Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Practica spirituală

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#19
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostTestosteron, on 01 noiembrie 2016 - 09:18, said:

Pentru a intelege adevarul despre guru trebuie mai intai sa te lasi conditionat de un guru, nu-I asa? ....
Ești condiționat de ideea vehiculată despre sclavia față de guru, cum în multe secte s-a și întâmplat și se întâmplă în continuare.
Dacă un măr este stricat, nu înseamnă că toate merele sunt stricate.

Un guru este un fel de învățător.
În Bhakti-Yoga el este numit învățător spiritual, pentru că el dă învățături despre spiritualitate.

În principiu există două feluri principale de guru:
1. Niraga guru - cel ce nu mai ara atașamente materiale și
2. Saraga guru - cel ce încă are atașamente față de lumea materială, prin gratificarea pe care aceasta o putea furniza simțurilor și minții.
Acesta încă nu a depășit nivelul 4 al treptelor ce duc la iubirea divină, nivelul anartha-nivriti (al distrugerii piedicilor):

Aceste piedici numite anarthas, sau lucruri nedorite care se află in “inimă” (mai corect in citta).
opresc fiinţa in drumul ei spre realizarea iubirii divine, prema.

Tipuri de anarthas

1. Svarup Brahm , ea reprezentând concepţia falsă, sau iluzia, privind identitatea spirituală.

In acest sens există patru tipuri de Svarup Brahm :
a) Sva-tattva-brahm : iluzia despre propria identitate sau identitatea sufletului
b Para-tattva-brahm: iluzia despre identitatea lui bhagavan (Domnul Suprem)
c) Sadya-sadhana-tattva-brahm: iluzia despre sadya (scopul practicii spirituale, care este atingerea iubirii divine – prema) şi
iluzia despre sadhana sau mijloacele practice, prin care se atinge ţelul practicii spirituale, adică iubirea divină, prema.
d) Maya-tattva-brahm: iluzia despre caracterul energiei materiale, externe a Domnului, in care se află încarcerat sufletul condiţionat de modurile naturii materiale.

2. Asat Trishna, setea pentru ceea ce e iluzoriu, in sensul de trecător, pentru ceea ce este ca şi cum n-ar fi.
Această anartha este de asemenea de patru feluri:
a) setea de plăcere pe acest pamant
b setea pentru plăcerea pe care o ofera lumile paradisiace materiale (in svarga-loka) şi în mod corespunzător venerarea în acest sens a semizeilor
c) setea pentru perfecţiunile mistice (siddhi): prin care corpul poate fi transformat
- devenind mai mic decât cel mai mic (aNimA);
- devenind mai mare decât cel mai mare (mahimA);
- devenind mai uşor decât cel mai uşor (laghimA);
- prin care atingi perfecţiunea numită prApti, de a dobândi orice-ţi doresti
- prin care atingi perfecţiunea numită prAkAmya prin care poţi experimenta orice obiect plăcut, fie in lumea asta sau in cea care va urma;
- prin care atingi perfectiunea işita prin care se pot manipula subpotenşele energiei materiale maya,
- prin care atingi perfecţiunea vaşita prin care nu poţi fi oprit de cele trei moduri ale naturii materiale;
- prin care atingi perfecţiunea kAmAvasAyita prin care poţi obţine orice, de oriunde, in cea mai inaltă limită.
Şri Krişna îi explică lui Uddhava că aceste opt perfecţiuni mistice sunt considerate ca existănd în mod natural şi de neîntrecut în această lume.
De asemenea mai există 10 puteri mistice secundare (vezi Şrimad Bhagavatam 11.15. 8-9)
d) setea pentru mukti (sau mokșa), mântuirea sau eliberarea impersonală in aura stralucitoare ce acopera lumile spirituale, şi emană din corpul Domnului.

3. Aparadhas – ofense
a) ofense împotriva lui Krişna
b ofense împotriva Numelor lui Krişna
c) ofense împotriva formei lui Krişna (susţinând de exemplu că de fapt Krişna nu are nici o formă, sau ca are o forma facută din maya – energie iluzorie)
d) ofense împotriva celor dragi lui Krişna sau împotriva oricărei fiinţe.

4. Hridoya durbalya, sau slăbiciunea inimii, este de asemenea de patru feluri:
a) tucea Asakti – ataşamentul pentru lucruri fără folos în practica spirituală
b kuti nati – comportament ipocrit (făcând în ascuns ceea ce este interzis, sau pretinzând lucruri care știi că sunt false)
c) matsarya – invidie
d) sva pratişta lalasdorința pentru renume şi prestigiu

5. Duşkriti uttha – impedimente care apar datorită faptelor rele (vikarma) din vieţile anterioare şi sunt de cinci feluri:
a) avidya – ignoranța, care are la bază ignorarea Personalitaţii Supreme, bhagavan Şri Krişna
b asmita – a persista in concepţia falsei identificări prin care funcţia eului şi funcţia posesiunii sunt proiectate in plan material
c) rAga – ataşament pentru obiectele plăcerii simţurilor
d) dveşa – ură sau aversiune faţă de situaţii neplăcute sau adverse
e) abhiniveşa – absorbţie în activităţi adharmice (păcătoase) care dau reacţiuni negative.

6. Sukriti-uttha – impedimente care apar datorită faptelor bune (karma) din vieţile anteriore.
prin care devii ataşat de opulenţele pe care le primeşti (avere, renume, soţie frumosă, copii destepţi…) neglijând sadhana bhakti.

7. Aparadha-utthasuferinţe care apar datorită ofenselor; și care încetinesc sau opresc progresul spiritual pentru un timp indefinit.

8. Bhakti-uttha – impedimente care apar ca rezultat al practicării lui sadhana bhakti:
a) lAbha - opulenţă materială
b pugea – începi să devii obiectul venerării altor devoţi
c) pratişta – devii faimos

Dacă aceste anarthas (lucruri nedorite) nu sunt distruse,
atunci nu poţi ajunge pe treapta practicii spirituale liniştite, fără întreruperi – NIŞTHA,
care este platforma pe care se dezvoltă gustul pentru bhakti ajungând pe treapta care se numeste Ruci,
după care acest gust se condensează (Asakti)
iar cand incepe cristalizarea, incepe iubirea, ajungând pe treapta numită bhava, treapta vlăstarului iubirii divine.

Edited by madhukar, 01 November 2016 - 10:36.


#20
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postmadhukar, on 01 noiembrie 2016 - 10:13, said:

Un guru este un fel de învățător.
A mai fost unul de-si zicea invatator si il chema Isus Hristos. De cand cu el eu unul m-am saturat de invatatori. Universul intreg este invatatorul meu. Daca cineva are de zis ceva interesant , ceva important, foarte bine, dar asta nu-l transforma intr-un guru. A zis ceva interesant si-atat. Voi ramane sceptic fata de orice afirmatii, din partea oricui, atat cat voi trai. In momentul in care o persoana spune ceva corect, adevarat, important, voi da atentie, dar asta nu inseamna ca data viitoare cand va avea ceva de zis nu-l voi testa din nou si din nou, si din nou. Relatia de parteneriat egal dintre doua persoane in care fiecare invata de la celalalt este mult mai potrivita decat relatia guru-discipol. Relatia guru discipol se va finaliza prin a-i distruge pe amandoi.
In fapt exista un singur anarthas si acela este iluzia egoului. In momentul in care iluzia egoului este depasita, toate celelalte iluzii se prabusesc intrucat radacina lor a fost distrusa.
Desi impedimentele descrise de tine alcatuiesc o lista destul de completa si interesanta, a incerca sa le iei rand pe rand , unul cate unul sau in grupuri inseamna o munca istovitoare care oricum nu se va sfarsi niciodata pentru ca intre timp vor aparea alte si alte impedimente. Chiar daca vei scapa de unele, vor veni altele si povestea asta va fi fara sfarsit. Ori daca intelegi ca toate acele impedimente descrise de tine au o singura si unica sursa si anume egoul, in chiar acel moment toate acele impedimente au fost si inlaturate, fara nici o munca si fara nici un efort.

Edited by Testosteron, 01 November 2016 - 17:01.


#21
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostTestosteron, on 01 noiembrie 2016 - 16:50, said:

A mai fost unul de-si zicea invatator si il chema Isus Hristos. De cand cu el eu unul m-am saturat de invatatori. Universul intreg este invatatorul meu. Daca cineva are de zis ceva interesant , ceva important, foarte bine, dar asta nu-l transforma intr-un guru. A zis ceva interesant si-atat. Voi ramane sceptic fata de orice afirmatii, din partea oricui, atat cat voi trai. In momentul in care o persoana spune ceva corect, adevarat, important, voi da atentie, dar asta nu inseamna ca data viitoare cand va avea ceva de zis nu-l voi testa din nou si din nou, si din nou. Relatia de parteneriat egal dintre doua persoane in care fiecare invata de la celalalt este mult mai potrivita decat relatia guru-discipol. Relatia guru discipol se va finaliza prin a-i distruge pe amandoi.
In fapt exista un singur anarthas si acela este iluzia egoului. In momentul in care iluzia egoului este depasita, toate celelalte iluzii se prabusesc intrucat radacina lor a fost distrusa.
Desi impedimentele descrise de tine alcatuiesc o lista destul de completa si interesanta, a incerca sa le iei rand pe rand , unul cate unul sau in grupuri inseamna o munca istovitoare care oricum nu se va sfarsi niciodata pentru ca intre timp vor aparea alte si alte impedimente. Chiar daca vei scapa de unele, vor veni altele si povestea asta va fi fara sfarsit. Ori daca intelegi ca toate acele impedimente descrise de tine au o singura si unica sursa si anume egoul, in chiar acel moment toate acele impedimente au fost si inlaturate, fara nici o munca si fara nici un efort.
Păi și Buddha îți spune să-i pui la îndoială vorbele și să le dai crezare doar dacă rezonează cu intuiția ta.
Io-s curios ce te-a deranjat la Iisus.
Practica spirituală autentică duce la „arderea” ego-ului sau „crucificarea” lui pe crucea spiritului.

P.S. Cum îți „vorbește” ție Universul?

#22
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 01 noiembrie 2016 - 20:22, said:

Practica spirituală autentică duce la „arderea” ego-ului sau „crucificarea” lui pe crucea spiritului.
Vezi întrebarea mea în șirul despre crucea spiritului.
http://forum.softped.../#entry20103020

#23
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 01 noiembrie 2016 - 20:22, said:

Păi și Buddha îți spune să-i pui la îndoială vorbele și să le dai crezare doar dacă rezonează cu intuiția ta.
Io-s curios ce te-a deranjat la Iisus.
Practica spirituală autentică duce la „arderea” ego-ului sau „crucificarea” lui pe crucea spiritului.

P.S. Cum îți „vorbește” ție Universul?

Tot ceea ce se intampla in jurul meu este particica de Univers care-mi vorbeste mie. Atunci cand ai capacitati extrasenzoriale etc, atunci particica de Univers se extinde foarte mult. Adica vezi si auzi mult mai multe chestii decat media, ceea ce inseamna ca tu comunici mult mai intens cu Universul.
Multe m-au deranjat la Isus, dar in mod special m-a deranjat aroganta de a se autointitula pe sine fiu al lui Dumnezeu si de a spune  ca el si Dumnezeu sunt una. Asta este o aroganta pe care putini au mai egalat-o in decursul timpului.
Orice "practica" nu va face decat sa amplifice egoul si nicidecum sa-l arda pentru ca practica se face din chiar dorinta egoului de a ajunge la un anume rezultat dorit de el.

Edited by Testosteron, 02 November 2016 - 09:49.


#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTestosteron, on 02 noiembrie 2016 - 09:47, said:

Multe m-au deranjat la Isus, dar in mod special m-a deranjat aroganta de a se autointitula pe sine fiu al lui Dumnezeu si de a spune  ca el si Dumnezeu sunt una. Asta este o aroganta pe care putini au mai egalat-o in decursul timpului.
Orice "practica" nu va face decat sa amplifice egoul si nicidecum sa-l arda pentru ca practica se face din chiar dorinta egoului de a ajunge la un anume rezultat dorit de el.
Ahm....inseamna ca nu ai citi Biblia, stimabile. Hristos nu este Fiu prin nastere. Hristos inseamna "Dumnezeu care a platit pacatele", Tatal este "Dumnezeu care a platit pacatele".
Ca despre nastere, mama, tata cum o intelegem noi scrie clar ca nu are:

Evrei 7
3. fara tata, fara mama, fara spita de neam, neavand nici inceput al zilelor, nici sfarsit al vietii, dar care a fost asemanat cu Fiul lui Dumnezeu - ramane preot in veac.

Probabil ai ascultat ce ti-a zis vreo biserica sau bisericos si te-a imbarligat, ca prin Biblie scrie altceva.

#25
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostTestosteron, on 01 noiembrie 2016 - 16:50, said:

A mai fost unul de-si zicea invatator si il chema Isus Hristos. De cand cu el eu unul m-am saturat de invatatori.
Vezi răspunsul meu în șirul despre zei falși, pentru că acest învățător a fost ulterior zeificat de către discipolii acestuia.
Câteva detalii:
http://forum.softped...4#entry20103318

#26
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 01 noiembrie 2016 - 20:22, said:

Păi și Buddha îți spune să-i pui la îndoială vorbele și să le dai crezare doar dacă rezonează cu intuiția ta.
Io-s curios ce te-a deranjat la Iisus.

Si m-a mai deranjat ceva. Faptul ca era si se comporta ca un guru si vezi mai sus parerea mea personala despre orice guru (postarea 20), aici incluzandu-l si pe el.

View Postzexelica, on 02 noiembrie 2016 - 10:16, said:

Ahm....inseamna ca nu ai citi Biblia, stimabile. Hristos nu este Fiu prin nastere. Hristos inseamna "Dumnezeu care a platit pacatele", Tatal este "Dumnezeu care a platit pacatele".
Ca despre nastere, mama, tata cum o intelegem noi scrie clar ca nu are:

Ce a platit el? Ce pacate a platit? Nimeni nu poate plati nimanui nimic in fata lui Dumnezeu. Ceea ce ai facut, aia platesti. Nu poate sa vina nimeni sa spuna ca plateste pentru nimeni.

View Postmadhukar, on 01 noiembrie 2016 - 10:13, said:

Ești condiționat de ideea vehiculată despre sclavia față de guru, cum în multe secte s-a și întâmplat și se întâmplă în continuare.

Tocmai aici e problema ca sunt neconditionat sau daca vrei foarte putin conditionat si din acest motiv n-am nevoie de un guru.
Guru este pentru persoane conditionate la greu care in stradania lor de a se deconditiona cauta un guru. Parerea mea e ca si ei gresesc, dar conditionati fiind nu vad asta.

Edited by Testosteron, 02 November 2016 - 16:58.


#27
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@Testosteron: Înseamnă că n-ai înțeles Evangheliile canonice. Îți recomand să le citești și pe cele Apocrife pentru a avea o imagine „mai largă” ca să spun așa asupra lui Iisus.

@madhukar: ființa umană este „trinitară”: trup de carne, suflet (mintea), spirit (duh). Sau ca să vorbesc „pe limba ta”: primele 3 chakre sunt „fizice”; chakra 4 reprezintă „sediul” ego-ului și ultimele 3 chakre sunt „spirituale”. Omul are în total 22 chakre, dar doar 7 sunt active în 3D. În 4D sunt active și chakrele 8-15, iar în 5D se activează 16-22.
Spoiler


#28
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 02 noiembrie 2016 - 17:12, said:

@Testosteron: Înseamnă că n-ai înțeles Evangheliile canonice. Îți recomand să le citești și pe cele Apocrife pentru a avea o imagine „mai largă” ca să spun așa asupra lui Iisus.

N-am nevoie eu de nici o carte care sa-mi spuna cum stau lucrurile in Univers. E suficient sa privesc si sa inteleg o multime de chestii.

#29
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 02 noiembrie 2016 - 17:12, said:

ființa umană este „trinitară”: trup de carne, suflet (mintea), spirit (duh).
1.Pe ce te-ai bazat ...  că mintea ar fi sufletul?

2.1 Cine a definit mintea ca fiind sufletul?
2.2 Pe ce s-a bazat acesta?

#30
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostTestosteron, on 02 noiembrie 2016 - 17:18, said:

N-am nevoie eu de nici o carte care sa-mi spuna cum stau lucrurile in Univers. E suficient sa privesc si sa inteleg o multime de chestii.
Io n-am zis de Univers, dacă ai observat, ci ți-am indicat ce să citești ca să te lămurești în ceea ce-L privește pe Iisus.
Despre care univers vorbești?
Carl Jung spunea: „he who looks outside dreams, he who looks inside awakens.”

View Postmadhukar, on 02 noiembrie 2016 - 17:33, said:

1.Pe ce te-ai bazat ...  că mintea ar fi sufletul?

2.1 Cine a definit mintea ca fiind sufletul?
2.2 Pe ce s-a bazat acesta?
Pe experiența personală.

#31
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 02 noiembrie 2016 - 18:17, said:

Pe experiența personală.
"Interesantă" invenție, ce ar avea la bază experiența personală,
despre care nimeni dintre cei ce ocupă cu spiritualitatea, de la crearea universului pănă acum, nu vorbește și
care contrazice Cunoașterea Transcendentală despre natura sufletului - atma și a minții - mana.

Descrie acea experiență care definește sufletul ca fiind mintea.

Edited by madhukar, 02 November 2016 - 19:10.


#32
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 02 noiembrie 2016 - 18:17, said:

Io n-am zis de Univers, dacă ai observat, ci ți-am indicat ce să citești ca să te lămurești în ceea ce-L privește pe Iisus.
Despre care univers vorbești?
Carl Jung spunea: „he who looks outside dreams, he who looks inside awakens.”

Jung e unul pe care ma bazez la fel de mult cat ma bazez pe Hristos, adica deloc. De altfel cei doi sunt din aceiasi natie.
Despre Univers in general. Exista un singur Univers. Despre ala vorbesc.
Cu Isus is lamurit demult. Sunt curios daca ai sa te lamuresti tu vreodata....

View Postmadhukar, on 02 noiembrie 2016 - 18:45, said:



Descrie acea experiență care definește sufletul ca fiind mintea.

Sufletul categoric nu este mintea pentru ca mintea nu este o chestie personala.

Edited by Testosteron, 02 November 2016 - 19:03.


#33
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postmadhukar, on 02 noiembrie 2016 - 18:45, said:

"Interesantă" invenție, ce ar avea la bază experiența personală,
despre care nimeni dintre cei ce ocupă cu spiritualitatea, de la crearea universului pănă acum, nu vorbește și
care contrazice Cunoașterea Transcendentală despre natura sufletului - atma și a minții - mana.

Descrie acea experiență care definește sufletul ca fiind mintea.

Fiecare are drumul său. Brahmaa pe al său și eu pe al meu.

@Testosteron: fiecare cum poate.

#34
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmadhukar, on 02 noiembrie 2016 - 18:45, said:

"Interesantă" invenție, ce ar avea la bază experiența personală,
despre care nimeni dintre cei ce ocupă cu spiritualitatea, de la crearea universului pănă acum, nu vorbește și
care contrazice Cunoașterea Transcendentală despre natura sufletului - atma și a minții - mana.

Descrie acea experiență care definește sufletul ca fiind mintea.


View PostSOCRATE_MMXII, on 02 noiembrie 2016 - 21:13, said:

Fiecare are drumul său. Brahmaa pe al său și eu pe al meu.
Nu ai răspuns la întrebare, ci doar ai ocolit-o.
Descrie acea experiență care definește sufletul ca fiind mintea.

Edited by madhukar, 02 November 2016 - 22:25.


#35
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Experiența morții trupului fizic. Atunci „sufletul” (adică mintea și implicit ego-ul care este creația acesteia) moare odată cu trupul.

#36
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 03 noiembrie 2016 - 07:06, said:

Experiența morții trupului fizic. Atunci „sufletul” (adică mintea și implicit ego-ul care este creația acesteia) moare odată cu trupul.

Tu de fapt denumesti prin minte gandirea, pentru ca mintea nu-I o chestie personala si ea supravietuieste mortii individuale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate