Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

litiaza cu oxalat de calciu

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Y0samiteSam, on 20 octombrie 2016 - 12:57, said:

Apa plata (nu minerala). Acum nu stiu daca are importanta si producatorul. Recomadati o apa anume?

Este bine ca intrebati, pt. ca nu stapaniti deloc cunostinte banale in mod normal arhicunoscute.

Dv. confundati apa carbogazoasa cu apa minerala.

In cvasitotalitate apa plata este apa minerala, adica are diverse minerale in ea, printre care calciu care formeaza calcar, HCO3 bicarbonat, etc.

Apa oligominerala este ceva deosebit, si este speciala si rara intre apele plate.

Apa este sursa principala a elementelor care duc la litiaza, dar sunt si alte surse in alimente.
Apoi f. importante sunt alte alimente care contin substante care precipita acest calciu, care poate altfel dizolvat este mult mai inofensiv.
De ex. daca mananci orez cu lapte si rubarba, rubarba o sa precipite calciul si o sa simti nisip chiar in gura.
Si sunt multe alte plante si mai comune la noi, care favorizeaza precipitarea calciului, chiar si mai banale decat prazul.

Apa borsec e OK, are mai putine saruri fata de altele si se poate bea.
Eu nu pot sa consum Dorna, Izvorul minunilor si Carpatina de dupa 2012. Intre 2001 si 2012 am baut doar carpatina pana au facut-o potroaca de sare...
Borsec are HCO3 f. mult 344,3 mg/l.
Calciu are 61,1 care nu e o valoare deosebit de mare. Sunt altele care au 150 si peste...
Sodiu e 2,8 si pt asta e mult mai potabla ca altele sarate - cred ca unii producatori le sareaza intentionat in ideea ca oamenii vor fi insetati si o sa le consume mult mai mult porcariile lor....
Daca e sarata nu beau nici o inghititura....
Borsec are reziduu sec cam mare, 295, probail din cauza bicarbonatului HCO3.
Ar fi bine sa gaseasca o metoda sa mai scape de el, si pe bune nu minciuni.

Edited by loock, 22 July 2017 - 11:45.


#20
Elena_Iancu

Elena_Iancu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.06.2019
Si eu tocmai am scos o piatra oxalat de calciu de 6mm. Deci ce tratament este cel mai bun? Alimentar sau medicamentos si care? Sa fiti sanatosi!!!

#21
floring75

floring75

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.02.2016
Uriclar si Cystone afecteaza stomacul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate