Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

soferii care merg in spatele tau mult prea aproape de tine!

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Da, e  o tampenie.
Multi am vazut  ca  si la depasiri, merg  pana aproape de bara masinii din fata, in timp ce-s atenti doar la contrasens.
Dar nu se gandesc, daca ala din fata opreste brusc, ei ce fac?

#20
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Apropo, dacã pãstrezi o distanțã mai mare de 2 sec, în anumite țãri și pe anumite categorii de drumuri îți iei amendã pentru blocarea traficului...

#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 16:47, said:

Apropo, dacă păstrezi o distanță mai mare de 2 sec, în anumite țări și pe anumite categorii de drumuri îți iei amendă pentru blocarea traficului...

In ce tari din UE este aceasta regula???Posted Image

#22
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
@varu_alin , sunt tirist, daca iti face asta fie are apucaturi si insista sa mearga cu 90 chit ca e trafic, fie i se termina programul si nu gaseste parcare implicit risca amenda in caz de control, fie mergi grav de incet. Cu tirul pe drumuri cu 2 benzi e destul de greu de depasit. In Romania cam toate tirurile au statie, daca te preseaza nu e nevoie sa tii limita de viteza ca nu ai politie in fata, si daca ala e in stare sa tina tirul cu 90 pe acolo prin curbe si vede ca pui frana cu masina mica de frica sa nu te rastorni cum sa nu ii vina sa se urce pe tine?
Brake checkingul cat de amuzant ar fi se poate termina naspa, si nu doar timpul pierdut cu asigurarea si reparatia. De fapt sunt sanse mult mai mari sa ajungi tu la spital sau cu dureri vreme decat ala care te loveste ca ala are mainile in volan, tie iti zvacneste capul in tetiera.
Cat despre mosu cu Dacia din 83 care nus tie de oglinzi, sper sa puna frana fara sa beleaca ochii ca are un tir in spate si sa-l mature ala sa scape lumea de unu care conduce de 33 de ani si tot nu are nici o treaba cu condusul. A mai dat un idiot in mine...ca nu s-a uitat in oglinda din dreapta si ala mosneag, nu mi-a vazut masina parcata in oglinda din stanga deci a zis ca e liber...

Edited by SpeedDemon, 23 October 2016 - 16:57.


#23
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Distanta de 2 sec ???? In ce sistem de masura ?

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

 alym, on 23 octombrie 2016 - 16:36, said:

Ca si cum mai conteaza... tot timpul ala il pierzi cu asigurarile si serviceurile...

teoretic lonjeroane indoite inseamna dauna totala. practic la noi se mai repara, dar sansele sa iasa treaba perfecta sunt cam tot alea de la loto.

#25
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 16:47, said:

Apropo, dacă păstrezi o distanță mai mare de 2 sec, în anumite țări și pe anumite categorii de drumuri îți iei amendă pentru blocarea traficului...

Ciudat...poate daca  mergi prea incet, in rest, ce treaba are cu distanta pana  in fata?  Nu de-aia exista depasirea?
Cine sta sa-ti masoare distanta sa te amendeze? Cu c e aparat o  masoara?
Cum sa insemne asta blocarea traficului?

Edited by epetroiu, 23 October 2016 - 16:52.


#26
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 vacaroz, on 23 octombrie 2016 - 16:16, said:

salutare.
foarte des am observat ca o buna parte din soferi merg mult prea aproape de tine in spate, indiferent ca vor sa depaseasca sau doar ala e stilul lor de condus.
chestia asta e exasperanta. mereu tebuie sa ai grija si celui din spatele tau ca daca trebuie sa pui o frana ala sigur nu are timp de reactie. dar totusi uite ca sunt multi d.astia. nu inteleg care e logica lor? daca vad ca vor sa depaseasca ii inteleg, le fac loc... incetinesc, ma trag mai pe dreapta etc. dar multi asa merg ca asta e stilul lor. ziua ca ziua, dar noaptea te mai si orbesc cu farurile lor!
care este logica lor?
si se poate face ceva pe cale legala pt astfel de teribilisti?

chiar cunosc un astfel de individ care tocmai ca a avut parte si de incidente... si explicatia lui este ca sunt multi adormiti la volan si e bine sa mergi asa ca daca prinzi momentul poti depasi orice. tir, caruta. sau ca masina consuma mai putin stand in curul celui din fata ca rezistenta aerului bla bla bla. cert e ca el dupa ce la pupat bine de tot pe unul din fata lui tot pe ala il scoate vinovat ca a vrut sa faca dreapta/stanga fara sa semnalizeze...
Trebuie sa intelegi ca sunt soferi si posesori de permis.
Nu avea grija celui din spatele tau pentru ca te poate distrage de la condus cand te astepti mai putin.
Unii se lecuiesc de stilul asta de a conduce in spatele celui din fata dupa ce isi botesc masina o data sau de de doua ori. Altii nu. Altii stiu sa mearga si asa si sa fie buni soferi.

Sunt curios ce zice nero-d de treaba asta. Posted Image

Edited by Reynolds, 23 October 2016 - 16:54.


#27
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Soferii profesionisti nu stau in cele 2 secunde sau in minim 10 metri.....Posted Image

Noroc ca mai exista si ei......

Edited by xmanyacs77, 23 October 2016 - 16:56.


#28
alym

alym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 25.08.2016

 keta, on 23 octombrie 2016 - 16:50, said:

Distanta de 2 sec ???? In ce sistem de masura ?
La asta ma gandeam si eu... cu ce aparat de masura masoara agentul constatator cele doua secunde sa mentioneze pe PV in acele alta tari in care presupune userul de mai sus ca primesti amenda?

Edited by alym, 23 October 2016 - 16:55.


#29
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Am si eu cateva zeci de ani si cateva sute de mii de km. de cand conduc si nu am sesizat cu foarte mici exceptii motivate de altfel, ca cineva sa mearga pe distante lungi in spatele meu. Pentru ce ai face asta? Aaaa, cand ajung pe cineva care merge cu 40 la ora, fara vreun motiv evident, iar depasirea nu e permisa, sigura ca iti vine sa-l "trezesti" pe adormit, sa circule cat mai aproape de acostament. Dar, atat, nu magarii sau alte golanii.
Chestiunea cu franarea fara motiv mi se pare un act...mizerabil. In general in localitati, data fiind restrictia de viteza se circula mai ...legat, dar in afara la viteze mari, nu stiu ce nebun ar merge la 5-6 m in spatele cuiva. Deci nu cred asta.
Mersul in spatele cuiva foarte aproape are multe neajunsuri, de aia spun ca nu prea cred, decat daca l-ai suparat cu ceva si vrea sa te streseze.
Prin urmare cred ca astfel de situatii, daca se ivesc in trafic pot fi depasite cu mult tact; conducatorii auto mai versati si...civilizati stiu cum.Posted Image

Edited by iancuMIC, 23 October 2016 - 16:58.


#30
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce probleme isi mai fac unii.....
E normal ca atunci cand conduci ca boul si te urci din senin pe frane cel din spate care merge prea aproape sa te penetreze.Nu conteaza ca legal cel care te loveste din spate e vinovat cata vreme esti parte din accident care se poate solda inclusiv cu decesul tau si a celorlalti din masina ta.Chiar si daca se soldeaza doar cu pagube materiale nu cred ca iti convine sa stai fara masina nu stiu cat si pe deasupra sa fie carpita cu piese aftermarket de banii care ii da asiguratorul.Sa nu mai zic ca la ce preturi au RCA-urile ai sanse foarte mari sa dai peste unul cu asigurare expirata sau facuta la naspa caz in care vezi ciuciu.
Cine se confrunta des cu problema asta este clar ca ori merge prea incet fata de turma, ori nu este atent la cei care vin din spate si nu degajeaza la timp acolo unde este posibil.
Cel mai periculos consider ca este atunci cand faci stanga pe un sector de drum unde se circula cu viteza si sa mai fie si o banda pe sens.Acolo cand te opresti sa dai prioritate la cei care vin din sens opus esti carne de tun(mai ales noaptea cand ploua). E bine de eviatat pe cat posibil astfel de manevre chiar daca legal sunt permise.Mai bine mai mergi un pic si intorci acolo unde se poate face in singuaranta.

#31
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

 punctcom, on 23 octombrie 2016 - 16:55, said:

cursul sau curgerea viatii se poate schimba in cateva secunde ! ...
mi-am ingropat cunostinte si prieteni care au murit din vina altor participanti la trafic ! ...

Atunci trebuie mai multa atentie din partea tuturor........Posted Image

#32
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Indiferent de viteza celui din fata ta trebuie sa pastrezi distanta necesara opririi in siguranta in functie de viteza cu care se merge.
Soferii prosti nu inteleg asta. Nu-i duce capul ce sa le faci.

Exista o anumita specie de soferi care au invatat condusul la jocurile pe calculator si vor sa-ti arate ca e un sofer prost si sta foarte aproape de cel din fata. E un semn al lor distinctiv...trebuie sa-i vada lumea Posted Image

Cand pot il las in fata...ca il asteapta vreun stalp sa-l vedem la televizor... la primul semafor sunt langa el, chiar trec in fata lui ca el este prost si nu stie sa preselecteze banda in intersectii, desi nu depasesc viteza legala si nu deranjez pe nimeni.

In caz de accident nu trebuie sa faceti amiabila cu soferul prost ...decat daca sunteti "amici" cu mama lor Posted Image

Edited by alexa32, 23 October 2016 - 17:04.


#33
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nustiu de unde a aparut dracia asta de moda ca sa mearga prea aproape in spate , eventua sa calce si linia discontinua /continua ca atunci cand te uiti in oglinda laterala sa vezi doar farul bizonului.

Am un filmulet foarte interesant in curs de upload in legatura cu asta .

Edited by Benderbut, 23 October 2016 - 17:04.


#34
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
bai frate, este simplu. Regula bunului simt! ce 10 m, 2 sec etc. Daca intr-un minut esti depasit de doua ori mergi prea incet...accelerezi, daca intr-un minut depasesti de doua ori...mergi prea repede si incetinesti. Motivul pentru care toti sunt nemultumiti in romania este simplu, fiecare merge cum il taie capul si cum poate el ori masina, unii merg cu 20 altii cu 150 pe acelasi sector de drum. De la granita romaniei spre vest in 5000 km, dau un exemplu, am depasit de doua ori, pur si simplu pentru ca nu am simtit nevoia, ca politie nu era nicaieri. Este efectiv simti ca este normal sa mergi cu traficul, nici mai repede nici mai incet iar traficul, al dracului sa fie, merge exact cu viteza care este fireasca pe acel sector de drum nu cu aberatii made in romania numai ca sa te prinda radarul. Deci initiator, data viitoare cand sta unul in curul tau incearca sa mergi un pic mai repede, in limitele sigurantei desigur si vezi ce se intampla

Edited by alexpet, 23 October 2016 - 17:14.


#35
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

 Maitestein, on 23 octombrie 2016 - 16:25, said:

Logica este ca tu mergi cu 20 in zona de 50 si omul vrea sa-ti dea un semn / impuls. Si eu fac asta, dar pe autostrada ce-i drept.
era de la sine inteles ca nu la astfel de viteze ma efeream


 Suno, on 23 octombrie 2016 - 16:27, said:

Pune-ti un carlig de remorcare cat mai evident si se mai potolesc.
Daca se infig in el e strict problema lor.
faci mai mult rau decat bine. carligul ala e legat fix pe sasiul masinii. iti distrugi masina imediat.

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 16:33, said:

Dacă noaptea te orbesc cu farurile înseamnă că NU sunt prea aproape... Dacă erau aproape nu puteai să le vezi farurile din cauza unghiului mort
noaptea, daca sta cineva in curul tau la mica distanta, farurile alea indiferent cum sunt reglate, tot iti vor bate in oglinzile laterale daca el nu e fix pe trasa ta si e putin mai in stanga sau dreapta. la un drum lung de noapte credema ca este enervant sa mai apara si un astfel de imbecil

 punctcom, on 23 octombrie 2016 - 16:35, said:

pe vremuri, la Dacie, se puteau scoate usor din mers "papucii" contactelor de la contactul de frana de sub volan ! ...
ehh, prinsesem in trafic un "smardoi" care imi "cauta pricina de galceava" ! ...
pe un bulevard super aglomerat, am franat brusc, dupa ce anulasem becurile de frana ! ...
jale mare ! ... si-a facut zob fata maswinutei, iar cand a ajuns politia am avut grija sa pun la loc contactele de fr4ana ! ...
nu va indemn sa faceti asta, dar este o buna metoda sa-i lecuiti ! ... Posted Image
inseamna ca si tu esti unul dintre ghibonii care isi repara masina pe asigurarea altuia....

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 vacaroz, on 23 octombrie 2016 - 16:16, said:

si se poate face ceva pe cale legala pt astfel de teribilisti?
Numai daca existra lege in acest sens. in SUA de ex se numeste condus agresiv si se amendeaza, ei stau intotdeauna la distante bune fata de cel din fata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate