Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#19
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostAdrianradu, on 13 octombrie 2016 - 21:45, said:

Usa o sa fie glisanta,in interior,spre stanga

Multumesc brawnie!

Normativul se refera la Baie pusa pe Bucatarie...in cazul de fata daca urmam conceptul

PS1...nu a trecut...inca trebuie sa le spun daca vreau IPAT si la etaj...are legatura cu grosimea placii...cred
PS2...trebuia sa justifice si el banutii
Pai eu ti-am zis sa pui baia in locul dresingului...deci va fi baie peste baie....atentie ca la etaj a uitat arhitectul sa puna niste stalpi...ca deeeh ii strica partiul...unul din stalpi care trebuie pus la etaj este cel din ax B cu 2...si ar mai fi si altii...
Dar sa asteptam sa treca planurile pe la structurist sa avem si ce comenta. Oricum din punct acesta de vedere mi se pare foarte slab arhitectul...nu ma astept sa faca calcule de structura dar ar trebui sa aiba o viziune despre un minim de conformare structurala....cum s-a gandit dumnealui ca va sta acoperisul si tavanul etajului in conditiile in care ai doar stalpi perimetrali...oare ce inaltime va avea grinda din ax 1 intre axele A si B ?  (1/10 din deschidere) etc etc...

#20
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Asteptam pareri despre Stalpi...
...parca a precizat...si marcat doi "stalpi" pe mijlocul planului de la etaj...

...pe centru Holului,lipiti de ziduri

#21
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
si corespondenti la parter ar fi?

#22
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View Postbrawnie, on 13 octombrie 2016 - 22:51, said:

si corespondenti la parter ar fi?
Nu mai fi asa nerabdator:))Asteapta planurile de la structurist.Ori nu ai mai vazut pana acum stalpi care se nasc de la etaj?😙

Edited by adrian153, 14 October 2016 - 06:38.


#23
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...practic cred ca sunt de lemn si fac parte din structura acoperisului

#24
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postadrian153, on 14 octombrie 2016 - 06:34, said:

Nu mai fi asa nerabdator:))Asteapta planurile de la structurist.Ori nu ai mai vazut pana acum stalpi care se nasc de la etaj?��
ba am vazut :( numai vezi tu la ce a desenat arhitectul pe planuri ar fi stalpi care apar doar pe parter, altii se vor "naste" de la etaj...HAOS !!

View PostAdrianradu, on 14 octombrie 2016 - 07:15, said:

...practic cred ca sunt de lemn si fac parte din structura acoperisului
asa ceva...a gasit o "rezolvare" ingenioasa...vorba colegului adrian sa vedem cum va arata planul dupa ce trece pe la structurist...eu unul i-as da cu partiul in cap arhitectului...oi fi eu mai pretentios...

#25
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
I-ai dat cu tot Planul in cap sau doar cu Parterul...Etajul...?!

#26
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
am zis ca nu comentez pana nu vad planul de la structurist...dar....cam asa vad eu rezolvata structura la casa dumitale. La etaj e mai complicat dar cred ca se poate rezolva destul de elegant daca ai oarece viziune....

Attached Files



#27
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Brawnie ..ai stricat bunatate de planuri .."muncite" de arhitect :)



#28
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Buna ziua...si multumesc...am intrebat...."Structura pe CADRE"...
...ati avut dreptate

#29
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostAdrianradu, on 14 octombrie 2016 - 10:50, said:

Buna ziua...si multumesc...
Cu placere

View PostAdrianradu, on 14 octombrie 2016 - 10:50, said:

am intrebat...."Structura pe CADRE"...
...ati avut dreptate
Stiam  Posted Image Posted Image Posted Image
Acum ia si rumega ce ti-am desenat mai sus si vezi cum te "prinde" mai bine...
solutia cu stalpii de lemn in planul peretilor care sa sustina acoperisul si tavanul de peste etaj e din cu totul si cu totul alt film...nota 4 pt domnu' arhitect.

#30
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Pentru inceput trebuie sa duca axul din mijloc mai spre stanga , un 30-40 cm , implicit plecarea la scara mai in spate (treapta de la prima rampa se duce la a doua rampa) , se mareste latimea baii de la parter , se micsoreaza holul de la etaj etc. Mai departe stie ce are de facut (ca doar nu a facut scoala la ff).


La living trebuie facut ceva pentru ca e mic si nu prea poti sa.l mobilezi. Eventual dus mai in spate cu 1 m si cu ceva spaleti intre living-bucatarie ..care sa ajute la mobilare si o minima protectie fata de bucatarie. Open open ..dar nu prea imi place impactul oalelor de sarmale sau altele .. vazute din living. Un pic de delimitare vizuala trebuie sa existe.

Edited by doarUNom, 14 October 2016 - 12:29.


#31
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
eu va recomand din suflet o chicineta la bucataria aia deschisa...o sa ma pomeniti mai tarziu...daca tot muta axul ala mai la stanga (buna ideea doarUNom) si mareste baia de jos poti sa furi din ea vreo 2 mp pentru chicineta :)

#32
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Cred ca mai bine ar fura pentru o debara ..din baie :)
Sincer mie imi place comunicarea vizuala dintre bucatarie-living ..pe un semi-deschis..pentru ca unele lucruri mai trebuie sa fie si dosite sa nu para a restaurant aceasta camera de zi ..si plus ca e nevoie de un minim mobilier ..ca asa e la o casa .

Edited by doarUNom, 14 October 2016 - 13:13.


#33
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Am transmis observatiile fata de stalpi,multumesc.

#34
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pai de ce le-ai transmis? Lasa mai intai sa vedem ce zice structuristul dumitale...ca doar nu imparte banii cu mine sa ii dau eu idei de cum trebuie conformata structura...

#35
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Of...le-am spus sa regandeasca solutia cu cei doi stalpi de lemn cum am "vorbit"

#36
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Se poate cum vrei tu cu acei doi stalpi de lemn si cu o grinda de lemn pe axul de mijloc , pentru a realiza tavanul in sistemul cu clesti si reazem central, dar trebuie sa vezi unde amplasezi cei doi stalpi astfel incat sa nu deranjeze functionalul. Deci , trebuie mulata pozitionarea stalpilor cu compartimentarea astfel incat sa vina inglobati in pereti sau cat mai aproape de acestia.



Acum am observat ..Cernica e locatia acestei constructii ..hm ..vezi ce zice si structuristul de aceasta solutie.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate