Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Problema receptie radio in masina

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Dar schema este buna ?

#38
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Perfectă!

#39
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View PostDobrin_M, on 20 noiembrie 2016 - 16:16, said:

ce vină am eu că unii nu numai că sunt total habarniști în orice fel de problemă, dar nici măcar nu știu să exprime corect ceea ce au de comunicat
???
Dacă înţelepţii - care, pe deasupra, mai ştiu şi să se exprime! - ar fi avut răbdarea (ca să nu zic bunul simţ) să citească 2-3 replici mai sus, privind discuţia în ansamblul ei, înainte de a-i face pe alţii habarnişti, ar fi înţeles replica mea care - pare-se - a cauzat atâtea neplăceri. Permiteţi-mi să vă explic: am spus că o să măsor impedanţa / rezistenţa dintre central şi ecranare pe cablul antenei, pentru că se scrisese ceva mai devreme că asta e o metodă de a determina dacă antena e amplificată sau pasivă (un rezultat de câţiva kohm indică prezenţa unui circuit de amplificare, un circuit deschis înseamnă că antena e simplă, pasivă). Apoi am adăugat că, la o examinare vizuală antena pare a fi activă, deoarece altcineva spusese - tot anterior - că antenele active au acel aspect de vergea cu un fir înfăşurat.

Dar când graba de-a jigni e mai mare decât dorinţa de-a înţelege contextul discuţiei, e greu...

View PostDobrin_M, on 20 noiembrie 2016 - 16:16, said:

LE
Iar inițiatorul, deși afirmă că ar fi făcut-o, găsea răspunsul la o simplă căutare pe net fără două pagini de discuții inutile aici

Vai, Maestre, dar aceeaşi neatenţie - bat-o vina! - vă joacă din nou feste, întunecându-vă mintea cea iluminată... Nu am afirmat niciun moment că aş fi căutat pe net înainte de a deschide acest thread, ci doar că m-am apucat, în urma discuţiei de aici, să fac puţină cercetare pe cont propriu.

Că nu am căutat înainte de a posta, e într-adevăr vina mea, pe care mi-o asum şi-mi pun cenuşă în cap, mulţumindu-le din suflet forumiştilor pentru care, se pare, m-am exprimat suficient de corect încât să-mi înţeleagă problema şi să mă ajute cu sfaturi detaliate.

Vă salut cu respect! Posted Image

Edited by Wzzz, 03 December 2016 - 12:35.
forum


#40
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostMircea_jr, on 20 noiembrie 2016 - 21:42, said:

Dacă înţelepţii - care, pe deasupra, mai ştiu şi să se exprime! - ar fi avut răbdarea (ca să nu zic bunul simţ) să
M-a lovit dureros valul de întuneric ce s-a revărsat din adâncul preaplinului puțului gândirii tale, monșerule!
Sigur că da, flecarii care își fac veacul pe forumul ăsta sunt înalt specializați în a găsi pretexte pentru a-și scuza toate aberațiile și inepțiile pe care le debitează pe aici, când observă că cineva remarcă acest lucru.

LE
Ce să spun, ceea ce s-a discutat aici e și un lucru foarte complicat, îți trebuie vreo 5-6 facultăți și un doctorat în electronică ca să reușesti sa faci diferența între o antenă pasivă și una activă și să reușești să-ți dai seama cum se realizează o telealimentare (informații care, dacă chiar n-ai niciun fel de habar despre electronică, le găsești în maxim 5 minute pe net)

Edited by Dobrin_M, 20 November 2016 - 22:59.


#41
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View PostDobrin_M, on 20 noiembrie 2016 - 22:53, said:

M-a lovit dureros valul de întuneric ce s-a revărsat din adâncul preaplinului puțului gândirii tale, monșerule!
Sigur că da, flecarii care își fac veacul pe forumul ăsta sunt înalt specializați în a găsi pretexte pentru a-și scuza toate aberațiile și inepțiile pe care le debitează pe aici, când observă că cineva remarcă acest lucru.

Hm, aruncând o privire la profilul meu, cu 350 de postări în 9 ani jumate de când m-am înscris, n-aş zice că-mi fac prea mult veacul pe-aici. Dvs., spre exemplu, aveţi mai mult decât dublu în nici 3 ani :)


View PostDobrin_M, on 20 noiembrie 2016 - 22:53, said:

LE
Ce să spun, ceea ce s-a discutat aici e și un lucru foarte complicat, îți trebuie vreo 5-6 facultăți și un doctorat în electronică ca să reușesti sa faci diferența între o antenă pasivă și una activă și să reușești să-ți dai seama cum se realizează o telealimentare (informații care, dacă chiar n-ai niciun fel de habar despre electronică, le găsești în maxim 5 minute pe net)

Păi n-a pretins nimeni că ar fi complicat, după cum nici eu n-am zis că-s electronist profesionist; repet, îmi recunosc greşeala de a nu fi căutat puţin înainte de a posta. Pe de altă parte, cum se zice pe la noi, am întrebat, n-am dat cu paru'; gurile rele ar zice că (printre altele) la asta sunt bune forumurile...

#42
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
On-topic: intrat azi dimineaţă, intempestiv, în magazinul de electronică din cartier, întrebat de sănătate, cumpărat fix chestia asta, la preţul de 12 RON; inserat pe cablu, cuplat fir albastru la iesirea "power antenna" a head unit-ului, băgat la loc în bord, testat azi la drum interurban => merge brici, acum prind şi eu radio decent în afara oraşelor. Mulţumesc din nou pentru sfaturi! :)

#43
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Ai vazut ce inseamna sa asculti de unii care stiu ?

#44
Vasiloaiei

Vasiloaiei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.06.2013
@al bundy ro
As avea si eu o intrebare in legatura cu alimentatoarele astea, daca poti sa imi raspunzi.
Pentru VW Bora e bun alimentatorul asta?
Am luat prima data un alimentator in genul astuia (nu fix acesta,dar mufele sunt la fel), dar mufa aia care trebuie bagata in casetofon ( Sony) e prea groasa, si nu intra. In casetofon intra doar mufa din asta neagra, ca aici.
Sper ca s-a inteles Posted Image.

Edited by Vasiloaiei, 22 November 2016 - 19:57.


#45
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
http://en.4carmedia....r/zrs-sa-1  e ok.
scoti acel prelungitor ce se afla in mufa din cas-ul sony si gata.

#46
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
...sau, în cel mai rău caz, se găsesc la câţiva lei şi adaptoare între cele două tipuri de mufe (DIN / ISO), în principiu în orice magazin de electronică...

#47
Vasiloaiei

Vasiloaiei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.06.2013
Am inteles, multumesc de raspunsuri.

#48
Vasiloaiei

Vasiloaiei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 24.06.2013
Revin si eu dupa ce am montat chestia asta .
Acum prinde mai multe posturi, iar posturile care le prindeam inainte cu chiu cu vai acum le pot prinde mai oriunde. DOAR ca apar pureci..merge foarte bine 3 secunde, apoi intervine un fasait mare, si tot asa..asta in oras, in afara nu am apucat sa vad cum este...E posibil sa fie oare de la antena de pe plafon,aia de se desurubeaza?

Edited by Vasiloaiei, 25 November 2016 - 12:37.


#49
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
OK, revin si eu, la randul meu Posted Image dupa cateva drumuri lungi (primele teste le-am facut doar pe distante relativ scurte, pana-n 50 km). Da, e o mare imbunatatire fata de situatia cand NU alimentam aceasta antena cu 12V, insa tot nu e cum ar trebui. Problemele sunt cam tot cele intampinate de colegul Vasiloaiei - paraziti ce apar intermitent, in timpul mersului, precum si receptie variabila pe acelasi post (adica e greu sau imposibil sa asculti un singur post vreme de mai mult de cateva minute in mers, chiar daca e dintre cele cu acoperire mare la nivel national). Presupun ca tot din acelasi motiv, aparatul comuta greu de pe o frecventa zonala de emisie pe alta (ale aceluiasi post), chiar daca functia AF / Alternate Frequencies este activata. Totusi, in cazul meu, in orase functioneaza perfect, fara nicio "emotie".

Am facut aceleasi drumuri saptamanile trecute, cu acelasi casetofon Pioneer montat pe alta masina, dotata cu antena pasiva, tot pe plafon, insa mai lunga - aprox. 50-60 cm - iar problemele NU apareau, sau apareau intr-o mult mai mica masura. Asadar, eu unul cred ca pot exclude o defectiune la partea radio a head unit-ului. Totodata, as putea gasi o antena pasiva, lunga, cu soclu de montare pe plafon asemanator, si indraznesc sa sper ca as fi in stare sa o montez astfel incat sa nu arate ca o lucrare facuta de Dorel Service. (OK, ca unii cunoscatori isi vor da seama ca nu e o antena standard de Skoda Octavia, realmente mi se falfaie... eu vreau doar sa prind radio bine). Dar nu tin neaparat sa fac modificari daca nu e cazul.

Oare astea sa fie limitele combinatiei head-unit aftermarket + antena standard alimentata prin separator aftermarket? Daca exista colegi forumisti posesori de masini VW / Audi / Skoda / Seat (?) dotate cu asemenea antene active pe plafon, si cu head unit-uri aftermarket, ne puteti confirma cum merge receptia FM interurban, la drumuri lungi?

#50
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,
Stiu ca este un thread vechi dar pt mine e o problema continua :)
Ca si cei de pe aici am problema receptiei defectuoase cu radioul pt un Citroen C4 II. Eu sunt primul proprietare, deci nu a fost desfacuta.
Problema a aparut acum vreo 2 ani, la inceput mai mergea... acum, de vreo cateva luni nu mai vrea deloc.
Am desfacut plafoniera sa ma uit la mufa de pe plafon... nu pare ceva in neregula.
Antena mea are un astfel de suport:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

oare ar trebui totusi sa desfac de tot acel suport? POate fi oxidata legatura aceea?
As incerca sa elimin toate variantele inainte de a desface radioul sa verific mufa.

Thx all,
Dan

#51
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Înainte să demontezi antena încearcă cu o sârmă de 50-60cm înfiptă în mufă, dacă tot nu merge e cablul de coborâre înrerupt sau radioul e defect.
Iarna poate intra apă la antenă şi coroda legăturile.

#52
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Te referi la mufa din radio?  Atunci tit treb sa demontez bordul.
Sau  sa desfac cablul de la antena?

#53
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Sus la antenă ar trebui verificat în prima fază.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate