Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

CATEL ORB

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am la tara un cutu cat un pechinez,care a trait in lant toata viata;acum a orbit si are multi ani.
Daca este eliberat din lant,nu mai gaseste culcusul si nici apa si mancarea.La o discutie cu cineva,...mi-a propus sa-l eutanasiez.
Exista aceasta optiune,astfel incat catelul sa nu sufere deloc?

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ar fi pacat sa`l omori pt. ca`i orb dupa ce v`a servit atatia ani, lasa`l in lant si hraneste`l ca n`ai avea suflet daca l`ai mierli.

#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Nici eu nu vreau varianta propusa...

#4
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Nu-l eutanasia .. lasa-l sa mai traiasca cat are saracul caine ..

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Da, există.
Meri la un cabinet, se va ocupa medicul.

Mno, îmi pare rău să aflu ăst topic.
Îmi pare rău gcom61, știu că-i greu tare...
Alege matale ce crezi că-i mai bine ...

#6
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 rid, on 05 noiembrie 2016 - 21:38, said:

Ar fi pacat sa`l omori pt. ca`i orb dupa ce v`a servit atatia ani, lasa`l in lant si hraneste`l ca n`ai avea suflet daca l`ai mierli.

Iti dai seama ce viata fericita a avut catelul ala in lant ... curma-i suferinta si gata.

#7
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
O mica povestire, cu un mic invatamant...

In vara acestui an, pe terenul din spatele casei, dupa ce m-am trezit pe la vreo 8:00 dimineata, vad un catel ce se invarte. Ii spun iubitei mele, ne uitam la el si radem... Ora 12:00, la fel, ora 17:00 la fel...etc. Trec doua zile, cainele sleit de puteri continua cu aceleasi miscari, ameteste, zace cateva minute apoi incepe iar sa alerge in jurul cozii pana pica iar. Enervat deja de situatie, sun la PROTECTIA ANIMELELOR TIMIS(un nr. luat de pe net, ceva ONG, care imi spune ca nu e de competenta lor, culmea, si sa sun la primaria localitatii unde se intampla extraordinarul eveniment), sun la primarie (nu m-am apropiat de catel pentru ca nu stiam ce nebuneala are, daca-i turbat sau nu sau orice altceva are). Dau adresa iar doamna de la primarie imi spune ca se va ocupa, pe un ton plictisit... Super iritat, incep sa urlu prin casa, cautam manusi de sudor d-alea groase sa iau cainele in brate si sa-l pun in portbagaj sa-l duc la veterinar, dar...aud un claxon la poarta, cica era proprietarul cainelui. Intamplator, ca norocul, acesta era in trecele pe la primarie si auzise conversatia mea cu respectiva doamna(a dracului coincindenta). Ies din casa, facem cunostinta, ii arat unde e cainele, il pune in masina si in drum spre veterinar cu el...la eutanasiere. Cainele scapase din curte cand a gasit poarta deschisa, era orb, surd, mai batran ca istoria, amorf la strigatele stapanului si lista continua. Ce a fost ok e ca arata bine catelul, nu era infometat cu exceptia acelor doua zile, dar era o problema evidenta la ochi(imposibil sa mai vada), nu mai auzea... Cand a pus "stapanul" mana pe el, eram pregatit sa sar pe amandoi sa-i despart, insa era atat de slabit ca a stat impietrit fara sa schiteze vreun gest. M-a enervat usurinta tipului de a-l duce la veterinar sa-l eutanasieze, uitand ca acel catel l-a servit multi ani... Noi ca oameni suntem superficiali.

Concluzia e ca:

Lasa catelul sa moara singur in curtea ta, altfel o sa dispara vorba aceea perfect adevarata "A murit ca un caine.". Daca te-a servit, nu-l uita, el sigur nu te-a uitat...

Vorba multa, saracia omului. Numai bine va doresc si sa-mi iertati timpul ce vi l-am rapit citindu-mi postarea, si nu, nu sunt un fanatic, sunt un om care-si iubeste cainele foarte mult.

Edited by tibi_filip, 05 November 2016 - 22:11.


#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Daca a orbit si nu se mai descurca singur poti sa-l eutanasiezi.
Eu asa as face, mai ales cu un caine care toata viata a trait in lant si nici de libertate nu se mai poate bucura daca il dezlegi acum.
S-a chinuit destul.

#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@tibi_filip:
Nu-i multă vorba, iar timpul acordat citirii a fost benevol.

Eu am trecut prin asemenea, mi-a fost greu să iau decizii și a avut mare pondere sfatul veterinarului.

Nu-i ușor să iei asemenea decizie, însă viața îşi urmează cursul.
Dacă poți curma o suferință, eu zic că-i mai bine să o faci, chiar dacă rămâi cu sufletul încărcat tare...

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 gcom61, on 05 noiembrie 2016 - 21:33, said:

Am la tara un cutu cat un pechinez,care a trait in lant toata viata;acum a orbit si are multi ani.
Daca este eliberat din lant,nu mai gaseste culcusul si nici apa si mancarea.La o discutie cu cineva,...mi-a propus sa-l eutanasiez.
Exista aceasta optiune,astfel incat catelul sa nu sufere deloc?
Asta crezi tu ca "nu mai gaseste culcusul si nici apa si mancarea" fiindca probabil te-ai folosit o viata intreaga de serviciile lui iar acum ti se pare ca orb e inutil . Asta da prietenie, nu am ce zice ! De miros ai auzit ?
Pe tine daca te leg la ochii si iti pun macarea in preajma, o gasesti ? afla ca "Mirosul este un simt care la caine este de 40 de ori mai dezvoltat decat la om".
Oricum exista alta solutie daca tie ca om iti este sila sa-i pui de macare langa bot.
Citeste O poveste de prietenie impresionanta. Milo,cainele care ajuta un labrador orb sa se orienteze.
si PRIETENIE EMOŢIONANTĂ în lumea animalelor: Un câine a devenit ghid pentru prietenul său patruped orb
dar mai intai de asta citeste:

Quote

Ingrijirea cainelui orb

Multi stapani de caini se panicheaza cand afla ca patrupedul lor este orb. Unii considera ca este o suferinta pentru caine sa traiasca astfel si se gandesc la eutanasiere pentru usurarea suferintei. Nimic mai gresit. Dupa cum am vazut cainele se adapteaza relativ usor la noua conditie. Este adevarat ca acum are mai multa nevoie de dumneavoastra. Oferiti-i suport, dragoste si incercati sa-l faceti sa se simta ca inainte si nu ca un handicapat. Nu faceti modificari prin casa, iar daca este neaparat necesar faceti cunostinta cainelui cu noua aranjare a lucrurilor. Asezati blocaje la nivelul scarilor, balcoanelor deschise, instalatii electrice, sobe sau incalzitoare, bazine cu apa si orice alt obiect care ar pune viata cainelui in pericol. Castroanele cu apa sa fie asezate intr-un loc accesibil si cunoscut cainelui. Vorbiti cainelui pentru a va stii in preajma si a-i oferi siguranta. Cand va deplasati in spatii necunoscute lui folositi lesa pentru a-l ghida. Luati in considerare achizitionarea unui alt caine care sa ii fie insotitor acestuia nevazator. In multe cazuri cainele nou-venit observa ca partenerul lui are o deficienta si il ajuta. Un al doilea caine va va fi un ajutor nemaipomenit in aceasta situatie.
Sursa
Adica un alt caine poate sa-l ajute iar tu ca om nu ?

Edited by stlk, 05 November 2016 - 22:54.


#11
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Tai o gaina, tai un iepure pe care-l vad inca de la fatare si-mi sunt foarte dragi( si ii cresc cu maxima dedicare) fara nicio remuscare. Asta e menirea lor, animale de sacrificiu. Dar sa-mi duc cainele la eutanasiere, niciodata. Ma rog, e discutabila problema, eu nu-mi tin cainele in lant si nu ii dau mamaliga de trei ori pe zi... Multumesc domule Scaiba, sigur ai si tu dreptate. Stii cum e, pana nu esti pus in situatie, totul e relativ...

Edited by tibi_filip, 05 November 2016 - 22:30.


#12
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Operatie de catarata dar te costa daca ii treba asta daca nu  .,,,un stiu ce sa-ti spun.Decizia e a ta.Oricum trebuie sa dispara generatia asta blestemata cu lantul la caine.Casa are curte ingradita se poate face un tarc  si fara lant dar asa e la noi.Un pechinez in lant((((

#13
winter_dream

winter_dream

    e pericoloso sporgersi

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 18.07.2016
Un caine orb se descurca mai bine decat un om orb. Si isi accepta cu mai multa seninatate handicapul, nu se vaicareste, nu cere mila. Nu-i un obiect, ca sa-l arunci imediat ce se defecteaza, cu putin ajutor din partea ta, ar putea sa mai traiasca

 zippo68, on 05 noiembrie 2016 - 22:47, said:

Operatie de catarata dar te costa daca ii treba asta daca nu  .,,,un stiu ce sa-ti spun.Decizia e a ta.Oricum trebuie sa dispara generatia asta blestemata cu lantul la caine.Casa are curte ingradita se poate face un tarc  si fara lant dar asa e la noi.Un pechinez in lant((((
Prea repede nu cred ca se va intampla, suntem doar niste brute cu pretentii.

#14
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Generaţia cu lanţul nu va dispărea. Iar dacă nu este lanţul, ţarcul are 2/2 şi abia are unde să se învârtă. Credeţi că pe la ţară lumea chiar investeşte în padocuri sau că îşi sacrifică prea mult pământ pentru ţarc? Inevitabil tot în curtea de găini prins de gard va ajunge.

Am avut un câine acum vreo 30 de ani, Codiţă îl chema. Era un câine de talie mare şi frumos. Mergeam cu el la pădure, toată baza o aveam. Pe la 7 ani a orbit. Nu am putut să îi salvăm ochii. Nu era ca acuma, atunci tot ce am găsit a fost nişte unguent cu kanamicină de îi dădeam la ochi, veterinarul nu era prea priceput, altul nu era. Greu I-a fost dar s-a învățat repede. Ce e drept, estima greșit mereu distanța până în gard. Când treceau oamenii pe drum, el, învățat să îi "conducă" de-a lungul gardului, îşi lua avânt prea tare şi mereu se ciocnea de gard. Sau când îl chemai se oprea prea târziu ... şi apoi te trezeai dărâmat. La pădure găsea apă de băut în scorburi ... ce să mai, nu mi-a fost frică că va cădea în vreo prăpastie sau că se va rătăci. A mai trăit vreo 6 ani parcă.

Nu îl omorî. Fă-I un padoc ceva. E păcat să omori câini. Mie mi-a fătat o maidaneză din greşeală (a sărit un gard când nu trebuia) şi mă trezesc în primăvară cu 7 pui. Gândul meu a fost, fată, îi iau în cutie şi pe canal cu ei. Ce dracu să mai fac şi cu ăştia. Dar când a fătat ... nu am mai putut. Măi oameni buni, să vedeţi câtă panarama a făcut căţeaua să iasă din padoc, nu a vrut să fete acolo. I-am dat drumul şi am plecat la o înmormântare. Când mă întorc, era pe preşul din faţa casei. Fătase doi deja, se chinuia cu al treilea. Venise să caute ajutor probabil. Am căutat 4 luni nişte stăpâni pentru ăia mici şi am reuşit până la urmă să îi cuplez. Toţi o duc bine şi toţi proprietarii îmi laudă potăile cât de bune sunt.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ca sa va zic si eu una:Am eu un fix cu piramida in functie de relatii sociale.In varf,eu sotia(copii nu avem),de vreo 10 ani avem o catea de 9 kg simil jack r.(70%maidaneza)Ea-I pe treapta doi din piramida.Dupa vin rude neamuri bla,bla.Ca fapt divers daca iau dus intors luton-Bacau e undeva la 100£.Numai ca sa-mi aduc catelusa 225£.Da a venit.Initiator,lasa sa moara de batranete,stiu ca ti se rupe inima.

#16
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 gcom61, on 05 noiembrie 2016 - 21:33, said:

care a trait in lant toata viata

Fratilor, despre ce suferinte vorbiti? El a trait in lant, nu stie ce`i libertatea, nu stie ca`i nefericit asa cum credeti voi, nu aveti ce sa curmati prin crima milostiva.
Am eutanasiat si eu si caine si pisica care erau in chinuri groaznice, acolo da.
Dar in cazul de fata cainele acesta isi duce viata exact la fel ca mai inainte, nu s`a schimbat mai nimic in calitatea vietii lui in afara ca`i orb, simt pe care nu se bazeaza f mult fiind un caine legat.

#17
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Euthanasia trebuie sa fie ultima optiune iar la asta se ajunge doar atunci cand sufera. La un caine, faptul ca nu vede, nu este o suferinta. Nu are dureri, mananca, este ingrijit, e tot ce poate insemna "fericire" la un caine. Deci NU, atata timp cat nu sufera vizibil.

#18
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Nu voi apela la eutanasiere.Batranul (taicamiu),are grija de el de 15 ani si probabil pana va muri.
Se poate inchide...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate