Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Va iubiti tara ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
147 replies to this topic

#109
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,934
  • Înscris: 31.03.2003
Pana la urma, daca in Romania nu s-ar schimba nimic in urmatorii 20-30 de ani, unde ati dori sa traiasca fiii si fiicele voastre?

#110
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postcatalina1, on 22 octombrie 2016 - 14:34, said:

Pai asa sunt tari pe care le iubesc cel putin la fel de mult cat iubesc Romania. Posted Image

Nu stiu de ce, insa as putea jura ca iubesti Italia cel putin la fel de mult cat Romania ! ... Posted Image

Gresesc ?!... Posted Image

View Postoaspetele, on 22 octombrie 2016 - 14:36, said:

Pana la urma, daca in Romania nu s-ar schimba nimic in urmatorii 20-30 de ani, unde ati dori sa traiasca fiii si fiicele voastre?

Eu i-am spus baiatului meu de 16 ani sa traiasca acolo unde ii place si unde simte ca e locul lui.
I-am spus sa nu stea dupa noi si sa isi faca viata lui.
Daca va fi nevoie, il voi ajuta cu orice, daca trebuie sau daca imi va cere acest lucru, oricare va fi decizia lui.
Il voi sprijini moral si material, daca alege sa plece.

Mi-ar placea sa il stiu fericit si imi doresc sa fie multumit de alegere, indiferent ce va decide.

Edited by sylvius, 22 October 2016 - 14:47.


#111
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,518
  • Înscris: 19.04.2009

View Postoaspetele, on 22 octombrie 2016 - 14:36, said:

Pana la urma, daca in Romania nu s-ar schimba nimic in urmatorii 20-30 de ani, unde ati dori sa traiasca fiii si fiicele voastre?

New Zeeland, nord-estul Australiei, micronezia, polinezia franceza...

chestii cat mai departe de-o lume nebuna, nebuna de tot.

View Postsylvius, on 22 octombrie 2016 - 13:34, said:

Mai prozaic:

Va plac sarmalutele cu mamaliguta ?
Iubiti o iahnie scazuta, sau o fasole cu ciolan ?...
Verzele din butoi sau muraturile va fac cu ochiul  ?
Salivati la o portie de mici cu mustar, daca se poate cu o bere rece langa ?! ...

Iubiti Romania, insa nici nu va dati seama cat ! ... Posted Image

Irelevant, pe toate le-am vazut in Turcia Posted Image
Ba castraveciorii is mai bunicei aici.
Si avem si multi ardei mici verzisori semi murati in otet, semi iuti.

Mici cu bere si mustar inca avem, dar Sultanul a triplat pretul la bere in ultimii ani din cate am auzit. Sper sa n-o faca la pret de aur. Oricum dupa ora 10 nu mai cumperi bere Posted Image

ps. avem Ayran.
Daca ar fi sa aleg intre bucataria turceasca si cea romana, o aleg pe cea turceasca...
Köfte, Döner, Adana, Iskender, Gözleme, Pide, etc... Posted Image +sarmale, mici, muraturi, çorba, etc.

Deci nu duc lipsa de bucatarie "romaneasca" :lol:

Edited by lex404, 22 October 2016 - 14:50.


#112
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,902
  • Înscris: 21.04.2011

View Postsylvius, on 22 octombrie 2016 - 14:37, said:

Nu stiu de ce, insa as putea jura ca iubesti Italia cel putin la fel de mult cat Romania ! ... Posted Image

Gresesc ?!... Posted Image
Grecia si Italia mai mult.

US (da, stiu, blasfemie) cel putin la fel de mult.
Si altele. Multe. :)

#113
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postlex404, on 22 octombrie 2016 - 14:48, said:

Irelevant, pe toate le-am vazut in Turcia Posted Image
Ba castraveciorii is mai bunicei aici.
Si avem si multi ardei mici verzisori semi murati in otet, semi iuti.

Mici cu bere si mustar inca avem, dar Sultanul a triplat pretul la bere in ultimii ani din cate am auzit. Sper sa n-o faca la pret de aur. Oricum dupa ora 10 nu mai cumperi bere Posted Image

Lasati-ma, bre ( ca tot vorbim de turcaleti ) draq - pana si sarmalele le-ati revendicat pe filiera turceasca ! ... Posted Image

Ce draq mai aveti pe acolo ?
Köfte, sarailii, imam-bayaldi, dönner-kebap, sugiuc, halvitza, baklava, acu' ne luarati si micii neaosi ?

Parca la castraveciori, balgarii erau tatici, nu ? Nu turcii ! ...

View Postcatalina1, on 22 octombrie 2016 - 14:49, said:

US (da, stiu, blasfemie) cel putin la fel de mult.
Si altele. Multe. Posted Image

Nope.
Nu-i deloc blasfemie.

Si eu iubesc America la fel de mult ca tine. Cred ... Posted Image

Si mai am inca cateva tari tare dragi mie, de care sunt legat sufleteste.

Edited by sylvius, 22 October 2016 - 15:12.


#114
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostFayre, on 22 octombrie 2016 - 10:42, said:

acum nu vreau sa creez cearta cu toate ca topicul se vrea a fi un fel de galceava intre romanii ramasi acasa si cei plecati, dar personal n-am intalnit roman plecat  care sa fie maxim de fericit .
Si cand spun fericire ma refer mai mult la bucurie, la zambetul de pe fata, la fericirea aia traita fara sa-ti pese de nimic. Libertatea. Parca se acresc asa.

eu doar parerea personala nu tre sa aruncati cu Posted Image

Unde ai vazut tu ca discutia se vrea o galceava intre cei plecati si cei care au ramas ?

#115
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,934
  • Înscris: 31.03.2003

View Postsylvius, on 22 octombrie 2016 - 14:37, said:

Nu stiu de ce, insa as putea jura ca iubesti Italia cel putin la fel de mult cat Romania ! ... Posted Image

Gresesc ?!... Posted Image



Eu i-am spus baiatului meu de 16 ani sa traiasca acolo unde ii place si unde simte ca e locul lui.
I-am spus sa nu stea dupa noi si sa isi faca viata lui.

Si unde crezi ca va fi aia? Ma rog, a doua propozitie e oarecum lamuritoare.

#116
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postlex404, on 22 octombrie 2016 - 14:48, said:

Daca ar fi sa aleg intre bucataria turceasca si cea romana, o aleg pe cea turceasca...
KÜfte, DÜner, Adana, Iskender, GÜzleme, Pide, etc... Posted Image +sarmale, mici, muraturi, çorba, etc.
Turcii au cea mai diversificata bucatarie din lume , spun statisticile

#117
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,518
  • Înscris: 19.04.2009

View Postsylvius, on 22 octombrie 2016 - 14:53, said:


Lasati-ma, bre ( ca tot vorbim de turcaleti ) draq - pana si sarmalele le-ati revendicat pe filiera turceasca ! ... Posted Image

Ce draq mai aveti pe acolo ?
Köfte, sarailii, imam-bayaldi, dönner-kebap, sugiuc, halvitza, baklava, acu ne luarati si micii neaosi ?

Parca la castraveciori, balgarii erau tatici, nu ? Nu turcii ! ...

:lol:
Nu am mancat castraveti in Bulgaria... :/
Oricum in Romania, bucataria e o salata intre cea (putina) traditionala dacica/ romana, otomana, ruseasca, maghiara, germana, etc...

Pana si obiceiurile (proaste) le avem in comun cu turcii. Ca alea bune n-am fost in stare sa le preluam.
Vorbeam saptamana asta la Ankara cu cineva despre coruptie, ma asteptam sa fie mai cu cap...dar mno, that kind of ottoman effect :lol:

#118
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postoaspetele, on 22 octombrie 2016 - 14:54, said:

Si unde crezi ca va fi aia? Ma rog, a doua propozitie e oarecum lamuritoare.

Unde sa traiasca fiu' miu ?!...

Pai maica-sa e nemtoaica, iar germana e limba materna pentru el. E la scoala in lb. germana, in clasa a zecea si daca ar fi sa plece probabil ca ar opta pentru vreuna din tarile din spatiul cultural german. El e poliglot, cunoaste foarte bine inca vreo trei limbi, insa cred ca si-ar dori sa studieze in Austria sau Germania, tari pe care le-a vazut de multe ori si de care se simte atras.
Dar eu cred ca tu stiai deja acest lucru ... Posted Image


View Postlex404, on 22 octombrie 2016 - 14:57, said:

Pana si obiceiurile (proaste) le avem in comun cu turcii. Ca alea bune n-am fost in stare sa le preluam.

Las' ca si ei au luat obiceiuri stranii de pe la noi.

Am vazut mai demult pe sosea un TIR turcesc pe al carui parbriz isi pusese turcu' la trecere prin Romania o placuta metalica, cica: " Durum bun ! " ... Posted Image

Edited by sylvius, 22 October 2016 - 15:10.


#119
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006
Unul care nu-si iubeste tara este acela care pune jandarmii sa-i bata pe manifestantii pro-unire cu Moldova. Asta e sigur!

#120
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,518
  • Înscris: 19.04.2009
Aveau autorizatie de meeting?

In alta ordine de idei eu nu sunt de acord cu unirea cu Moldova.

#121
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006

View Postlex404, on 22 octombrie 2016 - 15:16, said:

Aveau autorizatie de meeting?

In alta ordine de idei eu nu sunt de acord cu unirea cu Moldova.
Da; brainlessii care i-au adus la putere pe tehnocrati aveau autorizatie? Asta e diferenta dintre un guvern democratic si astia care isi pun mardeiasii sa-i bata pe manifestanti.

Edited by G.I.C.U., 22 October 2016 - 15:27.


#122
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,518
  • Înscris: 19.04.2009
Okay, deschide topic. Aici suntem offtopic.

Nu uita sa specifici o sursa :) Chiar am cautat si n-am gasit nimic...

#123
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Simtiti un oarecare sentiment de iubire fata de tara in care v-ati nascut ?
DA
Simtiti ca v-ar putea lipsi daca ati pleca?
DA
Simtitit ca vreti sa ajutati la bunastarea acestei tari?
DA
Credeti ca nationalismul e un lucru negativ ?
NU
Simtiti vreo datorie morala fata de aceasta tara ?
NU
Va admirati inaintasii pentru actiunile lor sau iii considerati niste primitivi ?
Întrebare stupidă
Va este rusine ca sunteti romani?
NU
Regretati ca v-ati nascut in Romania ?
Nu

Cine regretă că s-o născut în România, sper să există reîncarnare şi să fie norocos să se nască în restul de 70-80% din ţări din lume mai naşpa ca România.

#124
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View PostVelaxa, on 22 octombrie 2016 - 15:47, said:


Cine regretă că s-o născut în România, sper să există reîncarnare şi să fie norocos să se nască în restul de 70-80% din ţări din lume mai naşpa ca România.

Marea majoritate când injura Romania se gândesc la vestul Europei, SUA, Canada, etc, insa ei nu realizeaza ca suntem, ca nivel de trai (pib, salarii, drepturi, etc) in primul sfert intre tarile lumii. Le doresc si eu sa emigreze la sud de SUA, la sud de Marea Mediterana, la vest de Marea Neagra pana la Podisul Tibet, inclusiv. O sa vedeti, cand veti mai prinde ocazia sa puneti piciorul pe paman romanesc o sa pupati pamantul cu lacrimi in ochi.

#125
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,518
  • Înscris: 19.04.2009
Hai ca la est de Marea Neagra sunt unele locuri ok (Georgia, Azerbaijan, Kazakhstan...pe alocuri chiar si Uzbekistanul ii ok, vestul chinei ii vai si amar). Chiar si in unele tari africane situatia e ok (Maroc). Dar cui nu-i convine in Romania sa mearga sa-si nasca primul copil in Sudan, India, Pakistan, Afghanistan, Africa de Sud....

Dar da, RO e in primul sfert din liga si poate o sa ajungem sa apreciem asta...pana nu e prea tarziu. Tare mi-e ca o sa se gandeasca prietenii ca teava ar trebui sa treaca si prin Romania, c-am pus-o.

#126
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postlex404, on 22 octombrie 2016 - 17:22, said:

Hai ca la est de Marea Neagra sunt unele locuri ok (Georgia, Azerbaijan, Kazakhstan...pe alocuri chiar si Uzbekistanul ii ok, vestul chinei ii vai si amar). Chiar si in unele tari africane situatia e ok (Maroc). Dar cui nu-i convine in Romania sa mearga sa-si nasca primul copil in Sudan, India, Pakistan, Afghanistan, Africa de Sud....

Dar da, RO e in primul sfert din liga si poate o sa ajungem sa apreciem asta...pana nu e prea tarziu. Tare mi-e ca o sa se gandeasca prietenii ca teava ar trebui sa treaca si prin Romania, c-am pus-o.

Kazakhstan e ok? Nu mersi... am văzut în meciul de la Astana cât de okay sunt oamenii de acolo, ăia au rămas în epoca sovietică

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate