Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#55
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am facut o extindere de retea acum 2 ani si ceva. Acum de ce nu mai pot face ? (Asa usor si la un pret corect)

#56
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Acum Primaria trebuie sa faca Cerere de extindere...implicit sa o si plateasca...

#57
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Asta nu are sa se intample asa usor...

#58
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Sunt constient de asta...prea constient poate...
...si sa inchidem topical cu "asta a fost constructia casei..."

#59
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014

View PostAdrianradu, on 18 octombrie 2016 - 21:10, said:

Si cireasa de pe tort este ca daca esti Persoana Juritica/Firma nu este nici o problema...racordarea se face cu costurile aferente

...am citit ca ai putea sa iti deschizi o Firma si sa iti "inchiriezi" casa ca Spatiu...tot cu costurile aferente...taxe ...impozite

Deci , la firme se poate? Si se plateste inainte sau dupa extindere? Ca daca e dupa extindere, si intra firma in faliment... "ma-nteleji "?

#60
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Se plateste inainte...totul cu preturi "de firma"

#61
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Cu cat e mai scump pentru firma? Ce hoti sunt!
Asa de mult ne ajuta ca nu mai poti face extindere nici pe baii tai la un pret cat de cat corect. Desi, la drept vorbind, nici alea dinainte nu erau preturi corecte.

Edited by cumparator, 19 October 2016 - 22:40.


#62
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
“Deși reglementările în vigoare nu prevăd posibilitatea finanțării de către utilizatori a lucrărilor de dezvoltare a rețelelor de distribuție, apreciem că, în cazul în care aceștia solicită în mod expres acest lucru, poate fi acceptată modalitatea de cofinanțare a lucrărilor prevazută în Metodologia menționată mai sus, co-finanțator fiind utilizatorul în locul autorităților administrației publice. Operatorul de distribuție are obligația de a suporta investiția rezultată ca eficientă în urma calculelor efectuate conform respectivei Metodologii.”, se precizează într-un răspuns oferit de ANRE unuia dintre distribuitori și care, mai mult ca sigur, a fost transmis și celorlalți.
Chiar dacă la prima vedere contribuabilului i s-a rezolvat problema, în realitate este nevoie de încă cel puțin jumătate de an pentru ca acesta să poată aprinde becurile în casă. Și asta pentru că, în primă fază, va trebui să ia o hârtie de la Primărie, prin care aceasta refuză să suporte cheltuielile de extindere. Obținerea acestei hârtii poate dura o lună. Apoi va trebui să elaboreze în locul primăriei o cerere care să cuprindă mai mult de 5 documente, printre care diferite planuri de urbanism (PUZ, PUG), autorizații de construcție, număr de locuințe, autorizații existente, număr de locuițe final, număr de utilizatori, puteri necesare, etc, documente pe care trebuie să le obțină tot de la primărie. În cazul fericit în care le poate obține, va trebui să depună o cerere la distribuitor (Electrica, Enel, E.On sau CEZ, după caz). Distribuitorul are termen de 60 de zile să elaboreze un studiu de fezabilitate și un altul de 90 de zile pentru a trimite către ANRE cererea însoțită de studiul de fezabilitate. Ulterior informării ANRE, distribuitorul va transmite cetățeanului care se substituie autorității publice în termen de 90 de zile de la depunerea cererii rezultatele studiului de fezabilitate, un deviz al lucrărilor estimate și suma cu care va trebui să participe la proiect. Această sumă reiese din studiul de fezabilitate și este egală cu valoarea totală a investițiilor minus cea care reiese din studiul de fezabilitate ca investiție eficientă a distribuitorului.
Investiția eficientă a distribuitorului este aceea pentru care valoarea actualizată netă (VAN) este mai mare ca zero, iar durata de recuperare a investiției (DRI) nu depășește 20 de ani și rata de rentabilitate a distribuitorului. Acesta poate fi explicația faptului că, la emiterea ATR (avizului tehnic de racordare), distribuitorii estimează o valoare a lucrărilor mult mai mare. Astfel, partea distribuitorului din respectiva investiție va fi mai mică, iar cea care trebuie suportată de autorități/persoane fizice mult mai mare. Costul mare al proiectelor de racordarea îi descurajează pe mulți să vină cu bani de acasă (doar o treime din ATR-urile emise sunt puse în executare), ceea ce micșorează și “investițiile eficiente” la care sunt obligate respectivele companii (Electrica, ENEL, E.On sau CEZ), potrivit legii.

#63
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Se pare ca exista o solutie, pasii de urmat ar fii urmatorii: depun o declaratie notariala prin care spun ca nu doresc sa ma leg la reteaua lor in viitor, dupa ce primesc avizul de amplasament  merg si scot autorizatie de constructie, dupa acea iau de la primarie o Negatie cum ca ei nu au in plan sa construiasca reteaua in urmatorii 5 ani. Depun la ENEL energie aviz favorabil + certif urbanism (organizare de santier) de unde urmeaza sa primesc Negatie de la ENEL. Cu Negatia de la Primarie + Negatia ENEL + autorizatia de constructie merg pe 1 Mai la serviciul SVSR (sau ceva de genul) de unde se emite schita extindere retea (ceva de genul) si problema este rezolvata .

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
mai stai sa intelegem... tu ai curent la lot sau n-ai curent?
ca discuti de 3 pagini asta :D

#65
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Salutare:

1. Multa risipa de spatiul cu holurile din fata casei de scara de la parter si etaj. Poate se mai chinuie putin arhitectul si propune si alta partitionare care sa implice mai putin spatiu pentru tranzit. Si asa e casa mica si familia mare. Poate muta casa scarii pe un colt. Iti omoara foarte mult din suprafata utila a casei. Calculeaza procentual de curiozitate si transpune in buget sa vezi cat dai sa construiesti niste spatii de trecere. Livingul e si asa firav, ai nevoie de loc de desfasurare pentru 2 copii. Daca ala de la parter e de fapt birou si nu dormitor, l-as face mai mic... maxim 11-12 mp. Al meu are 9 mp si e cam la limita dar 10-11 mp ar fi mai ok.
2. Daca ramane asa, baia de sus e enorma. Stiu, au zis si altii. O zic si eu ca poate te mai gandesti. Poate o mai inghesuiti putin ca pe centrul incaperii ai loc de un bal vienez. Eu am aceeasi configuratie a familiei si am dus jos si cada sus, cate un singur lavoar la fiecare. Nu e nicio tragedie. Deocamdata. Spatiile astea de bai si tranzit sunt folosite foarte putin, trebuie construite si incalzite. Analiza mea cost beneficiu a dat altceva.
3. Nu ai camera tehnica.
4. Locurile de depozitare sunt arhiinsuficiente pentru nevoile unei familii cu 4 membri. Trebuie un dresing de cel putin 6 mp. Al meu are vreo 7 + loc in pod cacalau si pot sa spun ca e cat de cat suficient.
5. Atentie din faza de proiect a izolarii teraselor de placa de la parter. La cat de mare e terasa din spate o sa fie rece pe jos in living si bucatarie daca ignori chestia asta. Poate o faci din lemn.

#66
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2016 - 10:22, said:

mai stai sa intelegem... tu ai curent la lot sau n-ai curent?
ca discuti de 3 pagini asta Posted Image
Mai..nu am...

View Postscufitzu, on 20 octombrie 2016 - 11:08, said:

Salutare:

1. Multa risipa de spatiul cu holurile din fata casei de scara de la parter si etaj. Poate se mai chinuie putin arhitectul si propune si alta partitionare care sa implice mai putin spatiu pentru tranzit. Si asa e casa mica si familia mare. Poate muta casa scarii pe un colt. Iti omoara foarte mult din suprafata utila a casei. Calculeaza procentual de curiozitate si transpune in buget sa vezi cat dai sa construiesti niste spatii de trecere. Livingul e si asa firav, ai nevoie de loc de desfasurare pentru 2 copii. Daca ala de la parter e de fapt birou si nu dormitor, l-as face mai mic... maxim 11-12 mp. Al meu are 9 mp si e cam la limita dar 10-11 mp ar fi mai ok.
2. Daca ramane asa, baia de sus e enorma. Stiu, au zis si altii. O zic si eu ca poate te mai gandesti. Poate o mai inghesuiti putin ca pe centrul incaperii ai loc de un bal vienez. Eu am aceeasi configuratie a familiei si am dus jos si cada sus, cate un singur lavoar la fiecare. Nu e nicio tragedie. Deocamdata. Spatiile astea de bai si tranzit sunt folosite foarte putin, trebuie construite si incalzite. Analiza mea cost beneficiu a dat altceva.
3. Nu ai camera tehnica.
4. Locurile de depozitare sunt arhiinsuficiente pentru nevoile unei familii cu 4 membri. Trebuie un dresing de cel putin 6 mp. Al meu are vreo 7 + loc in pod cacalau si pot sa spun ca e cat de cat suficient.
5. Atentie din faza de proiect a izolarii teraselor de placa de la parter. La cat de mare e terasa din spate o sa fie rece pe jos in living si bucatarie daca ignori chestia asta. Poate o faci din lemn.
Multumesc pentru sfaturi si observtii,am sa tin cont de unele din ele

#67
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postscufitzu, on 20 octombrie 2016 - 11:08, said:

5. Atentie din faza de proiect a izolarii teraselor de placa de la parter. La cat de mare e terasa din spate o sa fie rece pe jos in living si bucatarie daca ignori chestia asta. Poate o faci din lemn.
Subscriu si eu aici. Daca ar fi sa mai construiesc din nou, n-as mai face terasa lipita de casa. Se poate face ulterior un foisor din lemn in curte; efectul ar fi cu totul altul.
Arunca o privire la casele cu lot ingust ale arhitectuluii meu, poate gasesti ceva care sa te inspire. Casa mea a plecat de la proiectul cu numarul 9.

#68
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

View Postcumparator, on 19 octombrie 2016 - 22:38, said:

Cu cat e mai scump pentru firma? Ce hoti sunt!
Noua, ca mari dezvoltatori, s-a estimat 9000eur extinderea. Ca si utilizator, costul final a fost ~20000 lei, deci cam jumate.

View PostMembruAnonim, on 20 octombrie 2016 - 10:22, said:

mai stai sa intelegem... tu ai curent la lot sau n-ai curent?
ca discuti de 3 pagini asta Posted Image
Daca curent nu e, nimic nu e...

Edited by bobitzaaa, 20 October 2016 - 12:48.


#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdrianradu, on 20 octombrie 2016 - 11:32, said:

Mai..nu am...

orice casa are nevoie de 2 chestii minime: curent si sa aiba posibilitatea o groapa in pamant unde se caca si pipi si sa vina o vidanja sa mai goleasca din cand in cand
apa o iei din pamant, gazele (incalzirea) o poti face electric sau cu peleti... dar fara curent esti mort
rezolvi cumva (curentul) sau momentan esti la stadiu de discutii?

si asculta-i pe cei de aici... casa ta e atipica. unde pui masina de spalat si camera centralei? si un boiler mic, unde usuci rufele, d-astea... baia aia desi rezolva multe probleme o sa te incurce. ce faci daca va trece pe toti 3 burta Posted Image
sau pe unul in trece si altul tre sa mearga la munca si tre sa faca un dush?

Edited by MembruAnonim, 20 October 2016 - 14:10.


#70
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Apreciez timpul vostru petrecut "pe aici pe la mine pe (la viitoarea) casa"...mltumesc pentru sfaturi...
Care ar fi cea mai buna solutie pentru terasa aceea...tehnic...?!

@cristimate: ...in faza care primesc CU spre construire si ma apuc de Avize pentru AC

...masina de spalat + uacator deasupra in Baia de la parter...(unde se mai poate duce 1/3 din cei care te gandeai tu ca ii trece...)...Camera centralei nu este...se va amplasa in Bucatarie...si va fi una cu Boiler incororporat...

#71
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Radu, camera tehnica este necesara pentru mai multe chestii, nu doar pentru a monta centrala termica - vezi detalii aici.

Edited by OvidiuEne, 20 October 2016 - 17:57.


#72
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Multumesc...din pacate acesta este tot spatiul nostru disponibil...sunt sigur de utilitatea ei dar nu mi-o permit.Am vazut ca tu o ai si este conforma cu Normativele...adica pentru Centrala iti trebuie 7mp...initial am vrut sa o fac parte din Baia de la parter care o marisem dar nu ai voie sa pui Centrala in bai cu cada/dus.

Distribuitoarele au sa fie in Sas,panoul Electric pe peretele acela din centru parterului si un Rack 19'' (DVR,modemuri) in spatiul de sub scara...inchis cu o usa...

In curte in jurul Putului am sa sap/ construiesc o camera 2x2×2 ingropata in care am sa pun tot ce tine de Apa...dedurizoarele...pompa...
Deasupra ei am sa construiesc o magazie din lemn pentru tot ce tine de Gradina...+biciclete+borcane...tot vorbea cineva de Debara...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate