Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cat de rezistent este cablul de fibra optica de la RDS?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
piratuX

piratuX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.12.2009
Salut!

Imi puteti spune si mie cat de rezistent este cablul de fibra optica de la RDS?

Daca calc pe el, se fisureaza usor sau are rezistenta la socuri de genul acesta?

Multumesc!

#2
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Poti sa calci pe el dar sa nu-l indoi la raze mici.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005
vrei sa plangi si n-ai motiv ?

nu calca frate pe fibra optica, ca nu e echipament high-end pe care poti sa-l torturezi cum vrei tu

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
De ce sa planga?

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Cum spunea un coleg mai sus: poti sa calci pe el, dar sa nu-l indoi la raze mici pentru ca lumina se va opri in indoitura aia, si nu va mai ajunge pana la converter.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005
unghiuri nu raza, si cand calci pe el depinde si cu ce esti incaltat, pe ce suprafata este, asa ca
nu calca pe el

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostpiratuX, on 16 octombrie 2016 - 08:57, said:

Daca calc pe el, se fisureaza usor sau are rezistenta la socuri de genul acesta?

Fa tot posibilul sa nu calci pe el direct. Pune-i o mocheta deasupra sau o grila de mascare subtire, ceva.... In acest fel ai si garantia ca nu o sa te impiedici de el.

#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Astia care spuneti ca nu calce omul pe fibra, ati vazut vreo fibra in viata voastra?

#9
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
diZy - de ce zici asta? Depinde de fibra. Cea de 1 sau 2 fire care vine de obicei la clienti este foarte sensibila, inclusiv daca vei calca pe ea. dupa 1-2 luni i se va duce izolatia si va trebui schimbata Posted Image Nu trebuie sa se rupa, doar sa pierzi 1-2 db :) E de ajuns!

Edited by AdiFCD, 16 October 2016 - 09:35.


#10
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Dimpotriva, cea care este pusa la clienti e rezistenta pentru ca stiu ca maimutele ar distruge-o repede. A mea pot sa o calc si cu masina si tot nu ar avea nimic.

#11
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Posted Image)

Hahaha, no comment!
Ia baga o poza cu fibra ta speciala Posted Image)

Bai, desteptule. fibra care se trage la case are o sufa de otel, cea care se trage in apartamente doar o izolatie mai groasa . Ambele se deterioreaza in timp. Daca tu stai la casa si ai fibra de minim 48 plus discheta, aia e problema ta, dar nu generaliza.

#12
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Uite desteptu' nr. 2 fibra mea.

http://www.nwradu.ro...rds_fibra_4.jpg

#13
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Ok, deci stai la bloc. La case nu se trag astfel de fibre. Cum urci masina acolo sa treci peste fibra? )
Daca tu calci pe ea cand esti descult sau cu sosete, e ok, dar incearca sa lasi fibra asta a ta intr-un loc circulat, unde calca lumea cu adidasi, bocanci etc pe fibra in cateva luni s-ar alege praful de ea. E de ajuns sa calci de 20 de ori exact pe partea unde e firul cu semnal, vei veni apoi sa te plangi pe forum ca RDS sucks Posted Image) Repet, nu trebuie sa se rupa, doar sa ii produci o mica atenuare bufferului cu semnal.

#14
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009
Aveți grija ca toate materialele folosite în cazul unui deranjament sunt plătite de client (inclusiv Fibra optica chiar dacă a fost gratis la instalare , dacă o deteriorați veți plați schimbarea ei) .

#15
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Bine prieteni, v-am lasat ca vad ca nu intelegeti. Nu uitati sa va mancati legumele sa va spuneti rugaciunea seara, dar cel mai important nu calcati fibra ca cine stie ce se intampla.

#16
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Bine, amice, esti cumva angajat RDS si nu stiu eu Posted Image Spor la calcat fo2 cu masina! Posted Image Posted Image Posted Image

#17
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Cand nu mai aveti argumente o bagati pe aia cu angajat RDS. Te invit sa imi calci fibra? Ce dai daca nu se intampla nimic dupa 20 de incercari?

#18
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 16.04.2006
Am vazut  intr-un bloc din timisoara la cineva care s-a abonat recent la Fiber 300 ca au tras fibra tot din 2 fire dar avea alta culoare...GRI si putin mai gros cablul.Si doar un fir l-au bagat in ONT,celalalt l-au mufat si l-au lasat liber.Au zis ca e pentru televiziune,in cazul in care se va abona si la acel servici.La mine nu e fibra din cea descrisa ci exact ca cea din poza de mai sus(ambele fire intra in mufa ,respectiv ONT).Inseamna ca incep sa bage si la bloc serviciul de tv prin fibra..probabil.I-au spus ca pentru TV aduc un alt dispozitiv mai mic in care baga firul number two al fibrei.

Edited by optimus prime, 16 October 2016 - 10:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate