Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

SMS verificare neprimit

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
Detin un abonament de digi mobil si am observat ca nu primesc sms-urile de verificare. Adica daca imi imperechiez un cont (gmail de exemplu) cu numarul de telefon digi trebuie sa primesc un sms cu un cond pentru a putea finaliza imperecherea, dar aici se opreste totul. Nu primesc nici un sms, desi dau pe site retrimite cod pana imi pune restrictie cateva ore. Problema asta o am si cu alte conturi pe alte siteuri, si nu cred ca este de la telefon, deoarece am si o cartela de la portocala, si pe acea cartela primesc imediat mesajul. Ce as putea sa fac astfel incat sa primesc acele mesaje?

#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca numarul este portat, poti intampina problema asta. Si nu este de la Digi... Este de la modalitatea prin care este trimis SMS-ul de catre Google.Posted Image
Mi s-a intamplat si mie ocazional, dar la a 2 a sau maxim a 3 a incercare am primit SMS-ul.

Roaga pe cineva din alta retea sa iti trimita un SMS de test. Daca il primesti rapid, excluzi din lista vinovatilor telefonul si providerul. Asa stii ce sa faci mai departe...

#3
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Pai, nu e de la site, nu e te la telefon.... pe alta cartela merge, deci ti-ai dat singur raspunsul, doar ca ai uitat sa-l scrii.
E de la cartela Digi.
Verifica centrul de emsaje, suna la relatii clienti daca nu stii numarul, cauta pe google daca nu stii unde este acest meniu.
Trimite SMS de pe alte cartele pe Digi, vezi daca merge.
Trimite SMS de pe site-uri de SMS gratuite, vezi daca merge (aici e posibil sa primesti peste citeva minute/ore).

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Pai sa incerci in general dimineata sau dupa masa, de luni pana vineri. Eu indiferent ca sunt pe Digi sau Orange, nu primesc astfel de sms-uri in weekend (cand am de obicei timp sa mai incerc cate-un ROM Custom pe telefon, si astfel sa fiu nevoit sa ma re-loghez pe contul Gmail, Dropbox si altele ce necesita cod primit prin sms).

Daca nici asa nu merge atunci trebuie introdus si prefixul tarii la respectivele conturi (0040 sau +40 pentru Romania).

#5
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
Am verificat tot ce a zis roxanaRabinowitz si toate au iesit in regula, dar se pare ca acuma le primesc sms-urile si deja am imperechiat toate conturile. Va multumesc tuturor care ati incercat sa ma ajutati.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Atunci inseamna ca asta e problema, nu se trimit sms-uri in weekend. Si dupa cum ti-am zis mai sus, nu tine de retea (face asa atat pe Orange, cat si pe Digi).

Cand mai dai hard reset sau resoftezi telefonul asigura-te inainte ca ai de la conturile importante (google, dropbox, etc.) salvate si coduri de backup pe PC sau pe cardul SD in fisiere text, ca sa te poti loga pe conturi si fara codul primit prin sms.
Sau macar sa ai acces la ele de pe PC.

Edited by Hider141, 31 October 2016 - 10:48.


#7
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
Astazi nu este weeked. Ce te face sa crezi ca am incercat sa fac asta in weeked? Acesta este un serviciu non-stop, deoarece toata treaba asta se executa de un software, nu de o persoana.

"Cand mai dai hard reset..." Ce te face sa crezi ca am facut asta? Eu am facut de curand un abonament la digi si am vrut sa il imperechez cu conturile mele.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Daca specificai clar astea 2 aspecte atunci nu se mai producea confuzie.
Dar nu ai specificat nici ca ai incercat azi, nici ca incerci sa "imperechezi" conturile cu noul numar si nu e vorba de hard reset/resoftare/schimbare de telefon.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,517
  • Înscris: 19.04.2009
cum sa nu trimita SMS-uri in weekend? Posted Image


Ioooi

Nu, e o problema generala, indiferent de zi, prin care anumite mesaje ajung cu intarziere. Din n factori (inclusiv portarea).

Din ce am observat insa ar fi de la operator. Eu aveam de primit un SMS din BT pe vodafone (in roaming) si atat am asteptat si retrimis de-am primit 7 SMS-uri o data.
Nu poti trimite 7 o data, poti doar primi 7 o data. Deci e de la operatori.

ps. si grija la prefixe. Nu puneti 0040 0737xyz
Un zero dispare. de asemenea, e mai bine + decat 00.

+40 737xyz

Edited by lex404, 31 October 2016 - 12:42.


#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 lex404, on 31 octombrie 2016 - 12:41, said:

cum sa nu trimita SMS-uri in weekend? Posted Image
M-am gandit ca poate au serverele conectate la un generator electric actionat de o maimuta (urangutan, cimpanzeu, ceva de talie mare) si in weekend e plecata acasa.Posted Image
Dar serios vorbind, de fiecare data cand am patit asta era weekend. Ca o fi de la ei (Google&etc.), ca o fi de la operatorii de doi bani din republica noastra bananiera (fiindca nu am patit asta la un singur operator)...nu stiu.

Edited by Hider141, 31 October 2016 - 13:19.


#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008

 roxanaRabinowitz, on 31 octombrie 2016 - 10:13, said:

Pai, nu e de la site, nu e te la telefon.... pe alta cartela merge, deci ti-ai dat singur raspunsul, doar ca ai uitat sa-l scrii.
E de la cartela Digi.
Verifica centrul de emsaje, suna la relatii clienti daca nu stii numarul, cauta pe google daca nu stii unde este acest meniu.
Trimite SMS de pe alte cartele pe Digi, vezi daca merge.
Trimite SMS de pe site-uri de SMS gratuite, vezi daca merge (aici e posibil sa primesti peste citeva minute/ore).
Numărul acela e doar pentru a trimite mesaje. De primit, nu ai nevoie de centrul de mesaje.


 lex404, on 31 octombrie 2016 - 12:41, said:

cum sa nu trimita SMS-uri in weekend? Posted Image


Ioooi

Nu, e o problema generala, indiferent de zi, prin care anumite mesaje ajung cu intarziere. Din n factori (inclusiv portarea).

Din ce am observat insa ar fi de la operator. Eu aveam de primit un SMS din BT pe vodafone (in roaming) si atat am asteptat si retrimis de-am primit 7 SMS-uri o data.
Nu poti trimite 7 o data, poti doar primi 7 o data. Deci e de la operatori.

ps. si grija la prefixe. Nu puneti 0040 0737xyz
Un zero dispare. de asemenea, e mai bine + decat 00.

+40 737xyz

La Google nu se pune problema de asta.
Mi se pare că-ți dă număr incorect. La ei deja apare (+40), iar dacă începi cu 0 îți dă număr incorect.

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pana la urma era nr portat sau nu?

#13
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
E numar nou, care nu are legatura cu nici o alta retea, si am vrut sa imi imperechez noul numar cu conturile pe care aveam un alt numar de telefon, pe care urmeaza sa il desfintez. Intr-un final am reusit aceasta operatiune.

#14
mihu30

mihu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 09.07.2009
urmeaza sa trec si eu de la vdf la digi in curand si m-ar interesa daca o sa am probleme cu trimiterea sms-ului in cazul cumparaturilor cu card avantaj ? E bine de stiut dinainte ca sa stiu ce sa fac pana se face portarea

#15
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Uneori cei care trimit SMS de verificare, folosesc cai neortodoxe, trimit SMS de pe prepay orange pe numere care ei le cred orange, in realitate numarul fiind digi, cei de la orange refuza trimiterea pe motiv 'lipsa credit'. Din cauza asta mi se pare o prostie verificarea prin SMS.

Eu primesc tot felul de SMS de la toate siteurile ce trimit sms...
Numar orange portat in digi de 2+ ani.

#16
jozefp

jozefp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 02.05.2006
Numarul meu, initial orange, l-am trecut prin vodafone, apoi in digi. In primele luni n-am primit nici un sms de confirmare (am cardavantaj), telefoane ba la banca, ba la serviciul clienti (si fiecare ma trimitea sa contatez cealalta parte). Apoi dupa cateva luni  (~3) cand am reincercat am primit sms-ul de confirmare.
In prezent, se mai ivesc probleme (dar mai rar) la receptionare sms-uri, cand vad ca nu ajunge, mai solicit, la a doua sau a treia incerca ajunge.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate