Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 

Alegere clasa greutate pentru o rigola

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Am de facut pe o lungime de cca 4m o rigola de evacuare a pluvialelor. Rigola este "la intrarea" unei copertine sub care la un moment dat as vrea sa parchez masina.
M-am gindit la rigole din PHD, sunt citeva modele, cu gratare tot din PHD sau din otel/fonta.
Intrebarea mea este ce clasa de greutate sa aleg: A15 sau B125?
Rezista o rigola clasa A15 la trecerea peste cu masina?

Multumesc.

Edited by liviu_s, 04 November 2016 - 09:24.


#2
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
A15 înseamnă ca suporta 1,5to. te sfătuiesc sa alegi totuși b125 din otel galvanizat. Cele de fonta sunt d400 (trafic greu, carosabile). ca sa reziste tb sa treci perpendicular pe ele, montajul sa nu fie realizat în lungul direcției de deplasare.

#3
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Daca cautai un pic, cum ai ajuns la concluzia ca vrei sa alegi intre 2 tipuri de rigole, tu ar trebui sa sti mai bine si ce masina ai (greutatea ei mai exact)
"Clasele de sarcina ale rigolelor sunt A15 kN (rezista la o greutate de 1,5 tone, si sunt recomandate in general traficului pietonal), B125 kN (rezista la 12,5 tone si sunt destinate traficului auto)"   in acest mod iti raspunzi singur

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Daca treci transversal peste ele merge orice rigola. Eu am pietonala montata la poarta si trec de 8 ani peste ea, inclusiv cu utilitare de 3.5t incarcate peste sarcina. Inca nu s-a indoit nicaieri dar pozitionrea ei nu permite trecerea decat perpendicular peste rigola, eventual maxim un unghi 70 de grade. Eu am pozitionat rigolele si am turnat beton in jurul lor, practic sunt incastrate in beton.

Edited by PoeOvidiu, 04 November 2016 - 11:38.


#5
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Multumesc pentru raspunsuri.
Nu am fost foarte clar cu descrierea a ceea ce vreau sa fac, iata:
- trecere transversala
- lungime de 3.5m. Intrebarea A15 vs B125 era pentru ca A15 se gasesc de 0.5m iar B125 sunt de 1m.
A15 - http://www.utilul.ro...n13050-pe1.html
B125 - http://www.utilul.ro...n13050-oz1.html
- deocamdata singurul trafic este dat de caini, roaba, bicicleta. Dar pe viitor sa am posibilitatea sa bag masina sub copertina. Nu eram sigur daca A15 ar fi suficient la traficul estimat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate