Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Capcana pentru un soricel?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Cauta lipici la un magazin cu obiecte gospodaresti. Pune lipiciul pe un ziar intreg sau o revista, in forma de X sau patrat/dreptunghi. Pune ziarul sau revista la coltul camerei, sau daca ai mobila la colturi, pui ziarul sau revista la marginea unui perete.

#20
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Cand eram mica l-am vazut pe tata facand o capcana si e cea mai tare, daca o faci cum trebuie, nu-ti trebuie nimic din comert, ci doar:
- un bol sau o farfurie adanca
- o nuca
- putina sarma
- putina paine+branza sau ideal paine+unt arahide (untul de arahide, mirosul, atrage rapid soriceii.
- un fund de lemn sau o bucata carton de pus sun castron

Nuca serveste drept levier capcana, la buza castronului, iar branza sau preferabil untul de arahide il pui intins pe paine ; cu sarmulita sau o ata mai groasa legi painea de nuca .


Cand ne-am mutat in alt apartament, eram mica, prin 2000 sau ceva, era la etajul unu, si inainte de a fi renovat, tamplarie de lemn schimbata, etc veneau mereu soriceii pe undeva. Sunt sigura ca a prins tata 10+ soareci cu metoda asta si functiona negresit!

Ori de cate ori punea capcana seara dupa ce vedeam soricelul prin casa, a doua zi era in castron, sau mai bine zis sub castron. Aveam chiar o strachina speciala de lut pentru acest scop, pentru mine era mare distractie sa vad cum arunca tata pe geam soarecele. Foarte posibil ca cel putin un soarece sa se fi intors din nou, sa invete drumul :D

Nu folosi acele chestii cu lipici, dai bani pe ele si in plus chinuie si animalutul, mai ales daca ai copii prin casa nu e o priveliste placuta sa vezi o fiinta murind in chinuri.

Sa ne spui cum a mers ;)

#21
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016
Ia DJL, baga un topic: ati prinde soarecii cu lipici sau cu capcana ? :D


Ce are daca se chinuie? Cand il mananca pisica nu se chinuie?

#22
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016
Parca imi amintesc de un coleg de forum caruia i-a intrat sobolanul in baie si a deschis topic pe forum despre cum sa scape de el, practic cum sa ii faca felul, acum altul care protejeaza rozatoarele probabil pt ca nu sunt in casa lui :)
La mine e o regula, de e in natura nu ii am treaba, dar de il gasesc prin casa sau in camara rontaind la desagii plini de bucate ii fac felul :)

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,583
  • Înscris: 13.06.2004
Pisica îi termină rapid. Ia să fiţi voi legaţi undeva, să vă chinuiţi de foame şi de sete să vedeţi cât de bine e!   Posted Image
Eu am deschis ăla cu şobolanul. Şobolanii sunt agresivi, dar nu i-aş prinde cu capcană cu lipici!

Edited by djl, 22 October 2016 - 21:34.


#24
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Se gasesc curse de plastic cu arc la raionul gradina din multe magazine mari si cele de brico. Pui slanina si il prinzi garantat. Toamna trecuta am prins vreo 25-30 asa, in curte, la casuta cu unelte. Cand percuteaza si auzi, ca face zgomot cursa.

Edited by arab, 22 October 2016 - 21:40.


#25
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016

 djl, on 22 octombrie 2016 - 21:34, said:

Pisica Ăźi termină rapid. Ia să fiți voi legați undeva, să vă chinuiți de foame și de sete să vedeți cĂąt de bine e!   Posted Image
Eu am deschis ăla cu șobolanul. Șobolanii sunt agresivi, dar nu i-aș prinde cu capcană cu lipici!
Daca ii incoltesti, da, daca nu, fug de rup pamantul, la fel si sioriceii. O colega a prins unul viu de coada si a muscat-o de deget, se apara si el cum putea.

#26
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Aia cu castronul si cu nuca e sfanta. Trust me.

#27
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Pentru cei care iubesc animalutele, puteti sa-i faceti un loc aparte :D

[ http://imgur.com/U3DksDo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,583
  • Înscris: 13.06.2004

 Patrocle_si_Lizuca, on 22 octombrie 2016 - 21:41, said:

Daca ii incoltesti, da, daca nu, fug de rup pamantul, la fel si sioriceii. O colega a prins unul viu de coada si a muscat-o de deget, se apara si el cum putea.

Cine a muşcat-o. Un şobolan sau un şoricel?

#29
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016

 djl, on 22 octombrie 2016 - 21:45, said:



Cine a mușcat-o. Un șobolan sau un șoricel?
Soricel.

#30
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005

 djl, on 22 octombrie 2016 - 21:19, said:

Fără capcance cu lipici! Sunt extrem de barbare!

Barbare zici? Hai să îţi povestesc eu ceva. Aveam fata mica, 2 ani cred. Un şoricel a intrat în casă, aduceam lemne pentru foc. Am văzut cum a intrat. Şi a început balamucul. L-am închis în camera unde credeam că este, dar a ieşit. A ros fiecare margine de prag până a făcut o gaură între rosturi. Noi plecam la serviciu, veneam acasă, găseam grămăjoare de material peste tot pe unde săpa. Încercam să protejăm bucătăria mai ales, aveam ca pentru copii, biberoane, tetine, diverse. Am încercat orice, grâu, capcane cu lipici, capcane clasice ... nimic. Găseam rahaţi peste tot. Mirosea casa a urină de nu îţi venea să mergi prin ea. Şi apoi a intrat în bucătărie. Jale a fost. Mergea peste tot. Trăsesem toate chestiile importante pe masa din mijlocul camerei în speranţa deşartă că acolo nu ajunge. Ţi-ai găsit.
Întreaga epopee a durat 9 zile. A fost traumatizant. Nu l-am putut prinde cu nimic. Descoperisem că ieşea pe la un colţ la blat, era un căpăcel acolo, împingea şi ieşea. A zecea zi am stat la pază vreo două ore, nu am mişcat de pe scaun. Luasem un cant de lemn, stăteam ca boul cu el în mână. Nu a ieşit. Resemnat, ies la o ţigară. Două fumuri. Intru ... văd căpăcelul ridicat. Realizez că ieşise atunci şi era undeva la vedere, scanez camera şi îl văd cum stătea pe cafetiera mea, în mijlocul mesei unde adunasem toate chestiile. Am aruncat cantul ... sparg cafetiera în bucăţi, şoricelul aterizează într-un colţ, îi mai dau două. Nu am simţit decât o ură nedescrisă, pentru cele 10 zile de neputinţă în care am realizat cum te poate necăji o asemenea creatură minusculă dar distrugătoare.

Nu mă interesează cum mor, cât timp mor. De ţânţari îţi este milă când vin cu dezinsecţia pe la blocuri? Sau când pui pastile în priză? Capcanele cu lipici sunt foarte bune atât timp cât nu simt mirosul omului şi foloseşti mănuşi când montezi capcana.

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,583
  • Înscris: 13.06.2004
Şi pe mine m-a muşcat unu, dar fiind la ţară nu am păţit nimic din fericire.

#32
bind

bind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 02.10.2016

 craciuncostel, on 22 octombrie 2016 - 21:56, said:



N-ai avut si tu o pisica....

#33
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016

 djl, on 22 octombrie 2016 - 21:56, said:

Și pe mine m-a mușcat unu, dar fiind la țară nu am pățit nimic din fericire.
:)))))))
La tara sunt mai curati sau vaccinati?

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,583
  • Înscris: 13.06.2004
La munte nu-s atâtea gunaoie de obicei.

#35
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Rozatoarele ,sunt purtatoare de multe boli . In special leptospiroza ,boala ,care din ce stiu eu nu are leac .
Ontopic... adezivul e cel mai sfant ,punand adeziv in casa pe unde nu ai de umblat des ,mai cureti casa si de alti musafiri neinvitati.

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

 djl, on 22 octombrie 2016 - 21:19, said:

Fără capcance cu lipici! Sunt extrem de barbare! (şi ar trebui interzise!). Fie vreuna din aia clasică care-l omoară repede, fie un castron/o găleată adâncă şi după aia eliberare în natură.
adezivu da roade,
evident trebuie avut grija unde este pus

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate