Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce casa imi pot face cu 40000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
@initiator
Vrei la parter dormitor baie bucătărie living și 70mp
La prima vedere poți spune ca se poate dar...
Dar ai nevoie de 70mp utili, ceea ce înseamnă cam 95-100 construit destul de departe de ce spui la max 70
Sa dezvoltam: dormitor 12-15, baie 5, bucătărie 10, living 25.
Ce ai uitat cămară neapărat 2, CT 6, hol și casa scării 10
Și astea sunt valori conservative, fără excese
Totul 70-73 mp utili ce se traduc intr'o clădire cu amprenta la sol de 95 100mp
40k cam la limita aproape imposibil
Dar e o suma decenta de început.

#38
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postcobi1, on 04 noiembrie 2016 - 23:16, said:

Din pacate o sa ( citez din ce ai scris tu ) " mori prost " pt nu trebuie sa ma justific in fata unui neica nimeni care vorbeste sa se afle in treaba ! Ca vad ca esti asa curios eu am casa cu 3 nivele pardon e o vila de 360 mp si m-a costat 40 k euro . Mori de ciuda ca unii pot si alti doar viseaza , sau ce ?

Cum ai reusit? Sau e doar la rosu? Si la rosu,mi se pare tras de par si facuta de 2 lei cu banii aia..
Scuza-ma ca-mi dau cu parerea,da la vila de 360 mp,40 k euro sunt bani de masina care trebuie parcata in curte...nu buget de casa de boss.

Edited by mariovrs, 05 November 2016 - 07:12.


#39
simo_na81

simo_na81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.05.2009
Suntem aproape de finalizarea la roșu a unei case, demisol, parter+ mansarda(120 mp utili+demisol). In faza asta + geamuri ne apropiem de 40 000 de euro, adevărat, fără sa facem rabat de la calitate deloc și având cheltuieli care la început nu erau prevazute ( zid de susținere care ne- a papat cam 14 000 lei și cota parte la utilități 24 000). Având acum o idee mai clară decât la început, și unele oferte Pt etape viitoare, preconizam ca la gata prețul va fi undeva la 90 000 euro...

#40
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am facut cu etaj, cam la aceeasi dimensiune, 70mp/nivel +45mp garaj la demisol in 37.000 de euro. Singura sansa sa reusesti in pretul asta este sa nu platesti manopera. Eu am avut acest noroc, am platit doar la instalatia de gaz manopera ca era nevoie de instalator autorizat ISCIR, si ricum e mai sigur asa. Proiectul m-a costat cam 700 de euro. Restul  fost munca a 3 oameni, eu, tata si socrul, cu exceptia armaturilor unde am primit imprumut un fierar betonist de la un o firma de constructii. Nu a trebuit sa il platesc, doar sa il omenesc putin cu o sticluta, ceva de mancare, chestii de bun simt.

View Postsimo_na81, on 05 noiembrie 2016 - 09:12, said:

Suntem aproape de finalizarea la roșu a unei case, demisol, parter+ mansarda(120 mp utili+demisol). In faza asta + geamuri ne apropiem de 40 000 de euro, adevărat, fără sa facem rabat de la calitate deloc și având cheltuieli care la început nu erau prevazute ( zid de susținere care ne- a papat cam 14 000 lei și cota parte la utilități 24 000). Având acum o idee mai clară decât la început, și unele oferte Pt etape viitoare, preconizam ca la gata prețul va fi undeva la 90 000 euro...

Cu o exceptie, initiatorul a zis ca pune osul, voi cred ca ati pus doar banul Posted Image.Scade manopera la zidul ala de 14000 si vezi ca mai raman vre 3-4000.

Edited by PoeOvidiu, 05 November 2016 - 09:15.


#41
simo_na81

simo_na81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.05.2009
PoeOvidiu, manopera la zid a fost 4000, dar are o lungime de 21 m, și o înălțime de 6m, din care 3 m sub pământ,inclusiv sub fundația casei,casa fiind cu demisol sub toată suprafața. In fine,nu ma pricep la chestiile astea "tehnice", soțul fiind cel care a asistat și poate da mai multe detalii, eu fiind doar contabila😬


Edited by simo_na81, 05 November 2016 - 09:32.


#42
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
orice modificare costa, la 21 m...ala e pretul. O casa simpla, fara beci, in forma de cub aproape si fara figuri pe design se poate face si cu bani mai putinei. Si iarasi conteaza manopera, doreii. Aici mai poti scuti cateva mii de euro bune, bani care se dirijeaza spre materiale ptr finisat.

Edited by xkos, 05 November 2016 - 10:12.


#43
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postmariovrs, on 05 noiembrie 2016 - 07:11, said:

Cum ai reusit? Sau e doar la rosu? Si la rosu,mi se pare tras de par si facuta de 2 lei cu banii aia..
Scuza-ma ca-mi dau cu parerea,da la vila de 360 mp,40 k euro sunt bani de masina care trebuie parcata in curte...nu buget de casa de boss.
Casa am ridicat-o cu un mester si cu mana mea, zidurile , la turnat plansee si fundatie am angajat o echipa  , instalatiile si finisajele le-am facut eu cu manuta mea . A durat 8 ani pana am terminat-o => e drept ca e mare timpul insa am avut unde sta intre timp . La nivelul strazii am garajele si un spatiu pt firma , deasupra este casa in care locuiesc efectiv . pe nivel 120 mp . Bca ytong de 40 cm , termopan Gealan etc

Edited by cobi1, 05 November 2016 - 10:25.


#44
IONUT2105

IONUT2105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.08.2015
In nici un caz nu ma gandesc la demisol.Acoperisul o sa fie in doua ape ceva gen asa

Attached Files

  • Attached File  5.jpeg   79.01K   52 downloads
  • Attached File  4.jpeg   82.02K   54 downloads

Edited by IONUT2105, 05 November 2016 - 10:37.


#45
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Exclude din start orice lucarna ( complicat = cost mai mare ) . La fel exclude orice balcon/logie , ca-ti mananca bani inca din faza de proiectare . Stand la casa ai curte si deci balcoanele sunt inutile , strang praful si necesita bani multi pt finisare ( pardoseala si balustrade ) . Daca vrei musai balcon pt lumina mai multa te sfatuiesc sa faci balcon francez . Nu te uita mai mult la estetica decat la functionalitate ca ramai fara bani pt niste mofturi => parerea mea .
Evita sa ai spatiu locuibil sub vreo terasa/ balcon ( costul termoizolatiei si hidroizolatiei de deasupra o sa-ti manance si bani si nervi ) .
Uite ceva de genul :

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   18.07K   98 downloads
  • Attached File  4.jpg   788.38K   102 downloads

Edited by cobi1, 05 November 2016 - 11:45.


#46
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Sub 400 euro/mp construit e aproape imposibil pentru cineva care tine la materiale de calitate decenta si in cantitatea optima. In plus alergatura dupa materiale, urmarit santierul etc.
Daca nu se plateste manopera, orice e posibil de banii respectivi (exagerez...).
Oricum, succes initiatorului, eu m-as apuca de treaba, dar mi-as face niste calcule mai aproape de 450-500 euro/mpconstruit.

#47
IONUT2105

IONUT2105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.08.2015
Am primit oferte intre 350-370 mp/construit.Nu inteleg cum poti ajunge la 500 euro/mp.Ce  materiale si finisari ar include banii astia?

Si nu de la meseriasi fiindca ar mai cobori cateva zeci de euro.

Edited by IONUT2105, 05 November 2016 - 13:31.


#48
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Depinde de preferinte. Este gresie cu 30 de euro/mp si este gresie cu 10 euro/ mp si este si cu 5. Asta e doar un exmplu. Vrei glet in 2-3straturi cu ultrafin etc sau doar un strat de glet si slefuit, poate chiar si fara glet.  Vrei tencuiala decorativa pe exterior sau lavabila, polistiren de 5 de 10, de 15, cu eticheta din reclame sau no name. E la fel dar unii au un fix cu eticheta. Si cand zic ca e la fel o zic ca m fost in fabrica de polistiren, asta e lotul, facem 500 de baxuri pinguin, 300 de baxuri baumit etc. La final facem restul cu no name. Daca e acelasi tip e la fel la toata lumea. Sau poate vrei vata bazaltica.
  Cu calitatea materialelor m-am lamurit.. Faianta e pusa de 8 ani cu adeziv cu 6 lei sacul si sta fara probleme. Oare cu ce ma ajuta daca luam adeziv cu 20 de lei sacul? Ca e mai de calitate?Prin ce se defineste acest mai de calitate? La gresie/faianta e altceva, aia cu 20 de lei dupa 6 ani am scos-o afara ca se uzase pe unde umblam mai mult. La fel parchetul, se vede clar diferenta deja dupa 2-3 ani.

Edited by PoeOvidiu, 05 November 2016 - 18:02.


#49
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostIONUT2105, on 05 noiembrie 2016 - 13:30, said:

Am primit oferte intre 350-370 mp/construit.Nu inteleg cum poti ajunge la 500 euro/mp.Ce  materiale si finisari ar include banii astia?

Si nu de la meseriasi fiindca ar mai cobori cateva zeci de euro.

Finisaje peste medie, dar nu nave extraterestre. In 350-370 euro pe mp iti vor face cu niste finisaje comune (ca si materiale, manopera e relativa si la 100 pe mp si la 1000...).
Sub 400 pe mp construit nu faci mare branza nici daca esti hiperantrenat. Aia de-ti propun 350-370 fac si profit. Calculele le faci tu. Materialele ce ti le pun ei vor tine atat cat ai dat pe ele. Plus ca am dubii mari ca la banii aia geme si manopera de prea mult profesionalism.

#50
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pe mine m-a ajuns 535 euro/mp util la gata. Adica cu TV pe perete. Finisaje mediocre cu materiale gen Dedeman..si cu lavabil la exterior nu figuri..  La 350-380 euro/ mp din care sa rezulte si profit...D-zeu cu mila..

Sa nu te ploua,se poate si mai ieftin.

Edited by mariovrs, 06 November 2016 - 08:29.


#51
IONUT2105

IONUT2105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.08.2015

View Postmariovrs, on 06 noiembrie 2016 - 08:27, said:

Pe mine m-a ajuns 535 euro/mp util la gata. Adica cu TV pe perete. Finisaje mediocre cu materiale gen Dedeman..si cu lavabil la exterior nu figuri..  La 350-380 euro/ mp din care sa rezulte si profit...D-zeu cu mila..

Sa nu te ploua,se poate si mai ieftin.
In banii astia cat ai facut cu mana ta?
Tv-ul vine mai tarziu odata cu baniiPosted Image

Edited by IONUT2105, 06 November 2016 - 20:06.


#52
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Am dat cu var la interior,montat fosa.
Cam atat,ca la restul nu ma pricep si ies mai ieftin sa-i las pe altii.

#53
IONUT2105

IONUT2105

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 12.08.2015
Poate iesi mai ieftin pentru ca nu poti lipsi de la munca, cam in situatia asta sunt si eu acum dar am lucrat la casa parintilor cu un mester pe langa si imi amintesc si acum ca imi spunea sa invat ca nu se stie cand o sa am nevoie asa ca am invatat sa dau o tencuiala, glet, tavan rigips, montat parchet, gresie, faianta asta o sa le fac eu. In schimb ce tine de structura, zidit, acoperis las pe mana altora.

#54
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostIONUT2105, on 07 noiembrie 2016 - 10:00, said:

Poate iesi mai ieftin pentru ca nu poti lipsi de la munca, cam in situatia asta sunt si eu acum dar am lucrat la casa parintilor cu un mester pe langa si imi amintesc si acum ca imi spunea sa invat ca nu se stie cand o sa am nevoie asa ca am invatat sa dau o tencuiala, glet, tavan rigips, montat parchet, gresie, faianta asta o sa le fac eu. In schimb ce tine de structura, zidit, acoperis las pe mana altora.

Atunci e posibil sa te incadrezi mai jos. Oricum, de firmele care iti cer 350-370 pe mp construit, sa fugi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate