Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Tutoriale - Xiaomi Snapdragon

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#55
florin_2003

florin_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.02.2010
Salut! Gasesti ceva asemanator pe gsmarena https://www.gsmarena...ttery-test.php3


#56
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 30.04.2008
@ florin_2003 Multumesc de ajutor, asta cautam Posted Image , se pare ca am probleme de memorie.

Edited by w140, 12 April 2018 - 20:54.


#57
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Stie cineva daca MIUI permite sa pui shadow la textul iconitelor (pentru vizibilitate mai buna pe fundaluri mai deschise) sau sa scoti textul ?
Tot aud ca MIUI e configurabil dar la nivel de interfata eu nu prea am gasit sa fie.

#58
gatarba

gatarba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 15.07.2014
Da, cu Xposed sau ROM-uri MIUI Pro (Belarus).

#59
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 17.05.2004
Am instalat TWRP pe un Mi Note 3 dar nu imi vede arhiva SuperSu din memeoria telefonului, pentru a o instala???

#60
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
activare VoLTE pe Redmi Note 4X (posibil si pe alte telefoane cu SnapDragon)

cartela SIM Digi provizionata cu VoLTE (in Digicare se verifica)
QPST_2.7.460 de aici https://androidmtk.c...qpst-flash-tool
QDLoader HS-USB Driver_64bit_Setup de aici https://androidfileh...459283995295983
enable developer settings (7 taps pe miui version)
enable usb/adb debugging din developer settings
conectare telefon la pc
o sa intrebe ALLOW (pe display telefon), alegeti remember si allow connection
inapoi la dial, *#*#717717#*#*, sa fie DIAG PORT ON (e esential) (apare scris o scurta perioada pe display)
device manager (in afara de driverul Kedacom) sa apara si Qualcomm HS-USB Diagnostics 9091
unde s-a instalat QPST (probabil C:\Program Files (x86)\Qualcomm\QPST\bin) o sa gasiti mai multe fisiere si executabile
ne intereseaza PDC.exe (portocaliu) si QFIL.exe(verde)
prima oara facem un backup la NVRAM/qcn (preventiv)
deschidem QFIL,apoi TOOLS, Back-up si Reset si faceti back-up. (dureaza o vreme, se vede progresul intr-o fereastra). inchideti QFIL dupa ce termina.
deschidem PDC - selectam portul driver (Qualcomm HS-USB Diagnostics 9091) asteptam sa se incarce toate
https://forum.softpe...tach_id=2106125
selectam ROW_Generic_3gpp (ROW_default_3gpp) (atentie, nu altceva !!!) (va avea ACTIVE la sub0 si sub1) right click - deactivate sub0, sub1
ROW (Rest Of the World) - acesta e mbn-ul default folosit (reapare dupa restart...)
acestuia i se poate da si REMOVE de jos dar e optional
selectati VOLTE_india_vodafone sau alt "commercial" (oricare in afara de openmkt_commercial_cu),
si right click  SetSelectedConfig si activate sub0 si sub1. or sa treaca in pending. o sa se vada dupa ca nu mai e selectat.
o sa apara la VOLTE_india_vodafone PENDING si datii ACTIVATE de jos. O sa treaca din PENDING in ACTIVE.
aceste ultime setari se fac in timp real, nu necesita aplicare,etc
se poate deconecta telefonul de la cablu
In principiu ar trebui sa apara sigla HD sus deasupra semnalului GSM iar VoLTE sa fie activ
in cazul in care nu apare incercati cateva airplane mode on/off
incercati cateva apeluri ar trebui sa stea in 4G/LTE (ce apare acolo) iar apelul sa decurga normal
Daca nu apare, mergeti la setari/Cartele SIM/Digi/numele punctelor de acces si introduceti manual IMS apn
(nume - ims, APN - ims, tip utentificare - niciunul, tip APN - ims, Protocol APN - IPv4 (ambele) si salvati.
din dial introduceti *#*#86583#*#*, carrier check OFF
Daca nu e semnal bun 4g, se poate forta sa stea in 4g din *#*#4636#*#* -> phone information 1 sau 2
in functie de sim -> si la prefered network type, pus pe LTE only. (dupa care nu mai umblati la preferred
network type din meniu ca reseteaza setarea). Asta doar pentru teste, telefonul comuta in 3g cand e slab 4g.

multumirile merg la  laviniu_c https://forum.softpe...0020-laviniu-c/

Edited by m3rishor, 22 July 2018 - 07:09.


#61
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004
@m3rishor

am testat pe un redmi note 4 si functioneaza, dar dupa restart imi apar toate profilele initiale si volte nu mai functioneaza. Am dat remove si la ROW dar degeaba nu ramane salvat dupa restart.
Vreo idee/salvare?

#62
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Deocamdată nu... Se reactivează după restart cel default/implicit. Singura soluție e sa nu îl restartezi. Doar introdus în rom profilul acela că default pe profil dedicat Digi. Dar inca nu știm cum, analogia cu cel Orange nu e valabilă. Sau șters din rom cel default (din HSLOS) și flash-uit cu un wipe system. Trebuie testat. Se salvează ceva și prin data. Trebuie testat dar soția folosește RN4X, nu prea as putea decât noaptea sa lucrez...
La RN3Pro am găsit un rom care nu are profil default setat (el există dar nu e setat default) și îl retine pe cel adăugat după restart. Cu alt rom tot așa, nu îl ține minte după restart
Pune un link cu driverul mai nou, eu nu am luat BSOD încă pe Windows 10 pro. Uneori PDC nu vrea sa lucreze cu el (zice că e vechi) dar după un restart o ia.

Edited by m3rishor, 31 July 2018 - 17:09.


#63
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004

View Postm3rishor, on 31 iulie 2018 - 17:01, said:

Deocamdată nu... Se reactivează după restart cel default/implicit. Singura soluție e sa nu îl restartezi. Doar introdus în rom profilul acela că default pe profil dedicat Digi. Dar inca nu știm cum, analogia cu cel Orange nu e valabilă. Sau șters din rom cel default (din HSLOS) și flash-uit cu un wipe system. Trebuie testat. Se salvează ceva și prin data. Trebuie testat dar soția folosește RN4X, nu prea as putea decât noaptea sa lucrez...
La RN3Pro am găsit un rom care nu are profil default setat (el există dar nu e setat default) și îl retine pe cel adăugat după restart. Cu alt rom tot așa, nu îl ține minte după restart
Pune un link cu driverul mai nou, eu nu am luat BSOD încă pe Windows 10 pro. Uneori PDC nu vrea sa lucreze cu el (zice că e vechi) dar după un restart o ia.

https://www.androidb...drivers-signed/

eu acum ma lupt cu un bug, nu mai merge 3g pe slotul secundar absolut deloc (nu e legat de slot ci de sim-ul care nu e setat ca sim de date, bugul apare si invers pe sloturi), am dat restore cu QFIL si nimic ....
e cam riscant, am urmat pasii ca in tutorial, incerc acum sa rescriu rom-ul poate il repar.

am rescris rom-ul si la fel, deci cred ca backup-ul cu QFIL e apa de ploaie.... sa vad cum mama masii il rezolv.

Edited by spikje, 31 July 2018 - 17:53.


#64
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Nu am lucrat cu 2 sim-uri in telefon dar ca idee, la RN3Pro trebuie sa activez și pe sub1(sim2) profilul să meargă volte pe sub0(sim1). Rescrierea din fastboot/edl ar trebui sa repuna totul în ordine. Am pățit deja asta și eu la RN3Pro.

#65
laviniu_c

laviniu_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 30.09.2006

View Postm3rishor, on 31 iulie 2018 - 19:18, said:

Nu am lucrat cu 2 sim-uri in telefon dar ca idee, la RN3Pro trebuie sa activez și pe sub1(sim2) profilul să meargă volte pe sub0(sim1). Rescrierea din fastboot/edl ar trebui sa repuna totul în ordine. Am pățit deja asta și eu la RN3Pro.

aveti grija.. pastrati un qcn de qfil... ala are si nvram values si imei, mac info, in fastboot roms asta nu e inclus...

cred ca al meu l am restorat deja de minim 3 ori dupa failed modem updates, daca puneti alt modem size sunt toate sansele sa scrie peste astea si tre restore.

grija mare iara sa nu va faceti relock la bootloader cu fastbootu...

mbn uri am mutat eu si in non-los, si in firmware si in data/system/modem, sters row-ul care credeam ca e default si/sau inlocuit cu cel de vdf india, tot nu vrea... caut inca alternativa la 717717 pe customs...

#66
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 25.12.2004
Doar ca eu cred ca am facut back-upul in .QCN nebifand 'enable multi-sim' cand am salvat cu QFIL, acum oricate restore-uri fac nu imi mai dau 3g pe sim-ul secundar (nici fortand din *#*#INFO#*#*).
Noroc ca am luat in echipa cu un prieten un telefon identic, o sa incerc cu un backup imprumutat de pe telefonul acestuia (si schimbare imei dupa aia).

Am rescris pana am ametit si acel NON-HLOS.bin sau cum ii zice la modem, nu ajuta cu nimic.
Am scos si cartelele si le-am inversat, am bagat si un sim nou care nu il stia telefonul si l`am mixat pe sloturi si nu a ajutat fix cu nimic Posted Image

O sa revin cu informatii dupa ce vars un QCN dintr-un telefon identic, daca tot face figuri o sa ii dau hard reset ca n-am alta varianta.


Ca fapt divers, am luat si un QCN de pe google si ala mi-a distrus de tot semnalul pe ambele SIM-uri Posted Image Backupul l-am pus la loc si s-a rezolvat la modul ca macar nu am ramas fara telefon Posted Image

Edit: gata nu mai scriu pe topic ca poluam :)

Edited by spikje, 31 July 2018 - 21:20.


#67
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Poate ar trebui un topic separat de activare Volte Digi pe terminale Xiaomi mai vechi și să împărtășim experiențe acolo. Scopul ăstuia cu tutoriale ar fi altul...
Multa bafta spikje, sper că mai ai cutia 😀
RN4X al soției nici nu mai are imei originale 😉, activez Volte Digi pe orice SIM cu el.

Edited by m3rishor, 31 July 2018 - 21:25.


#68
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
VoLTE pe Xiaomi Redmi Note 3 Pro/Snapdragon

https://forum.softpe...2#entry23320893

tutorial (cam complex)

#69
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
vedeti ca functioneaza si ViLTE "Video LTE" apel video in 4G pe Rn3Pro si RN4X, urmariti topicul dedicat
https://forum.softpe...0#entry23324477

#70
teoX

teoX

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.08.2007
Incercati sa decompilati /system/priv-app/CarrierConfig.apk (din MIUI).
Poate va ajuta.

#71
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009

View PostteoX, on 08 august 2018 - 09:07, said:

Incercati sa decompilati /system/priv-app/CarrierConfig.apk (din MIUI).
Poate va ajuta.
da,multumesc, am reusit eu ceva, de acum se activeaza default, nu mai e nevoie de absolut nici un cod, doar bagate setarile ims si atat
pun si fisierul modificat aici

Attached Files



#72
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Despre ce cod vorbesti ? *#*#86583#*#*? Ai pus xml ul cu continutul de mai jos sau si altceva ?
<carrier_config_list>
    <carrier_config>
    <boolean name="carrier_volte_available_bool" value="true" />
    <boolean name="hide_network_settings_bool" value="true" />
    </carrier_config>
</carrier_config_list>

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate