Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

HP deskjet 2130, cartus HP 302

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Raito

Raito

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.08.2015
Am o imprimanta HP 2130 cu cartuse Hp 302. Am reumplut cartusul negru, am printat ceva pana cand nivelul de cerneala estimat de imprimanta a  ajuns la 0. Acum nu ma mai lasa sa printez si imi spune despre cartusul negru ca este "defect". Presupun ca si-a atins numarul de pagini printate si trebuie resetat, problema este ca nu stiu cum si nu gasesc nici pe net Posted Image.

#2
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu am un HP 2515 cu 650.
Din ce am observat eu la HP nu trebuie sa le lasi sa se termine cerneala.
Astfel tu trebuie sa cumperi un cartus original sau compatibil si in fiecare luna eu in jurul datei de 1 a fiecarei luni il reumplu cu cerneala din seringa de la Carrefour
https://www.price.ro...6ae_1319343.htm
Uite aici unul XL compatibil http://www.emag.ro/c...4/pd/DH31C3BBM/
Eu in aprilie anul asta am schimbat cartusul si de atunci la sfarsit de luna il reumplu nu il las sa se goleasca ca-mi da erori.
In rest poti reincarca cu siringa cu 12 lei un an intreg cartusul doar sa nu-l lasi sa se usuce sa printezi minim o pagina/saptamana

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu exista prostie mai mare creata de om decat imprimanta cu jet, in care tre sa stea clientul periodic sa toarne cerneala cu pipeta. Daca clientii ar avea un pic de creier ar merge doar pe laser si ar lasa produsele pe baza de jet de cerneala sa se usuce de la sine pe rafturile distributorilor. Sa si le bage cei de la HP, Canon si altii undeva, ca numai produse de calitate nu sunt. Tehnologia jet nu se justifica decat daca poti alimenta facil, cu cerneala dintr-un bidon printr-o gaura, pe termen lung in niciun caz in fiecare saptamana.

Edited by rosix, 14 October 2016 - 04:03.


#4
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Iti multumim ca ne-ai impartasit filosofia ta.
Intre timp-pana primim de la tine eventual imprimante laser pe gratis lasa-ne sa ne descurcam cu ce avem.
Sincer dacat sa platesc 500 de lei pt o imprimanta laser mai bine umplu cu seringa cerneala O DATA PE LUNA cu 12 RON UN AN INTREG.
Imprimanta fiind deja platita nu mai trebuie sa scot 500 de lei din buzunar pt a o cumpara.
Si la 12 lei consumabile pt un an si undeva la 600-1000 de pagini pe an cate trebuie sa scot eu imi vine la media de 800 de pagini 0.015 lei pe pagina iar ca sa am asa un randament de la o imprimanta laser imi trebuie una care poate tipari 8000 de pagini si aceea imi da 0.018 lei pe pagina daca consumabilele ma casta 150 de lei
Si acea imprimanta laser cu 8000 de pagini nu o gasesc decat sh cu 500 de lei.
Deci pt 1000 de pagini pe an cel mai rentabil este o imprimanta jet deja achizitionata

#5
Raito

Raito

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.08.2015
La mine a cedat cartusul, de la o zi dupa prima reincarcare... presupun ca am avut ghinion.

#6
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Tu esti de vina pt ca l-ai lasat sa se termine.
Cumpara altul cu 50 de lei de la emag si reumple in fiecare luna
Ti-am spus reincarcare in fiecare luna pana da pe afara

Edited by Nytro84, 14 October 2016 - 11:59.


#7
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
App vezi sa nu bagi prea adanc in cartus acul de la seringa

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am in vedere sa schimb actualul multifunctional F4172 cu acest model (sau cu unul din gama imediat superioara). Am la dispozitie cerneala de reumplere a cartuselor HP (ce se vede in poza). Va intreb daca este compatibila cu aceste cartuse 302. Unii vanzatori spun ca e compatibila oricare cerneala, altii nu.
Attached File  WP_20161014_18_08_32_Pro.jpg   297.09K   29 downloads

#9
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007

View PostNytro84, on 14 octombrie 2016 - 12:40, said:

App vezi sa nu bagi prea adanc in cartus acul de la seringa
Asa ?

Attached Files



#10
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu folosesc cerneala cea mai ieftina de la carrefour cu 12-13 lei un kit de reumplere care contine 3 sticlute cu cerneala neagra 90 ml in total o sticluta diluant o seringa dopuri etc.
Nu stiu daca se potriveste orice cerneala eu de asta ieftina folosesc
Ink-mate mi se pare o cerneala de calitate
Mi-am refacut calculele si imi iese ca eu imprim un minim de 1800 de pagini pe an oricum in aprilie am dat ultima data 50 lei pt un cartus si de atunci reumplu in fiecare luna pana tine smecheria cand nu mai tine imi voi lua alt cartus si la fel

Edited by Nytro84, 14 October 2016 - 20:20.


#11
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am vazut ca aceasta imprimanta vine cu aceste cartuse 302 (cumva demo) si ca pentru ea se folosesc HP 63 sau 63XL. Nu e nimeni care a pus alta cerneala decat cea recomandata?
Pe de alta parte ma intreb: cerneala e un lichid, de ce nu ar merge daca e tot HP? Si de ce nu merge alta cerneala? (generic vorbind, oricum eu am tot HP)

#12
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Uite de asta folosesc eu in HP 2515 http://www.carrefour..._cartus_jet_tec

#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Nu e vorba ca nu as găsi un kit de încărcare, ma intrebam daca si de ce nu merge kitul actual (din poza de mai sus) la noile cartuse 302 sau 63.


#14
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu zic ca merge si ce ai tu.
Oricum nu te costa decat 50 de lei ( un cartus nou ).
Sincer eu nici nu m-am uitat niciodata daca se regaseste cartusul meu pe lista de la cerneala atata am vazut hp
Foloseste ce ai si revino cu feed-back

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Dar inca nu am luat imprimanta HP 2130.

View Postdanghetau, on 14 octombrie 2016 - 17:20, said:

Am in vedere sa schimb actualul multifunctional F4172 cu acest model (sau cu unul din gama imediat superioara). Am la dispozitie cerneala de reumplere a cartuselor HP (ce se vede in poza). Va intreb daca este compatibila cu aceste cartuse 302. Unii vanzatori spun ca e compatibila oricare cerneala, altii nu.
Attachment WP_20161014_18_08_32_Pro.jpg


#16
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Daca functioneaza de ce l-ai schimba?
Daca il schimbi de ce nu-ti iei direct laser?
Totusi ce doresti de la noi?
Sa-ti spunem daca exista viata dincolo de moarte?
Daca suntem singuri in univers?
Sau facem conversatie ipotetica pt ca ne plictisim de faptele reale?
Oricum vanzatorii o sa-ti recomande intotdeauna sa-i vizitezi cat mai des dar nu asa pe fata ci mai pe ascuns
Pt ei nimeni nu vinde lucruri de calitate decat ei
La fel ca cel care radea de mine ca imi pun ulei castrol ala nu-i ulei ci divinol ca doar divinol vinde el

Edited by Nytro84, 15 October 2016 - 17:59.


#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Functioneaza însă nu in totalitate, am expus situatia in detaliu pe aria de compatibilitate hardware w10.

#18
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Pai atunci schimba geamurile pune 7 sau 8.1 nu te-a fortat nimeni sa pui 10 asa cum nu te forteaza nimeni sa schimbi an de an smartphonul
Oare nu iesi mai ieftin asa?

Edited by Nytro84, 15 October 2016 - 19:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate