Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Deconditionare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#1
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
Dumnezeu exista. Insa nu e o persoana aflata intr-o lume similara celei materiale, ci insusi Suportul existentei, fundalul pe care se proiecteaza materialitatea. Religiile prezinta ceea ce au vrut/vor/vor dori unii oameni sa creada, ele avand mai multi sau mai putini adepti, de la caz la caz. Unii oameni au chiar credinte personale asupra lui Dumnezeu, teorii care nu le certifica nimic, dar care le lasa impresia ca sunt altfel decat majoritatea credinciosilor. Si mai sunt cei care se auto-numesc "atei" si care, in fapt, sunt preponderent anti-crestini.
                  Aceasta Sursa a existentei materiale, care poate fi numita "Dumnezeu", e prezenta inclusiv in forma de viata umana.
                  Ma adresez ateilor (credinciosii ma vor blama, cel mult): de-ar fi sa aveti astfel dovada existentei lui Dumnezeu, ati putea accepta ca omul e doar o forma de viata materiala distincta de fondul sau si una dispensabila? Ati putea privi la voi insiva ca la forme lipsite de valoare absoluta, si-atat?

#2
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 Iztaccihuatl, on 02 noiembrie 2016 - 20:08, said:

Aceasta Sursa a existentei materiale, care poate fi numita "Dumnezeu", e prezenta inclusiv in forma de viata umana.
Sursa existenței e inexistența, deci D-zeu e sursa doar dacă e inexistent. :lol:

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016

 Iztaccihuatl, on 02 noiembrie 2016 - 20:08, said:

Dumnezeu exista. Insa nu e o persoana aflata intr-o lume similara celei materiale, ci insusi Suportul existentei, fundalul pe care se proiecteaza materialitatea. Religiile prezinta ceea ce au vrut/vor/vor dori unii oameni sa creada, ele avand mai multi sau mai putini adepti, de la caz la caz. Unii oameni au chiar credinte personale asupra lui Dumnezeu, teorii care nu le certifica nimic, dar care le lasa impresia ca sunt altfel decat majoritatea credinciosilor. Si mai sunt cei care se auto-numesc "atei" si care, in fapt, sunt preponderent anti-crestini.
  Aceasta Sursa a existentei materiale, care poate fi numita "Dumnezeu", e prezenta inclusiv in forma de viata umana.
  Ma adresez ateilor (credinciosii ma vor blama, cel mult): de-ar fi sa aveti astfel dovada existentei lui Dumnezeu, ati putea accepta ca omul e doar o forma de viata materiala distincta de fondul sau si una dispensabila? Ati putea privi la voi insiva ca la forme lipsite de valoare absoluta, si-atat?
Nu, nu m-as putea privi ca o forma lipsita de valoare absoluta.

Edited by red46, 02 November 2016 - 20:15.


#4
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

 red46, on 02 noiembrie 2016 - 20:15, said:

Nu, nu m-as putea privi ca o forma lipsita de valoare absoluta.
Multumesc pentru onestitate.
E o piedica. Dar macar stii ca nu vrei sa afli ca exista Dumnezeu.

#5
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

 Iztaccihuatl, on 02 noiembrie 2016 - 20:17, said:

exista Dumnezeu.
Unde se ascunde?

#6
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Iztaccihuatl, on 02 noiembrie 2016 - 20:08, said:

Si mai sunt cei care se auto-numesc "atei" si care, in fapt, sunt preponderent anti-crestini.

Am vazut ca ai mai repetat asta pe alt topic. Uite, ca sa fie clar, eu nu sunt anti-crestin, sunt anti-indobitocire. Sunt impotriva oricarei religii care te invata, de exemplu, sa pupi moaste si sa te rogi la Dumnezeu ca sa ai ce manca maine, sau mai rau, sa rabzi de foame toata viata ca o sa mananci pe lumea ailalta.

Quote

Dumnezeu exista. Insa nu e o persoana aflata intr-o lume similara celei materiale, ci insusi Suportul existentei, fundalul pe care se proiecteaza materialitatea.

Definitia este foarte vaga. L-ai putea vedea pe Dumnezeul asta si intr-o sticla cu apa.

Edited by oMariusRO, 02 November 2016 - 20:23.


#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016

 Iztaccihuatl, on 02 noiembrie 2016 - 20:17, said:

Multumesc pentru onestitate.
E o piedica. Dar macar stii ca nu vrei sa afli ca exista Dumnezeu.
Ba da, vreau sa aflu DACA exista Dumnezeu.
Insa chiar si asa, nu ma pot privi ca pe un nimeni.
Fiintele create de acest Dumnezeu nu sunt "nimeni sau nimic" .

Edited by red46, 02 November 2016 - 20:25.


#8
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

 oMariusRO, on 02 noiembrie 2016 - 20:22, said:

Am vazut ca ai mai repetat asta pe alt topic. Uite, ca sa fie clar, eu nu sunt anti-crestin, sunt anti-indobitocire. Sunt impotriva oricarei religii care te invata, de exemplu, sa pupi moaste si sa te rogi la Dumnezeu ca sa ai ce manca maine, sau mai rau, sa rabzi de foame toata viata ca o sa mananci pe lumea ailalta.

Definitia este foarte vaga. L-ai putea vedea pe Dumnezeul asta si intr-o sticla cu apa.
Perfect; "anti-doctrine", atunci.
Si? Ar fi injositor pentru TINE ca fondul formei care esti si al apei sa fie acelasi?

 red46, on 02 noiembrie 2016 - 20:23, said:

Ba da, vreau sa aflu DACA exista Dumnezeu.
Insa chiar si asa, nu ma pot privi ca pe un nimeni.
Fiintele create de acest Dumnezeu nu sunt "nimeni sau nimic" .
De ce n-ar fi "nimeni/nimic"?

Edited by Iztaccihuatl, 02 November 2016 - 20:27.


#9
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Iztaccihuatl, on 02 noiembrie 2016 - 20:08, said:

de-ar fi sa aveti astfel dovada existentei lui Dumnezeu
Cum "astfel" ?  Ca bla-bla-ul din postul tau fovedeste fix nimic.

#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016

 Iztaccihuatl, on 02 noiembrie 2016 - 20:26, said:

Perfect; "anti-doctrine", atunci.
Si? Ar fi injositor pentru TINE ca fondul formei care esti si al apei sa fie acelasi?


De ce n-ar fi "nimeni/nimic"?
Tu te consideri un nimeni pe lumea asta?

#11
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Iztaccihuatl, on 02 noiembrie 2016 - 20:26, said:

Perfect; "anti-doctrine", atunci.
Si? Ar fi injositor pentru TINE ca fondul formei care esti si al apei sa fie acelasi?

De ce ar fi? Suntem 70% apa pana la urma, plus sau minus...

#12
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

 red46, on 02 noiembrie 2016 - 20:42, said:

Tu te consideri un nimeni pe lumea asta?
Nu ma consider nicicum, asa ca nu pot sa-ti raspund punctual. Iar la modul absolut sunt nimeni, o iluzie, om fiind.

 oMariusRO, on 02 noiembrie 2016 - 20:47, said:

De ce ar fi? Suntem 70% apa pana la urma, plus sau minus...
Ok. Primul pas spre intalnirea dintre om si Dumnezeu e acceptarea celor expuse in intrebarile din postarea initiala. Insa ce ti-e mai important? Sa semnifici ceva sau sa ai dovada existentei Sale?

#13
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016

 Iztaccihuatl, on 02 noiembrie 2016 - 20:47, said:

Nu ma consider nicicum, asa ca nu pot sa-ti raspund punctual. Iar la modul absolut sunt nimeni, o iluzie, om fiind.
Parerea mea e ca trebuie sa te reprofilezi urgent.

Quote

Ok. Primul pas spre intalnirea dintre om si Dumnezeu e acceptarea celor expuse in intrebarile din postarea initiala. Insa ce ti-e mai important? Sa semnifici ceva sau sa ai dovada existentei Sale?
Unde scrie ideea asta in biblie?

Edited by red46, 02 November 2016 - 20:53.


#14
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

 red46, on 02 noiembrie 2016 - 20:51, said:

Parerea mea e ca trebuie sa te reprofilezi urgent.
Sau sa reformulezi tu intrebarea. :)

 red46, on 02 noiembrie 2016 - 20:51, said:

Unde scrie ideea asta in biblie?
Ce legatura are Biblia cu ce spuneam? E reperul tau? Al meu, nu.

#15
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016

 Iztaccihuatl, on 02 noiembrie 2016 - 20:54, said:

Sau sa reformulezi tu intrebarea. Posted Image


Ce legatura are Biblia cu ce spuneam? E reperul tau? Al meu, nu.
Pai si atunci de unde stii tu care sunt primii pasi pentru a crede in Dumnezeu?

#16
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 Iztaccihuatl, on 02 noiembrie 2016 - 20:50, said:

Ok. Primul pas spre intalnirea dintre om si Dumnezeu e acceptarea celor expuse in intrebarile din postarea initiala. Insa ce ti-e mai important? Sa semnifici ceva sau sa ai dovada existentei Sale?

Nu mi-am propus niciodata sa semnific nimic, decat cel mult pentru familia mea.

Ca sa putem vorbi despre dovezi trebuie intai sa stim despre ce "Dumnezeu" vorbim, mai ales ca spui ca nu are nici o legatura cu Biblia.

Dupa cum vezi, multi (daca nu majoritatea) oamenilor cand vorbesc despre Dumnezeu se gandesc la ala din Biblie, indiferent ca sunt credinciosi sau nu. Sper sa nu vi si tu cu o teorie de genul extraterestii de pe Nibiru sau cine stie ce constelatie :)

Edited by oMariusRO, 02 November 2016 - 21:20.


#17
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

 oMariusRO, on 02 noiembrie 2016 - 21:13, said:

Nu mi-am propus niciodata sa semnific nimic, decat cel mult pentru familia mea.

Ca sa putem vorbi despre dovezi trebuie intai sa stim despre ce "Dumnezeu" vorbim, mai ales ca spui ca nu are nici o legatura cu Biblia.

Dupa cum vezi, multi (daca nu majoritatea) oamenilor cand vorbesc despre Dumnezeu se gandesc la ala din Biblie, indiferent ca sunt credinciosi sau nu.
De-aceea si spuneam ca ateii sunt, de fapt, preponderent anti-crestini.

Vorbim despre Dumnezeu si despre renuntarea la ego ca si conditie esentiala in a avea dovada existentei Lui. Sa incepem acum a-L descrie ar insemna sa alimentam ego-ul.

#18
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu ma definesc un ateu ,dar nu am absolut nimic cu cei care cred in religie ,e treaba fiecaruia in ce si cum crede .
Nu sunt cu nimic mai destept decat unul care crede in religie .
Eu nu cred si gata ,in schimb ,am rude ,care sunt prezente la fiecare behaiala a popii ,e treaba lor ,nu ma intereseaza ,o data ce nici pe ei nui intereseaza ce fac eu .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate