Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Viteza mica la download Fiberlink 1000

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007
Buna ziua,

Am niste probleme cu vitezele de FL 1000. Am trecut de la FL 300 la FL 1000. Cererea a fost facuta pe 10 oct 2016 urmand sa fiu upgradat la FL 1000 de pe 1.11.2016.
Numai ca nu a mers tocmai asa. Vitezele au ramas de FL 300 (maxim 20-28 MB am avut un peak de 45 odata) iar eu platesc FL 1000 si primesc FL300 in continuare...

PC-ul este pe scurt : i5-4460, 16 GB Ram, R9390X (nu ca ar conta), Samsung EVO 256,placa de retea e on-board Intel full duplex Gigabit. TP-LINK Archer C2 cu ultimul firmware (nu pun dd wrt nu ma pasioneaza asa de tare si nu ma pricep asa de bine in retelistica) si eu trag cu viteza din attach. Windows 7 Ult/Win 10 Pro la fel acelasi lucru...

A venit prima data o echipa : Este o problema ca la noi apare ca tragi cu 140MB, pc-ul raporta 16MB. Trimitem maine pe altcineva posibil sa fie o problema intre noi si dvs. Ooookkkk. Facut teste si pe direct si pe router
A doua echipa : Nici pe direct nici pe router nu a trecut viteza de 50MB (50 MB fiind peak-ul absolut). Ridica baietii din umar ridic si eu din umar concluzia fiind dupa 1 ora de speedtest care arata intr-adevar 900MB DL/450 UPL si 16 MB real ca e de la tine...FFS

Buuuuuun : Ma duc azi sa vad de router (am facut comanda si de router-cand o sa ma invat minte ???)  Fac din nou sesizare cu viteza de net scazuta.
Dna de la RC : Am facut sesizare cu toate ca nu am inteles exact ce vreti...ceva cu viteza de net nu ?
In fine ma suna cineva din centrala imi confirma ca intr-adevar de la ei pina la "cutie" (exprimarea dumnealui) viteza e Gigabit. Deci problema e intre mine si ei (lucru reconfirmat de fiecare data de la centrala numai de echipa de pe teren nu...)
Routerul lor pe linga ca nu se conecteaza imi da reset si la placa de retea ceva urat gen : No valid IP Connection si eu trag de pe Steam in cel mai bun caz cu 30 MB si in cel mai rau cu screenshotul de mai jos.

Nu am pretentii sa trag cu 140MB constant dar macar un 80MB acolo sa simt si eu ca am facut upgrade ?
Sau Windows-urile mele cu licenta sint ametite si raporteaza aiurea vitezele de download ?
Viteza e constanta 20-28 indiferent daca e Firefox,Chrome,Steam,Origin,GoG,Battlenet,World of Tanks sau uPlay...indiferent daca downloadez pe SSD/HDD.

Ceva idei ? Echipa care vine la mine refuza sugestiile mele gen reseritizare cablu (sper ca am scris corect) sau verificare panou care vorba aia e in fata usii mele pe principiu ca merge bine acuma si nu umbla... sau doamne fereste inlocuire echipament (deh probabil un switch e scump ce stiu eu...)

Setari secrete la placa de retea Intel ? Setari secrete la urgentarea problemei mele :P ?

Multumesc pentru sfaturi !

Attached Files



#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Țin să te anunț că nici FiberLink 300 nu-ți merge la viteza care trebuie, deci ai făcut upgrade degeaba că ai prea mulți bani și te-ai gândit că trebuie să mănânce și cei de la DIGI!

Și eu am FiberLink 300 și viteza maximă e 34.7 MB/s. De obicei nu ajunge acolo și merge cu 32-33 MB/s că se termină torentul de downloadat cu mult înainte de a ajunge la maxim... Eu am 32GB RAM și am făcut un RAM drive de 24GB doar pentru torente.

#3
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Din cate stiu eu vitezele nu sunt garantate.
140MB/s??? asta ar insemna 1120Mb/s...

Ca fapt divers eu am optat pentru FL500 si cam atat prind pe cablu (~495Mb/s) in speedtest cu urmatoarea configuratie: ONT->Asus RT-AC66U->I7/Evo850. Oricum vitezele de download pot fi foarte variabile datorita mai multor factori.

P.S. Cablul nu prea il folosesc dar pe wi-fi sunt momente in care ajung la 35-37 MB/s...

Edited by Toxic00, 23 November 2016 - 18:08.


#4
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007

View Postrickysyv, on 23 noiembrie 2016 - 18:05, said:

Țin să te anunț că nici FiberLink 300 nu-ți merge la viteza care trebuie, deci ai făcut upgrade degeaba că ai prea mulți bani și te-ai gândit că trebuie să mănânce și cei de la DIGI!

Și eu am FiberLink 300 și viteza maximă e 34.7 MB/s. De obicei nu ajunge acolo și merge cu 32-33 MB/s că se termină torentul de downloadat cu mult înainte de a ajunge la maxim... Eu am 32GB RAM și am făcut un RAM drive de 24GB doar pentru torente.

Multumesc de sarcasm dar chiar nu era necesar...pretul nu e foarte mare dar ma streseaza faptul ca platesc degeaba. Am membri de familie si prieteni cu FL1000 care trag cu 60-80MB constant si sincer incearca tu sa instalezi DOOM 2016 de pe Steam (are doar vreo 74GB) cu viteza asta...iti spun eu iti creste barba. In principiu de asta am facut FL 1000 nu torrentele sint pe primul loc...stiu ca vitezele de download sint variabile si nu garantate dar unde am fost si aveau FL 1000 cam asta era nivelul... alte idei ?

Multumesc !

#5
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Stai liniștit că Steam n-o să-ți dea niciodată cu 60MB/s că n-are de unde săracul. Eu nu l-am văzut să treacă vreodată de 27MB/s. Nu poți să-l compari cu torentele unde se adună sute de "Dorei" care împing în tine ca surdu-n clopot! ;)

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ba iti da si cu 50 stai tu lejer.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pe speedtest.net ce valori ai?

#8
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
"Mea culpa", atunci! :D

#9
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007
Uite cum trebuie sa arate un Fiberlink 1000...eu am prins maxim 45 deci se poate...

Attached Files



#10
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Tot nu merită 10 lei în plus la abonament...

Mai bine bei 2-3 beri în plus de banii ăia în timp ce aștepți să se termine downloadul! :D

#11
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007
Speedtest

Attached Files



#12
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View PostEstel, on 23 noiembrie 2016 - 18:19, said:

Uite cum trebuie sa arate un Fiberlink 1000...eu am prins maxim 45 deci se poate...
Ce router ai?

#13
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007
TP-Link Archer C2 cu ultimul firmware de pe site-ul TP-Link. Nu am dd wrt sau altele de gen.

#14
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View PostEstel, on 23 noiembrie 2016 - 18:43, said:

TP-Link Archer C2 cu ultimul firmware de pe site-ul TP-Link. Nu am dd wrt sau altele de gen.

Daca ai in meniul router-ului ceva de genul "QoS" dezactiveaza-l si vei vedea diferenta.

#15
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 13.01.2007
Nu are asa ceva Archer C2

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrickysyv, on 23 noiembrie 2016 - 18:14, said:

Stai liniștit că Steam n-o să-ți dea niciodată cu 60MB/s că n-are de unde săracul.
Depinde de mirrorul akamai regional.

#17
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Daca la un speedtest cu cel mai apropiat server RDS nu obtii peste 800 Mb/s s-ar putea ca problema sa fie la HW-ul tau.
In ceea ce priveste justificarile personalului de teren al RDS, poti sa le ignori. Multi sunt doar niste robotei care repeta ce aud de la seful de echipa.

#18
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostEstel, on 23 noiembrie 2016 - 18:23, said:

Speedtest

Vitezele astea, pe speedtest, sunt constante?
Daca da, inseamna ca serverul de pe care descarci nu poate mai mult, adica Steam nu iti poate da mai mult, ca nu are cum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate