Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Poti scapa de ochelari?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

View Postepetroiu, on 09 noiembrie 2016 - 11:12, said:

Asta cu "o cura  cu fructe/legume" care sa-ti micsoreze dioptriile a fost maxima...
Oameni buni, voi ce fel ganditi, daca ganditi?


Dumneata cunosti limba romana?  Cum ar putea ochelarii si operatia sa fie "cauza"? Astea sunt doar posibile rezolvari.

dar tu pe ce baza afirmi, ce experimente ai facut?

alti cred ca e cauza ca Corina etc si nu mai cauta cauza!

ajuta legumele si fructele pt ca au din belsug vitaminele necesare vederii cel putin asa afirma F. Turcanu

si confirm

#20
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Aazz de unde stii tu ca acele exercitii ajut?
Cum spunea cineva mai sus,multe din ce gasesti pe internet sunt prostii...
M as bucura ca ceea ce spui tu sa fie adevarat...dar ai,totusi,dovezi?
Porti ochelari si zici ca ti s au micsorat dioptriile in urma acelui "tratament miraculos"?

#21
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016

View PostHider141, on 09 noiembrie 2016 - 08:53, said:


Mda, era o chestiune de timp pana sa apari cu tratamentele astea minune...care nu fac nimic.Posted Image

@initiator: daca vrei sa-ti avanseze dioptriile atunci esti liber sa incerci exercitiile/tratamentele minune de pe internet. Dar singurele moduri reale prin care poti obtine cat de cat o reducere a dioptriilor sunt purtarea ochelarilor potriviti (in sensul asta ar fi bine sa mergi la 2-3 cabinete medicale pentru stabilirea dioptriilor, sa vezi daca obtii rezultate identice/asemanatoare) sau operatiile laser.

Ultima data cand am mers sa imi fac control am fost la 3 cabinete pentru ca mi s-a parut o crestere rapida a dioptriilor (de la -1,5 la -2,75 intr-un an) si mi-a iesit acelasi rezultat.
Referitor la medicamente...de fiecare data cand am mers mi a zis sa beau in fiecare dimineata cateva picaturi din extract de afine; astea la ce mai ajuta sau dau banii degeaba?!

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
daca zici ca vrei sa dai la academia de politie peste doi ani, inseamna ca esti tinerel.
cam cate ore petreci  pe zi in fata ecranului (pc, laptop, smartphone, tableta, samd) ?
cat de sanatoasa si echilibrata este alimentatia ta ? dar stilul de viata - e sedentar sau faci ceva miscare/sport ?
in familia ta, parintii / bunicii /fratii sau surorile (daca ai) au sau nu probleme similare cu vederea ?

#23
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

View PostRadupoleuca23, on 09 noiembrie 2016 - 15:15, said:

Aazz de unde stii tu ca acele exercitii ajut?
Cum spunea cineva mai sus,multe din ce gasesti pe internet sunt prostii...
M as bucura ca ceea ce spui tu sa fie adevarat...dar ai,totusi,dovezi?
Porti ochelari si zici ca ti s au micsorat dioptriile in urma acelui "tratament miraculos"?

Confirm ca exercitile din carti iti dezvolta/intaresc musculatura si te simti mai bine si poti sta mai mult la calculator + pauze etc

I-am citit pe Flavius Turcanu, Martin Sussman, Leo Angart + alte materiale si cercetari propri si confirm ca iti revi daca ti sa deteriorat vederea dar nu te vindeci de ambliopie, hipermetropie, astigmatism in cazul meu ce sunt din nastere, dupa 7 ani.

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postaazz, on 09 noiembrie 2016 - 16:01, said:

Confirm ca exercitile din carti iti dezvolta/intaresc musculatura si te simti mai bine si poti sta mai mult la calculator + pauze etc

I-am citit pe Flavius Turcanu, Martin Sussman, Leo Angart + alte materiale si cercetari propri si confirm ca iti revi daca ti sa deteriorat vederea dar nu te vindeci de ambliopie, hipermetropie, astigmatism in cazul meu ce sunt din nastere, dupa 7 ani.

fara suparare, dar daca tot spui ca citesti, n-ai putea oare sa fii mai atent si la gramatica limbii romane, la modul in care sunt scrise cuvintele ? "exercitile" are doi de i, "propri" se scrie cu 2 de i,"revi" - la fel, "sa" - cu cratima (s-a), lipsesc niste virgule pe ici-pe colo...in mesaje anterioare ai bagat la greu cacofonii...
iti sabotezi singur credibilitatea atunci cand scrii incorect...

#25
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
pt sfaturi free e ok, pe bani e alceva!

#26
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016

View Postcorinadaniela, on 09 noiembrie 2016 - 15:58, said:

daca zici ca vrei sa dai la academia de politie peste doi ani, inseamna ca esti tinerel.
cam cate ore petreci  pe zi in fata ecranului (pc, laptop, smartphone, tableta, samd) ?
cat de sanatoasa si echilibrata este alimentatia ta ? dar stilul de viata - e sedentar sau faci ceva miscare/sport ?
in familia ta, parintii / bunicii /fratii sau surorile (daca ai) au sau nu probleme similare cu vederea ?

Da,am 16 ani.Tinand cont ca sunt la mate-info intesiv info petrec in jur de 3-4 ore pe zi la calculator pt ca am f multe teme pt acasa (ce sa faci...asta e invatamantul de cacat in Romania..) 1 ora pe telefon(nu sunt genul ala care sa stea pe fb sau pe altceva si care deschide telefonul din 5 in 5 minute) si 1 ora,2,seara,la televizor.Restul timpului mi l petrec cu capul in carti pt ca tr sa inveti si sa scrii tot, absolut tot,ca astfel o incurci...
Nu practic niciun sport de performanta sau ceva de genu ,in schimb joc fotbal ca oricine si ma plimb cu bicicleta.
Daca ai ceva de "comentat" (si presupun ca o sa ai) iti zic ca : cunosc multe persoane care petrec f multe ore in fata pc ului/tv ului(se uita ore in sir la seriale)/telefonului(sunt in aceeasi clasa dar vb pe fb :)) ) si nu exagerez si vad perfect,neavand nevoie de ochelari.
Referitor la alimentatie:mananc sanatos!

Edited by Radupoleuca23, 09 November 2016 - 16:52.


#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostRadupoleuca23, on 09 noiembrie 2016 - 16:50, said:

Da,am 16 ani.Tinand cont ca sunt la mate-info intesiv info petrec in jur de 3-4 ore pe zi la calculator pt ca am f multe teme pt acasa (ce sa faci...asta e invatamantul de cacat in Romania..) 1 ora pe telefon(nu sunt genul ala care sa stea pe fb sau pe altceva si care deschide telefonul din 5 in 5 minute) si 1 ora,2,seara,la televizor.Restul timpului mi l petrec cu capul in carti pt ca tr sa inveti si sa scrii tot, absolut tot,ca astfel o incurci...
Nu practic niciun sport de performanta sau ceva de genu ,in schimb joc fotbal ca oricine si ma plimb cu bicicleta.
Daca ai ceva de "comentat" (si presupun ca o sa ai) iti zic ca : cunosc multe persoane care petrec f multe ore in fata pc ului/tv ului(se uita ore in sir la seriale)/telefonului(sunt in aceeasi clasa dar vb pe fb Posted Image) ) si nu exagerez si vad perfect,neavand nevoie de ochelari.
Referitor la alimentatie:mananc sanatos!

nu am ce sa comentez, fiecare isi traieste viata asa cum considera.
am intrebat de orele petrecute la calculator, pentru ca unora li se deterioreaza vederea mai rapid decat altora, avand activitati similare/identice.
de aceea te si intrebam cum stau lucrurile in familia ta, parintii/bunicii poarta ochelari, au avut probleme cu vederea inca din tinerete ? miopia se transmite pe cale ereditara, de obicei.
http://www.sfatulmed...dere/miopia_377

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRadupoleuca23, on 08 noiembrie 2016 - 23:10, said:

Adevarul e ca vreau sa merg la Academia de Politie si inca nu stiu daca o sa fiu acceptat din cauza ochelarilor + ca te ar incurca f mult ...asa ca m am gandit ca in 2 ani ar putea sa mai scada dioptriile printr un mod sau altul

Vezi ca sunt anumite bareme, s ar putea sa te incadrezi. Daca nu vei purta ochelari, dioptriile vor creste.

View Postaazz, on 09 noiembrie 2016 - 10:39, said:

da iti intaresc musculatura si nu se mai deformeaza asa repede + pauze etc si functioneaza

ochelarii si operatile nu sunt cauza boli! cauza ramane si continua sa deterioreze...

Omule, tastezi numai prostii pe aria asta! Miopia, astigmatismul, hipermetropia nu s boli, sunt vicii de refractie. Care se corecteaza. nu se trateaza.

#29
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postaazz, on 09 noiembrie 2016 - 16:37, said:

pt sfaturi free e ok, pe bani e alceva!

Fugi repede...
Tu vad ca nu stapanesti  nici gramatica limbii romane dar stii tu cum se reface  vederea prin  "exercitii".
De ce  oare nu pari deloc credibil? Posted Image)

View PostRadupoleuca23, on 09 noiembrie 2016 - 16:50, said:

Da,am 16 ani.Tinand cont ca sunt la mate-info intesiv info petrec in jur de 3-4 ore pe zi la calculator pt ca am f multe teme pt acasa (ce sa faci...asta e invatamantul de cacat in Romania..)

Zau? Acum temele  se fac  pe calculator? Hai sa fim seriosi, alea 3-4 ore tu mai stai probabil pe net si  vrei sa  le  socotesti la "facut teme".
Invatamantul de cacat? Da, temele , scoala si examenele de azi sunt chiar un rahat, o floare la  ureche fata de ce era acum 15-20-30-40 de ani.
Numai ca elevii sunt mereu  obositi si zapaciti si nu se mai pot concentra de atata internet, tablete, telefoane, facebook.
O ORA cu ochii pe telefon in scrisul ala minuscul?  E prea  mult. Ce sens are sa te chiorasti  in tel in afara de citit mesaje?
Ai grija de ochii tai si mai da-le incolo de telefoane si facebook-uri.
Astea z apacesc  elevii. Eu ma uit si  la mine(care  am 30 ani),  cand mai stau cateodata seara  pana  la 10-11-12 pe net,a doua zi sunt  buimac.
Si te fura si  nu stii cand trece timpul, treci dintr-un link in altul,  si trec orele de  nu-i adevarat.
Pai daca am fi stat noi cand eram elevi asa si ne-am fi zapacit in halul asta si ochii si mintea, cred ca ramaneam repetenti, ca atunci era scoala serioasa nu "De cacat" ca acum.
Bine, voi evident nu o sa fiti d e acord pentru ca nu aveti termen de  comparatie, vi se pare greu si acum.
Oricum parerea mea e ca aceste marete  instrumente ale tehnologiei moderne strica  ochii(ca tot e  topic despre ochi), doctorii oftalmologi  au  de  lucr u mai mult ca niciodata.

Edited by epetroiu, 09 November 2016 - 20:55.


#30
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016

View Postcorinadaniela, on 09 noiembrie 2016 - 17:12, said:



nu am ce sa comentez, fiecare isi traieste viata asa cum considera.
am intrebat de orele petrecute la calculator, pentru ca unora li se deterioreaza vederea mai rapid decat altora, avand activitati similare/identice.
de aceea te si intrebam cum stau lucrurile in familia ta, parintii/bunicii poarta ochelari, au avut probleme cu vederea inca din tinerete ? miopia se transmite pe cale ereditara, de obicei.
http://www.sfatulmed...dere/miopia_377

Am o singura sora care poata ochelari de la 17 ani(acum are 28),ceilalti frati+mama +tata nu poarta.

Iti multumesc pentru toate raspunsurile:D

#31
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016

View Postepetroiu, on 09 noiembrie 2016 - 20:51, said:



Fugi repede...
Tu vad ca nu stapanesti  nici gramatica limbii romane dar stii tu cum se reface  vederea prin  "exercitii".
De ce  oare nu pari deloc credibil? Posted Image)



Zau? Acum temele  se fac  pe calculator? Hai sa fim seriosi, alea 3-4 ore tu mai stai probabil pe net si  vrei sa  le  socotesti la "facut teme".
Invatamantul de cacat? Da, temele , scoala si examenele de azi sunt chiar un rahat, o floare la  ureche fata de ce era acum 15-20-30-40 de ani.
Numai ca elevii sunt mereu  obositi si zapaciti si nu se mai pot concentra de atata internet, tablete, telefoane, facebook.
O ORA cu ochii pe telefon in scrisul ala minuscul?  E prea  mult. Ce sens are sa te chiorasti  in tel in afara de citit mesaje?
Ai grija de ochii tai si mai da-le incolo de telefoane si facebook-uri.
Astea z apacesc  elevii. Eu ma uit si  la mine(care  am 30 ani),  cand mai stau cateodata seara  pana  la 10-11-12 pe net,a doua zi sunt  buimac.
Si te fura si  nu stii cand trece timpul, treci dintr-un link in altul,  si trec orele de  nu-i adevarat.
Pai daca am fi stat noi cand eram elevi asa si ne-am fi zapacit in halul asta si ochii si mintea, cred ca ramaneam repetenti, ca atunci era scoala serioasa nu "De cacat" ca acum.
Bine, voi evident nu o sa fiti d e acord pentru ca nu aveti termen de  comparatie, vi se pare greu si acum.
Oricum parerea mea e ca aceste marete  instrumente ale tehnologiei moderne strica  ochii(ca tot e  topic despre ochi), doctorii oftalmologi  au  de  lucr u mai mult ca niciodata.

Vad ca te ai incins putin.Acum sa iti zic si eu parerea:
In primul rand,lumea a evoluat mult fata de acum 40 de ani,domnule stil vechi.Tehnologia se imbunatateste pe zi ce trece si fara ea nici TU nu ai putea trăi.Ok..acum o sa zici ca ma insel dar,fi serios,daca vrei sa fi considerat un sarac,cu un telefon de 2 lei cu butoane si antena ,unul total paralel cu internetul si tot ce tine de el atunci da,poti trăi.

In al doilea,nu stiu cum e in alta parte dar la noi la liceu TEMELE LA INFORMATICA se fac pe calculator in codeblocks daca te intereseaza (asa vezi daca ruleaza adica daca ai facut bine programul)iar apoi se printeaza si fisele se pun in dosar.

In al treilea rand,da,ai dreptate,nu stiu cum au fost examenele dar daca crezi ca acum sunt usoare de inseli amarnic.
Scrisul minuscul din telefoane?Dar in carti cati cm patrati are scrisul?Sau citesti cu lupa? Chiar si cititul iti afecteaza vederea !

As mai avea multe de zis dar poate altadata...
Totusi,sunt de parere cu tn in anumite situatii: ochii sunt obositi din cauza tv ului pc ului telefonul etc dar asta e...nu poti fi un inapoiat...asa cum e si cu mancarea,in zilele de azi rar mai mananci sanatos,dar incerci s o faci cat de putin iti perniti
Si daca ai citit mai sus,nu folosesc fb des,intru doar seara si nu stau mai mult de 30 de min...sa vad si eu ce mai e prin lume...


Edited by Radupoleuca23, 09 November 2016 - 23:05.


#32
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Inițiator, nu știu ce experiență au alții ce au postat pe topic dar citește cu atenție ce a scris Yseult, ea lucrează în domeniu. Dacă vreodată vrei să știi ce tipuri sau marcă de lentile să-ți iei, intreab-o pe ea.

#33
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
O sa tin cont!

#34
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Asa este, ce faci tu se cheama spam.
"IdeIa"? Omule,  esti de alta nationalitate, sau ce? Ca e rusinos de acum.

Plus  multe alte probleme cu  logica...

View PostRadupoleuca23, on 09 noiembrie 2016 - 22:55, said:

Vad ca te ai incins putin.Acum sa iti zic si eu parerea:
In primul rand,lumea a evoluat mult fata de acum 40 de ani,domnule stil vechi.Tehnologia se imbunatateste pe zi ce trece si fara ea nici TU nu ai putea trăi.Ok..acum o sa zici ca ma insel dar,fi serios,daca vrei sa fi considerat un sarac,cu un telefon de 2 lei cu butoane si antena ,unul total paralel cu internetul si tot ce tine de el atunci da,poti trăi.

In al doilea,nu stiu cum e in alta parte dar la noi la liceu TEMELE LA INFORMATICA se fac pe calculator in codeblocks daca te intereseaza (asa vezi daca ruleaza adica daca ai facut bine programul)iar apoi se printeaza si fisele se pun in dosar.

In al treilea rand,da,ai dreptate,nu stiu cum au fost examenele dar daca crezi ca acum sunt usoare de inseli amarnic.
Scrisul minuscul din telefoane?Dar in carti cati cm patrati are scrisul?Sau citesti cu lupa? Chiar si cititul iti afecteaza vederea !

As mai avea multe de zis dar poate altadata...
Totusi,sunt de parere cu tn in anumite situatii: ochii sunt obositi din cauza tv ului pc ului telefonul etc dar asta e...nu poti fi un inapoiat...asa cum e si cu mancarea,in zilele de azi rar mai mananci sanatos,dar incerci s o faci cat de putin iti perniti
Si daca ai citit mai sus,nu folosesc fb des,intru doar seara si nu stau mai mult de 30 de min...sa vad si eu ce mai e prin lume...

Hm, da...deci te  plangi ca stai  mult sa faci temele la  programare. Pai fiind  la  profil intensiv info, banuiesc ca tintesti o  viitoare cariera in IT.
Cand o sa stai 10-12 ore pe zi in fata  monitorului cum va fi?

Da, acum examenele, cel putin alea de la scoala, sunt foarte usoare. Compara daca  vrei ce ai avut tu la mate in clasa a  opta(niste subiecte mai mult pentru  maimute decat ptr  oameni :) ) cu ce se dadea acum minim 20 de ani cand era ADMITERE la liceu serioasa.
Si scrisul de pe telefon eu zic ca e mai mic decat ala din carti, daca nu vorbim deja de o tableta.

Edited by epetroiu, 10 November 2016 - 14:19.


#35
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
La mintea ta de 30 de ani normal ca examenele de clasa a 8 a ti se par usoare.
Asta e parerea si nu cred ca sunt multi de acord cu tine...in fine..
Nu vreau sa lucrez in IT ci in politie daca nu ti ai dat seama pana acum.
Sunt la mate info pentru ca acest profil iti dezvolta foare mult gandirea.

Edited by Radupoleuca23, 10 November 2016 - 15:57.


#36
lyrics_song

lyrics_song

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.01.2016
Acupunctura,  vitamine, exista pe net exercitii pt ochi, operatie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate