Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

litiaza cu oxalat de calciu

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
In urma unor analize medicul de familie m-a trimis la nefrologie si acolo mi-a fost pus diagnosticul: litiaza cu oxalat de calciu
Am facut URO-CT si rezultatul a fost:  Formatiuni calcare cu dimensiuni 3 mm caliceal inferior dreapta si 4 mm caliceal mijlociu stanga
Acum urmez tratament cu Cystone (3 luni), Lithoren (3 luni), Uriclar (3 luni) si Omnic Tocas (1 luna) plus un semiregim:  mai putina paine alba, mai putina sare, mai putina carne si multa multa apa.
Cat de grav este? s-a confruntat cineva cu problema asta? Nu este prea mult perioada de 3 luni pentru toate pastilele pe care le iau?
Multumesc.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Multa , multa apa......de care apa, ca de pe acolo se aduna problemele mari, apa.....

Edited by keta, 20 October 2016 - 12:53.


#3
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postketa, on 20 octombrie 2016 - 12:53, said:

Multa , multa apa......de care apa, ca de pe acolo se aduna problemele mari, apa.....

Apa plata (nu minerala). Acum nu stiu daca are importanta si producatorul. Recomadati o apa anume?

#4
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
O apa cu duritatea cat mai mica;faci o comparatie in functie de ce gasesti

#5
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Nu este nimic grav.
Metabolismul tau primeste sa lucreze cu prea mult calciu si el precipita in rinichi, ceea ce presupune si hidratare slaba.
Lactate, rosii, fasole, tot ce contine cacao sau cafea sa mananci in cantitati mici si sa bei multe lichide.
Daca faci mult sport atentie la transpiratie.
Daca vor mai apare faci cure de B6 si nu mai faci niciodata calculi, va fi doar nisip.

Sanatate si lichide multe!

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi regimul alimentar recomandat pentru evitarea oxalatilor.
Cel mai tare este: Uriston, il gasesti in Italia, nu e scump. Poate reusesti online.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006

View PostY0samiteSam, on 20 octombrie 2016 - 12:57, said:

Apa plata (nu minerala). Acum nu stiu daca are importanta si producatorul. Recomadati o apa anume?

Uite aici e eroarea.
Confunzi apa minerala - adica plata, cu apa carbogazoasa.

Apa plata e apa minerala.
Apa oligoelemente si apa distilata sunt lucruri diferite de apa plata normala, care de obicei are reziduu sec destul de mare.

La litiaza contribuie si alimentatia.
Anumite plante pot sa fie chiar extraordinare pt. o gramada de lucruri, dar separat sa favorizeze aparitia pietrelor.
De ex. prazul, e f. bun pt. o gramada de boli si probleme, dar poate favoriza formarea calculilor.

Edited by loock, 20 October 2016 - 13:35.


#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Many readers have probably heard someone say that “excess” calcium can give you kidney stones. But we cannot blame calcium when the problem is caused by oxalates. Oxalates hurt the kidney and other tissues because they are one of the most insoluble compounds in the body.9 This means if levels rise too high then oxalates will form crystals and will be almost impossible for the body to dissolve. They can deposit in the brain, lungs, blood vessels, joints and bones causing pain and dysfunction throughout our body.10-13 Forming oxalate crystals inside the body can be a hidden source of pain and dysfunction in dozens of chronic health problems ranging from autism to fibromyalgia to vulvodynia and more. Geez and you thought eating spinach, kale and chard smoothies every day could do no harm!
At this point I have one more important question to ask: If calcium-oxalate stones are what cause most kidney stones, should you avoid calcium in your diet? Well, what do you think? Now this question is tricky so I am going to help you out – the answer is No! More calcium, not less, will be needed in your diet if you want to prevent oxalate stones from forming. While this sounds completely contradictory, the body has a genius reason for why it does this. Research has proven that eating more calcium in the diet will actually prevent calcium-oxalate stones by binding up more of the oxalates in your gut.14 This apparent paradox is solved by remembering that oxalate kidney stones are really just a gut problem that shows up as a problem the kidney. In other words when you fix the gut, you fix the kidney’s oxalate problem.
When faced with the problem of oxalates leaking into the gut, one of the best strategies is to take calcium-citrate with meals. This type of calcium does two things. First, calcium-citrate releases its calcium quickly into the gut, helping to bind up the extra oxalates floating around. And second the citrate helps to prevent the calcium and the oxalate from binding inside the kidney.15, 16 That’s a 2 for 1 that pays off! I routinely recommend this to my patients with excellent results. More specific information on how to heal oxalate problems with diet and supplements can be found here.

http://www.beyondmth...ut-kidney-axis/

#9
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View PostY0samiteSam, on 20 octombrie 2016 - 12:57, said:


Apa plata (nu minerala). Acum nu stiu daca are importanta si producatorul. Recomadati o apa anume?

Toata apa potabila este minerala (ar fi periculos sa nu fie asa). Cea plata este ne-carbogasoaza.
Am vut acum 16 ani un diagnostic asemanator ("nisip la rinichi"). Am trecut pe bere si s-a rezolvat :). Nu-ti recomand asta.  Trebuie sa procedezi cu spune medicul.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Uite un link cu regimul alimentar recomandat pentru cei care au litiaza oxalica.
http://www.gastroent...aza_oxalica.htm

#11
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View PostY0samiteSam, on 20 octombrie 2016 - 12:45, said:

In urma unor analize medicul de familie m-a trimis la nefrologie si acolo mi-a fost pus diagnosticul: litiaza cu oxalat de calciu
Am facut URO-CT si rezultatul a fost:  Formatiuni calcare cu dimensiuni 3 mm caliceal inferior dreapta si 4 mm caliceal mijlociu stanga
Acum urmez tratament cu Cystone (3 luni), Lithoren (3 luni), Uriclar (3 luni) si Omnic Tocas (1 luna) plus un semiregim:  mai putina paine alba, mai putina sare, mai putina carne si multa multa apa.
Cat de grav este? s-a confruntat cineva cu problema asta? Nu este prea mult perioada de 3 luni pentru toate pastilele pe care le iau?
Multumesc.
Analizele de sange ce zic despre calciu si PTH?

Edited by HAL9000, 20 October 2016 - 14:19.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,536
  • Înscris: 07.02.2003
Magneziul ajuta.

#13
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Da, m-am exprimat gresit. Beau apa minerala necarbogazoasa sau apa minerala plata (este acelasi lucru)
Attached File  borsec.png   554.24K   3 downloads

Cat despre regimul alimentar:  nu stiu ce sa mai cred, tot ce gasesc pe net (chiar si recomandarea colegului de forum) se bate cap in cap cu ce am primit de la doctor.
Pe net scrie sa eviti legume gen:  varza, conopida...etc si in lista mea de la doctor se regasesc la legume indicate.
sursa:  http://www.gastroent...aza_oxalica.htm
Attached File  reg1.png   13.4K   15 downloads
si lista mea:
Attached File  IMG_8566.JPG   273.59K   27 downloads

View PostHAL9000, on 20 octombrie 2016 - 14:18, said:

Analizele de sange ce zic despre calciu si PTH?

Analizele zic asa:

PTH - 45   
Calciu ionic - 4,2
Calciu seric - 10,1

#14
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Lasa informatiile de pe net deoparte si urmeaza sfatul medicului.Nu intotdeauna ce gasesti pe net este si corect.

#15
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postgcom61, on 21 octombrie 2016 - 05:33, said:

Lasa informatiile de pe net deoparte si urmeaza sfatul medicului.Nu intotdeauna ce gasesti pe net este si corect.

ai dreptate.

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu mai bea apa plata Borsec fiindca e puternic mineralizata. Chiar era o discutie pe aria gastronomicus in urma cu ceva timp in care unii useri afirmau ca apa plata Borsec favorizeaza aparitia calculilor renali. Cauta apa pentru bebelusi. Acum vreo 20 de ani cand nu erau prea multe marci de apa minerala pe piata, medicul de la Spitalul Fundeni a recomandat apa plata Dorna. Acum sunt mai multe tipuri de apa, ai de unde alege.

#17
romanul

romanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.12.2003
Ai reusit sa scapi de pietre?

#18
vasiuca2

vasiuca2

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.07.2017

View Postcristalqw, on 20 octombrie 2016 - 13:21, said:

Nu este nimic grav.
Metabolismul tau primeste sa lucreze cu prea mult calciu si el precipita in rinichi, ceea ce presupune si hidratare slaba.
Lactate, rosii, fasole, tot ce contine cacao sau cafea sa mananci in cantitati mici si sa bei multe lichide.
Daca faci mult sport atentie la transpiratie.
Daca vor mai apare faci cure de B6 si nu mai faci niciodata calculi, va fi doar nisip.

Sanatate si lichide multe!
   daaa asa mi s a spus si mie la targu mures la clinica urologie , din cele enumerate de dv trei anisori nu am mancat de niciunele si surprizaa.. m am trezit cu o piatra de 3 cm .Aveti explicatie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate