Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

HP deskjet 2130, cartus HP 302

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,682
  • Înscris: 21.08.2008
Functioneaza însă nu in totalitate, am expus situatia in detaliu pe aria de compatibilitate hardware w10.
http://forum.softped...0/page__st__198
De pe W7 vin.
Ideea era sa aflu daca o cerneala HP merge pe toate imprimantele deskjet HP.

Edited by danghetau, 15 October 2016 - 19:58.


#20
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Eu zic ca daca scrie pe cerneala hp ar trebui sa mearga in orice cartus hp dar noah nu bag mana in foc eu iti spun cu ce am incercat si a functionat

#21
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Mare atentie la cartusele color acolo s-ar putea sa ai nevoie de culori speciale pt hp-ul tau altfel vei nimeri pagini care in loc de galben iese verde

#22
sh_pidi

sh_pidi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2008
Salut,

A reusit cineva sa faca reset la numarul de pagini pentru cartusul negru 302.

Precizez ca l-am incarcat de cateva ori. Nu l-am lasat sa se usuce.

Multumesc!

#23
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 14.03.2006
Am urmatoarea situatie: instalat o imprimanta hp 2130, instalare corecta, printeaza din toate programele, mai putin acrobat reader DC. Am mai avut aceasta imprimanta, a printat fisiere pdf, desi de fiecare data trebuia reinstalata (am schimbat cateva). Acum insa nu mai vrea. De fapt, ori nu apare deloc in lista de imprimante cand vreau sa printez pdf, ori apare dar imi spune ca fisierul nu poate fi printat! Nu inteleg ce se intampla.

#24
bocicu

bocicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.12.2011
Buna. De 2 saptamani mi-am cumparat un Hp Deskjet 2130. Ieri a, introdus 3 ml de cerneala neagra dar in aplicatie nivelul imi apare ca inainte. Cum sa fac sa imi apara nivelul normal? Multumesc

#25
mariustelcean

mariustelcean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.07.2011

 bocicu, on 07 martie 2018 - 14:26, said:

Buna. De 2 saptamani mi-am cumparat un Hp Deskjet 2130. Ieri a, introdus 3 ml de cerneala neagra dar in aplicatie nivelul imi apare ca inainte. Cum sa fac sa imi apara nivelul normal? Multumesc

Din câte știu, nivelul acela nu se resetează. Printezi în continuare chiar dacă apare nivel scăzut/zero.

 Nytro84, on 03 noiembrie 2016 - 09:03, said:

Mare atentie la cartusele color acolo s-ar putea sa ai nevoie de culori speciale pt hp-ul tau altfel vei nimeri pagini care in loc de galben iese verde

Aș vrea să știu dacă ai întâmpinat alte erori până acum și aprox. câte pagini ai tipărit. Știu că după un anumit număr de tipăriri, imprimanta spune că rezervorul de cerneală uzată e plin și trebuie schimbat (fizic și modificat ceva în softul imprimantei).

#26
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
La cartusele denumite "smart" nivelul de ceneala nu se mai reseteaza. Il arata gol dar el printeaza normal.  La cartusele black nu-i nicio problema deoarece in doua-trei randuri vezi ca s-a terminat cerneala si il incarci. La color este mai dificil deoarece nu se observa intotdeuna terminarea unei culori si daca se intamlpa sa functineze mai mult circuitele cartusulusului, pe culoarea respectiva,  se ard si, ebventual si cu  intreg cartusul color.

#27
mariustelcean

mariustelcean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.07.2011

 fiordm, on 07 mai 2020 - 09:11, said:

(...) se ard si, ebventual si cu  intreg cartusul color.
Credeam că voi primi notificare atunci când răspunde cineva aici. Se pare că nu.
Tocmai din cauza arderii voiam ori să îi pun CISS ori să cumpăr cartușe compatibile. Nu vreau să mă complic cu reumpleri.
Varianta CISS cade din cauză că sistemul a fost gândit pentru cartușe fără burete (din câte am aflat citind pe Internet).
Poți folosi scannerul fără să ai cartușele în imprimantă?
Am găsit cartușe remanufactured care costă puțin mai mult decât imprimanta și promit 450 pg/600pg. Până și în cazul acestora văd un neajuns: trebuie tipărit cel puțin o dată pe săptămână. Imprimantele Epson nu sunt așa de sensibile. Am văzut modele ieftine și vechi care au funcționat foarte bine și după săptămâni de nefolosire. Tot la vânzare ajunge.

#28
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
-  Pentru orice imprimanta cu toner sau cerneala pretul cartuselor depaseste intotdeuna pretul de achizitie. de aceea imprimantele mai vechi au preturi la consumabile ceva mai mici deoarece s-au adus consumabile si chip-uri si s-au obisnuit cu ele reincarcatorii.
  - Nu este vorba de EPSON sau alta imprimanta ca sa scrie dupa o perioada mai lunga de nefolosire. Depinde de la caz la caz puctual. EPSON-ul are capul de scriere integrat si daca se infunda sau se arde arunci inprimanta deoarece inlocuirea capului costa cam 75% din pretul nou de achizitie si aste e valabil pentru toate imrimantele ce cerneala care au capul de printare integrat.
-  Scanerul nu functioneaza daca nu ai cartuse sau cartus in imprimanta. Daca la cerneala mai scaneaza cu cartus infundat, dar nu ars, la toner trebuie sa aiba chipul bun adica neexpirat sau ars, cele cu chip. Daca nu "vede" cartusul imediat intra in eroare cerad cartus sau cartuse.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate