Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Cum naiba scap de romtelecom?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016
Am decis sa ma tai de la serviicile romtelecom(acum telekom) intrucat nu ma mai folosesc deloc de serviciile lor(telefonie fixa si internet). Spre surprinderea mea cand am sunat acolo am aflat ca mai am contract pana in 2018.De unde naiba ,eu nu stiu!!.Nu am semnat nimic ,nu am primit nici un contract acasa si nici nu stiu sa fi vorbit cu cineva de la ei de o prelungire a contractului. La astia se prelungeste contractul fara sa intrebe pe nimeni? Cum pot sa mai scap de ei?

Edited by denny34, 01 November 2016 - 19:52.


#2
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
ANPC.

Incearca sa o dai amiabil, celor de la ANPC nu le plac reclamangii care nu au niste dovezi.

Daca ei tot nu vor sa iti dea drumu' amiabil, apelezi la ANPC. Da nu sa suni in Call Center sa ii ameninti cu ANPC, ca e metoda clasic romaneasca.

Depui o sesizare scrisa, si astepti raspuns. Daca e la fel, depui sesizare la ANPC si au ei grija.

#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Cerere de reziliere in magazin telekom. Daca nu se rezolva reclamatie la ANPC, ANCOM.

#4
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Asa si daca stii ca in viata vietilor tale numai ai nevoie de serviciile lor ce se intampla daca ii anunti ca nu le mai platesti decat factura pe luna viitoare.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Eu cînd am renunțat, ceva ani în urmă, nu am avut probleme, a insistat de două ori o operatoare, că va mai dăm, va mai dregem...
Am fost ferm si gata, pa si pusi.

#6
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View PostPekiasan, on 01 noiembrie 2016 - 19:58, said:

Cerere de reziliere in magazin telekom. Daca nu se rezolva reclamatie la ANPC, ANCOM.

View Postcrisstonne, on 01 noiembrie 2016 - 20:01, said:

Eu cînd am renunțat, ceva ani în urmă, nu am avut probleme, a insistat de două ori o operatoare, că va mai dăm, va mai dregem...
Am fost ferm si gata, pa si pusi.

Pai eu daca fac cererea de reziliere ma pun sa le platesc banii pana in 2018 pe asa-zisul contract.Se pare ca doar varianta cu ANPC ramane. Se poate face si online?

Edited by denny34, 01 November 2016 - 20:08.


#7
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Invoca legea 161. Eu asa am procedat. M-a invatat chiar un angajat de-al lor. Am facut un drum la centrul zonal, am complectat o cerere tip si dupa 30 de zile eram scapat de serviciile sub orice critica, pe care le au de vreo 6 luni. Ma refer la zona mea, dar se pare ca au probleme la nivel national.
Nu vei platii nici 1 leu penalizare sau asa zise, false despagubiri.

#8
denny34

denny34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 23.04.2016

View Post1orgu, on 01 noiembrie 2016 - 20:05, said:

Invoca legea 161. Eu asa am procedat. M-a invatat chiar un angajat de-al lor. Am facut un drum la centrul zonal, am complectat o cerere tip si dupa 30 de zile eram scapat de serviciile sub orice critica, pe care le au de vreo 6 luni. Ma refer la zona mea, dar se pare ca au probleme la nivel national.
Nu vei platii nici 1 leu penalizare sau asa zise, false despagubiri.

In plangere trebuie sa prezint si ceva acte cum ca sunt client la ei?

#9
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Contractele de genul se incheie pe o perioada determinata La implinirea termenului, daca nici o parte nu isi manifesta explicit intentia de terminare, se prelungesc pe perioada nedeterminata DAR , din momentul prelungirii, poti oricand sa ceri incetarea contractului Asta ca regula, cine stie ce scrie in contractul tau, care, la o adica, poate contine clauze abuzive

#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Post1orgu, on 01 noiembrie 2016 - 20:05, said:

Invoca legea 161. Eu asa am procedat. M-a invatat chiar un angajat de-al lor. Am facut un drum la centrul zonal, am complectat o cerere tip si dupa 30 de zile eram scapat de serviciile sub orice critica, pe care le au de vreo 6 luni. Ma refer la zona mea, dar se pare ca au probleme la nivel national.
Nu vei platii nici 1 leu penalizare sau asa zise, false despagubiri.
Nu scrii si ce articol din legea aia ca-s cam multe si nu m-am prins ?

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postdenny34, on 01 noiembrie 2016 - 20:10, said:


In plangere trebuie sa prezint si ceva acte cum ca sunt client la ei?
doar acte sexuale...

faci notificare (nu cerere) de genul: susemnatul (nume, adresa) prin prezenta va notific ca renunt la seviciile dvs. data, semnatura. o faci in doua exemplare, unul il inmanezi lor, pe cel care ramane la tine il pui pe angajat sa semneze de primire si sa scrie numarul de inregistrare.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdenny34, on 01 noiembrie 2016 - 20:05, said:

Pai eu daca fac cererea de reziliere ma pun sa le platesc banii pana in 2018 pe asa-zisul contract.Se pare ca doar varianta cu ANPC ramane. Se poate face si online?

Da, dar vor trebui sa dovedeasca cum ca, in cunostinta de cauza, ai semnat cu ei un contract valabil. Ori daca tu zici ca nu ai semnat nimic si esti sigur de asta, nici ei nu vor putea dovedi ca au cu tine un contract valabil, semnat si parafat. Poate prin telefon, ai acceptat vreo noua oferta de laei? Ca daca da, ai pus-o.

#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Scapi f simplu ca mine in Italia de Telecomitalia . Am sunat la ei si le-am spus ca nu mai folosesc serviciile lor ,au zis sa le trimit o recomandata .......eu nu am timp de scrisori ...mau sunat dupa vre-o 5 luni unii ,de vre-o 3 ori ,ca am de platit restul contractului si ca ma dau in judecata . Le-am zis ...ok ....dati-ma ,dar nu platesc pt ce nu consum ......si sau linistit .
Cu astia ,daca nu esti hotarat ,fac ce vor cu banii tai .

#14
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008

View PostPekiasan, on 01 noiembrie 2016 - 19:58, said:

ANCOM.

De ce?

#15
easycoder

easycoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.05.2007
1. faci o cerere de reziliere scrisa pe care o depus cu numar de inregistrare intr-un punct de lucru telekom ( o faci in dublu exemplar, unu ramane la tine).
cererea are formatul "subsemnatul XX solicit rezilierea serviciilor aferente contractului YY . solicit raspuns scris la adresa zzzz "  sau "subsemnatul XX solicit rezilierea tuturor serviciilor oferite de teleckom   . solicit raspuns scris la adresa zzzz "
datele despre contract si servicii (in cazul in care nu il mai ai) le gasesti pe factura.

2. in maxim 30 de zile trebuie sa primesti raspunsul. daca se rezliaza toate bune. in cazul in care nu reziliaza (sau nu ti se raspunde) faci o plangere la ANCOM si una la OPC ( continutul este relativ identic, doar antetul cu "catre ANCOM"//"catre OPC" se modifica) .
la respectiva plangere atasezi contractul (daca nu il ai mentinioze ca nu il mai ai fiind vorba de unul foarte vechi) si cererea de reziliere , impreuna cu raspunsul primit (daca nu ai primit raspunsul in termen precizezi ca nu au binevoit sa iti raspunda)
in cerere mentionezi ca nu ti-ai dat acordul pentru  prelungirea perioadei contracte (si chiar daca ai fi facut-o, daca nu ai avut beneficii nu ai ce despagubiri sa platesti)

3. astepti raspunsul opc/ancom

#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008

Quote

Nu găseseşti condiţiile de reziliere în contractul tău? Semnalează-ne acest lucru. Vezi secţiunea Sesizează ANCOM!

Dacă furnizorul nu îşi respectă obligaţiile contractuale referitoare la încetarea furnizării serviciului sau taxele solicitate pentru încetarea contractului înainte de termen constau într-o sumă fixă, cu o valoare pe care o consideri prea mare faţă de posibilele pierderi pe care le-ar avea furnizorul, te poţi adresa Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor.

Nu mai dați sfaturi aiurea!

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Post1orgu, on 01 noiembrie 2016 - 20:05, said:

am complectat

Ce ai facut ?

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
a conplectat, ce n-ai inteles? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate