Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cat de rezistent este cablul de fibra optica de la RDS?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Da, in unele orase, inclusiv TM, se poate oferi catv pe fibra, se va monta un mininod pe celalalt fir. Depinde de zona.

 diZy, on 16 octombrie 2016 - 10:27, said:

Cand nu mai aveti argumente o bagati pe aia cu angajat RDS. Te invit sa imi calci fibra? Ce dai daca nu se intampla nimic dupa 20 de incercari?

Chiar nu ai inteles faza cu angajat RDS Posted Image Try again. Trebuie sa intelegi ca unii vorbesc din experienta, dar tu, un simplu client cu fibra in casa, te dai mare cunoscator. :) O duminica frumoasa in continuare!

Edited by AdiFCD, 16 October 2016 - 10:37.


#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

 diZy, on 16 octombrie 2016 - 10:22, said:

Bine prieteni, v-am lasat ca vad ca nu intelegeti. Nu uitati sa va mancati legumele sa va spuneti rugaciunea seara, dar cel mai important nu calcati fibra ca cine stie ce se intampla.
pierzi semnal

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mUBRjiVhJTs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

la naiba, da tu ai ignorat partea in s-a mentionat cei 20db

Edited by MarianG, 16 October 2016 - 10:44.


#21
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Videoclip din 2008, oare cat a mai avasat tehnolgia fibrei de atunci?
Tot voi spuneti ca nu se poate indoi la 90 de grade nu?

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

 diZy, on 16 octombrie 2016 - 10:42, said:

Videoclip din 2008, oare cat a mai avasat tehnolgia fibrei de atunci?
Tot voi spuneti ca nu se poate indoi la 90 de grade nu?
depinde cat a platit RDS, - iar 90 de grade este impropiu deoarece se curbeaza dupa o raza, cum este exemplul acelei tije

#23
piratuX

piratuX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.12.2009
Va multumesc pentru raspunsurile date pana acum.

 optimus prime, on 16 octombrie 2016 - 10:28, said:

Am vazut  intr-un bloc din timisoara la cineva care s-a abonat recent la Fiber 300 ca au tras fibra tot din 2 fire dar avea alta culoare...GRI si putin mai gros cablul.Si doar un fir l-au bagat in ONT,celalalt l-au mufat si l-au lasat liber.Au zis ca e pentru televiziune,in cazul in care se va abona si la acel servici.La mine nu e fibra din cea descrisa ci exact ca cea din poza de mai sus(ambele fire intra in mufa ,respectiv ONT).Inseamna ca incep sa bage si la bloc serviciul de tv prin fibra..probabil.I-au spus ca pentru TV aduc un alt dispozitiv mai mic in care baga firul number two al fibrei.

Si la mine cablul e tot de culoare gri si doar un fir intra in ONT.

Ma gandeam sa nu mai dau gauri in pereti si sa bag fibra pe sub un covor foarte gros, deoarece vreau sa mut biroul in alta parte a camerei.

#24
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Cablul de FO nu se  monteaza/pozeaza  in casa, este rigid si armat cu fibra de sticla si are mai multe fibre(de regula) si are grosimi de la 6mm in sus.
In casa se folosesc pentru conectare cordoane de fibra optica care pot fi patchcorduri (care au conectori optici la ambele capete, un capat la abonat, celalalt la repartitorul optic ODF) sau pigtail-uri, care au numai un capat cu conector pus la abonat, celalalt capat se sudeaza direct cu fibra din cablul optic (intr-un distribuitor spliter sau direct).
Cordoanele optice sunt "intarite" cu teflon sau alte plastice, sunt mai flexibile. Rezista oarecum la presari(calcaturi pe ele nu prea dure) sau indoiri la unghiuri sub 90grade, dar cand acestea ajung la o limita, chiar daca nu se rup sau sparg, se considera "stresate" si-si pierd o parte din parametri. Apoi ne plangem ca nu mai merg echipamentele de la capat cum trebuie.

Si inca o observatie, credeti ca providerii nostrii  de servicii folosesc cordoanele optice performante (tehnologii mai recente) si mai scumpe care nu au ajuns inca pe la noi, cum sunt in filmuletul prezentat de colegul @MarianG ?

Edited by Suno, 16 October 2016 - 13:53.


#25
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Lumina se propaga prin firul de fibra dupa aceleasi principii ca si in trecut. In principiu, firul de fibra trebuie sa aiba un traseu ferit, daca nu vrei sa nu ramai fara semnal. Din pacate, clientii considera asta un minus, ca nu-i la fel de rezistenta ca un cablu UTP. De parca cablul UTP era gandit ca sa fie calcat in picioare sau strivit in plinta sau sub pragul usii.
Firul de fibra, pe care il instaleaza RCS in casa clientului, nu este "ClearCurve", este un fir de fibra obisnuit. Atenuarile si fibra franta (crapata) pot cauza degradarea calitatii sau intreruperea totala a serviciului.

Edited by mhanor, 16 October 2016 - 15:24.


#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am din 2012 un cablu de fibra de 2 cum ii zice din ODB-ul de pe gard pana sus la ONT cred ca vreo 20-50 metri. Trece pe gard, pe la teava de gaze (unde e o mica gramajoara deranjata cand s-a vopsit gardul si teava de gaze), apoi pozat pe perete prin pat de cablu de niste baieti cu termopanele.

Gramajoara poate fi expusa zapezii care cade de la streasina si iarna trecuta firul optic era inglobat intr-un ghetar care se formase pe teava de gaze.

Merge bine, nu cred ca de la firul ala sunt scaderile de viteza de pe FL 1000, de la 934 cat aveam in decembrie 2015 la 1 noaptea la un 929 in martie 2016 si din septembrie 2016 890 la orele de varf si 923 noaptea, tocmai faptul ca noaptea merge mai bine (atingand 928 uneori) arata ca e din congestie-aglomerare retea/servere.

Edited by Neaceasca85, 16 October 2016 - 16:11.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Decât să vă întrebați cât rezistă la călcat pe el, de ce nu-l puneți pe lângă tavan? Eu așa l-am pozat până la cel de-al doilea tablou de siguranțe unde am scos o priză pentru routerul wi/fi și am scăpat de grija cablurilor de pe lângă pereți și uși.

#28
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 piratuX, on 16 octombrie 2016 - 08:57, said:

Salut!

Imi puteti spune si mie cat de rezistent este cablul de fibra optica de la RDS?

Daca calc pe el, se fisureaza usor sau are rezistenta la socuri de genul acesta?

Multumesc!

cablul optic care-ți intră în casă nu e rezistent de loc. NU călca pe el, nu-l îndoi.

Ăla de afară e mai rezistent dar e armat cu Kevlar și e cu mult mai gros. Nu-l vrei în casă :)

#29
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nici sa nu il atingi ca se va dezintegra....

#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu suport ca nici un fel de cablu sa fie calcat in picioare, indoit sau strangulat/presat, niciodata, am urat astea fie ca a fost vorba de cablu electric, coaxial, telefonic sau internetic.

As fi preferat cablu de fibra gros de afara pana in balcon la ONT si acolo sa se faca trecerea la fibra subtire, nu prea imi place fibra subtire pe exterior in open air, ce-i drept armata cu sufa de otel. Nu m-ar fi deranjat nici un encloser pe peretele de afara. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 16 October 2016 - 22:12.


#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Cat de indolent,dezordonat sau neglijent poate fi cineva care are in zona circulata,cabluri (de orice gen) aruncate pe jos?

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Le mai au unii pe sub covoare, nu deranjeaza vizual dar calca pe ele. Cele mai grave sunt cablurile prinse sub mobila sau in usa.

#33
Vasy123

Vasy123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.08.2016
intrebare sa-i pun sa-mi traga fibra dupa dulap pe langa perete  ca nu vreau s-a o puna prin casa  jos sa calc pe ea

#34
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Orice cablu se duce pe langa perete, nu conteaza ca e fibra sau altceva; doar nu o sa-l lasi prin mijlocul camerei sa te impiedici mereu el. Nu pricep cum de apar astfel de intrebari :))

#35
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Din lene si comoditate apar astfel de intrebari.

#36
Vasy123

Vasy123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.08.2016

 danyxp, on 07 decembrie 2016 - 06:31, said:

Orice cablu se duce pe langa perete, nu conteaza ca e fibra sau altceva; doar nu o sa-l lasi prin mijlocul camerei sa te impiedici mereu el. Nu pricep cum de apar astfel de intrebari Posted Image)

pai am intrebat fiind-ca unii au fibra pe sub covor si eu nu as vrea acelasi lucru ca cei de la rds vin instaleaza si dupa i-ai doare la basca ca calci  pe corvor si pe fibra

 diZy, on 07 decembrie 2016 - 10:13, said:

Din lene si comoditate apar astfel de intrebari.

respecta omul si intrebarea si nu-l mai face lenes si comod te rogPosted Image Posted Image Posted Image

Edited by Vasy123, 07 December 2016 - 10:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate