Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Renuntare la job pentru facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Salut! Probabil s-a mai discutat, dar parametrii problemei sunt putini diferiti. De la inceputul anului (2) lucrez part-time la o multinationala cu nume greu din Bucuresti, dupa ce am facut un internship pe vara. Problema este ca incepe sa imi scada interesul pentru facultate, desi nu ma atrage foarte tare ma gandesc ca te invata unele chestii fundamentale pentru care eu nu cred ca mi-as gasi timp si energie sa le invat mai tarziu. Va intreb, oare ar fi o decizie inteleapta sa renunt la job pentru a acorda interes mai mare?

Asta ar presupune, dupa cum vad eu lucrurile:
- ca nu o sa mai am ce cauta in firma aia dupa, desi salariile sunt foarte bune relativ la concurenta deci exista sanse mari ca pe plan financiar sa fie o pierdere clara

- renunt la bani, deci viata studentesca pana dupa licenta

- sa pierd contactul cu industria

Avantaje:
- ma focusez pe facultate si nu acumulez goluri (nu vorbesc despre matematici)

- mai mult timp liber

- timp sa fac chestii interesante (subiectiv), la job fac chestii de rutina, nu foarte complicate

Ma puteti ajuta cu o opinie? Nu am mai auzit de persoane care sa renunte la job pt. facultate, de aici vine reticenta.

Edited by cd9, 17 November 2016 - 00:41.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Eu n-as renunta in locul tau.
Dupa facultate o sa alergi cu diploma in mana intre angajatori si aia nu o sa te bage in seama ca n-ai experienta sau vor incerca sa te angajeze pe un salariu de mizerie.
Vorbesc din experienta.
Pe angajator il intereseaza ce stii sa faci si ce experienta ai, nu cate hartii tii in sertar.

Edited by jeffy86able, 17 November 2016 - 00:45.


#3
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Nu stiu daca e valabil si in IT, timpul ala oricum l-as investi in lucru la proiecte personale.

#4
IlNigroMatador

IlNigroMatador

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 16.11.2016
Facultatea in general e doar pentru a-ti oferi informatii mura-n gura, informatii pe care le poti dobandi si de unul singur doar citind.

Nu o sa ai un salariu mai mare daca termini o facultate si nu o sa ajungi sef pe plantatie daca ai nu  stiu cate masterate.

Salariu mare si avansare ierarhica  primesti in functie de performante.

Iar viata studenteasca fara bani e naspa rau!

Edited by IlNigroMatador, 17 November 2016 - 00:48.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu fac opinie separata.
Lasa loc de buna ziua la acea companie si termina facultatea. Dupa , ai sanse sa te intorci acolo, ori sa mergi in alta parte cu un atu.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mai ales in IT e valabil.
Eu mi-as vedea de serviciu si cu facultatea as tara-o cum as putea pana la sfarsit.

Din moment ce te-au angajat deja cam cat crezi ca ii intereseaza diplomele?

#7
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Mi-au spus in fata ca diploma e de forma, dar asta ar insemna sa ma specializez pe nisa lor, alegere pe care o cantaresc cu atentie. Acum poate parea cool, dar nu stiu daca o sa am chef sa scriu unit teste sau sa fac servicii web pe la 25 de ani...

Iar facultatea pe care o fac nu e chiar de 2 lei, e printre cele mai bine vazute din tara...

Edited by cd9, 17 November 2016 - 01:13.


#8
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012

View Postcd9, on 17 noiembrie 2016 - 00:45, said:

Nu stiu daca e valabil si in IT, timpul ala oricum l-as investi in lucru la proiecte personale.

Vezi ca nu de putine ori am intalnit snobi de recruiteri care te descalifica din start daca afla ca ai facultatea neterminata. Poti fi tu Bruce Lee in programare, daca le spui ca nu ai si facultate or sa strambe din nas..Stiu e cam tampita faza dar, astia sunt cei de la HR si fara acceptul lor, de multe ori nu obti job ul dorit.
Plus ca facultatea terminata iti ofera posibilitatea de avansare in cariera, pozitie in cadrul companiei etc

Edited by A10, 17 November 2016 - 01:20.


#9
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Trebuie să fii realist. Dacă vrei să le faci pe ambele bine, dar nu poți, atunci trebuie să faci o alegere. Asta e viața. Dar asta nu înseamnă că e o problemă să faci alegerea. Dacă îi întrebi pe alții ce să faci, e ca și cum ai vrea să arunci asupra altcuiva responsibilitatea deciziei, în cazul în care nu ar fi una favorabilă. Deci întrebarea reală este: tu ce vrei să faci? Dacă vei lua decizia greșită, măcar vei avea o experiență în plus pentru viitor. Nu e o catastrofă.

Dar, ca să răspund totuși la întrebare: ce crezi că e mai greu, să obții un loc de muncă bun, sau să începi o facultate? Pune în balanță aceste 2 lucruri, și ia decizia pe care o consideri mai bună. Ia-o singur. Fără să asculți de nimeni. În viață nu vei avea tot timpul cineva care să îți spună ce să faci. Nici nu ar fi bine să ai, pentru că așa nu vei progresa cu adevărat, ci vei fi exact ca un câine care face ce i se spune. Dar tu nu ești un câine. Ești un om, ai rațiune...așa că folosește-o

Edited by R10, 17 November 2016 - 01:26.


#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Ești tu atât de sigur că la o promovare nu neapărat în compania asta nu o să zică cineva, ups stai ca nu are facultate!  O facultate nu se rezumă doar la a te învață ceva nou care să fie ulterior pus în practică, mai important formează un mod de gândire. Ca unul mai în vârstă și care a văzut asta,  când ești tânăr nu înseamnă mare lucru, toti ceilalți au făcut așa ceva, nimic special, vorbim după ce treci de 40 de ani când te întrebi de ce cretinul de coleg e doua trepte peste tine. Ti-o spune unul care a pierdut 3 ani până să se prindă.

#11
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

View PostR10, on 17 noiembrie 2016 - 01:24, said:

Trebuie să fii realist. Dacă vrei să le faci pe ambele bine, dar nu poți, atunci trebuie să faci o alegere. Asta e viața. Dar asta nu Ă®nseamnă că e o problemă să faci alegerea. Dacă Ă®i Ă®ntrebi pe alții ce să faci, e ca și cum ai vrea să arunci asupra altcuiva responsibilitatea deciziei, Ă®n cazul Ă®n care nu ar fi una favorabilă. Deci Ă®ntrebarea reală este: tu ce vrei să faci? Dacă vei lua decizia greșită, măcar vei avea o experiență Ă®n plus pentru viitor. Nu e o catastrofă.

Dar, ca să răspund totuși la Ă®ntrebare: ce crezi că e mai greu, să obții un loc de muncă bun, sau să Ă®ncepi o facultate? Pune Ă®n balanță aceste 2 lucruri, și ia decizia pe care o consideri mai bună. Ia-o singur. Fără să asculți de nimeni. ĂŽn viață nu vei avea tot timpul cineva care să Ă®ți spună ce să faci. Nici nu ar fi bine să ai, pentru că așa nu vei progresa cu adevărat, ci vei fi exact ca un câine care face ce i se spune. Dar tu nu ești un câine. Ești un om, ai rațiune...așa că folosește-o

As renunta, dar ma gandesc ce fac 2 ani dupa licenta. Va trebui sa traiesc din ceva, iar aici n-as avea grija banilor...

#12
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Dacă vrei să renunți, renunță, indiferent ce ți-ar spune oricine. Dacă tu consideri că asta e cea mai bună decizie, ia-o. Ce poate fi rău? Dacă ai experiență la o multinațională importantă, probabil îți vei găsi de lucru ușor când va fi cazul, sau poate chiar să te întorci la ei (asta dacă lași loc de bună ziua, ceea ce ar trebui să faci peste tot, nu doar la locul de muncă, dar asta e o altă discuție). Văd că dacă nu ar fi vorba de partea financiară, ai lua clar decizia să pleci de acolo.
Dar, pe de altă parte, ai spus că a început să îți scadă interesul pentru facultate. Dacă e așa interesantă, de ce ți-ar scădea interesul pentru ea?
Chiar cred că nimeni nu te poate ajuta cu o decizie, doar tu ești în măsură să o iei, tu îți știi cel mai bine situația

Edited by R10, 17 November 2016 - 02:00.


#13
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Daca stia ce decizie sa ia crezi ca mai deschidea topic?

#14
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Pff..rog moderatorul sa stearga postarea mea de mai sus. Am inteles total pe dos titlul topicului si am scris in consecinta. Credeam ca initiatorul vrea sa renunte la facultate.

#15
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View Postjeffy86able, on 17 noiembrie 2016 - 02:09, said:

Daca stia ce decizie sa ia crezi ca mai deschidea topic?
Răspunsul cred că e următorul:

View Postcd9, on 17 noiembrie 2016 - 00:37, said:

ma gandesc ca te invata unele chestii fundamentale pentru care eu nu cred ca mi-as gasi timp si energie sa le invat mai tarziu

View Postcd9, on 17 noiembrie 2016 - 01:30, said:

As renunta, dar ma gandesc ce fac 2 ani dupa licenta. Va trebui sa traiesc din ceva, iar aici n-as avea grija banilor...
În momentul prezent el pare că ar renunța, dar se frământă pentru viitor
Asta se deduce din ce a scris el. Aici nu are grija banilor, dar:

View Postcd9, on 17 noiembrie 2016 - 00:37, said:

la job fac chestii de rutina, nu foarte complicate
Deci se înțelege că în afara părții financiare, nu e foarte atras de acel loc de muncă

Dar întrebarea este: nu există nicio posibilitate să le faci pe ambele în același timp? Serviciul fiind part-time, bănuiesc că muncești 4 ore pe zi. Ai program fix? Dacă ar fi flexibil, poate ai reuși să le faci pe ambele, să vezi dacă faci față

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcd9, on 17 noiembrie 2016 - 00:54, said:

e printre cele mai bine vazute din tara...
N-are nici o legatura vazutul cu necesarul de la dosar (unde-i cazul). Eu as merge la facultatea dar la distanta/frecventa redusa sa am ce pune la dosar in caz de nevoie. In rest, as incerca sa pastrez si locul de munca dar si sa ma tin de aprofundarea celor de la scoala in limita timpului disponibil. Oricum facultatea doar te pune pe o directie, iti indica o cale, o bibliografie, tot tu in timpul liber intri in detalii, nu de pe tabla le afli! Insa ai un indrumator sa zic asa, acea programa ce te trece prin diferite problematici.

Edited by neagu_laurentiu, 17 November 2016 - 06:48.


#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Spinoasa problema, aceeasi intrebare se pune si la mine in familie. Eu ca om de moda veche in privinta educatiei as recomanda terminarea facultatii chiar daca notele nu vor fi la inaltime, diploma inca conteaza la cv. Pe de alta parte, locul de munca actual poate sa dispara in viitor, specializarea de nisa sa nu-ti mai fie de folos. Cazul din familia mea de care pomeneam: in acelasi loc sunt angajati absolventi cu examen de licenta si fara, e dupa cum s-a mai pomenit, abilitatile reale conteaza, nu diploma; de aici intrebarea, mai merita sa fac cei 2 ani de studiu pt master daca am un salariu bunicel ca debutant? Pe de alta parte, studiile incomplete duc la plafonare (ma refer aici numai la salarizare). Sunt constient ca sunt cazuri de succes in profesie ale unora fara studii dar sunt exceptii, nu putem generaliza.
Daca rezisti, sfatul meu e sa continui studiile in paralel cu munca. Dupa niste ani cand vei face bilantul, vei fi multumit.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu renuntati baieti la facultate, chiar daca o faceti degeaba si nu invatati nimic.  Daca nu o faceti le dati motive angajatorilor sa va plateasca mai prost decat ii platesc pe cei cu facultate si sa va aiba la mana, sa fiti primii pe lista de dat afara cand se iveste ocazia.  O diploma de facultate nu-ti deschide usi, dar capeti alt statut decat cel de maturator cu liceul, ai un alt ascendent cand te duci la interviul de job, arata CV-ul un pic mai altfel. Fatucele de HR sunt pline de prejudecati si bullshit in aceasta privinta.

Puteti insa renunta la facultate daca aveti spatele asigurat, bani suficienti si va puteti deschide singuri un mic business fara sa mai stati la mana vreunui angajator. Cei care se nasc deja bogati e clar ca n-au nevoie de nicio facultate pentru a reusi in viata... banii ii ridica de turul pantalonilor in sus, fara eforturi foarte mari din partea lor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate