Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

VW GOLF

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#235
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 Kroghy, on 24 aprilie 2017 - 21:41, said:

Prea multe prostii pe aici. Giulietta e in clasa cu Golf dar numai clasa e egala, la absolut orice este mult sub Golf si asta se vede la vanzari mult mai slabe desi pretul e mai mic.
Da mai ,stiu. VAG sunt OZN-uri fabricate pe Marte din Titanium. De-aia sunt pline service-urile de ele. Daca voi vreti sa dati 15-20.000 pe niste caramizi, e problema voastra. Unii vor sa fie diferiti si sa conduca altfel de masini. Alex321, eu zic sa mergi la o reprezentant Alfa Romeo si sa faci un testdrive cu o italiana, care vrei tu. (sa nu fie Giulia ca te indragostesti grav si vinzi casa). Apoi sa te vad daca te va mai tenta vreo caramida. Vreodata.

#236
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
Pai sh cred ca am gasit ceva pe placul meu

https://www.autovit....i-ID7GlbJR.html
(dotari extra)

sau


https://www.autovit....i-ID7GksRf.html
(interior demential)


Iar ma duc spre piata sh...iar acolo km nu par de loc reali...

#237
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Pai daca te uiti la oferte de samsari, cum sa fie km reali?

Edited by Mr. Incredible, 24 April 2017 - 21:48.


#238
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

 fightClub25, on 24 aprilie 2017 - 21:45, said:

Da mai ,stiu. VAG sunt OZN-uri fabricate pe Marte din Titanium. De-aia sunt pline service-urile de ele. Daca voi vreti sa dati 15-20.000 pe niste caramizi, e problema voastra. Unii vor sa fie diferiti si sa conduca altfel de masini. Alex321, eu zic sa mergi la o reprezentant Alfa Romeo si sa faci un testdrive cu o italiana, care vrei tu. (sa nu fie Giulia ca te indragostesti grav si vinzi casa). Apoi sa te vad daca te va mai tenta vreo caramida. Vreodata.
Am cerut o oferta ...preturi de pe la 25.000 incolo...Ce fac ? Ma mut in Giulietta ?

 Mr. Incredible, on 24 aprilie 2017 - 21:48, said:

Pai daca te uiti la oferte de samsari, cum sa fie km reali?
Preturile pentru noi le-am dat la inceput...
Oricind esti tentat sa iei ceva mai ieftin. Nu uitati din nou . Piata asta asa de "samsari" a crescut de 3-4 ori in ultima vreme

#239
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Masinile alea costa prea mult pentru cat fac si problema cea mai mare este ca din cauza ca nu se cauta la sh vei pierde enorm la revanzare cand va veni vremea sa o schimbi.

#240
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 alex321, on 24 aprilie 2017 - 21:48, said:

Am cerut o oferta ...preturi de pe la 25.000 incolo...Ce fac ? Ma mut in Giulietta ?

   Giulia poate. Giulietta e mai ieftina mai ales ca se apropie de sfarsitul vietii modelului. De noua nu te atingi.....Eu ti-am prezentat ideea la SH. In Romania nu sunt populare si pretul SH scade bine sub VAG. O vei si vinde mai prost, dar castigi la achizitie. Una peste alta tot acolo ajungi.
   Ca idee ,eu am cumparat o Alfa 159 2.0 jtdm 170 cp manuala de la Autoitalia (fusese masina unui director de-acolo) la 50.000 ,avea 3 ani si inca 6 luni de garantie.Am dat pe ea doar 10.500 desi fusese 29.000 noua. Am dat-o dupa alti 3 ani in 2016 la 150.000 cu 7000. Ca idee, modelul cu care comparam, BMW seria 3 din acelasi an si acelasi motor (30 cp mai putin) era 13-15.000 minim. Peste 3 ani as fi luat pe ea vreo 9.000.

   Si pentru hateri ,uite primul test comparativ gasit pe youtube dintre golf si giulietta : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6lTrI_IP0Ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 alex321, on 24 aprilie 2017 - 21:38, said:

E tare faza cu jaraticul...Uite ce sa zic lumea e obisnuita cu VW golf , Passat , Sharan...
mie daca e sa ma intrebi chiar imi place asta
https://www.autovit....html#ac12058256

E fitoasa si chiar pare nervoasa. Design excellent. Km par reali
  Masina o vinde un tip de pe forumul "asociatia alfa" ,fa-ti cont si citeste istoria masinii. E reala. Km sunt reali. Masina e quadrifloglio verde.Echivalentul GTI si are draci pe ea.

#241
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
Mi-am facut cont...Masina care o indici e cumva alba ? :)

#242
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 _R_A_D_U, on 24 aprilie 2017 - 10:56, said:

Biata femeie... parca o si vad cum ii reproseaza lu' fi-sa: "Ce ti-am zis eu tie ca x-ulescu nu-i de nasul tau! Tu, nu si nu, ca-i baiat dotat, ca una, ca alta... E, uite ca si-a batut joc si de tine, si de mine... cind m-a facut sa aleg masina asta. Ai vazut iubitul popeascai de la scara 2 ce VW frumos le-a ales "socrilor"? Las' ca de azi inainte, eu iti voi hotari si iubitul, si masina. Sa nu aud nicio discutie. Gata, m-am saturat... Dupa ce voi vinde tinicheaua asta, in cel mai fericit caz, te voi lasa sa alegi doar... culoarea golfului!" :P

On topic: initiatorul si-o fi luat masina si e pe la munte... nu mai zice nimic.

Nu-i plange de mila, ne cumpara pe amandoi cu tot cu nadragii de pe noi. Am dat un feedback, nu cred in extreme, atata tot.

#243
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 alex321, on 24 aprilie 2017 - 22:27, said:

Mi-am facut cont...Masina care o indici e cumva alba ? Posted Image
  nu ,aia rosie de zici tu ca iti place. QV-ul de 200.000 km. vezi ca la aria de vanzari o are postata, si alaturi de anunt ,este si link-ul catre istoricul masinii.
  Bine, daca tot te-am bagat in zona Alfa, eu m-as uita si la un 159. Cele mai noi sunt 2011, 2012 cu motorul asta de 170 cp. Eu am fost foarte, foarte multumit de masina. Singura problema e ca e cam limuzina si cam lunga. In rest, dupa unii (si dupa mine) e mai frumoasa si decat giulia.

Edited by fightClub25, 24 April 2017 - 22:32.


#244
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

 denky, on 24 aprilie 2017 - 22:29, said:

Nu-i plange de mila, ne cumpara pe amandoi cu tot cu nadragii de pe noi. Am dat un feedback, nu cred in extreme, atata tot.
As vrea eu :)

 fightClub25, on 24 aprilie 2017 - 22:30, said:

  nu ,aia rosie de zici tu ca iti place. QV-ul de 200.000 km. vezi ca la aria de vanzari o are postata, si alaturi de anunt ,este si link-ul catre istoricul masinii.
  Bine, daca tot te-am bagat in zona Alfa, eu m-as uita si la un 159. Cele mai noi sunt 2011, 2012 cu motorul asta de 170 cp. Eu am fost foarte, foarte multumit de masina. Singura problema e ca e cam limuzina si cam lunga. In rest, dupa unii (si dupa mine) e mai frumoasa si decat giulia.
Frumoasa zona :)  De fapt sunt 2 giulietta de vinzare...

#245
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 alex321, on 24 aprilie 2017 - 22:46, said:

Frumoasa zona Posted Image  De fapt sunt 2 giulietta de vinzare...
  
   Alfistii sunt oameni diferiti. Nu o sa uit niciodata, cand am luat un gropan imens, si m-am dus la un service de alfe unde merg majoritatea celor de pe forum. Mi-au schimbat rulmetul care huruia si cand am intrebat : cat face? mi s-a zis "cat vrei tu,nu am facut mare lucru". I-am dat 100 de lei doar fiindca mi-a placut foarte tare atitudinea.
   Nu o sa vezi golanisme, scris agramat, prost gust, etc. Sunt oameni diferiti, mie mi-au placut.

#246
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 fightClub25, on 24 aprilie 2017 - 21:15, said:

Si iarta-ma.....dar Alfa sunt opere de arta comparativ cu caramizile alea de Golfuri....Posted Image (nu-mi sariti in cap! )
Ce fel se leaga lucrurile, am oprit azi langa o reprezentanta Fiat/Alfa Romeo care avea expusa afara o Giulietta alba. M-am uitat bine la exterior din toate unghiurile, din fata este foarte urata cu farurile alea mici si pe laterale tip ochi de gandac, lateralul si spatele masinii arata ok dar nu wow. Nici vorba sa fie vreo opera de arta fata de Golf. M-am lamurit ce gusturi ai daca tie asta ti se pare opera de arta.

Cine isi cumpara o astfel de masina sa ia in calcul ca s-ar putea sa o tina mai mult decat si-ar dori. Nu va recomand sa va cumparati un model care are cerere asa mica, pe Autovit sunt 8 anunturi cu Giulietta, sunt vreo 68 de Alfa Romeo in total, asta este infim si dovedeste lipsa de interes in Romania pentru aceasta marca, marca ce si-a construit in timp un renume de marca nefiabila.

Attached Files



#247
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 Mr. Incredible, on 25 aprilie 2017 - 16:47, said:

Ce fel se leaga lucrurile, am oprit azi langa o reprezentanta Fiat/Alfa Romeo care avea expusa afara o Giulietta alba. M-am uitat bine la exterior din toate unghiurile, din fata este foarte urata cu farurile alea mici si pe laterale tip ochi de gandac, lateralul si spatele masinii arata ok dar nu wow. Nici vorba sa fie vreo opera de arta fata de Golf. M-am lamurit ce gusturi ai daca tie asta ti se pare opera de arta.

Cine isi cumpara o astfel de masina sa ia in calcul ca s-ar putea sa o tina mai mult decat si-ar dori. Nu va recomand sa va cumparati un model care are cerere asa mica, pe Autovit sunt 8 anunturi cu Giulietta, sunt vreo 68 de Alfa Romeo in total, asta este infim si dovedeste lipsa de interes in Romania pentru aceasta marca, marca ce si-a construit in timp un renume de marca nefiabila.
  nu ma leg de gusturile tale in materie de estetica. Sunt ale fiecaruia in parte. VAG fac masini parca desenate de un copil de 5 ani (mai putin sccirocco :) ) , sa placa unui numar cat mai mare de oameni. Alte marci abordeaza alte solutii de design ca sa intre pe nisa de "altfel" fiindca un mic procent de oameni for sa aiba ceva diferit. Poate si alex321 e asa.
  Chestia cu vandutul nu e reala. iti spun din experienta proprie.
  Am avut o alfa romeo 159, 2010 ,2.0 diesel 170 cp pe care am cumparat-o in 2013 de la autoitalia. Masina avea 55.000 si fusese folosita de un director de-acolo. Evident toate reviziile facute la timp, caiet service complet, tot ce trebuia. Am dat pe ea 10.500.
  Am vandut-o in 2016 ,dupa 3 ani cu aproape 140.000 km la bord si mai pocnita/zgariata ici/colo ,cu 7800. Am dat 2700 de euro ca sa ma dau cu o masina de clasa superioara, puternica (pentru gusturile mele) si diferita (toata lumea ma intreba de ea, dorea sa se suie, ma intreba de cum merge, consum, imi marturiseau ca si lor le place dar le e frica de fiabilitate si au ales VAG ,etc). Nu am avut nicio problema cu ea in astia 3 ani si m-a dus prin toate vagaunile. M-a scos din minti insa DPF-ul si jur ca nu mai iau diesel,ever again.
  Tipul care a luat-o a facut parte ca si mine din aia 5-10% care s-ar baga la o italianca si masina s-a vandut dupa o saptamana de stat pe autovit. Aveam chiar trei clienti la ea ,doi veneau din provincie sa o vada in weekend, asta era bucurestean si a vazut-o in timpul saptamanii, si a si cumparat-o. Mi-a dat mesaj si de revelion, si de paste :) semn ca e multumit.
   Pierzi mult cand o cumperi noua. Cand o cumperi SH nu pierzi nimic mai mult decat pe o masina VAG. Deprecierea intiala s-a intamplat deja.

#248
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Diferenta este ca Alfa Romeo 159 chiar arata foarte bine, din toate unghiurile!

#249
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 Mr. Incredible, on 25 aprilie 2017 - 19:23, said:

Diferenta este ca Alfa Romeo 159 chiar arata foarte bine, din toate unghiurile!
  Da, mi-a placut la nebunie masina aia. Si Giulietta imi place, pozata direct din fata, de jos, nu o avantajeaza dar altfel e ok. Ma rog, chestie de gusturi. Cel mai tare imi place MiTo dar e prea mic pentru ce am eu nevoie. Din pacate am descoperit recent ca incap in Giulia....Ultima speranta era sa nu incap in ea, dar ma vad condamnat sa strang banii pentru o benzinara automata.....

#250
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
Acu eu sa va spun drept imi place mai mult Giulietta si 159 e "fatoasa"...nu se mai fabrica si sunt preturi "interesante" la sh...Cum ramine cu mitul masinilor italiene nefiabile?

#251
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 alex321, on 26 aprilie 2017 - 10:16, said:

Acu eu sa va spun drept imi place mai mult Giulietta si 159 e "fatoasa"...nu se mai fabrica si sunt preturi "interesante" la sh...Cum ramine cu mitul masinilor italiene nefiabile?
  
   Mitul masinilor italiene nefiabile este izvorat din anii 90' cand la noi veneau toate junghiurile de fiaturi. Erau niste croma diesel pe taxi prin 99' care dardaiau din toate tablele (dar motoare diesel foarte fiabile). Fiat este unul dintre generatorii clasici de tehnologie diesel. Italienii au investit mult in cercetare si inca furnizeaza o groaza de motoare altor marci. 1.3 diesel de pe Opel Corsa este FIAT. Si Mercedes a cumparat de la ei motoare, si Chevrolet, etc.
   O Alfa Romeo 159 a costat noua cam cat o Giulia acum. 30.000 cheala. Este evident ca daca o cumperi la 4500 din Germania veche de 10 ani la "doar" 125.000 km (cand ea are de fapt 350.000) ,masina aia va fi o pocnitoare. Ca si un BMW sau VW de altfel. Orice masina foarte uzata, eventual lovita serios si reparata veche de mai mult de 10 ani este un potential dezastru pentru cumparator.
   Alfa Romeo e o marca de semi-lux, cam cum e Audi. Nu au modele sub 20.000 noi, nici macar MiTo nu cred ca cobora sub 20.000, si la banii astia primesti o masina adevarata, zdravana cu tot rafinamentul si puterea necesare si, umbla zvonul prin targ ca o data cu schimbarea conducerii FIAT cu Sergio Marchionne si a Alfa Romeo cu fostul director de la BMW din data aia, si aparitia lui 159, problemele au cam disparut. Poti cauta topicul de 159 de-aici de pe forum si vei vedea ca lumea a fost in general foarte multumita de ele.

   Ca idee, mitul este legat de fiabilitatea articulatiilor si suspensiilor ,considerate prea "fine" pentru drumurile noastre si a electricii. Motoarele au fost intotdeauna cat se poate de fiabile. Gandeste-te doar ca FIAT produce si motorizeaza o importanta flota mondiala de furgonete si camionete. Ce transportator ar cumpara un FIat Doblo sau Ducato daca nu ar fi super-fiabil. Deasemenea vei vedea destul de multe Fiat Linea si Albea la taxi, iarasi o dovada ca mitul nu sta in picioare.
Alfa 159 a echipat politia italiana, spre exemplu.

   Ca orice masina trebuie sa fii atent la anul de fabricatie ,istoricul de la dealer sa se pupe cu ce zice vanzatorul si ,poate cel mai important daca ma intrebi pe mine, vanzatorul sa fie o persoana fizica care NU se ocupa de masini (masina e trecuta pe numele lui de macar un an) sau un dealer cu ceva staif gen "autorulate leasing" sau "das Welt Auto"
   Daca masina vrea sa ti-o vanda cineva care o vinde pentru altcineva, cu care e var ,samd. Pleaca.
   Daca iei un 159 2.0 diesel 170 cp cu mai putin de 100.000 km ,preferabil cumparat din Romania din 2011-2012, vei avea o experienta minunata cativa ani buni. Eu asta am avut, eu asta experienta am avut.

   Ca ultima idee,ce mi-a placut la 159 e ca e o masina aparte. Nu a fost si nu este in niciun trend estetic. Masina e frumoasa si va fi frumoasa si peste 20 de ani. E retro si totusi agresiva, are un look care nu "oboseste" ,asta e foarte misto. Ma uit la niste passat-uri din 2005 ,cand a aparut 159 si par vechi si obosite tare. Masinile VAG mai ales urmaresc aceeasi linie. Cand zice sefu' VAG ca de anul asta toate vor avea faruri patratoase si linii colturoase, pai apoi toate se fac asa. Evident ca una cu un an mai veche dar cu faruri rotunjite va arata al naibii de perimata si va scrie pe tine ca ai "modelul vechi". La 159 in schimb, e o masina asa aparte ca nimeni nu prea stie ce e cu ea Posted Image

Eu as lua-o pe asta : https://www.olx.ro/o...    motorul ala e bestial :) stiu ca anul nu e ok dar km sunt ok. Si Alfa 159 e o masina rezistenta. Poti sa zici altora ca e din 2012 :))

Edited by fightClub25, 27 April 2017 - 17:01.


#252
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

 fightClub25, on 27 aprilie 2017 - 16:53, said:

  
   Mitul masinilor italiene nefiabile este izvorat din anii 90' cand la noi veneau toate junghiurile de fiaturi. Erau niste croma diesel pe taxi prin 99' care dardaiau din toate tablele (dar motoare diesel foarte fiabile). Fiat este unul dintre generatorii clasici de tehnologie diesel. Italienii au investit mult in cercetare si inca furnizeaza o groaza de motoare altor marci. 1.3 diesel de pe Opel Corsa este FIAT. Si Mercedes a cumparat de la ei motoare, si Chevrolet, etc.
   O Alfa Romeo 159 a costat noua cam cat o Giulia acum. 30.000 cheala. Este evident ca daca o cumperi la 4500 din Germania veche de 10 ani la "doar" 125.000 km (cand ea are de fapt 350.000) ,masina aia va fi o pocnitoare. Ca si un BMW sau VW de altfel. Orice masina foarte uzata, eventual lovita serios si reparata veche de mai mult de 10 ani este un potential dezastru pentru cumparator.
   Alfa Romeo e o marca de semi-lux, cam cum e Audi. Nu au modele sub 20.000 noi, nici macar MiTo nu cred ca cobora sub 20.000, si la banii astia primesti o masina adevarata, zdravana cu tot rafinamentul si puterea necesare si, umbla zvonul prin targ ca o data cu schimbarea conducerii FIAT cu Sergio Marchionne si a Alfa Romeo cu fostul director de la BMW din data aia, si aparitia lui 159, problemele au cam disparut. Poti cauta topicul de 159 de-aici de pe forum si vei vedea ca lumea a fost in general foarte multumita de ele.

   Ca idee, mitul este legat de fiabilitatea articulatiilor si suspensiilor ,considerate prea "fine" pentru drumurile noastre si a electricii. Motoarele au fost intotdeauna cat se poate de fiabile. Gandeste-te doar ca FIAT produce si motorizeaza o importanta flota mondiala de furgonete si camionete. Ce transportator ar cumpara un FIat Doblo sau Ducato daca nu ar fi super-fiabil. Deasemenea vei vedea destul de multe Fiat Linea si Albea la taxi, iarasi o dovada ca mitul nu sta in picioare.
Alfa 159 a echipat politia italiana, spre exemplu.

   Ca orice masina trebuie sa fii atent la anul de fabricatie ,istoricul de la dealer sa se pupe cu ce zice vanzatorul si ,poate cel mai important daca ma intrebi pe mine, vanzatorul sa fie o persoana fizica care NU se ocupa de masini (masina e trecuta pe numele lui de macar un an) sau un dealer cu ceva staif gen "autorulate leasing" sau "das Welt Auto"
   Daca masina vrea sa ti-o vanda cineva care o vinde pentru altcineva, cu care e var ,samd. Pleaca.
   Daca iei un 159 2.0 diesel 170 cp cu mai putin de 100.000 km ,preferabil cumparat din Romania din 2011-2012, vei avea o experienta minunata cativa ani buni. Eu asta am avut, eu asta experienta am avut.

   Ca ultima idee,ce mi-a placut la 159 e ca e o masina aparte. Nu a fost si nu este in niciun trend estetic. Masina e frumoasa si va fi frumoasa si peste 20 de ani. E retro si totusi agresiva, are un look care nu "oboseste" ,asta e foarte misto. Ma uit la niste passat-uri din 2005 ,cand a aparut 159 si par vechi si obosite tare. Masinile VAG mai ales urmaresc aceeasi linie. Cand zice sefu' VAG ca de anul asta toate vor avea faruri patratoase si linii colturoase, pai apoi toate se fac asa. Evident ca una cu un an mai veche dar cu faruri rotunjite va arata al naibii de perimata si va scrie pe tine ca ai "modelul vechi". La 159 in schimb, e o masina asa aparte ca nimeni nu prea stie ce e cu ea Posted Image

Eu as lua-o pe asta : https://www.olx.ro/o... ala e bestial Posted Image stiu ca anul nu e ok dar km sunt ok. Si Alfa 159 e o masina rezistenta. Poti sa zici altora ca e din 2012 Posted Image)
Imi place asta rosie ?...Dar poti sa juri ca din 2009 a facut 61000 km...

Pai atunci de ce nu asta

https://www.autovit....o-ID7GldOf.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate