Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

apertura - imi explica si mie cineva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
altmaer

altmaer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.08.2007
Oriunde cauti pe net aceleasi explicatii ca f mic inseamna o deschidere mai mare , mai multa lumina ..etc. Bine , bine , mai mare , da' cat de mare nu spune nimeni , cat inseamna f1.8 de ex. ? - in mm.

  si inca o chestie , de ce nu se specifica la nici un obiectiv diametrul lentilei din fata ? mi se pare cel putin la fel de important pt. luminozitate cat apertura ; de ce ob. fuji , sony sunt asa de inguste/subtiri fata de cele de la nikon pt acelasi format de senzor ex/ aps-c/

mersi

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Diametrul lentilei din fata nu e neaparat relevant. Asta e mai relevant la telescoape unde este chiar esential.
Apertura mai mare (ca diametru) inseamna ca intra mai multa lumina prin obiectiv catre senzor (mai multa lumina pe unitatea de suprafata). La obiectivele tele asta e aproape direct proportionala cu diam. lentilei frontale, la focale medii sau mici nu prea, aici conteaza mai mult intreg grupul optic.
Ce inseamna deschiderea asta fizic la un obiectiv f1.8 asta depinde de fiecare obiectiv, de formula optica (pt. focale mici medii). Pana la urma nu cred ca e relevant pt. enduser asta.

Edited by crokodilu, 17 November 2016 - 14:44.


#3
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
In primul rand sa ne asiguram ca vorbim aceeasi limba. Presupun ca subiectul este "diafragma".
In al doilea rand, cred ca nu stii sa cauti. Insista si daca tot nu reusesti sa gasesc o sa imi fac timp sa gasesc un material bun, sau sa fac un rezumat.
Incepe cu incaputul, altfel tot la intrebari de genul "cati mm are gaura la f1.8 ajungi. Valoarea diafragmei nu reprezinta milimetri ci este un raport intre 2 caracteristici ale lentilei. Iti vei da seama ca lungimea/grosimea unui obiectiv, sau arimea diametrului primului element nu e direct proportionala cu maximul luminii care intra. Citeste aici.
Se gasesc materiale si in romana, dar din moment ce ii spui apertura cred ca stapanesti f bine engleza.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/87/Aperture_diagram.svg/462px-Aperture_diagram.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by disturbed, 17 November 2016 - 14:48.


#4
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 altmaer, on 17 noiembrie 2016 - 14:36, said:

Oriunde cauti pe net aceleasi explicatii ca f mic inseamna o deschidere mai mare , mai multa lumina ..etc. Bine , bine , mai mare , da' cat de mare nu spune nimeni , cat inseamna f1.8 de ex. ? - in mm.

  si inca o chestie , de ce nu se specifica la nici un obiectiv diametrul lentilei din fata ? mi se pare cel putin la fel de important pt. luminozitate cat apertura ; de ce ob. fuji , sony sunt asa de inguste/subtiri fata de cele de la nikon pt acelasi format de senzor ex/ aps-c/

mersi

f1.8 inseamna de fapt f/1,8. De exemplu daca f=50 mm f/1,8=50/1.8=27,8 mm.
Diametrul lentilei din fata nu este deloc important. El depinde de constructia obiectivului astfel incat sa se asigure diafragma maxima. La majoritatea obiectivelor actuale diafrgma este virtuala. De pilda Nikon 300 mm f/2.8 are diametrul exterior de 86,4 mm, iar f/2,8 = 107,1 mm.

#5
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

 disturbed, on 17 noiembrie 2016 - 14:45, said:

Se gasesc materiale si in romana, dar din moment ce ii spui apertura cred ca stapanesti f bine engleza.
Totuși, că tot insiști pe cuvinte, apertură este un cuvânt din limba română. Diafragma este elementul fizic, apertura este deschiderea. Ambele cuvinte au echivalenți direcți în engleză (aperture, respectiv diaphragm).

#6
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 disturbed, on 17 noiembrie 2016 - 14:45, said:

Incepe cu incaputul, altfel tot la intrebari de genul "cati mm are gaura la f1.8 ajungi. Valoarea diafragmei nu reprezinta milimetri ci este un raport intre 2 caracteristici ale lentilei. Iti vei da seama ca lungimea/grosimea unui obiectiv, sau arimea diametrului primului element nu e direct proportionala cu maximul luminii care intra. Citeste aici.
Nu este chiar asa. f/N este in mm. N este adimensional si este N=f/d. Diafragma este f/N, iar N este numit si f-stop.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@altmaer
trebuie sa intelegi echilibrul diafragma - timp expunere - iso, echilibrul constand in cantitatea de lumina din poza.

Din punctul meu de vedere problema o reprezinta iso, este parametrul care costa cel mai mult si inca nu s-a in punctul in care un iso mare utilizabil sa fie accesibil ca pret.

Edited by arg, 17 November 2016 - 14:59.


#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Cea mai buna explicatie pe care am gasit-o. Pentru prosti. Daca si eu am inteles ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KmNIouLByJQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Respectivul mai are ceva video-uri despre fotografie. De vizionat musai!

Edited by Bursul, 17 November 2016 - 14:58.


#9
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
M-am gabit, dar am vrut sa spun ca 1.8 nu este valoarea in mm a diametrului gaurii.

@alexcrist - am notat.

#10
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Valoarea F nu are nici o relevanta daca nu e insotita de valorea distantei focale ; e raportul dintre deschidere si distanta focala . De ex: La un obiectiv de 50mm/1.8   rezulta  50mm impartit la 1.8 da cam 28mm. Daca masori diametrul lentilei frontale o sa vezi ca are aceasta marime. E f important pt. ca arata cat de luminos e respectivul obiectiv , ca atare cu cat e mai luminos cu atat e mai scump.
Termenul consacrat e < diafragma> ; in ultimii ani au aparut < apertura> si < f-stop > ca urmare a traducerii deficitare a tutorialelor de pe net.

#11
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 tinel231, on 17 noiembrie 2016 - 16:48, said:

Valoarea F nu are nici o relevanta daca nu e insotita de valorea distantei focale ; e raportul dintre deschidere si distanta focala . De ex: La un obiectiv de 50mm/1.8   rezulta  50mm impartit la 1.8 da cam 28mm. Daca masori diametrul lentilei frontale o sa vezi ca are aceasta marime. ..
Poti repeta calculul si pt. 8-16mm/4.5-5.6? :)

#12
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Imi poti spune si mie o traducere corecta a f-stop? Apertură a apărut în mijlocul secolului 19. Nu cred ca exista Intenet pe atunci. Dar in foto a aparut prin anii 20 ai secolului trecut.

#13
altmaer

altmaer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.08.2007
mulltumesc pt. explicatii , f. folositoare in special filmul ; ce nu inteleg e cum lumminozitatea unui ob. e data doar de N (f-stop) nu si de marimea ob. - te-ai astepta ca o lentila mai mare sa adune mai multa lumina.
adica pt o anumita dist. focala si acelasi f-stop doua ob. unu' mare si unul mic sunt la fel de luminoase ?
ob. scumpe au de obicei filtre de 77mm sau 82mm

#14
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Daca citeste cineva (amator) ce discutati aici nu mai cumpara in veci camera foto :)

#15
altmaer

altmaer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.08.2007
pt. acest ob.   http://www.f64.ro/sa...on-eos.html  

16mm/2 = 0.8 mm , totusi are filet de 77mm . are rama groasa dar oricum si lentila e mult mai mare

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
E o cauza pierduta sa te apuci sa calculezi rapoarte, diametre de lentila si alte chestiuni. Mai mult chiar un obiectiv are o sumedenie de lentile prin interior, fiecare de diverse dimensiuni.

#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,993
  • Înscris: 09.05.2009

 tinel231, on 17 noiembrie 2016 - 16:48, said:

De ex: La un obiectiv de 50mm/1.8   rezulta  50mm impartit la 1.8 da cam 28mm. Daca masori diametrul lentilei frontale o sa vezi ca are aceasta marime.
De fapt nu! Diafragma nu este in lentila frontala ci in (sau cat mai aproape de) centrul optic al obiectivului!

 altmaer, on 17 noiembrie 2016 - 17:57, said:



16mm/2 = 0.8 mm , totusi are filet de 77mm . are rama groasa dar oricum si lentila e mult mai mare
Hmm, cred ca ai gresit ceva in calculul ala! :)
Obiectivele superangulare (mai ales cele pentru SLR/DSLR) au un design foarte complex, cu multe lentile pentru a putea focaliza la infinit mai departe decat distanta focala a obiectivului (focala 16mm, distanta de la montura pana la planul senzorului 44mm la Canon, 46.5 mm la Nikon) iar lentia aia mare are rolul de a compensa pierderile de lumina datorate complexitatii formulei optice.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 mircea812, on 17 noiembrie 2016 - 17:27, said:

Daca citeste cineva (amator) ce discutati aici nu mai cumpara in veci camera foto Posted Image

Asta e si ideea, sa nu arunce cu banii pe tampenii pana nu intelege ce si cum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate