Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Practica spiritualã

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#37
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Deloc. Mintea aka ego-ul moare odată cu trupul. Amintirile sunt stocate în Akasha pentru o accesare ulterioară cu eticheta ego-ului respectiv, dar ego-ul e mort.

#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTestosteron, on 03 noiembrie 2016 - 09:09, said:

Tu de fapt denumesti prin minte gandirea, pentru ca mintea nu-I o chestie personala si ea supravietuieste mortii individuale.
Romani 7

18. Stiu, in adevar, ca nimic bun nu locuieste in mine, adica in firea mea pamanteasca, pentru ca, ce-i drept, am vointa sa fac binele, dar n-am puterea sa-l fac.

22. Fiindca, dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;

23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.

25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

#39
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View Postzexelica, on 03 noiembrie 2016 - 09:20, said:

Romani 7

18. Stiu, in adevar, ca nimic bun nu locuieste in mine, adica in firea mea pamanteasca, pentru ca, ce-i drept, am vointa sa fac binele, dar n-am puterea sa-l fac.

22. Fiindca, dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;

23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.

25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

Biblia nu-I o carte pe care sa te poti baza in explicarea unor chestiuni atat de subtile precum mintea si gandirea. Asa ca n-o cita ca pe o autoritate ca pt mine n-are nici o relevanta .

View PostSOCRATE_MMXII, on 03 noiembrie 2016 - 09:20, said:

Deloc. Mintea aka ego-ul moare odată cu trupul. Amintirile sunt stocate în Akasha pentru o accesare ulterioară cu eticheta ego-ului respectiv, dar ego-ul e mort.

Egoul este mort pentru ca egoul este creatia gandirii. Mintea este chiar Akasha iar Akasha supravietuieste mortii individuale.

#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTestosteron, on 03 noiembrie 2016 - 09:25, said:

Biblia nu-I o carte pe care sa te poti baza in explicarea unor chestiuni atat de subtile precum mintea si gandirea. Asa ca n-o cita ca pe o autoritate ca pt mine n-are nici o relevanta .
Departe de mine gandul asta, stimabile. Doar am aratat ca...aveti idei comune :lol: :lol:

#41
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostTestosteron, on 03 noiembrie 2016 - 09:25, said:

Egoul este mort pentru ca egoul este creatia gandirii. Mintea este chiar Akasha iar Akasha supravietuieste mortii individuale.
Nu te supăra, dar permite-mi să nu fiu de acord cu această informație. Dacă ar fi așa cum spui tu, omul de rând ar avea acces la Akasha tot timpul, dar nu are.

#42
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 03 noiembrie 2016 - 09:38, said:

Nu te supăra, dar permite-mi să nu fiu de acord cu această informație. Dacă ar fi așa cum spui tu, omul de rând ar avea acces la Akasha tot timpul, dar nu are.

Omul de rand are acces la Akasha atat cat I se permite sa aiba. Akasha nu-I proprietatea lui ca sa aiba acces cand si cum vrea la ea, de aceea spuneam ca mintea nu-I individuala. Gandirea, care-I personala nu poate hotari ea cand si cum sa contacteze Akasha, in schimb Akasha poate hotari cand si cum sa contacteze gandirea individuala. Intr-un fel de contact cu Akasha esti in permanenta pentru ca altfel ai fi mort.

Edited by Testosteron, 03 November 2016 - 10:09.


#43
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Nu neagă nimeni legătura permanentă a omului la Akasha.
Tu ce înțelegi prin „minte”?

#44
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 03 noiembrie 2016 - 12:01, said:

Nu neagă nimeni legătura permanentă a omului la Akasha.
Tu ce înțelegi prin „minte”?

Eu inteleg prin minte ceea ce intelegi tu prin Akasha. Mintea este totul. Exista o singura si unica Minte Universala si in ea se intampla totul. In aceasta minte totul este interconectat cu totul. Si aceasta minte este conectata la ceea ce este fara spatiu si fara timp. In fapt aceasta Minte nu traieste in spatiu - timp. Doar creatia ei numita om este prinsa in spatiu-timp.

#45
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
OK.

#46
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
'SOCRATE_MMXII'

Te-am întrebat pe ce te bazezi când afirmi că sufletul ar fi tot una cu mintea.
Iar tu ne-având nici un argument, ai afirmat că știi asta din ... "experiența personală".
Te-am rugat să descrii acea experiență.

Iar tu ai spus:

View PostSOCRATE_MMXII, on 03 noiembrie 2016 - 07:06, said:

Experiența morții trupului fizic. Atunci „sufletul” (adică mintea și implicit ego-ul care este creația acesteia) moare odată cu trupul.
Deci tu ai experimentat moartea trupului fizic și mintea ta a murit...
1. și cine ți-a spus în tmpul aceastei experiențe personale a morții minții, că mintea este sufletul?
2. iar dacă mintea a murit cum se face de mai gândești? În cazurile de moarte aparentă - mintea nu moare. (De fapt mintea nu moare odată cu moartea corpului material grosier.)
3. Dacă nu ți-a spus nimeni că mintea este sufletul, care a fost fenomenul din timpul morții minții, care ți-a dat ideea, că mintea este sufletul?

Edited by madhukar, 03 November 2016 - 23:01.


#47
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Acea experiență este strict personală și nu am s-o descriu aici pe forum.

Deși mintea a murit cum se face că mai gândesc?
Simplu: mintea e o unealtă care poate fi creată, distrusă și recreată de n ori la nevoie de cel care știe să facă asta.
Tu ca să înțelegi ai putea face o sesiune de Ayahuasca.

P.S. Testosteron te invit și pe tine să faci același lucru. Atunci vei realiza că 20 ani de meditație...au fost doar o simplă zgârietură la suprafață, iar asta a spus-o un călugăr tibetan cu 40 ani mediație „în spate” după ce a participat la o singură sesiune de Ayahauasca.

#48
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 04 noiembrie 2016 - 19:06, said:

Acea experiență este strict personală și nu am s-o descriu aici pe forum.

Deși mintea a murit cum se face că mai gândesc?
Simplu: mintea e o unealtă care poate fi creată, distrusă și recreată de n ori la nevoie de cel care știe să facă asta.
Tu ca să înțelegi ai putea face o sesiune de Ayahuasca.

P.S. Testosteron te invit și pe tine să faci același lucru. Atunci vei realiza că 20 ani de meditație...au fost doar o simplă zgârietură la suprafață, iar asta a spus-o un călugăr tibetan cu 40 ani mediație „în spate” după ce a participat la o singură sesiune de Ayahauasca.

S-ar putea sa ai dreptate, s-ar putea sa n-ai. Eu cred ca Ayauhasca iti ia propria minte si ti-o zapaceste cum se cuvine dar experienta care rezulta de acolo tot experienta propriei tale minti este. Eu pur si simplu nu sunt interesat pentru ca la mine mintea nu mai este supusa nici unei constrangeri si prin urmare nu mai necesita nici o experienta. Este intr-o stare linistita si echilibrata. De ce as mai zapaci-o cu inca o experienta in plus?

#49
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostTestosteron, on 04 noiembrie 2016 - 20:28, said:

Eu cred ca Ayauhasca iti ia propria minte si ti-o zapaceste cum se cuvine dar experienta care rezulta de acolo tot experienta propriei tale minti este.
Tovarășe, lasă la o parte prejudecățile...
Cel ce n-a gustat o mâncare, nu-și poate da cu părerea despre acea mâncare.

View PostTestosteron, on 04 noiembrie 2016 - 20:28, said:

Eu pur si simplu nu sunt interesat pentru ca la mine mintea nu mai este supusa nici unei constrangeri si prin urmare nu mai necesita nici o experienta. Este intr-o stare linistita si echilibrata.
Pentru a-ți dovedi ție că este adevărat, fă următorul experiment: ia o foaie de hârtie și un pix și un cronometru. Setează cronometrul la 60 secunde și scrie pe hârtie gândurile care-ți vin în cap. Dacă după cele 60 secunde, hârtia este goală - ai dreptate, dar dacă nu - te-ai mințit singur.

View PostTestosteron, on 04 noiembrie 2016 - 20:28, said:

De ce as mai zapaci-o cu inca o experienta in plus?
O experiență în plus întărește mintea, nicidecum nu o zăpăcește.

#50
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 04 noiembrie 2016 - 22:09, said:


O experiență în plus întărește mintea, nicidecum nu o zăpăcește.
Da, dar ar trebui mai intai sa-ti doresti acea experienta.

#51
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Nu faci experiența din dorință ci pentru a experimenta. Fără atașamente. Exact ca și cum respiri.

#52
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 06 noiembrie 2016 - 13:48, said:

Nu faci experiența din dorință ci pentru a experimenta. Fără atașamente. Exact ca și cum respiri.

Pai si de ce sa experimentezi? Pe mine nu ma intreaba nimeni daca vreau sa respir sau nu. Sunt constrans sa respir pe cand sa experimentez nu sunt constrans.

#53
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Nu te constrânge nimeni să respiri, că nu-ți stă nimeni cu pistolul la tâmplă.

#54
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 06 noiembrie 2016 - 16:01, said:

Nu te constrânge nimeni să respiri, că nu-ți stă nimeni cu pistolul la tâmplă.

Ba da. Ia incearca cateva minute sa nu respiri si spune-mi daca ai reusit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate