Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Poti scapa de ochelari?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Buna seara tuturor!

De 4 ani port ochelari si deja nu ii mai suport.

In primul an am avut ochelari de corectie: aveam dioptriile de -0,5 si -0.75 (cica "poarta-i si dupa un timp vei vedea perfect,ca inainte"...sigur...asa s-a si intamplat) si dupa mi-au trebuit ochelari de vedere la distanta,dioptriile ajungand acum la -2,75 la ambii ochi.
Este cineva in acest forum care stie daca se poate scapa de ochelari prin anumite exercitii si metode naturale (cum ar fi un tratament cu picaturi/pastile sau pur si simplu o cura cu anumite fructe/legume)???


Mentionez ca nu vreau sa fac acea operatie prin care se spune ca o sa iti revina dioptriile la normal.

Edited by Radupoleuca23, 08 November 2016 - 22:48.


#2
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Exista si varianta cu lentile de contact. Ptr.cine are posibilitatea,si cine le suporta.

#3
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Din cate am inteles e cam dificil cu ele .
Tr sa fi atent la igiena mainilor,ochilor, trebuie schimbate dupa ceva timp s.a.m.d.
Deci varianta asta cade.

#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu fara operatie.

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ce s-a intamplat? Nu te mai plac femeile daca ai 4 ochi? Chiar si daca faci operatie exista riscul sa iti creasca din nou dioptriile si tot la ochelari ajungi.

#6
Rakdos

Rakdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 02.05.2016
Adevarul e ca vreau sa merg la Academia de Politie si inca nu stiu daca o sa fiu acceptat din cauza ochelarilor + ca te ar incurca f mult ...asa ca m am gandit ca in 2 ani ar putea sa mai scada dioptriile printr un mod sau altul

Edited by Radupoleuca23, 08 November 2016 - 23:13.


#7
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Nu există niciun tratament minune. Există șansa (extrem de redusă) să se reducă dioptriile după 45 de ani.

La -2,75 slabe șanse să treci de proba medicală. Cred că te pune să citești de pe panou fără ochelari și trebuie să citești toate rândurile

Dar mai știi poate s-au schimbat baremurile. Pe vremuri te elimina și o carie profundă (asta acum câteva decenii).

#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Eu nu inteleg de ce ar fi asta un criteriu eliminatoriu. Daca un politist are probleme la ochi si trebuie sa isi faca ochelari il da afara?

#9
ascendent

ascendent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.01.2013
Poti incerca si exercitii pt ochi.
http://sfaturiimbuna...hi-obositi.html
Cu cat exersezi mai mult,cu atat mai bine.

#10
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Nu, dacă s-a întâmplat după angajare și reușește să-și îndeplinească sarcinile de serviciu. Dar poate fi mutat pe altă funcție, de contopist.

Zi-mi ai zbura cu un pilot ce suferă de miopie dar poartă ochelari? Există șanse ca la turbulențe să-i cadă și să nu mai vadă indicatoarele de bord. La fel și un polițist (sau pompier sau ...): în patrulare sau în misiune poate pierde ochelarii din diferite cauze: se împiedică sau...  nu vede bine căci lentilele se aburesc când intră intr-o încăpere sau se pun picături de ploaie, etc

PS: din cauza miopiei eu am renunțat să dau la marină, asta nu înseamnă că mi s-a sfârșit viața

#11
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
1. Nu exista tratament pentru corectarea dioptriilor, in plus acestea cresc de obicei odata cu varsta. (Nici pentru cresterea parului in cazuri de chelie, nici pentru marirea penisului Posted Image )

2. Regulamentul concursului de admitere 2016 Academia de Politie:

Quote

Art. 46
(1) Contravizita medicală se realizează, conform baremelor medicale în vigoare
(4) Candidaţii care poartă ochelari sunt obligaţi să se prezinte la contravizita medicală cu ochelarii. Nu se acceptă prezentarea la contravizită medicală cu lentile de contact.

3. Exista ochelari de vedere speciali care sunt rezistenti la spargere, nu cad de pe nas, nu se aburesc, heliomatici, etc. Ei sunt purtati de cei care au nevoie de ochelari in conditii speciale, de exemplu de sportivi, de motociclisti care poarta casca deschisa.

Deci va trebui sa intrebi la cabinetul medical care sunt baremele la dioptrii.

Edited by ever_forever, 09 November 2016 - 00:17.


#12
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 ever_forever, on 09 noiembrie 2016 - 00:12, said:

...
3. Exista ochelari de vedere speciali care sunt rezistenti la spargere, nu cad de pe nas, nu se aburesc, heliomatici, etc. Ei sunt purtati de cei care au nevoie de ochelari in conditii speciale, de exemplu de sportivi, de motociclisti care poarta casca deschisa.
...

Nicio pereche de astfel de ochelari nu e echivalentă cu vederea normală. Și nu este lentilă care să nu se aburească la trecerea bruscă de la rece la cald, indiferent cu ce e tratată. Port ochelari speciali de protecție în domeniul meu de activitate și cam știu cum se comportă (printre altele folosesc și mască de protecție respiratorie dar și mască de respirat... adică și cu filtre dar și una în care primesc aer pentru a avea presiune pozitivă și a împiedica intrarea contaminantilor din mediul ostil).

#13
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
cauta pe net renunta la ochelari!

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 aazz, on 09 noiembrie 2016 - 07:21, said:

cauta pe net renunta la ochelari! prostii!
Mda, era o chestiune de timp pana sa apari cu tratamentele astea minune...care nu fac nimic.Posted Image

@initiator: daca vrei sa-ti avanseze dioptriile atunci esti liber sa incerci exercitiile/tratamentele minune de pe internet. Dar singurele moduri reale prin care poti obtine cat de cat o reducere a dioptriilor sunt purtarea ochelarilor potriviti (in sensul asta ar fi bine sa mergi la 2-3 cabinete medicale pentru stabilirea dioptriilor, sa vezi daca obtii rezultate identice/asemanatoare) sau operatiile laser.

Edited by Hider141, 09 November 2016 - 09:00.


#15
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
la mine au facut, pe ce baza afirmi, ai testat personal?

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Radupoleuca23, on 08 noiembrie 2016 - 22:46, said:

Buna seara tuturor!

De 4 ani port ochelari si deja nu ii mai suport.

In primul an am avut ochelari de corectie: aveam dioptriile de -0,5 si -0.75 (cica "poarta-i si dupa un timp vei vedea perfect,ca inainte"...sigur...asa s-a si intamplat) si dupa mi-au trebuit ochelari de vedere la distanta,dioptriile ajungand acum la -2,75 la ambii ochi.
Este cineva in acest forum care stie daca se poate scapa de ochelari prin anumite exercitii si metode naturale (cum ar fi un tratament cu picaturi/pastile sau pur si simplu o cura cu anumite fructe/legume)???


Mentionez ca nu vreau sa fac acea operatie prin care se spune ca o sa iti revina dioptriile la normal.

nu, nu exista metode. ochelari sau operatie cu laser.
tu ai idee ce se intampla cu ochiul atunci cand apare miopia, de exemplu ? ai impresia ca exercitiile sau medicamentele vor schimba radical si definitiv forma globului ocular ?!?

#17
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
da iti intaresc musculatura si nu se mai deformeaza asa repede + pauze etc si functioneaza

ochelarii si operatile nu sunt cauza boli! cauza ramane si continua sa deterioreze...

Corina pe ce iti bazezi afirmatile, pe ce teste experimente?

#18
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Asta cu "o cura  cu fructe/legume" care sa-ti micsoreze dioptriile a fost maxima...
Oameni buni, voi ce fel ganditi, daca ganditi?

 aazz, on 09 noiembrie 2016 - 10:39, said:

ochelarii si operatile nu sunt cauza boli! cauza ramane si continua sa deterioreze...
Dumneata cunosti limba romana?  Cum ar putea ochelarii si operatia sa fie "cauza"? Astea sunt doar posibile rezolvari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate