Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

~isp

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
wiz26

wiz26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 20.02.2003
Salut,

O intrebare am si eu; cam mare intr-adevar.

Care ar fi schema bloc a unei innstalatii pt distributie internet pentru ~50-100 useri imprastiati pe o suprafata de 3x1 km care sa aiba o viteza comparabila cu un dial-up mai slabut.Daca se poate si ceva detalii... de unde,preturi,probleme,conexiuni(tipuri), etc.Orice raspuns (chiar partial) este binevenit.



Mersi mult,

[email protected]

#2
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
mai ... cam neclar ce ceri tu ...
1. suprafata aia de 3 x 1 km ... cum s-o intelegem ? o suprafata triunghiulara ? Si ... ce se afla pe suprafata aceea ? cladiri ? copaci ? corturi ? etc ...
2. Internetul ... nu se distribuie, ca nu-i apa, iar conexiunile la Intenet nu-s tevi ...
3. dial-up slabut .... ce inseamna pentru tine slabut ? pentru mine, si 19.200 poate fi multumitor, depinde de aplicatie ...

Ce cred eu : da mai multe detalii si vei primi raspunsuri pertinente ...

ATENTIE !!! nu va ingramaditi sa speriati omul, chiar daca postul lui lasa loc la interpretari ! Lasati-l sa spuna ce vrea si sa incercam sa-l ajutam.

#3
wiz26

wiz26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 20.02.2003
Ok, mai incerc odata.Nu ma supar daca incearca cineva sa ma sperie(nu ma sperii foarte usor si mai aflu si eu cate ceva oricum ;) )

1.Suprafata 3x1km, este o localitate si in aceste dimensiuni se pot incadra  locuintele(case, blocuri) celor care ar vrea sa aiba internet.Il poti considera un dreptunghi.Am zis distributie pentru ca nu mi-a venit altceva in minte si te rog sa nu spui ca nu ai inteles ce am vrut sa zic  ;) .(daca ma ajutati, poate strecurati si termeni).Dila-up slabut, pentru mine inseamna sa stau pe net cu un modem 28-33k, care functioneaza la cat poate.Nu ca m-ar deranja o viteza mai mare dar ma gandesc la costurile finale. ;)

Mersi mult , daca mai trebuie lamuriri mai incerc... cred ca sunt multi care ar fi interesati de asa ceva.

#4
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Eu as face o retea wireless in 2.4GHz, insa depinde de topologia localitatii, cladiri inalte/joase, copaci, dealuri, etc.
Intrebare: Exista vreun provider la voi in oras? Adica ati avea de unde sa luati Internet ?

#5
wiz26

wiz26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 20.02.2003
Este interesanta ideea.Nu avem provider si nici diferente de relief insemnate ori cladiri prea inalte.Cred ca s-ar gasi ceva "ferestre".D-ar in 2.4Ghz mai exista o transmisie pe aici(tot   net).Daca ar merge... :yeah baby

#6
wiz26

wiz26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 20.02.2003
Si mai este si pretul...

#7
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Nu conteaza daca mai este, trebuie vorbit cumva cu ei sa nu folositi aceeasi frecventa din banda de 2.4GHz.
Intr-adevar, costa un pic cam mult, dar daca sunteti asa 'rasfirati' pe cei 3x1 km, este cea mai ieftina solutie. Costurile de extindere sunt aceleasi, fie ca nou client wireless este la 300m sau la 3000m.

#8
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
wiz26>> Daca nu aveti provider local, de unde iei (sau luati) internetul ca apoi sa-l redistribuiti in localitate?

Exista varianta sa va abonati la internet prin satelit, vezi www.bizarnet.ro dar pentru conexiune bi-directionala (adica datele voastre pleaca in internet prin antena si raspunsul din internet vine tot prin antena pentru satelit) echipamentul costa cateva mii de USD deci nu cred ca este pentru voi.

Revino cu detalii despre providerul avut de voi/tine in vedere.

Bye

#9
wiz26

wiz26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 20.02.2003
Nu prea am de ales, tot la o antena bi-directionala ma gandesc.Suntem cam departe de un provider si costurile pentru o amarata de legatura depasesc 300-400 $/luna/56-64K.Aici la prima vedere principala problema este pretul, dar cum nu am de ales am cam ramas la asta.Dar nu stiu care tip de legatura ar avea un raport calitatepret mai bun pentru a ajunge la calculatorul fiecaruia.De rasfirati nu am fi chiar asa de rau.Daca as face 2-3 puncteserverenodurirepetoare, nu stiu cum sa le zic, de-a lungul comunei, in continuare cred ca niste hub-uriswich-uri ar fi de ajuns.Deci suntem cam trei zone pana la urma unde ar trebui sa ajunga internetul.Va rog sa ma scuzati daca mai spun traznai, meseria mea de baza este electronica, dar pe la noi romanii trebuie sa fi "multilateral" pregatit asa ca m-am apucat si de altele.Acum vreau sa am si eu internet ca omu`.Mersi mult baieti! :yeah baby  Daca reusesc  :Beer:  sarbatorim, daca nu :(  mai invatam.

#10
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Daca esti electronist atunci iti vine usor sa intelegi (daca nu, mai mult ca sigur stii deja) ca retelele cablate pe cupru sunt extrem de expuse in primul rand campului electromagnetic generat de fulger. Trebuie surge arrestor-i la fiecare capat de segment de retea, surge arrestor-i care nu sunt deloc ieftini.
O retea ethernet segmentata in modul asta ar fi foarte expusa caderilor.
La 1 kilometru ti-ar trebuie 10 (zece) repetoare pentru xTP. Nici nu stiu daca ar merge (corect).
Ar mai fi thin coaxial la ~185m si thick coaxial la ~500m.

Mai e si diferenta dintre "proiectarea in birou" si "realitatea de la locul faptei". Socoteala nu se potriveste.

Un alt aspect: instalrea o faceti voi, sau o firma?
In cazul vostru, eu as vorbi cu o firma: "uite nene, suntem n insi in comuna x, vrem internet, ne spuneti cat ne costa sa ni-l instalati". Eventual platiti in rate, ca o firma isi mai permite investitii.
Dupa care negociati viteza/pret la canalul de internet.

#11
wiz26

wiz26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 20.02.2003
Da, ai dreptate, m-am gandit si la suge arrestor si la restul problemelor pe care le-ai pus(+restu`) djlyon.Deocamdata nu am nimic (decat antena satelit) la  care pare sa fiu decis.Poate vine cineva cu o rezolvare acceptabila.Pana la urma intre cele 3-rei puncte de distributie as putea pune antene pe 2.4G.De acolo distantele nu ar depasi 300-400m, iar end-userii sunt in interioare cu distante intre ei de max 20-60m.Sa zicem ca ar fi o solutie.Totusi si pentru asta am nevoie de pareri.In plus poate stiti firme care sa  vanda(instaleze) echipament de aceast gen la un pret acceptabil.Trebuie sa se fi lovit cineva de o problema asemanatoare.

"Mai e si diferenta dintre "proiectarea in birou" si "realitatea de la locul faptei". Socoteala nu se potriveste."===Bine zis, m-am gandit si la asta.

#12
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Pt. wiz26

Cum stau cu reteaua? Ai reusit sa materializezi ceva din ea? Te intreb pentru ca in acest moment sunt si eu in cautarea de informatii despre echipamentele necesare costruirii unei retele prin care "sa curga" internetul...

#13
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Daca te multzumeshti cu viteza de dialup, potzi sa tragi cupru (UTP) shi sa foloseshti modemuri obisnuite pt. dialup pe sarmele alea (eventual 2 perechi paralele). La distanta de 3km n-o sa ai nici un fel de problema.
Oficial, trebuie sa-tzi iei USR Courier pentru asta, dar de fapt merge cu orice gunoi de modem (doar nu e ceva mission-critical, nu?) dar atunci e bine sa fie perechea de acelashi tip.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate