Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce casa imi pot face cu 40000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostIONUT2105, on 04 noiembrie 2016 - 20:42, said:

Salut ,
De curand am primit un teren cu o casa batraneasca mostenire pe care as vrea sa o daram si sa imi fac una noua.

Ce casa imi pot face cu 40.000 euro?
In banii astia as dori sa o aduc cat mai aproape de gata, punand si eu osul la treaba.
Daca ma puteti ajuta cu sfaturi, idei, daca v-ati facut o casuta in jurul sumei asteia orice ajutor, sfat e apreciat, multumesc.
Cu 40k € iti poti face casa cu etaj din containere
https://www.google.r... din containere

Ba chiar iti mai si raman ceva bani !

#20
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
casa nu e intr-o zona romaneasca, asa-i?

#21
IONUT2105

IONUT2105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.08.2015
Iar bugetul asta e deocamdata.Nu am spus ca vreau sa o termin in banii astia dar sa ma apropii.

View PostPorcell, on 04 noiembrie 2016 - 21:24, said:

Eu cu banii aia m-as orienta catre o scorbura de genul asta:

[ http://houzbuzz.com/wp-content/uploads/2015/07/proiecte-de-case-cu-structura-metalica-Steel-structure-house-plans-1-980x600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau catre un cotet de genul asta:

[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/6b/8b/3a/6b8b3a04d14cefafe5144102394beb68.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iti recomand ceva de genul astora, nu poti face vila cu 12 camere din banii aia, dar o casa frumoasa cu 3-4 camere da.
E la misto sau ce e aia?

#22
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostTruculMagic, on 04 noiembrie 2016 - 21:08, said:

Unde vrei sa o ridici ? Ce zona ?

Daca ai unde sa stai si nu te ploua, tine asa terenul sau vinde-l. Cu 40.000 ia apartament in oras mare si il renovezi in cel mai rau caz, iar apoi il inchiriezi si iti aduce bani frumosi lunar. E cea mai mare prostie sa ingropi bani in lucruri ce au nevoie de intretinere pe parcurs + devalorizare (atunci cand nu iti e necesar). Sau iei 2 garsoniere in Cluj si scoti cam 300euro pe luna venit Posted Image .
Ce ma enerveaza astfel de sfaturi de kk. Omul nu a intrebat ce afacere sa faca cu 40k. A intrebat ce casa isi poate face.

#23
IONUT2105

IONUT2105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.08.2015
Sigur e cineva pe aici care-si-a ridicat o casa in banii astia dar cred ca doarme la ora asta.

#24
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@IONUT2105, cu 40k € poti sa iti faci casa cu etaj + mansarda locuibila dar fara sa platesti (prea multi) muncitori !
Dar ai dreptate, trebuie sa te indrume cineva care stie preturile la materialele de constructii.

#25
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
o mare greseala ai face sa asculti sfaturile unora de-aici, care nu au nici macar 10% din suna, sau din creierul tau.
cu 40k iti faci casa, cat de mult de apropii de pragul impus de tine depinde de zona

#26
IONUT2105

IONUT2105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.08.2015
Cam asta e boala noastra a romanilor, ne pricepem la toate dar nimic concludent nu iese din asta.Poate de asta suntem si bataia de joc a ciobanilor din politica care mana oile din tara asta.

View PostPorcell, on 04 noiembrie 2016 - 22:09, said:

Va bagati ca musca-n lapte si nu stit ce vorbiti. Cu 40 000 euro nu iti faci vila, abia iti faci o casa decenta si moderna. Sincer, nu stiu cati dintre voi ati facut asa ceva pana acuma! Sa va spun o treaba, pentru un apartament decent se cheltuie 15 000 -20 000 euro ca sa il pui la punct. Ma refer sa cumperi lucruri de calitate (ex o veioza frumoasa bate 2000 euro), incalzire pe sub gresie, zugraveala moderna,etc. Cum naiba isi face el vila din 40 000 euro? O casa decenta da, o vila in nici un caz!

Fa-ti domle una de asta:

[ http://turism.bzi.ro/public/upload/photos/13/Vila_de_lux_din_Beverly_Hills.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sigur iti ajung banii!Posted Image
Am inteles esti frustrat, nu ma poti ajuta mai sunt si alte topicuri unde sa iti dai cu parerea.

#27
Porcell

Porcell

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.07.2016
Imi pare bine ca ti-ai dat seama. Eu ti-am recomandat niste lucrari ale unor arhitecti adevarati, care se incadreaza in bugetul matale. Drum bun si fa-ti vila de lux din banii aia daca nu vrei casa.

te-aș ruga politicos domnule sa îți vezi de lungul nasului, eu ți-am propus 2 lucrări frumoase, iar dumneata ai sărit pe mine cu " ce sunt alea sunt la mișto "!  Am încercat sa te ajut cu un sfat, credeam ca vrei o casa moderna dar m-am înșelat. Ramai la cea actuala, e cea mai buna alegere.

Edited by Porcell, 04 November 2016 - 22:37.


#28
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
treci si cauta jurnale de casa, sunt unele care au fost realizate in bugetul tau cu detalii si tot ce doresti. Ca si raspuns da o faci in aia 40.000 la max 120 mp cu finisaj tinci+ lavabil si materiale din dedeman, nu pretentii. Spor.

#29
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostIONUT2105, on 04 noiembrie 2016 - 20:42, said:

Salut , de curand am primit un teren cu o casa batraneasca mostenire pe care as vrea sa o daram si sa imi fac una noua. Casa veche este din chirpici, peretii sunt burdusiti, crapaturi peste tot iar camerele sunt dispuse anapoda.Ma gandeam la o casa mansardata, amprenta la sol in jurul a 70 mp cel mult, la parter un dormitor, bucatarie, baie si living iar la mansarda doua dormitoare si baie. Pana de curand am avut o afacere care s-a prabusit (neintelegeri cu asociatul) si cam asta e suma de care dispun momentan.In banii astia as dori sa o aduc cat mai aproape de gata, punand si eu osul la treaba.Daca ma puteti ajuta cu sfaturi, idei, daca v-ati facut o casuta in jurul sumei asteia orice ajutor, sfat e apreciat, multumesc.
Cu banii aia ridici casa ca lumea ! Primul pas este sa te adresezi unui proiectant cu care sa stabilesti cum vrei sa fie , apoi materialele din care vrei sa fie si vezi cat si cum te incadrezi . Nu alege firma ca iei teapa si nu da banii in avans ci pe bucati la finalizarea fiecarei etape .
Cei care ti-or zis ca nu-ti ajung banii is numa niste invidiosi care stau prin chirii ( garsoniere ) , rupti in fund care nici nu stiu cum arata o hartie de 5 euro ..

View PostPorcell, on 04 noiembrie 2016 - 22:24, said:

Imi pare bine ca ti-ai dat seama. Eu ti-am recomandat niste lucrari ale unor arhitecti adevarati, care se incadreaza in bugetul matale. Drum bun si fa-ti vila de lux din banii aia daca nu vrei casa.

te-aș ruga politicos domnule sa îți vezi de lungul nasului, eu ți-am propus 2 lucrări frumoase, iar dumneata ai sărit pe mine cu " ce sunt alea sunt la mișto "!  Am încercat sa te ajut cu un sfat, credeam ca vrei o casa moderna dar m-am înșelat. Ramai la cea actuala, e cea mai buna alegere.
Io zic sa te abtii ca spui minciuni . Isi face vila cu 3 nivele chiar daca nu o finalizeaza imedit dar o poate face . Stiu ca invidia si rautatea e specifica celor care se baga in seama doar sa contreze dar vedeti-va de saracia voastra si lasati pe ceilalti sa respire !!

#30
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu comentez ce au scris ceilalti colegi . 40000 euro sunt bani destui daca ti-o faci in regie proprie . Cauta un proiect gata facut care sa iti placa . Este mai ieftin. Betonul este foarte ieftin. In 2500 euro ai betonul pentru toata casa. Tigla mai costa 1500 cu tot cu montat . Un acoperis simplu in doua ape este si ieftin si util si usor de realizat. Raman desti bani pentru zidarie , termopane ,  instalatii , etc.
Ca si exemplu , in Brasov , dezvoltatorii imobiliari vand casa pe doua nivele plus mansarda , la gata , cu finisaje incluse si centrala la 46.000 euro si au un profit de peste 20 % .

#31
Porcell

Porcell

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.07.2016

View Postcobi1, on 04 noiembrie 2016 - 23:04, said:


Cu banii aia ridici casa ca lumea ! Primul pas este sa te adresezi unui proiectant cu care sa stabilesti cum vrei sa fie , apoi materialele din care vrei sa fie si vezi cat si cum te incadrezi . Nu alege firma ca iei teapa si nu da banii in avans ci pe bucati la finalizarea fiecarei etape .
Cei care ti-or zis ca nu-ti ajung banii is numa niste invidiosi care stau prin chirii ( garsoniere ) , rupti in fund care nici nu stiu cum arata o hartie de 5 euro ..


Io zic sa te abtii ca spui minciuni . Isi face vila cu 3 nivele chiar daca nu o finalizeaza imedit dar o poate face . Stiu ca invidia si rautatea e specifica celor care se baga in seama doar sa contreze dar vedeti-va de saracia voastra si lasati pe ceilalti sa respire !!

Cumetre, ți-ai dori sa fii asa sărac ca mine, crede-mă, dar nu ai tu norocul asta. Arată-mi și mie o casa cu 3 nivele la 40000 euro te rog. Dacă nu știi ce vorbești măcar taci. Sa te vad, chiar rămân în topic sa vad casa aia cu 3 nivele la pretul asta. Sa nu mor prost. Te rog sa îmi arăți.

#32
IONUT2105

IONUT2105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.08.2015

View PostPorcell, on 04 noiembrie 2016 - 23:09, said:

Cumetre, ți-ai dori sa fii asa sărac ca mine, crede-mă, dar nu ai tu norocul asta. Arată-mi și mie o casa cu 3 nivele la 40000 euro te rog. Dacă nu știi ce vorbești măcar taci. Sa te vad, chiar rămân în topic sa vad casa aia cu 3 nivele la pretul asta. Sa nu mor prost. Te rog sa îmi arăți.
Parter+mansarda.

#33
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostPorcell, on 04 noiembrie 2016 - 23:09, said:

Cumetre, ți-ai dori sa fii asa sărac ca mine, crede-mă, dar nu ai tu norocul asta. Arată-mi și mie o casa cu 3 nivele la 40000 euro te rog. Dacă nu știi ce vorbești măcar taci. Sa te vad, chiar rămân în topic sa vad casa aia cu 3 nivele la pretul asta. Sa nu mor prost. Te rog sa îmi arăți.
Din pacate o sa ( citez din ce ai scris tu ) " mori prost " pt nu trebuie sa ma justific in fata unui neica nimeni care vorbeste sa se afle in treaba ! Ca vad ca esti asa curios eu am casa cu 3 nivele pardon e o vila de 360 mp si m-a costat 40 k euro . Mori de ciuda ca unii pot si alti doar viseaza , sau ce ?
Adica tu esti " cumatru " dar eu nu te cunosc si sincer la ce debitezi pe aici nici nu-s curios !
Abtine-te daca nu ai nimic constructiv sa spui ca te faci de ras !

Edited by cobi1, 04 November 2016 - 23:17.


#34
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
e posibil si pe 4 nivele dar probabil gen 40 mp si ridicati pe verticala:)) 3 nivele pe suprafata mare desfasurata o face la rosu, de finisat nici gand si oricum incepe sa devina o prostie casoaiele mari. Una de 140 mp=120 utili sau pe acolo e de ajuns in ziua de azi.

#35
Porcell

Porcell

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.07.2016

View PostIONUT2105, on 04 noiembrie 2016 - 23:15, said:


Parter+mansarda.

Asta e altceva, e perfect realizabil. Doar ca domnul de mai sus spunea de 3 nivele nu eu

#36
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostPorcell, on 04 noiembrie 2016 - 23:17, said:

Asta e altceva, e perfect realizabil. Doar ca domnul de mai sus spunea de 3 nivele nu eu
Dupa ce ca spui prostii nici sa citesti  nu stii daramite sa si pricepi .
Am zis ca poate sa-si faca ci casa pe 3 nivele chiar daca nu o finiseaza desi nu asta e ideea ; ideea ca ce vrea initiatorul poate linistit cu banii disponibili .
Ceea ce ai " prezentat " tu in poza a doua cu acoperis terasa este o porcarie care nu poate fi numita casa ( are pierderi termice uriase si costuri de realizare la fel ) , nu este pretabila pt Romania .

Edited by cobi1, 04 November 2016 - 23:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate