei Circulatiei ( din orasul meu ), unde sa anexez toate documentele si sa scriu situatia aferenta. El mi-a luat cererea, a intrat la seful lui si dupa care mi-a spus ca se va rezolva in aceeasi zi. A gasit din baza de date adresa actuala a cumparatorului, a plecat cu masina de politie acolo, i-a desfacut pe loc numerele de inmatriculare ( masina cumparatorului se afla in parcare ) si i-a lasat la parbriz o adresa, ca avea obligatia sa schimbe nr. in 30 de zile, bla, bla, bla.
Asa am reusit sa scap de un mare stres.

#29
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 radunic, on 24 noiembrie 2016 - 21:03, said:

Întrebare relativ aproape de subiect - să zicem că vreau să vînd mașina dar să păstrez numerele. Sînt din cele preferențiale, înseamnă ceva pentru mine și vreau să le pun pe următoarea căruță. E posibil? Dacă da, cum se procedează?
si pe mine  ma intereseaza acest lucru

#30
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
stii ce-i ala furt? aia a facut politia! a furat, furt calificat in forma agravata, complicitate la furt, constituire de grup infractional organizat, etc si te asigur ca etcul e mare
nu te obliga nimeni sa inscrii nici o masina, nu pricepi?
te obliga doar sa platesti o amenda daca depasesti alea 30 de zile!!! atat!!!
poate cumperi o epava!!!... fara ITP valabil n-o poti inscrie oricat ai vrea!

Edited by Nero-d, 24 November 2016 - 21:53.


#31
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008

 radunic, on 24 noiembrie 2016 - 21:03, said:

Întrebare relativ aproape de subiect - să zicem că vreau să vînd mașina dar să păstrez numerele. Sînt din cele preferențiale, înseamnă ceva pentru mine și vreau să le pun pe următoarea căruță. E posibil? Dacă da, cum se procedează?

Te duci la sectia de politie unde ai inmatriculat masina si faci rezervare pe numarul tau si in contractul de vanzare cumparare selectezi ca iti pastrezi numarul. Am impresia ca rezervarea este aprox. 30 de ron.


+++
Rezolvare mai ieftina si rapida fara batai de cap: Cumparati o rovinieta anual pana se rezolva problema si o inmatriculeaza una din persoanele ce cumpara masina.

Edited by valentincr, 24 November 2016 - 21:49.


#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E legea imbecila...

Ar fi trebuit prevazut in lege ca, vanzatorul masinii, odata cu vanzarea (PVC) notifica DRPCIV, printr-un formular tip ca masina s-a vandut catre persoana X cu datele din buletin. urmand ca DRPCIV sa radieze automat masina din circulatie, dupa 30 de zile, daca persoana X nu face niciun demers de inscriere a masinii pe numele sau in termenul specificat.  I-ar mai fi dat mana cumparatorului sa circule cu ea radiata din circulatie?
Era simplu ca buna ziua... dar pe cine duce capul?

Edited by rosix, 25 November 2016 - 00:08.


#33
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

 rosix, on 25 noiembrie 2016 - 00:04, said:

E legea imbecila...

Ar fi trebuit prevazut in lege ca, vanzatorul masinii, odata cu vanzarea (PVC) notifica DRPCIV, printr-un formular tip ca masina s-a vandut catre persoana X cu datele din buletin. urmand ca DRPCIV sa radieze automat masina din circulatie, dupa 30 de zile, daca persoana X nu face niciun demers de inscriere a masinii pe numele sau in termenul specificat.  I-ar mai fi dat mana cumparatorului sa circule cu ea radiata din circulatie?
Era simplu ca buna ziua... dar pe cine duce capul?

Asa ar fi fost ideal. Si nici nu e cine stie ce de procedura. E chiar de bun simt. Dar, cum spui si tu foarte bine, pe cine duce capul in tara asta?
Pacat ca ajungem aici, iar atunci cand ajungem ne chinuim sa gasim tot felul de solutii.

 valentincr, on 24 noiembrie 2016 - 21:46, said:

Rezolvare mai ieftina si rapida fara batai de cap: Cumparati o rovinieta anual pana se rezolva problema si o inmatriculeaza una din persoanele ce cumpara masina.

Asta nu mi se pare deloc ok.
Adica ma apuc eu sa ii cumpar rovigneta? Unde mai e bunul simt, unde mai e justitia in cazul asta? Unde mai sunt legile pozitionate in situatia asta?
Nu mi se pare corect. Plus de asta, nu ai nicio garantie ca cineva o va inscrie. SI nu e vorba numai de rovigneta. Daca face un accident cu victime, sau fara, si fuge de la locul accidentului? Daca nu isi face RCA si loveste alta masina, fugind de la locul accidentului? Ce faci in situatiile astea? Te duci pe la politie sa te plimbi doar ca legea e stramba?


 titacodita, on 24 noiembrie 2016 - 21:31, said:


Am trecut si eu prin calvarul asta. Dupa 4 contestatii judecatoresti ( castigate ) impotriva amenzilor de lipsa rovigneta, un prieten care e politist la circulatie m-a pus sa fac o cerere catre seful Politiei Circulatiei ( din orasul meu ), unde sa anexez toate documentele si sa scriu situatia aferenta. El mi-a luat cererea, a intrat la seful lui si dupa care mi-a spus ca se va rezolva in aceeasi zi. A gasit din baza de date adresa actuala a cumparatorului, a plecat cu masina de politie acolo, i-a desfacut pe loc numerele de inmatriculare ( masina cumparatorului se afla in parcare ) si i-a lasat la parbriz o adresa, ca avea obligatia sa schimbe nr. in 30 de zile, bla, bla, bla.
Asa am reusit sa scap de un mare stres.

Eu nu cred ca-i legal ce ati facut.
Ori eu am spus din prima. Ce am gasit eu, e o solutie legala si e un proces ce respecta atat legile, cat si bunul simt.
In alte aspecte nu vreau sa intru si nici sa comentez. Nu incurajez si nu vreau sa particip la fenomene ce nu respecta legea.
Legea-i lege, iar daca vrem sa schimbam ceva in bine, trebuie sa intelegem ca respectarea legii nu se face dupa cum ne place si cand ne place, ci mereu, in orice moment si in orice situatie. Mie, cel putin, asa mi se pare normal.
Iar cand legea nu e buna, cum e si acest caz, sa ne chinuim sa aducem la cunostinta institutiilor, pentru o eventuala modificare.
Eu asa vad normalitatea.

 radunic, on 24 noiembrie 2016 - 21:03, said:

Întrebare relativ aproape de subiect - să zicem că vreau să vînd mașina dar să păstrez numerele. Sînt din cele preferențiale, înseamnă ceva pentru mine și vreau să le pun pe următoarea căruță. E posibil? Dacă da, cum se procedează?

Trebuie rezervate numerele preferentiale. Si astfel, cand iti cumperi alta masina, sa le poti utiliza pe aceleasi.

#34
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008

Quote

Asta nu mi se pare deloc ok.
Adica ma apuc eu sa ii cumpar rovigneta? Unde mai e bunul simt, unde mai e justitia in cazul asta? Unde mai sunt legile pozitionate in situatia asta?
Nu mi se pare corect. Plus de asta, nu ai nicio garantie ca cineva o va inscrie. SI nu e vorba numai de rovigneta. Daca face un accident cu victime, sau fara, si fuge de la locul accidentului? Daca nu isi face RCA si loveste alta masina, fugind de la locul accidentului? Ce faci in situatiile astea? Te duci pe la politie sa te plimbi doar ca legea e stramba?

Pai cumperi o rovinieta- doua maxim, pana il prinde politia (asta daca faci cerere la Ilfov - stiu ca mai erau ceva persoane pe forum ce facusera acea cerere cum ca au instrainat masina).
Rar se intampla ce zici tu cu accidentele (si daca se intampla, ai CVC), mai rau e sa te plimbi zilnic sa faci contestatii pentru rovinieta. Plus ca banii dati la judecatorie rar ii recuperezi, mai ales daca s-a tot instrainat masina de la o persoana la alta.

Edited by valentincr, 25 November 2016 - 11:07.


#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Am o rabla in strada. Nu e pe numele meu, dar vreau sa scap de ea.
Proprietarul este decedat de 7 ani.
Talonul este pierdut.

Am apelat la niste bronzati care au luat din ograda diverse bulendre cu continut ridicat de fer.
La plecare, ma intreaba daca nu mai am si altceva, la care le arat rabla. Bucurie mare pe ei.. dar nu au cu ce sa o ia deocamdata, dar fac ei rost de o platforma peste cateva saptamani si revin.

Ce hartie ar trebui facuta cu dansii, ca sa fiu in regula, sa ma pot justifica vreodata la autoritati? Masina e nemiscata de 20 de ani, nu va mai circula niciodata (au demontat de pe ea radiatorul, ca are aluminiu, si e usor de luat) deci este exclus sa mai circule vreodata. Probabil o vor taia bucati si la fier vechi cu ea.

Eu cand m-am interesat la "remat" de predarea masinii, am fost refuzat pentru ca nu aveam certificatul de inmatriculare.  
Nu stiu cine si daca plateste impozit pe masina, dar radiatul este o bataie de joc, cu legislatia actuala.  
Din cate am inteles, nici succesiunea la notar nu se poate face fara talonul masinii. Cartea de indentitate mai exista.  Talon nou, se elibereaza doar catre proprietar, care este decedat..

Edited by tfmercedez, 31 August 2021 - 17:21.


#36
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Posttfmercedez, on 31 august 2021 - 17:19, said:

Am o rabla in strada. Nu e pe numele meu, dar vreau sa scap de ea.
Proprietarul este decedat de 7 ani.
Talonul este pierdut.

Am apelat la niste bronzati care au luat din ograda diverse bulendre cu continut ridicat de fer.
La plecare, ma intreaba daca nu mai am si altceva, la care le arat rabla. Bucurie mare pe ei.. dar nu au cu ce sa o ia deocamdata, dar fac ei rost de o platforma peste cateva saptamani si revin.

Ce hartie ar trebui facuta cu dansii, ca sa fiu in regula, sa ma pot justifica vreodata la autoritati? Masina e nemiscata de 20 de ani, nu va mai circula niciodata (au demontat de pe ea radiatorul, ca are aluminiu, si e usor de luat) deci este exclus sa mai circule vreodata. Probabil o vor taia bucati si la fier vechi cu ea.

Eu cand m-am interesat la "remat" de predarea masinii, am fost refuzat pentru ca nu aveam certificatul de inmatriculare.  
Nu stiu cine si daca plateste impozit pe masina, dar radiatul este o bataie de joc, cu legislatia actuala.  
Din cate am inteles, nici succesiunea la notar nu se poate face fara talonul masinii. Cartea de indentitate mai exista.  Talon nou, se elibereaza doar catre proprietar, care este decedat..


Iti dau exemplul meu, am avut un autoturism care a fost grav avariat in parcare, s-a dat dauna totala de catre asigurator, recunosc cinstit ca nu am stiut ca orice masina trebuie dusa numai la REMAT, eu am dus masina la un centru de fier vechi, acestia mi-au dat si chitanta cu seria de caroserie, acum m-am dus la fisc sa o radiez intai din evidentele fiscale, cred ca m-am certat cel putin 30 de minute cu doamna de la ghiseu, aceasta sustinea ca am nevoie de certificat de distrugere, in final i-am spus ca dau declaratie in fata ei ca masina a fost dusa la fier vechi si dezmembrata dar a inteles, mi-a radiat masina fiscal si a ramas in circulatie.
Poti face acelasi lucru, sa le dai masina cu pretentia a.sa iti dea un document care atesta ca ai dus la centrul de colectare fier vechi autoturismul cu seria de caroserie bla bla,antet, stampila B.ii pui sa taie partea de tabla unde este stantata seria de caroserie, eu o am si acum C.Iei numerele daca mai exista  si le distrugi,
Daca faci toate acestea poti sa fii sigur ca nu se va intampla nimic, alta varianta nu vad, este greu cu legi scrise de imbecili

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate