Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 

Samsung 55KS7000

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#19
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru ca sa inteleaga care este treaba cu panourile VA si unghiul de vizualizare, pentru ca se plang unii ca se vede mai prost din lateral.
KU7000 este mai bun! la unghi si fata de KS8000 superiorul lui KS7000.
Ca sa intelegi panourile VA sunt naspa la vizualizare din lateral sau de sus/jos iar KS7000 nu este vreo exceptie.Nu este nici o diferenta considerabila la unghi vizualizare fata de generatia trecuta dimpotriva sunt mai slabe astea de anul asta(21 grade versus 20 grade).Diferentele sunt insa mici iar in contexul asta este relevant ca se vad prost din lateral indiferent ca sunt KS sau KU.

#20
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006
Tre' sa ma duc intr-un magazin sa vad si eu unghiul..

#21
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011

View PostAndreiweb, on 27 octombrie 2016 - 09:27, said:

Partea video - mi se pare ok. Cablu digital HD - se vede destul de bine.

- Nu imi place deloc faptul ca imaginea este de buna calitate doar daca privesti perpendicular la TV si la nivelul TV-ului. Daca ma ridic de pe canapea si ma apropii putin sau daca ma uit din lateral imaginea devine spalacita - isi pierde contrastul. Inainte aveam un Lg cu display IPS unde nu se intampla la fel.

Ce diagonala avea TV ul tau de dinainte si de la ce distanta te uiti la el ? ( banuiesc ca la ambele te uti de la ceeasi distanta )

#22
Andreiweb

Andreiweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.02.2003
Vechiul televizor era un LG de 42 inch.
Distanta de vizualizare intre TV si canapea - unde are unghiul perfect de vizualizare este de vreo 3.5m.
Daca ma ridic de pe canapea, deja nu se mai vede ok. Daca ma indepartez putin - ma duc in spatele canapelei se vede iar bine (intru in zona aia de 20 gr unghi de vizualizare).
Daca ma uit din laterala canapelei - iar se strica treaba. Acum eu folosesc tv-ul 90% pentru filme si atunci automat stau pe canapea. Pentru restul, cand ma mai plimb prin camera si e pus pe altceva - muzica sau alte emisiuni TV nu e chiar stringenta calitatea impecabila a imaginii.
In showroom nu prea iti dai seama de asta pentru ca e f multa lumina si e setat tv-ul intr-un mod mult mai luminos.
Am comparat in MG un ks7002 cu ks8002 mi s-a parut ca imaginea era IDENTICA. Nu am observat nici un fel de diferente de calitate. Este acelasi panou. Singura diferenta e la partea de procesare. ks8002 are procesor putin mai rapid.

#23
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011

View PostAndreiweb, on 27 octombrie 2016 - 09:27, said:

Am eu 55ks7002.  ...
Cablu digital HD - se vede destul de bine...

Am pus un episod din Daredevil 2160p - are vreo 15 GB un episod - si e ok dar nu m-a dat pe spate.

View PostAndreiweb, on 31 octombrie 2016 - 11:36, said:

Vechiul televizor era un LG de 42 inch.

Asa am fost si eu cand am facut trecerea de la 40'' la 55''. Ma asteptam la mai mult ... Si programele SD si cele HD se vedeau mai prost de la o distanta mica ( 2-3m ) decat pe cel dinainte. E normal  cand "intinzi"  un 720*576 sau un 1280*720 de pe un 40'' pe un 55'' ; Nu mai ai aceeasi sharpness la tv. Degeaba cresti diagonala daca nu cresti si calitatea imaginilor.

Dar revenind la ks7000 , pentru imagini calitatative ( >=1080p ) , zici ca in general esti multumit? , sau ce nu-ti place ? ca din cele doua lucruri spuse de tine ( bolduite mai sus ) asa imi dai impresia , ca esti satisfacut doar dar nu ca ai fi incantat. Bine , trebuie sa tinem cont si ca nu vorbim de varfuri de gama,  ci de tv-uri de mijloc ( seria 7);

Cu unghiul perfect de vizualizare eu n-am treaba ...Daca il pun in dormitor asta inseamna ca doar din fata lui ma uit din pat. Chiar si inclinarea verticala vreau s-o rezolv , mai incolo printr-un suport pe perete .

Edited by dorubm, 31 October 2016 - 13:56.


#24
Andreiweb

Andreiweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.02.2003
la sursele 720*576 sau un 1280*720 nu prea am pretentie dar sunt ok - adica se vad ok.
cele 1080i - tv se vad ok-ish - culorile sunt vibrante dar parca uneori suprasaturate.
1080p incepe sa fie ok - se face si un upscale la 4k - imaginea clara, culori bune.
4k fara hdr - e mai clara imaginea.
4k hdr - ceva deosebit - adica se vad f bine Posted Image - aici e la valoarea maxima tv-ul si arata tot ce poate. Noroc cu netflix si amazon care au serviciu de streaming 4k si incep sa fie si HDR.
Acum, dupa parerea mea nu cred ca e o diferenta "vizibila" intre ks7000 si un ks9000.
Cand am testat tv-ul in showroom in MG, dupa ce m-am lamurit cu seria ks, am vrut sa vad si un oled55b6j dar nu era expus. Era in schimb OLED55C6V. Ei bine asta era intr-adevar altceva. Nivelul de contrast si de negru era clar superior seriei ks. In plus oled-ul nu are nici o problema cu unghiul de vizualizare.
Totusi 9000 ron mi se pare cam mult pentru o tehnologie care se imbunatateste anual.
Sunt suparat si pentru faptul ca au omorat 3d-ul. Samsung cel putin i-a dat in cap cu totul.

Edited by Andreiweb, 31 October 2016 - 15:07.


#25
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011
Ms @Andreiweb ;
Deci esti mai multumit decat mi s-a parut initial.
E clar ca nu are rost sa faci comparatia cu oled-ul , dar si diferenta de pret intre 5xxx si 9000 RON  e substantiala . Mai pui ceva la diferenta asta peste vreo 2-3 ani si poti lua un alt tv , poate chiar un oled :)

Edited by dorubm, 31 October 2016 - 15:24.


#26
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006
Ce diferenta este intre astea doua?
http://www.emag.ro/t...h/pd/DRSHJ3BBM/

http://www.emag.ro/t...0/pd/DGYWG3BBM/

#27
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 11.08.2007
Din cate am inteles eu, nu este nici o diferenta,  7002 e facut pentru anumite tari printre care si Romania, iar 7000 pentru alte tari!

#28
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View PostFC72, on 28 octombrie 2016 - 11:03, said:

Pentru ca sa inteleaga care este treaba cu panourile VA si unghiul de vizualizare, pentru ca se plang unii ca se vede mai prost din lateral.
KU7000 este mai bun! la unghi si fata de KS8000 superiorul lui KS7000.
Ca sa intelegi panourile VA sunt naspa la vizualizare din lateral sau de sus/jos iar KS7000 nu este vreo exceptie.Nu este nici o diferenta considerabila la unghi vizualizare fata de generatia trecuta dimpotriva sunt mai slabe astea de anul asta(21 grade versus 20 grade).Diferentele sunt insa mici iar in contexul asta este relevant ca se vad prost din lateral indiferent ca sunt KS sau KU.

Culmea e ca VA-urile de pe Samsunguri sufera de "black crush" tocmai la vizualizarea direct din fata. Se recomanda sa ai un usor unghi, altfel se pierd toate detaliile pe negru. Eu am o porcarie de Sharp cu panel VA cu acest defect. Cum treci putin de centrul ecranului, in stanga sau dreapta, cum reapar detaliile pe negru. Bineinteles ca daca ajungi la unghiuri de 45 de grade, se pierde totul. Nu numai negrul, dar si culorile.

#29
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011
@Andreiweb ai observat ce zice mai sus @batman ?

#30
Andreiweb

Andreiweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.02.2003
Al meu n-are nici un "black crush" in intervalul ala de 20% care e suficient pentru vizualizarea din fata. Se vede la fel de bine.
Seria KS are panou SVA 120Hz 10bit, nu stiu ce fel de panou o avea Sharp-ul ala.

Acum cat despre faptul ca seria KU are un unghi de vizualizare de 21% fata de KS care are 20% mi se pare irelevant. Daca era 40 vs 20 era ceva.

Eu am trecut de la LG-ul ala de 42 dintr-un moft, mai mult. TV-ul merge impecabil, il am de vreo 4 ani. Daca era la fel de mare clar nu luam altceva. Cautam ceva care sa fie un upgrade clar al tehnologiei dar uite ca tot sunt unele minusuri:
- nu mai am 3d
- unghiul de vizualizare - nu e perfect
- telecomanda - e ok dar aia de la LG imi placea mai mult cum statea in mana. In plus nu ma deranja faptul ca avea mai multe butoane, ba din contra.

Intre o sursa 1080p si una 4k e diferenta de claritate dar nu stiu ce sa zic - parca nu merita, nu e ceva extraordinar decat daca vrei sa citesti toate nr de la masini din filme.
Singura chestie wow cu adevarat e HDR, unde ai o gama de culori mai mare. Dar aici e o problema. Nu prea sunt materiale. Si in plus nici tehnologia nu e definitivata deci e posibil sa se schimbe in timp. Inca se mai da o mica batalie intre HDR10 si Dolby Vision. Daca la anul se hotaraste ca HDR10 nu e suficient si o sa fie HDR12 (12 biti de culoare) atunci TV-ul meu nu o sa mai fie de actualitate :D
Pe de alta parte mi se pare destul de ok in momentul actual. Chiar daca l-am prins la un pret bun as fi preferat sa fie undeva pe la 4000 lei :D

#31
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011
Poti fi bucuros ca si altii sunt de parere ca , KS7000 este cea mai buna optiune dintre tv-urile 2016 la banii lui :)

http://www.s21.com/s...-ue55ks7000.htm

#32
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Lasa ca pana mai ieri asa era si CX700. Conteaza f mult gusturile. Unora le place IPS, altora le place VA, unora le place SOE, altora nu, unora le place setarea de imagine albastra default, altora nu.
Confirm si eu ca generatiile mai noi de Samsung nu prea mai au black crush. Mi-am luat ieri 50J6282 si e ok. Cica panelul meu e AUO.

Edited by batman, 02 November 2016 - 12:38.


#33
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011
Nici nu mai vreau sa-mi aduc aminte de ele Posted Image
Din pacate , recomandarile pt cx uri erau facute in special la noi si mai vehement de multi ce nu le aveau. Ai vazut tu cati oameni erau incantati de ele pe topicul lor?
http://forum.softped.../#entry18593061

View Postbatman, on 02 noiembrie 2016 - 12:34, said:

Mi-am luat ieri 50J6282 si e ok. Cica panelul meu e AUO.
Sa-l folosesti sanatos si sa te bucure !

Edited by dorubm, 02 November 2016 - 13:13.


#34
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Multumesc!

Ca o parere personala: nu cred ca mi-as mai cumpara alt tv decat Samsung si LG (un OLED cand vor ajunge la preturi normale). Am avut experiente nefericite cu Panasonic, Sharp (din alea vechi, nu turcismele de azi) .... In schimb Samsungul 40B651 din 2009 merge in continuare si o face mult mai bine decat multe pocnitori din ziua de azi.

#35
dorubm

dorubm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 03.01.2011

View Postbatman, on 02 noiembrie 2016 - 13:20, said:

... In schimb Samsungul 40B651 din 2009 merge in continuare si o face mult mai bine decat multe pocnitori din ziua de azi.
Pentru asta ti-as da 100 de like-uri... Si eu la fel spun .
Si acum ma uit la acest tv , care nu e nici pe departe perfect ( acum dupa cx-uri am vazut ca nu se poate compara la culori cu pansonicele alea)  , daaar per ansamblu e muuult peste CX-uri . Il am de atatia ani si ma bucura in continuare ;
(  fata de altele care mi-au dat batai de cap inca din primele zile si la care ma gandeam inca din acele zile cum sa scap de ele ) . Prostia mare a fost ca am si comandat doua deodata ( dar mi-au venit la vreo sapt unu dupa altu , si am zic ca nu-i frumos sa anulez comanda facuta , dar daca comandam doar unu si vedeam cum e , IN VECI nu-l mai luam pe-al doilea ) .

Edited by dorubm, 02 November 2016 - 13:34.


#36
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Eu inca nu am vazut afisarea imaginilor in miscare la calitatea pe care o face B651 in setarea "Clar". Inca nu am vazut ce poate J6282, dar nu cred ca se ridica la acelasi nivel.
La punctul Digi din Cora Pantelimon, in spatele casierelor, este un tv incastrat in perete care afisa un meci. Doar la asta am vazut o miscare mai buna decat la B651. In schimb panelul era oglinda, se reflecta in el orice luminita. Urmatoarea data cand mai trec pe acolo intreb ce tv este.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate