Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Capcana pentru un soricel?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
Pui adezivul pe unde vezi ca au ruta, sa le pice in drum.

#38
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Poate o sa fiu offtopic si cer scz ,dar mi-am amitit acum ......cam 4 ani in urma locuiam in un apartament mic ....si cand lam inchiriat ,am luat in chirie si un sobolan ,da serios ,nu jucarie .
A facut o gramada da daune in casa ,si dupa 3 luni ,inca nu am reusit sal prind . Nu stiiam de adeziv pe atunci ,dar profit de ocazie sa pun o intrebare . Am facut o spirala din cablu dezizolat ,am pus alune in mijloc ,le-a mancat ,dar nu a crapat .mentionez ca pe capatul spiralei am pus faza de la priza . Intrebarea :sunt imuni la curent electric ??
rezolvarea a fost un pic de grau otravit ,lam gasit prin casa ,parea ca e Jery dupa o bauta ,3 bote  in cap si gata .

#39
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 PMN, on 22 octombrie 2016 - 20:38, said:

Mi-a intrat in soricel in casa si vreau sa scap de el, ce recomandare aveti?
Am luate capcane si nu se declanseaza, soricelul mananca mancarea si fuge.\

Capcanele cu adeziv sunt mai bune?

Te-as sfatui sa iei din nou acele capcane la puricat, cu o pila fina sa netezesti, sa scurtezi fin, sa ungi sau chiar sa indoi usor capul parghiei declansatoare, sa faci incercari si simulari ale capcanelor pana vei constata ca se vor declansa la cea mai mica atingere. Cu cat capcana va percuta la cea mai mica adiere, cu atat ai sanse mai mari sa-l prinzi. 2 am prins in acest fel. Ideea este ca dupa ce-i prinzi, trebuie vazut pe unde au intrat, pentru ca daca nu astupi gaura, cosmarul va continua la nesfarsit. La fel este si cu gandacii, acolo problema fiind mai grava ca gaurile lor sunt greu de identificat. In cazul soarecilor insa, gaurile de obicei sint pe margini sau cel mai probabil in colturi. Succes!

Edited by cap_tepos, 22 October 2016 - 22:46.


#40
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Tu ce zici? Sunt imuni la curent electric?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J0T-DceJlg0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O cratita, o sarma dreapta un pic mai groasa, o nuca si o bucatica de branza sau slanina. Bagi sarma in nuca pe la imbinarea cojii. Capatul celalalt il faci ca un carlig unde fixezi slanina.
Pui cratita peste nuca la limita de alunecare. Cand soarecele misca sunca cade cratita. Simplu si eficient.
Daca gasesti dimineata cratita picata o misti in lung si in lat fara sa o ridici. Daca soarecele e prins bagi ceva sub cratita, sau daca ai tehnica misti cratita pana cand gasesti o coada sau un picior care iese de sub ea. Daca il prinzi de coada vezi ca musca....
Eu puneam cratita direct pe mozaic.

Edited by bumpocbum, 22 October 2016 - 22:54.


#42
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 djl, on 22 octombrie 2016 - 21:34, said:

Pisica ĂŽi termină rapid. Ia să fiţi voi legaţi undeva, să vă chinuiţi de foame şi de sete să vedeţi cât de bine e!   Posted Image
Eu am deschis ăla cu şobolanul. Şobolanii sunt agresivi, dar nu i-aş prinde cu capcană cu lipici!

Un soarece nu intelege ideea de eliberat in natura, ii dai drumul cu prima ocazie si foame vine inapoi. Tu ai vazut ce face o pisica cu un soarece? Doar sa fie prea flamada sa-l haleasca imediat, altfel e un intreg joc, mai ales daca are pui. In plus tin sa te asigur ca fata de rozatoare si tanari nu exista notiunea de cruzime.

#43
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 caiuscorneliu, on 22 octombrie 2016 - 22:44, said:

Tu ce zici? Sunt imuni la curent electric?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J0T-DceJlg0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am vz destui ,morti prin panouri electrice ,dar credeam ca al meu o fi un fel de Supersobo .:D

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

 Materium, on 22 octombrie 2016 - 22:51, said:

Un soarece nu intelege ideea de eliberat in natura, ii dai drumul cu prima ocazie si foame vine inapoi. Tu ai vazut ce face o pisica cu un soarece? Doar sa fie prea flamada sa-l haleasca imediat, altfel e un intreg joc, mai ales daca are pui. In plus tin sa te asigur ca fata de rozatoare si tanari nu exista notiunea de cruzime.

Îi dai drumul în parc sau în pădure.

#45
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Sau o altfel de capcana:
Attached File  DSCF1299.JPG   368.87K   42 downloads

#46
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Initiator ,stampeaza tot topicul ,lasa foile in un loc pe unde trece el si sa vezi ,nu o sa mai ai in veci ,nici soareci ,nici altfel de vizitatori .:))

#47
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016

 roland_s, on 22 octombrie 2016 - 22:52, said:

Sau o altfel de capcana:
DSCF1299.JPG
Pfai, aia e criminala, asa fara zoom pe poza as putea sa jur ca a prins un cal. E imens, brava pisica ai.

#48
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Am un model din asta artizanal luat de la talcioc . Am prins intr-o noapte toata familia 7-8 . Soarecele mananca cereale , cascavalul e legenda de desene animate , carnea e o prostie soarecele NU e carnivor . O bucatica de coaja de paine e ideala la capcana , si sa stii cum s-o pui .
https://www.olx.ro/o...html#42eaf0a5a2

#49
dumyro

dumyro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 25.02.2007

 PMN, on 22 octombrie 2016 - 20:38, said:

Mi-a intrat in soricel in casa si vreau sa scap de el, ce recomandare aveti?
Am luate capcane si nu se declanseaza, soricelul mananca mancarea si fuge.\

Capcanele cu adeziv sunt mai bune?

Nu ai si tu un prieten/vecin de la care sa imprumuti o pisica? Posted Image

#50
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Lipici. Merge perfect, testat.

 djl, on 22 octombrie 2016 - 21:19, said:

Fără capcance cu lipici! Sunt extrem de barbare! (și ar trebui interzise!). Fie vreuna din aia clasică care-l omoară repede, fie un castron/o găleată adâncă și după aia eliberare în natură.
Da ce-i asa barbar? Stii cum l-am prins eu? Era ascuns in spatele mobilei de bucatarie. Intr-o parte am blocat iesirea, in cealalta parte am pus un carton cu lipici. Tocmai cand m-am hotarat eu sa mananc pe la 2 noaptea, s-a gandit "dumnealui" sa iasa. :) si s-a blocat in cartonul cu lipici! Ce-am facut? Am luat un prosop de hartie in mana, l-am prins de la gat si l-am sugrumat vreun minut-doua... pus cartonul intr-o sacosa si aruncat la pubele.. nu vad nimic barbar! :)

 Bogdan199O, on 22 octombrie 2016 - 21:19, said:

Pune lipiciul pe un ziar intreg sau o revista, in forma de X sau patrat/dreptunghi.
Preferabil carton. Si preferabil sa-l incoltesti cumva daca ai posibilitatea.

#51
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
Mr. Reason se pare ca a facut armata.

#52
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă îl omori repede după ce s-a prins în hârtia cu lipici (cică se poate spăla cu ulei hârtia aia dacă vrei să-l eliberezi în natură) e cât de cât umană... dar dacă se chinuie bietul animăluţ 1 zi întreagă, nu mai e   Posted Image

#53
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016
Cred ca o sa tai din ciocul de la capcane, parca declanseaza greu, imi imaginez ca un soricel mic nu prea are atata forta sa traga ciocul respectiv.

Am legat paine si biscuiti de cioc.
Am cumparat grau otravit sau ce este otrava respectiva care se pune prin casa.
Urmeaza sa cumpar si un tub de lipici sa pun pe o bucata de faianta, ceva sa pot scapa la urma de ea si de soarece.

Am capcane de lemn si mental, o sa cumpar si ceva capcane t-rex http://www.roinsect....s/8482949248.jp
Si probabil 1-2 capcane de pe olx, astea intuiesc ca or sa fie instalate in zone mai putin vizile.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tot cu cratita si nuca e mai simplu. Dar trebuie sa ai rabdare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate