Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Automatizare deschidere porti batante

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

 asterizan, on 06 august 2017 - 11:40, said:

Multumesc.
Am luat un Nice Robus 400. Abia astept sa o montez

Salut,

Cum se comporta kitul ? As vrea si eu sa imi achizitionez unul

#38
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015
Automatizarile de porti batante merg pe controlul de curent al motoarelor adica nu exista un intrerupator la cap de cursa care opreste alimentarea ci in momentul cand e un obstacol motorul cere mai mult curent lucru detectat de centrala de automatizare care opreste alimentarea lui. In colaborare cu perioada de deschidere face diferenta daca e un obstacol aiurea sau a ajuns la capatul de deschidere a portii. Timpul precum si curentul necesar e memorat de centrala electronica  la initializarea aparatului

Edited by Sorintech, 14 February 2021 - 11:02.


#39
catalin-magdalena

catalin-magdalena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 30.06.2014
Buna seara! O automatizare pt o poarta culisanta imi puteti recomanda? Ma gandeam la Nice sau Came in urma recomandarilor.... Ma intereseaza si montajul. Si service ul ulterior, adica ...sa am pe cine suna daca am probleme cu functionarea/intretinerea. Va multumesc!

#40
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Inainte de brand ( eu recomand nice ca de asta am ) trebuie sa vezi care au service in orasul tau .

#41
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Hello,

De vreo 3 zile nu mai pot sa deschid poarta din prima de la distanta mai mare de 1 m, am chemat pei cei care l-au instalat si zic ca semnalul este bruiat si nu ai ce face.
Ati mai auzit de probleme de gen?

#42
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015

 Heavyd, on 13 mai 2021 - 11:49, said:

Hello,

De vreo 3 zile nu mai pot sa deschid poarta din prima de la distanta mai mare de 1 m, am chemat pei cei care l-au instalat si zic ca semnalul este bruiat si nu ai ce face.
Ati mai auzit de probleme de gen?

Asa or fi zis ca nu au gasit problema. Poate fi bruiat bineinteles dar sincer nu cred. Se poate verifica usor cu telecomanda de la deschiderea centralizata a masinii daca are cam acelasi comportament de obicei sunt pe frecvente apropiate. Verifica conexiunea de antena este o antena exterioara care duce in lampa de semnalizare, depinde ce automatizare ai. O alta cauza ar fi scaparea telecomenzii si defectarea ei. Incearca si cu alta telecomanda imperecheata deja cu receptorul automatizarii si vezi daca face la fel...ca sa stii de unde provine problema.
Ce inseamna nu poti deschide  din prima ? Adica din cand in cand functioneaza de mai departe  sau chiar si de la un metru are acelasi comportament ? Trebuie sa fi sigur daca e de la semnalul radio sau de la functionarea propriu-zisa a automatizarii asa ca mai multe detalii ar fi de ajutor.

#43
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
acum 15 ani deschideam acest thread, revin pentru ca încep sa am probleme
brațul drept are o uzura, din ce in ce mai des nu deschide complet ci doar 70-80 grade, timpul e maxim, cuplul la fel si mai e si vara
- o fi condensatorul motorului?
- o fi ambreiajul mecanismului? am căutat pe net si n-am văzut nicăieri ca piesa de schimb

#44
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Recomand sa incercati Erreka.
Sunt f bune si semnificativ mai bune ca Nice.
http://www.erreka-au...i/sliding-gates

Si in loc de buton de deschidere manual (vedeti pe schema), poti oricand monta un Sonoff.

#45
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
simbata am fost la obor, am luat erbicid contra papadiei de 16 lei (pentru vreo 2-3 ani) si la intoarcere am oprit pe Maica Domnului si am luat tot cu 16 lei 2 condensatori de 8uF (microFarazi) cu care i-am inlocuit pe cei existenti si am mai strins surubelele contactelor.

azi papadia e pe moarte iar poarta 2 nu s-a mai deschis incomplet.

nici urma de ambreiaj n-am vazut la Proteco Aster 3 pe net, rotorul are melc si roata melcata e pe surubul de actionare a telescopului

#46
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
am avut condensatorii vechi in masina si azi mi-a imprumutat un coleg de la service fluke-ul sa-i masor
unul avea 5.5 uF, cel  de la poarta ok iar celalat 0.5 uF sau 500 nF, de la poarta cu probleme. qed

#47
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 calinux, on 14 septembrie 2021 - 20:30, said:

am avut condensatorii vechi in masina si azi mi-a imprumutat un coleg de la service fluke-ul sa-i masor
unul avea 5.5 uF, cel  de la poarta ok iar celalat 0.5 uF sau 500 nF, de la poarta cu probleme. qed

e prima verificare in caz de lipsa putere motor. pentru testare simpla se inverseaza bratele in panou. pe "smecherie" se schimba bratul la fraieri.

ambreiajul e electronic. tine de setari si de cine le face.

#48
Megadrujbist

Megadrujbist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 01.11.2019
Salutare. Am o poarta batanta,veche,grea si de incredwere,ma gandesc sa pun kit automat. Intrebarea este,ce greutate au portile, cum naiba le masor, si ce imi pasa, deoarece ele se inchid si deschid cu un deget, balamalele sunt unse si nu necesita nici un efort...Am gasit kit de 200-300-400kg... pai ce, motorasul sta sa salte in carca poarta,sa conteze greutatea?

#49
Sorintech

Sorintech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.08.2015

 Megadrujbist, on 23 februarie 2023 - 16:48, said:

Salutare. Am o poarta batanta,veche,grea si de incredwere,ma gandesc sa pun kit automat. Intrebarea este,ce greutate au portile, cum naiba le masor, si ce imi pasa, deoarece ele se inchid si deschid cu un deget, balamalele sunt unse si nu necesita nici un efort...Am gasit kit de 200-300-400kg... pai ce, motorasul sta sa salte in carca poarta,sa conteze greutatea?

Cred ca e vorba de inertia portii. E doar o banuiala

#50
johannes

johannes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 04.11.2007
Am cumparat acu' trei ani LINCE600 pe care vreau sa il montez - doar un brat motorizat, ca e un singur canat de 4 metri.
Nu am ajuns la partea electrica; doar am prins mecanic cu deschidere spre exterior din interior, cam ca aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AzG0KGi28W8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Problema mea-i ca, impingand manual poarta care are nici 100 kg, cand are de intrat sau de iesit pistonul circa 10 cm, trepideaza.
Am deschis poarta la maximum si am pus WD40 din abundenta, de cateva ori inchizand si deschizand, fara efect.

De la ce poate fi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate