Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

ce ACTE sunt necesare pentru demolarea si construirea unei case si daca as putea sa o demolez.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
samir20

samir20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2016
casa este situata pe un teren pe care l,am cumparat ,dar problema este ca pe casa sunt mai multe persoane care au drept de proprietate ,cu 3 am rezolvat,si ar mai fi ,1 sau 2 ,dar cert le revine o parte ffff mica,si ca urmare m,am gandit sa o daram,si sa construiesc alta vila in locul respectiv,dar am inteles ca daca daram o sa fiu in indiviziune cu ei ,casa este batranesca ,temelia este slaba,tavanele sunt ingaurite,a plouat inauntru,si de asemeni casa nu a fost inainte declaraata terminata.
multumesc anticipat.

#2
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Pana rezolvi amiabil sau pe calea legii cu cei care mai au drepturi  prelucreaza un pic acoperisul ca sa-si spuna cuvantul ploaia si ce mai cade de sus.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Primul lucru lămurești cum e cu proprietatea - cine e proprietar pe ce. Din ce scrii nici tu nu știi cîți mai sînt cu drepturi pe acolo. În plus mi-e greu să cred că proprietarii rămași nu au ceva drepturi și asupra unor părți din teren.
După aia parcurgi (sau parcurgeți dacă rămîn mai mulți proprietari) procedura de demolare cu toți pașii ei - certificat de urbanism, proiect de autorizare, proiect tehnic, șantier - și procedura de construire - cu aceiași pași.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
tu ai cumparat un teren pe care se afla o casa cu drept de constructie si drept de proprietate. In final acea proprietate trebuie sa aiba si o bucata de teren altfel a fost construita fara autorizatie sau cum?

Din ce ai relatat tu nu imi dau seama exact la ce te referi, cine este proprietar unde, ce drepturi mai au persoanele respective si in ce cantitate.

#5
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Pentru partea de constructie/demolare ai Legea 50/1991 impreuna cu normele de aplicare. Insa va trebui sa te lamuresti cu proprietarii inainte de a te apuca. Teoretic, certificatul de urbanism ar tebui sa te lamureasca deoarece iti va oferi infrmatii despre regimul juridic al proprietatii. In plus, scoate si un extras de carte funciara. Daca nu ai cadastrul facut va fi un pic mai complicat sa afli regimul juridic. Insa nu te va impiedica sa obtii autorizatia de demolre/construire.Dar proprietarii nu au acte de proprietate pe care le poti consulta?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
subscriu la ce s-a scris mai sus.

certificat de urbanism de informare + extras de carte funciara pentru imobilul respectiv.  abia apoi vei sti de unde sa o apuci...

#7
samir20

samir20

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2016
practic cel de la care am achizitonat casa, a dobandit,o de la sora lui care a decedat, impreuna cu partenerul ei de viata.
,dar din ce am inteles de la vanzator ei nu au fost casatoriti cu acte,si cand a murit partenerul de viata al dansei au fost chemati ,la tribunal ma gandesc,,cele mai apropiate rude le decedatului,ca sa primesca partea care se cuvenea dansului,
,rudele apropiate au venit si au primit fiecare,o parte
,daca nu ma insel cota de 1&16,din casa, deoarece terenul este proprietatea decedatei,si numai al ei.
   deci problema este cu casa practic ii voi enumer pe toti ca sa se inteleaga :
= ,cu nr 1 dintre cei care au drept cu cota de 1_16,am facut la notariat actele necesare care se fac intre cumparator si vanzator
cu nr 2 care a decedat,am platit urmasilor lui aceeasi suma ca la nr 1 si am facut o declaratie,precum ca le,am platit,
     cu nr 3 este nebuna,si o ingrijeste o ruda,care a zis ca nu pretinde absolut nimic
nr 4 am inteles ca ar fi decedat si copiii dansului sunt plecati in strainatate  
       casa are 82,83 mp deci ,acestora care au cota de 1_16 le revin cam 10mp de fiecare dar cum doar 1 singur  mai este lucid,*sii ceiilanti sunt cum am m,ai spus..... ma gandesc la faptul ca daca rad tot de pe fata  pamantului si  fac o constructie noua ,nu ar fi niemeni care m,ar putea deranja,
sau si daca s,ar trezi vreunul vreodata,nu s,ar merita efortul
Terenul are 800mp.
cadastrul a fost facut de vanzator,deci terenul are cadastru,si eu sunt proprietar pe tot terenul si pe casa o cota de 12_16.
cam acestea sunt informatiile pe care le detin .
astept pareriile dumneavoastra,
                                                        va multumesc,pentru timpul acordat.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 samir20, on 04 noiembrie 2016 - 12:53, said:

cu nr 3 este nebuna,si o ingrijeste o ruda,care a zis ca nu pretinde absolut nimic
nr 4 am inteles ca ar fi decedat si copiii dansului sunt plecati in strainatate  

ma gandesc la faptul ca daca rad tot de pe fata  pamantului si  fac o constructie noua ,nu ar fi niemeni care m,ar putea deranja,

Atît timp cît sînt X proprietari în acte primăria nu va elibera nici măcar o hîrtiuță de execuție doar ție. Orice autorizație va fi pe numele tuturor și orice cerere de autorizare va trebui semnată de toți. Certificat de urbanism poate cere oricine. Autorizațiile de demolare si construire se dau doar proprietarilor. Toți, nu o parte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate