Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

La Elefant - e reducere sau nu e?!? Ce-i de facut?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
baliosss, daca legea iti permite (n-am idee) poti vinde fara probleme o tigaie luata cu 30 de lei la 10 lei. Tot ce trebuie sa faci e sa introduci pierderile provocate de tigaie in pretul celorlalte produse.

#74
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postbaliosss, on 21 noiembrie 2016 - 03:22, said:

bla bla bla blaaaaa

1. Imi rezerv dreptul de a solicita informatii suplimentare. Posted Image

2 + 3 + 4 + n puncte - cand incepi o campanie de marketing si afisezi o reducere, este de kakao sa invoci pretul derizoriu ca urmare a schimbarii directiei vantului. Mai da-i draq de cei 4 P... Posted Image

Uite inca in exemplu:

http://www.elefant.r...-412903-23.html

Cum ar fi sa comand si apoi sa spuna ca bla bla, eroare tehnica. Posted Image

Urati cercei. Posted Image

#75
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Cerceii aia sunt de alama, nu merita nici valoarea taxei de curier....

#76
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postlelali, on 21 noiembrie 2016 - 09:45, said:

1. Imi rezerv dreptul de a solicita informatii suplimentare. Posted Image

2 + 3 + 4 + n puncte - cand incepi o campanie de marketing si afisezi o reducere, este de kakao sa invoci pretul derizoriu ca urmare a schimbarii directiei vantului. Mai da-i draq de cei 4 P... Posted Image

Uite inca in exemplu:

http://www.elefant.r...-412903-23.html

Cum ar fi sa comand si apoi sa spuna ca bla bla, eroare tehnica. Posted Image

Urati cercei. Posted Image
1. Imi rezerv si eu dreptul de pastra confidentialitatea. Posted Image

Restul puntelor: Nu cred ca era vorba de o campanie de marketing, ci mai degraba de o eroare. Nu sunt in domeniu insa nu cred ca asta e o reteta de succes in marketing, ba dimpotriva. :)

In cazul cerceilor nu cred ca or sa invoce nimic si ala chiar e pretul cu care ii vand. Sunt urati cu spume (desigur ca sunt subiectiv, poate altcuiva ii plac) si probabil costa 1-2 dolari pe aliexpress. :D

View PostMizu, on 21 noiembrie 2016 - 06:35, said:

baliosss, daca legea iti permite (n-am idee) poti vinde fara probleme o tigaie luata cu 30 de lei la 10 lei. Tot ce trebuie sa faci e sa introduci pierderile provocate de tigaie in pretul celorlalte produse.
Pai tocmai, ca nu iti permite decat in 2-3 cazuri exceptionale.

Quote

Potrivit art. 16 din OG nr. 99/2000 privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă  prin vânzări cu preţ redus, se înţelege:
a) vânzări de lichidare;
B) vânzări de soldare;
c) vânzări efectuate în structuri de vânzare denumite magazin de fabrică sau depozit de fabrică;
d) vânzări promoţionale;
e) vânzări ale produselor destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale ale consumatorului, după ce evenimentul a trecut şi este evident că produsele respective nu mai pot fi vândute în condiţii comerciale normale;
f) vânzări ale produselor care într-o perioada de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vândute;
g) vânzări accelerate ale produselor susceptibile de o deteriorare rapidă sau a căror conservare nu mai poate fi asigurată până la limita termenului de valabilitate;
h) vânzări unui produs la un preţ aliniat la cel legal practicat de ceilalţi comercianţi din aceeaşi zonă comercială, pentru acelaşi produs, determinat de mediul concurenţial;
i) vânzări produselor cu caracteristici identice, ale căror preţuri de reaprovizionare s-au diminuat.
Art. 17. Este interzis oricărui comerciant să ofere sau să vândă produse în pierdere, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 16 lit. a) -c), e)-i), precum şi în cazul produselor aflate în pachete de servicii. Prin vânzare în pierdere, în sensul prezentei ordonante, se înţelege orice vânzare la un preţ egal sau inferior costului de achiziţie, astfel cum acesta este definit în reglementările legale în vigoare.

Edited by baliosss, 21 November 2016 - 22:30.


#77
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Vești bune. După intervenția ANPC, Elefant a devenit mai prietenos. Astăzi am primit e-mail în care mi se spune că mi se va livra ceasul la prețul de atunci - 35 lei - cu condiția retragerii plângerii.
În 2 zile ar trebui să vină. Dacă totul va fi în regulă - nou, funcțional - voi retrage plângerea. Oare de ce trebuie să ne enervăm și să apelăm la autorități ca să ni se respecte drepturile?
Îi sfătuiesc pe cei ce se află într-o situație asemănătoare să apeleze cu încredere la ANPC.
Sincer, după ce au scris unii aici, eram cam descurajat.
Vă țin la curent.

Attached Files



#78
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Văd că livrarea e programată pentru 2 decembrie. :( Probabil că zilele acestea intră în fabricație.

#79
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Ha! Mă bucur că a funcţionat. Asta e, mai avem zeci de ani până ne civilizăm.

#80
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostV_i_c_t_o_r, on 23 noiembrie 2016 - 18:55, said:

Vești bune. După intervenția ANPC, Elefant a devenit mai prietenos. Astăzi am primit e-mail în care mi se spune că mi se va livra ceasul la prețul de atunci - 35 lei - cu condiția retragerii plângerii.
În 2 zile ar trebui să vină. Dacă totul va fi în regulă - nou, funcțional - voi retrage plângerea. Oare de ce trebuie să ne enervăm și să apelăm la autorități ca să ni se respecte drepturile?
Îi sfătuiesc pe cei ce se află într-o situație asemănătoare să apeleze cu încredere la ANPC.
Sincer, după ce au scris unii aici, eram cam descurajat.
Vă țin la curent.


Felicitari. Se poate Posted Image

Edited by andreiMembruAnonimut, 24 November 2016 - 05:34.


#81
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Ma bucur ca ai rezolvat-o . Bravo. Din pacate uneori astea sunt caile prin care trebuie sa ne cerem drepturile. Bine macar ca se pot rezolva.

Pe de alta parte, daca ma uit pe prima pagina cu poza de la ceas si pretul, ar fi la mintea cocosului ca ceasul ala nu costa 810lei. Serios ? Adica cum naiba sa ceri 810lei pe un ceas de acela. Eu l-am gasit in Italia cu vre-o 350 de lei + vre-o 50 de lei transport pana in Norvegia. Adica la juma de pret.
Ca ai reusit sa il iei mult mai ieftin, bravo si sper ca ai sa il primesti inainte de Craciun, ca banuiesc ca e un cadou...pentru SHE (EA ) :).
Culmea, ca si eu am facut cadou sotiei tot un ceas, tot CASIO ca tot batea apropo ca eu am ceas calumea si ea nu...dupa ce l-am cumparat si i l-am facut cadou de Craciun...zace si acum in sertar :), dar nah...trebuia sa termin odata cu toate apropourile :).

#82
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Voi retrage plângerea numai după ce voi intra în posesia ceasului, nou, în perfectă stare, cu cutia, garanția, factura. Mă aștept la orice alte surprize.
Mulțumesc celor care m-au susținut cu sfaturi pertinente.
Vă țin la curent.

#83
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
A venit, l-am luat.
Intrebare: voi ce ati face, v-ati retrage plangerea sau nu?

#84
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Hai că ești culmea, zău așa.

#85
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostV_i_c_t_o_r, on 27 noiembrie 2016 - 19:09, said:

A venit, l-am luat.
Intrebare: voi ce ati face, v-ati retrage plangerea sau nu?
Bravo! Sincer, nu ma asteptam.

Cat despre a doua intrebare... :roflmaofast:

#86
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Am retras plângerea.
Totul e bine când se termină cu bine.
Ca o concluzie:
1. apelați cu încredere la ANPC atunci când apreciați că drepturile vă sunt încălcate;
2. nu voi mai cumpăra de la Elefant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate