Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Renuntare la job pentru facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Pai , chiar si fara " interes " la facultate , esti capabil sa termini facultatea si sa si lucrezi in acelasi timp ? Ca asta e intrebarea intrebatoare , O sa ai nevoie de patalama , indiferent ce alegi . Avand deja o slujba ( de invidiat ) ar fi o decizie proasta sa renunti la job . Renunti ca sa fi din nou sarac dar cu timp liber ?! Dupa ce gati studiile o sa ai si timpul liber ( in concediu platit ) .

#20
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012
Vad ca unul dintre motivele pentru care vrei sa pastrezi jobul sunt banii. Daca lucrezi in industria IT si termini si o facultate de profil, acea diploma de licenta te scuteste de plata unor impozite. Asta ar fi un punct de vedere.

Presupun ca respectivii te-au angajat in primul rand pentru ca faci facultatea respectiva. Daca erai la o facultate care nu are treaba cu stiintele exacte, ai mai fi fost angajat? Raspunsul la intrebarea asta ar trebui sa te ajute sa iei o decizie.
Iti recomand sa termini facultatea, organizeaza-ti orarul de la facultate astfel incat sa fie bine.

#21
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Spaguieste profii si/sau colegii tocilari.

#22
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 Friskey, on 17 noiembrie 2016 - 00:51, said:

Din moment ce te-au angajat deja cam cat crezi ca ii intereseaza diplomele?


Nu ii intereseaza pentru ca oricum ii doare in paispe de angajati, atata timp cat indeplinesc rolul de unealta. Crezi ca daca se va epuiza vor mai da o para chioara pe el? Atunci brusc " ne pare rau, dar nu ai diploma, nu intrunesti criteriile de competenta si pregatire pe care societatea noastra face eforturi sa le implementeze pentru o societate mai buna. Insa esti tanar, ai viata inainte, dupa ce termini si tu o scoala nu ezita sa ne cauti"......

 cd9, on 17 noiembrie 2016 - 00:37, said:

Ma puteti ajuta cu o opinie? Nu am mai auzit de persoane care sa renunte la job pt. facultate, de aici vine reticenta.

It's your life. Nici eu nu am auzit de multe persoane care au ajuns bine luandu-se dupa parerea unor necunoscuti. Tu de ce crezi ca aparusera BRUSC atat de multi neaveniti care aveau tot felul de doctorate copiate de  pe unde nimeni nu se astepta? Pentru ca erau destepti sau pentru ca stiau ca chiar si cu proptele tot ai nevoie de "forma" pe care o reprezinta educatia formala?

Stii cand nu ai nevoie de studii? Cand tac-tu detine corporatia. Daca e doar un sef pe acolo, cu siguranta iti va spune sa termini dracului facultatea aia, asa, de forma, sa nu zica lumea ca esti doar fecior-su.... Posted Image

Edited by pierre_de_timp, 17 November 2016 - 09:19.


#23
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

 jeffy86able, on 17 noiembrie 2016 - 00:44, said:

Eu n-as renunta in locul tau.
Dupa facultate o sa alergi cu diploma in mana intre angajatori si aia nu o sa te bage in seama ca n-ai experienta sau vor incerca sa te angajeze pe un salariu de mizerie.
Vorbesc din experienta.
Pe angajator il intereseaza ce stii sa faci si ce experienta ai, nu cate hartii tii in sertar.
Da ma dar daca te angajezi undeva cu acte in regula poate sa ti se ceara o diploma de Licenta pentru ca este necesara pentru ocuparea respectivului post.
Astea ca nu ai nevoie de facultate sunt abureli. Vecina mea a trebuit sa urmeze o facultate pentru ca altfel nu putea sa ocupe functia de director in propria firma.

 pasilla, on 17 noiembrie 2016 - 00:51, said:

Eu fac opinie separata.
Lasa loc de buna ziua la acea companie si termina facultatea. Dupa , ai sanse sa te intorci acolo, ori sa mergi in alta parte cu un atu.
De parca ar fi greu sa termini facultatea si sa ai un job part time in acelasi timp. Este chiar cazul ideal.

#24
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
Pastreaza serviciul si facultatea. Daca ai unde lucra si crezi ca este si pentru viitor acest loc de munca (firma nu postul neaparat) stai linistit la serviciu si termina facultatea cum poti, mai greu si mai stresant dar termina.
In general facultatea e "teorie", practica e la munca si bravo tie ca ai unde lucra dar dupa ceva timp s-ar putea sa fie conditionat postul sau blocata promovarea pe alt post deoarece nu ai diploma.
Deci fa-le pe amandoua :)

#25
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 pierre_de_timp, on 17 noiembrie 2016 - 09:18, said:

Nu ii intereseaza pentru ca oricum ii doare in paispe de angajati, atata timp cat indeplinesc rolul de unealta. Crezi ca daca se va epuiza vor mai da o para chioara pe el? Atunci brusc " ne pare rau, dar nu ai diploma, nu intrunesti criteriile de competenta si pregatire pe care societatea noastra face eforturi sa le implementeze pentru o societate mai buna. Insa esti tanar, ai viata inainte, dupa ce termini si tu o scoala nu ezita sa ne cauti"......
Nici nu iti imaginezi tu cati lucreaza in IT fara diploma sau care au diplome in cu totul alte domenii. Si sunt al naibii de buni, bine platiti, bine vazuti in firma.
IT-ul e un domeniu aparte, aici daca faci aplicatia esti platit, daca nu ura si la gara.
Dar nu despre asta e vorba aici. I-am spus parerea mea: sa se tina de serviciu si de facultate. In Ro ti se permite sa lipsesti destul de mult si poti astfel lucra.
Cand va termina va avea deja un serviciu, daca va vrea sa schimbe jobul isi va gasi foarte usor altul ca va avea experienta. In plus va fi deja pe un salariu bunicel.
Colegii lui care s-au tinut numai de facultate vor avea probleme in a-si gasi de lucru caci nema experienta, in plus vor incepe pe salariul minim pe economie. El va fi deja senior in domeniu, ei se vor chinui sa intre la juniori.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
nu renunta la job. greu de spus daca atunci cand vei termina facultatea vei gasi un job cel putin la fel de bun. cu alte cuvinte, nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard.
cate ore lucrezi efectiv in fiecare zi ?

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io zic sa nu renunti la nimic. Facultatea poti s-o faci pentru foaia aia, da ceva util probabil ca n-o sa inveti din ea. DACA te tii de treaba, poate inveti ceva util la job. Problema e cu practica, care nu exista in facultate. Cind trebuie sa faci ceva si nu merge si totusi trebuie sa faci si totusi nu exista colegul de la care sa copiezi, atunci esti stimulat sa-ti folosesti bibilica. Am vazut la interviu o gramada de oameni cu facultate si chiar 4-5 ani "experienta" si chiar certificare "Oracle professional" care nu stiau sa aplice principii de baza OOP...

#28
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Nu are rost sa renunti la job pentru facultate, mai ales daca lucrezi in IT. Dar nici la facultate sa nu renunti pentru job. Le poti face pe ambele.

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,192
  • Înscris: 24.02.2007

 cd9, on 17 noiembrie 2016 - 00:37, said:

- ca nu o sa mai am ce cauta in firma aia dupa, desi salariile sunt foarte bune relativ la concurenta deci exista sanse mari ca pe plan financiar sa fie o pierdere clara

De ce nu? Daca te-ai angajat ca student crezi ca te-ar refuza ca licentiat?

 cd9, on 17 noiembrie 2016 - 00:37, said:

- sa pierd contactul cu industria
dar nu stiu daca o sa am chef sa scriu unit teste sau sa fac servicii web pe la 25 de ani...

Ce anume ce ti se pare interesant din proiectele dezvoltate pe acolo? Ce cunostiinte consideri ca iti lipsesc acum pentru a fi implicat in treburi mai avansate decat a scrie teste?

#30
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

 dani.user, on 17 noiembrie 2016 - 19:22, said:



De nu?

Asa am vazut eu lucrurile, de asta am pus si intrebarea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate