Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Hota este obligatorie deasupra plitei?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Dupa cate am inteles omul deschide geamurile si aburul unde sa iasa decat afara.

#20
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Daca inca esti nehotarat in privinta hotei, probeaza pe o perioda de cateva zile sau saptamani, si sa mai fie si frig afara, cum este cand incalzesti/gatesti la plita sau pui ceva la cuptor (sarmale, friptura etc.).
Vei savura mirosurile stationare, admira condensul format pe geamuri si tavan, chiar cu fereastra deschisa ,si vei decide in final.

Edited by Suno, 17 October 2016 - 14:48.


#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

 daniMMM, on 17 octombrie 2016 - 13:53, said:

Si fara evacuare,ca sa nu mai dai gauri prin pereti cu carota
hota fara evacuare e din ciclul: sucul fara zahar, berea fara alcool si sexul fara femeie...

Edited by Fane, 17 October 2016 - 14:47.


#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

 Suno, on 17 octombrie 2016 - 14:46, said:

Daca inca esti nehotarat in privinta hotei, probeaza pe o perioda de cateva zile sau saptamani, si sa mai fie si frig afara, cum este cand incalzesti/gatesti la plita sau pui ceva la cuptor (sarmale, friptura etc.).
Vei savura mirosurile stationare, admira condensul format pe geamuri si tavan, chiar cu fereastra deschisa ,si vei decide in final.
aburul circula dupa aia prin apartament si pe unde gaseste un colt mai rece condenseaza si dupa aia o sa deschida un topic pe softpedia: "cum scap de igrasie?".

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Fane, on 17 octombrie 2016 - 15:22, said:

aburul circula dupa aia prin apartament si pe unde gaseste un colt mai rece condenseaza si dupa aia o sa deschida un topic pe softpedia: "cum scap de igrasie?".

Simplu, dai cu clor pentru spalat rufe. Daca din greseala clorul decoloreaza mobila dai cu carioca.
Mai frumos este cand se umfla pal-ul de la mobila.

Edited by arg, 17 October 2016 - 15:26.


#24
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
mi-am pus hota in bucatarie open space (pronuntie fandosita) cu sufrageria, si nu o folosesc deloc, da' deloc! in primele luni m-am lamurit ca e degeaba. si incalzesc zilnic, mai gatesc. nu pute nimic, aerisesc, et voila! nu mi-a atras nimeni atentia in autobuz ca-s impregnat cu ceapa prajita.

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002
nici la mine in bucatarie nu miroase nimic, dar odata dupa ce am fost plecat in concediu simteam in casa mirosuri care nu le stiam...

#26
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
pai n-are treaba aerul statut cu hota.

a! mi-am amintit, folosesc becurile hotei cand trec pe modul nocturn in casa si adorm copilul sau ne uitam la tv Posted Image buna pana la urma!

Edited by andreim77, 17 October 2016 - 15:39.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 andreim77, on 17 octombrie 2016 - 15:31, said:

mi-am pus hota in bucatarie open space (pronuntie fandosita) cu sufrageria, si nu o folosesc deloc, da' deloc! in primele luni m-am lamurit ca e degeaba. si incalzesc zilnic, mai gatesc. nu pute nimic, aerisesc, et voila! nu mi-a atras nimeni atentia in autobuz ca-s impregnat cu ceapa prajita.

nu inca.
p.s. Daca atunci cand vi din vacanta nu simti miros de cantina cant intri in casa e bine, sper ca nu folosesti deodorianti de camera la greu.

Edited by arg, 17 October 2016 - 16:01.


#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 andreim77, on 17 octombrie 2016 - 15:31, said:

mi-am pus hota in bucatarie open space (pronuntie fandosita) cu sufrageria, si nu o folosesc deloc, da' deloc! in primele luni m-am lamurit ca e degeaba. si incalzesc zilnic, mai gatesc. nu pute nimic, aerisesc, et voila! nu mi-a atras nimeni atentia in autobuz ca-s impregnat cu ceapa prajita.

ti se pare tie ca nu miroase a nimic in casa dupa ce gatesti...te obisnuiesti cu mirosul, atat. si creierul nu-l percepe ca pe un miros strain/rau, nu stiu cum sa explic, pur si simplu il accepti si nu-l mai bagi in seama pentru ca e un miros ok pentru tine.
incearca asa : gateste ceva mirositor fara sa pui hota in functiune, apoi iesi imediat pe-afara intr-o plimbare si intra din nou in casa dupa o juma de ora - o ora.
atunci vei realiza ca se simte mirosul de mancare/prajeala, chiar daca ai aerisit bine dupa ce ai gatit.
cat despre mirosurile din autobuz, prefer oricand un miros cinstit de ceapa prajita Posted Image decat sa simt damful de la mujdeiul de-aseara al vecinului de scaun sau duhoarea de nespalat pe care o emana unii...

#29
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Hota nu este obligatorie deasupra plitei.
Poți pune hota în colțul opus al casei față de bucătărie.
Și după ce mirosul va străbate toată casa,poate atunci va fi evacuat(că de.... hota e la dracu'n'praznicPosted Image).
Dar,dacă trendu' este fără hotă...,renunțăm la hotă.Musai!
Că doar hota a fost inventată de unu'/unuii așa,că se plictiseau.
Nu pentru că aveau un nevoie de un obiect care să scoată mirosul și aburul emanat de pregătirea mâncărurilor.
Și doar nu cel mai eficient loc de amplasare ar fi deasupra aragazului(sau plitei-după caz).
Plus că trebuie pusă la o anumită înălțime deasupra plitei(dar asta este altă poveste).
"Nu se gătește".
De fapt:"Nu se gătește acum!",ar fi mai corect.
Se poate afirma cu certitudine că nu este nevoie de hotă în casă,dacă nu este aragaz/plită în acea casă.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

 andreim77, on 17 octombrie 2016 - 15:38, said:

pai n-are treaba aerul statut cu hota.
sure, sure

#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 andreim77, on 17 octombrie 2016 - 15:38, said:

pai n-are treaba aerul statut cu hota.
Si nici mirosul ge prajala.

#32
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

 corinadaniela, on 17 octombrie 2016 - 15:55, said:

mirosul se raspandeste evident, dar daca aerisesti imediat iese. pentru placebo-ul fiecaruia, n-are decat sa isi puna hota. dar faca face mai mult decat galagie sa ne spuna si noua.
acum daca ma gandesc bine, in afara de bec, cred ca aerisirea hotei e totusi utila, mai baga aer de afara, insa ventilatorul mai mult ma vajaie la cap.

iar mirosul de aer statut nu cred ca poate fi combatut decat daca la pleacarea in vacanta ramane un ochi de geam deschis. ceea ce e riscant daca vine o furtuna sau un viscol sau un hotz!

Edited by andreim77, 17 October 2016 - 16:42.


#33
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 andreim77, on 17 octombrie 2016 - 16:40, said:

mirosul se raspandeste evident, dar daca aerisesti imediat iese

Nu are cum ca aburul se mai intalneste cu aer rece sau suprafete reci si se "lipeste" ... condenseaza cu tot cu miros.

 andreim77, on 17 octombrie 2016 - 16:40, said:

iar mirosul de aer statut nu cred ca poate fi combatut decat daca la pleacarea in vacanta ramane un ochi de geam deschis. ceea ce e riscant daca vine o furtuna sau un viscol sau un hotz!

Daca camera este curata o poti tine inchisa si nu va avea senzatie de aer statut ... nu are cine sa produca mirosul si bacteriile care miros.
Daca ai aerisit fara hota ai sanse mari ca dupa o perioada lunga camera sa miroasa singura :(

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Indiferent cat de curata este o camera daca nu are un minim de ventilatie tot miroase a inchis dupa cateva saptamani.

Edited by arg, 17 October 2016 - 17:53.


#35
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
mie mi-a placut ideea cu hota incorporata in blat bucatarie. .. tare...scumpa...

#36
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

 andreim77, on 17 octombrie 2016 - 16:40, said:

... mai baga aer de afara.....
se monteaza supapa la iesire sau gravitationala deasupra ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate