Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Va iubiti tara ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
147 replies to this topic

#19
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 07.09.2014

 R10, on 21 octombrie 2016 - 22:18, said:

Nu iubesc țara absolut deloc. Nu de aia că e România, putea fi orice țară. De ce ai iubi un principiu care te Ă®ngrădește? De ce ar exista țări? Poate vreau să merg Ă®n America să vizitez ceva. Cu ce drept Ă®mi impune mie un om să trebuiască să obțin o viză pentru a vedea un lucru natural care nu a fost creat de om?

Evident că naționalismul e negativ. ĂŽi intoarce pe oameni Ă®mpotriva oamenilor

Nu inteleg... Daca urasti tara, America ce mai e? Sau poate vrei sa vezi tot continentul...

Poate iti plac continentele, dar la alea trebuie sa te certi cu muntii si oceanele care te ingradesc.

#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 Suno, on 21 octombrie 2016 - 22:30, said:

Atunci ce scop ai de mai stai in tara asta?? Ceva benneficii??
Sper in scurt timp sa plec! Daca o sa imi gasesc un job in domeniul in care mi-am terminat studiile nici in vizita probabil nu o sa mai vin in Romania.

Edited by mirel3003, 21 October 2016 - 22:36.


#21
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

 mirel3003, on 21 octombrie 2016 - 22:35, said:

Sper in scurt timp sa plec! Daca o sa imi gasesc un job in domeniul in care mi-am terminat studiile nici in vizita probabil nu o sa mai vin in Romania.

Drum bun! Aruncam si cheia pentru tine!

Edited by Suno, 21 October 2016 - 22:39.


#22
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

 _Sucre_, on 21 octombrie 2016 - 22:29, said:

bun prima data ar trebui sa definim ce intelegem prin tara.
Deci pentru voi ce inseamna tara ?

O natiune unitara si indivizibila.

#23
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 mirel3003, on 21 octombrie 2016 - 22:35, said:

Sper in scurt timp sa plec! Daca o sa imi gasesc un job in domeniul in care mi-am terminat studiile nici in vizita probabil nu o sa mai vin in Romania.
Suparat pe Romania sau pe romani ?

Edited by chaosss, 21 October 2016 - 22:41.


#24
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 Suno, on 21 octombrie 2016 - 22:38, said:

Drum bun! Aruncam si cheia pentru tine!

Unii cauta vinovati pentru esecurile personale.
Mereu e de vina familia, cartierul, orasul tara...
In nici un caz ei...
Asa isi descarca ei frustrarile

#25
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Nu stiu ce sa zic dar am un ford ka si imi plac pozele

Edited by petre69, 21 October 2016 - 22:44.


#26
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 chaosss, on 21 octombrie 2016 - 22:41, said:

Suparat pe Romania sau pe romani ?
Sunt suparat pe stiul "romanesc":
-cum sa platesc luna de luna asigurare de sanatate aprox 500 Ron si daca ajung in spital si nu dau spaga mor acolo?
-Intr-o localitate cu unul din cele mai mari procente de somaj din romania s-a deschis o fabrica si nu gasesc oameni sa angajeze.... cum dracu de mai primesc oamenii aia ajutoare sociale(ar trebuii lasati sa moara de foame)?
-cum sa votezi si sa iese primar o persoana care este condamnata la inchisoare pentru furt?

si lista continua

#27
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Ma crede cineva ca atunci cand mi-am luat masina, unul din motivele pentru care mi-am luat dacia logan si din cauza ca e facuta in Romania si da de lucru romanilor ?
Ma credeti ca in prima delegatie, de 6 luni in Canada, nu mi-am luat mare lucru, gandind ca mai bine imi imi cheltui banii in Romania ?

Unii pe aici poate ma considera anti Romania, dar in mare parte sunt doar critic cu ceea ce iubesc, asa cum sunt extrem de critic cu mine sau cu familia mea, nu mi se rupe

 mirel3003, on 21 octombrie 2016 - 22:47, said:

-Intr-o localitate cu unul din cele mai mari procente de somaj din romania s-a deschis o fabrica si nu gasesc oameni sa angajeze.... cum dracu de mai primesc oamenii aia ajutoare sociale(ar trebuii lasati sa moara de foame)?


Nu mai crede in tot ce iti serveste unul sau altul.
Intodeauna adevarul e undeva la mijloc...

Edited by Astute, 21 October 2016 - 22:49.


#28
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 petre69, on 21 octombrie 2016 - 22:43, said:

......... si imi plac pozele
Mai ales alea.Posted Image

#29
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

 mirel3003, on 21 octombrie 2016 - 22:47, said:

cum sa platesc luna de luna asigurare de sanatate aprox 500 Ron si daca ajung in spital si nu dau spaga mor acolo?

Ce faci tu, mah?

Ce platesti tu?

#30
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Nu iubesc tara, dar urasc la maxim idiotii care comenteaza total aiurea desprea ea si despre noi romanii in general. Mult prea multi astfel de idioti, in special dintre aia ajunsi in tari ceva mai dezvoltate economic, care au impresia ca la noi aproape totul e naspa, iar acolo aproape totul e lapte si miere. Partea de-a dreptul halucinanta si care ma scarbeste la modul extrem e ca se apuca sa caute scuze pt. lucrurile absurde, abuzive, birocratice din unele din tarile mai dezvoltate(eg. cartele pe buletin, proceduri complicate pt. inchiriat locuinte, magazine inchise duminica, exces extrem de legi penale, samd)

Edited by MrReason, 21 October 2016 - 22:54.


#31
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 Mount_Yerrmom, on 21 octombrie 2016 - 22:50, said:

Ce faci tu, mah?

Ce platesti tu?
Da scuza-ma mi se ia automat chiar daca sunt de acord sau nu.

#32
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Imi iubesc tara si nu are de ce sa-mi fie rusine ca sunt roman !!! Insa mi-e scarba de toti care si-au batut joc si o fac in continuare lasand pe cei mai slabi si saraci sa sufere...etc.

#33
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Imi place Romania doar cand ma uit la poze ca-n rest ma scoate din sarite. Am venit acum 2 saptamani in tara si-n astea 2 saptamani era sa ma bat cu un vecin pentru un rahat de loc de parcare, mi-am luat amenda ca vorbeam la telefon in masina si peste 3 zile il vad fix pe acelasi Garcea conducand si vorbind la telefon si-am mai si calcat in rahat de caine de 3 ori in aceeasi saptamana.

#34
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Intodeauna ! Pe unde am fost , la ce stiu sa fac , am "lasat loc de buna ziua" ! Si da , am ajuns cu ARO(motor de peugeot ,garnitura arsa , de fapt o fisura in chiulasa !) la neamtul unde am lucrat , a platit totul el , nu a dorit un euro de la mine !

La noi e doar politicul "inghetat" in borcanul de miere ! Pina nu o "mierleste" 2-3 cu tot nemul , nu se cumintesc de furat !

P.S. - Numele de familie al meu e Austriac (dupa tata , bagabont di Grand si eu tot nascut) , dar e numele mamei mele Mavrodin , toti suntem niste "uscati" de dulapuri si suntem un meaaam mare rau !

Edited by tidicristi, 21 October 2016 - 23:01.


#35
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011

 mirel3003, on 21 octombrie 2016 - 22:47, said:

Sunt suparat pe stiul "romanesc":
-cum sa platesc luna de luna asigurare de sanatate aprox 500 Ron si daca ajung in spital si nu dau spaga mor acolo?
-Intr-o localitate cu unul din cele mai mari procente de somaj din romania s-a deschis o fabrica si nu gasesc oameni sa angajeze.... cum dracu de mai primesc oamenii aia ajutoare sociale(ar trebuii lasati sa moara de foame)?
-cum sa votezi si sa iese primar o persoana care este condamnata la inchisoare pentru furt?

si lista continua


La fabrica aceea, de ce nu mergi sa muncesti, dar dai bir cu fugiti unde umbla cainii cu "covrigi" in coada??
Pentru celelalte de ce nu lupti sa le faci cum vrei tu sa fie?? De ce nu indrepti "stilul " romanesc?

Fuga este mult mai usoara pentru unii! Cum se numesc cei care fug de greutati.........parca.....am uitat (ca sa fiu diplomat)

Edited by Suno, 21 October 2016 - 23:02.


#36
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

 mirel3003, on 21 octombrie 2016 - 22:52, said:

Da scuza-ma mi se ia automat chiar daca sunt de acord sau nu.

Sa ne intelegem:

- tu nu platesti nimic, plateste angajatorul tau pentru tine

- ar fi culmea sa te intrebe cineva pe tine atat timp cat nu-i vroba de banii tai

- 500/luna este o suma de kkt

- cu o asigurare echivalenta, "afara" iti dau o aspirina si doua palmi si te arunca in strada.

Edited by Mount_Yerrmom, 21 October 2016 - 23:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate