Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Invertor vs centrala

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postreti, on 04 noiembrie 2016 - 09:21, said:

Eu zic sa te mai interesezi si sa citesti cu atentie...prospectul daca zici ca ai inverter.Inverterul merge pana la -15 C si ultimile pe care le-am vazut Daikin parca erau la -20C ..Nu cunosc ce inverter ai tu.

Asa zic ei dar nu trebuie sa-i crezi.... Am doua invertoare Daikin in casa si iti spun, la temperaturi mai reduse de -8 grade, mai mult vantura un aer usor caldutz decat fac caldura si nu e din cauza echipamentului - atata poate pompa termica sa extraga din mediul exterior, din motive de randament. Dar pentru temperaturi usor pozitive sunt foarte bune, dar nu trebuie privite ca o solutie finala de incalzire ci ca una complementara - ex: vii acasa si e frig in camera.. cat iti incalzesti mancarea si mananci, in 15-30 min se poate face cald intr-o camera. Sau pana dau terminatii de la RADET drumul la caldura...

Aparatele de aer conditionat cu pompa termica nu pot fi solutii finale de incalzire pe timpul iernii.

Edited by rosix, 04 November 2016 - 23:08.


#38
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cum am deja 3 Kwp panouri fotovoltaice pe terenul unde îmi construiesc casa,care vor crește an de an,voi miza pe o centrală electrică cu încălzire radiantă cu serpentină PEXc în paviment,mi se pare de departe cea mai eficientă metodă de încălzire,când ai o casă bine izolată termic.Am vrut anul ăsta să cumpăr un aparat de aer condiționat Mitsubishi Zubadan 12000BTU clasa A+++ pe răcire și încălzire pentru apartament,dar am hotărât să mai folosesc și anul ăsta vechea unitate Orion din clasa C ,care mă omoară la consum pe timpul verii,dar la anul cumpăr Zubadan-ul atât pentru răcire cât și pentru încălzire,pentru că din ceea ce a spus @radu3333 privind eficiența COP 5 la încălzire m-a cam pus serios pe gânduri !Posted Image

Edited by Viorelsolar, 04 November 2016 - 23:38.


#39
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postrosix, on 04 noiembrie 2016 - 23:03, said:

Asa zic ei dar nu trebuie sa-i crezi.... Am doua invertoare Daikin in casa si iti spun, la temperaturi mai reduse de -8 grade, mai mult vantura un aer usor caldutz decat fac caldura si nu e din cauza echipamentului - atata poate pompa termica sa extraga din mediul exterior, din motive de randament. Dar pentru temperaturi usor pozitive sunt foarte bune, dar nu trebuie privite ca o solutie finala de incalzire ci ca una complementara - ex: vii acasa si e frig in camera.. cat iti incalzesti mancarea si mananci, in 15-30 min se poate face cald intr-o camera. Sau pana dau terminatii de la RADET drumul la caldura...

Aparatele de aer conditionat cu pompa termica nu pot fi solutii finale de incalzire pe timpul iernii.

Banuiesc ca cele 2 Daikin nu erau Ururu Sarara.

Eu am vazut cum functioneaza Daikin Ururu Sarara la -20 grade si am fost placut impresionat,  o pompa de cca 9.000 BTU reusea sa faca intr-o camera de cca 30 mp peste 25 grade cand afara erau -20 grade.

#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Poate sa mentina 25C ca de ridicat de 20 de ex la 25 ar dura.
Oricum, problema cea mai mare pe care verzii se fac ca nu o vad si-si dau ochii peste cap cand le-o spui e ca fix atunci cand ai consumul mare de caldura, scade eficienta si te trezesti ca la un necesar triplu de caldura, ai un consum de energie electrica de 10-15 ori mai mare. Adica in 2-3 zile f geroase cand creste necesarul de caldura si scade COPul consumi cat intr-o luna cu temp pozitive.

Asta daca reusesti sa-ti asiguri necesarul dar cum stai in frig, vei consuma mai putin.

Edited by underb, 06 November 2016 - 11:00.


#41
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postunderb, on 06 noiembrie 2016 - 11:02, said:

Oricum, problema cea mai mare pe care verzii se fac ca nu o vad si-si dau ochii peste cap cand le-o spui e ca fix atunci cand ai consumul mare de caldura, scade eficienta si te trezesti ca la un necesar triplu de caldura, ai un consum de energie electrica de 10-15 ori mai mare. Adica in 2-3 zile f geroase cand creste necesarul de caldura si scade COPul consumi cat intr-o luna cu temp pozitive.
Nu ai cum sa ai un consum de 10-15 ori mai mare, chiar nu ai cum.
Riscul ar fi sa existe o perioada lunga cu temperaturi sub 15-25 grade, ceea ce nu prea se intampla (in Bucuresti de exemplu).
Oricum, nu ai cum sa ajungi la consum de 10-15 ori mai mare.

Attached File  zub4.png   17.84K   10 downloads

View Postunderb, on 06 noiembrie 2016 - 11:02, said:

Asta daca reusesti sa-ti asiguri necesarul dar cum stai in frig, vei consuma mai putin.
Ma refer la pompe de caldura care functioneaza la -25 de grade pe incalzire, nu la cele care functioneaza doar pana la -10, -15 grade.  
Cu acelea, clar ca nu poti sa te incalzesti iarna.

Edited by radu3333, 06 November 2016 - 13:09.


#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
Si cat costa o astfel de scula?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate