Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Romania vs Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Spania nu mai este ce a fost de foarte mult timp. Iar Barcelona ca oras de locuit este foarte urat. Ca ai mare si munte la 2km nu inseamna ca te face fericit. Orasul este doborat de haos si turism, aglomeratie ca in Bucuresti, mizerie la ordinea zilei. Criminalitatea este mult peste cea a Bucurestiului, furturi la ordinea zilei, prostitutie la fiecare pas si Barcelona este cunoscut ca orasul drogatilor, cand noaptea oamenii se transforma in zombii.

Dupa un internship de 6 luni in Barcelona nu am mai dorit sa vizitez orasul niciodata. Iar despre infrastructura mult mai avansata ca in Romania, nu inseamna ca face viata mai placuta. Si tarile baltice au un sistem de infrastructura cu 10 ani peste Romania si viata acolo nu este chiar placuta.

#20
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postun_dac, on 10 octombrie 2016 - 15:49, said:

regretful o sa fie intr-un singur sens.
"vai ce rau imi pare ca n-am ramas in Ro sa repar la un motor intr-un garaj"
Asta se poate face și acolo.
Erau în comuna unde am locuit eu multi cu motociclete și se adunau împreună la meșterit.

#21
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View Postedy_3dz, on 10 octombrie 2016 - 15:48, said:

PS: Asculti Cheloo?

Ascult si Cheloo ! In primul rand vreau sa iti multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa imi relatezi de deciziile pe care le-ai luat si de informatiile de la FATA LOCULUI pe care le-ai impartasit cu mine. Intrebari as avea zeci daca nu chiar sute, iti dai seama ce este in mintea mea. Stiu de infractionalitate, stiu de birocratie, stiu de salarii... Si ai dreptate in totalitate ! Ca zona unde mi-as permite un apartament ar fi Vilapicina ! Si este si linia de metrou  acolo... Sau as mai putea face un imprumut si sa iau in zona Poble Sec, ceea ce m-ar putea avantaja la o eventuala inchiriere... Imi poti spune ceva despre zonele de mai sus? Ai vreo idee?

View Postddaannii, on 10 octombrie 2016 - 15:49, said:

Cauta ceva în Germania la multinationala aia.

Germania sa fiu sincer imi place. Si as avea mai multe avantaje decat in Spain! Dar ce fac cu limba Dani... Nu o stiu, si nici nu as vrea sa o invat... E mult prea urata... In Berlin as avea si o gramada de prieteni... Vezi tu... Si Germania asta acum cu toti imigrantii astia + milioanele de turci... Nu cred ca se va mai traii atat de linistit nici in DE

View Postbusiness11, on 10 octombrie 2016 - 15:54, said:

Dupa un internship de 6 luni in Barcelona nu am mai dorit sa vizitez orasul niciodata. Iar despre infrastructura mult mai avansata ca in Romania, nu inseamna ca face viata mai placuta. Si tarile baltice au un sistem de infrastructura cu 10 ani peste Romania si viata acolo nu este chiar placuta.
Subscriu ! In renumitul cartier Raval nici nu ai curaj sa umblii noaptea...

View Postsarac.lipit, on 10 octombrie 2016 - 15:47, said:

tre'să fii cel puţin înceţoşat mintal să mai stai pe'aici
în 10 ani ţara e vîndută şi va fi un cartier de ultima speţă, pe graniţa cu ''dujmanii ruşi''...
meri în ţările cu apă caldă, uită sălbăticia dacă nu te bagi în afaceri politice...singurele ce merg cu ''munca cinstită''

chiar crezi asta??! Chiar crezi ca Romania va fi atat de jos?

#22
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca nu ai familie/prieteni o sa te simti foarte singur in strainatate.

#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostFriskey, on 10 octombrie 2016 - 16:08, said:

Daca nu ai familie/prieteni o sa te simti foarte singur in strainatate.

in primul rand orasul este de rahat, de 10 ori mai prost calitativ ca Bucurestiul. Ca are o infrastructura peste Romania nu inseamna ca totul acolo este roz si perfect.

#24
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View PostFriskey, on 10 octombrie 2016 - 16:08, said:

Daca nu ai familie/prieteni o sa te simti foarte singur in strainatate.

Si ce sa fac aici... Ma imbolnavesc zi de zi ! Si daca de sistem pot face o oarecare abstractie desi ma lovesc de el zilnic, ce fac cu oamenii... Ipocrizia pe mine ma macina psihic,jur. Deci eu am mers si la psihiatru din cauza acestui stres constant la care suntem supusi cu totii zilnic !

View Postbusiness11, on 10 octombrie 2016 - 16:12, said:


in primul rand orasul este de rahat, de 10 ori mai prost calitativ ca Bucurestiul. Ca are o infrastructura peste Romania nu inseamna ca totul acolo este roz si perfect.

Bun. Pot intelege, si chiar subscriu la unele lucruri spuse de tine. Recomandari atunci. Unde plec atunci?!? Mie imi placea NYC-ul. Da NYC-ul ala infect, plin de sobolani si de negrii (pleonasm?!?) De ce imi placea?!? ca ma puteam pierde printre cei 8 9 milioane de oameni, fara sa ma judece cineva ! Practic nu dadea nimeni pe strada 2 bani pe mine, si nici eu pe ei... Paradoxal, dar asta imi placea

#25
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

View Postbusiness11, on 10 octombrie 2016 - 15:54, said:

Spania nu mai este ce a fost de foarte mult timp. Iar Barcelona ca oras de locuit este foarte urat. Ca ai mare si munte la 2km nu inseamna ca te face fericit. Orasul este doborat de haos si turism, aglomeratie ca in Bucuresti, mizerie la ordinea zilei. Criminalitatea este mult peste cea a Bucurestiului, furturi la ordinea zilei, prostitutie la fiecare pas si Barcelona este cunoscut ca orasul drogatilor, cand noaptea oamenii se transforma in zombii.

Dupa un internship de 6 luni in Barcelona nu am mai dorit sa vizitez orasul niciodata. Iar despre infrastructura mult mai avansata ca in Romania, nu inseamna ca face viata mai placuta. Si tarile baltice au un sistem de infrastructura cu 10 ani peste Romania si viata acolo nu este chiar placuta.

Cred ca am fost in orase diferite. Oras urat? Posted Image Orasul este unul dintre cele mai frumoase din Europa, din punctul meu de vedere. Si cred ca e foarte diferita Catalonia de restul Spaniei. Da, se fumeaza mult iarba, dar nu as numi oamenii zombie. Sunt multi turisti, in centru, si ei cei sunt care fac cea mai mare mizerie. Dar e loc pentru toata lumea. Si ce intelegi prin haos? Aglomeratie? Glumesti? Traficul e foarte fluid, chiar m-a uimit acest lucru. Dar asta probabil pentru ca lumea foloseste transportul in comun, si multi merg cu bicicletele (btw, au o retea impresionanta de piste de biciclete) si motoare. In legatura cu infractionalitatea nu am cifre exacte, dupa cum am zis sunt doua cartiere mai dubioase, dar cat timp le ocolesti noapte, e ok.

View Postblade0blade, on 10 octombrie 2016 - 16:03, said:

Ascult si Cheloo ! In primul rand vreau sa iti multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa imi relatezi de deciziile pe care le-ai luat si de informatiile de la FATA LOCULUI pe care le-ai impartasit cu mine. Intrebari as avea zeci daca nu chiar sute, iti dai seama ce este in mintea mea. Stiu de infractionalitate, stiu de birocratie, stiu de salarii... Si ai dreptate in totalitate ! Ca zona unde mi-as permite un apartament ar fi Vilapicina ! Si este si linia de metrou  acolo... Sau as mai putea face un imprumut si sa iau in zona Poble Sec, ceea ce m-ar putea avantaja la o eventuala inchiriere... Imi poti spune ceva despre zonele de mai sus? Ai vreo idee?

Cu placere. De Vilapicina sincer nu stiu nimic, pare departe de centru, dar cu metroul ajungi foarte repede. In Poble Sec locuieste un coleg si un altul isi cauta sa cumpere un apartament inclusiv si in zona aia. E o zona buna, linistita as zice, foarte aproape de centru chiar si pe jos. Cladirile sunt un pic mai vechiute, probabil daca ti-ai lua un apartament acolo ar trebui sa mai bagi ceva in renovari. Ai aproape si localuri bune pentru mancare :D Nu sunt familiar cu imobiliarele aici, dar incearca si El Poblenou, nu era un cartier foarte bun in trecut din cate am inteles, dar s-au mai schimbat lucrurile. Si e foarte aproape de plaja, daca asta te atrage. Dar oriunde in afara de El Raval si poate chiar Barri Gotic e ok din punctul meu de vedere. Singurele variabile raman bugetul si distanta fata de locul de munca / centru.

#26
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Cred ca mai bine deschideai topicul la Emigrare.
Vezi ca mai e un user, liklights, care locuieste de ceva ani in Barcelona. Posibil sa nu-ti vada topicul, da-i un PM, poate te ajuta. Il gasesti pe Travelling, Barcelona.

#27
brokedheart

brokedheart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.07.2016
New York prietene. Nu o sa regreti. Spania e nasoala, e plina de rromi.
Eu dupa ce termin facultatea (si fac rost de viza) tintesc US sau Australia sau  Noua Zeelanda.

#28
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View Postbrokedheart, on 10 octombrie 2016 - 17:01, said:

New York prietene. Nu o sa regreti. Spania e nasoala, e plina de rromi.
Eu dupa ce termin facultatea (si fac rost de viza) tintesc US sau Australia sau  Noua Zeelanda.

Cum am mai spus ! Am stat acolo. Si as sta toata viata cu tot jegul acelui oras ! Doar ca trebuie sa imi si permit sa traiesc acolo

#29
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View Postbrokedheart, on 10 octombrie 2016 - 17:01, said:

New York prietene. Nu o sa regreti. Spania e nasoala, e plina de rromi.
Eu dupa ce termin facultatea (si fac rost de viza) tintesc US sau Australia sau  Noua Zeelanda.

Ai fost vreodata in NY inainte sa iti doresti asa mult sa locuiesti acolo ?

View Postsarac.lipit, on 10 octombrie 2016 - 15:47, said:

tre'să fii cel puţin înceţoşat mintal să mai stai pe'aici
în 10 ani ţara e vîndută şi va fi un cartier de ultima speţă, pe graniţa cu ''dujmanii ruşi''...
meri în ţările cu apă caldă, uită sălbăticia dacă nu te bagi în afaceri politice...singurele ce merg cu ''munca cinstită''

Ce va mai place unora sa exagerati fara argumente.

#30
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 28.10.2005
Curs spaniola /catalana de ex Universitat Autònoma de Barcelona  :
http://www.uab.cat/w...1=1195026080651
Preturi orientative aici:
http://www.uab.cat/w...1=1345681497686

Locuinta :
Ti-as recomanda Castelldefels sau Gava Playa.
Preturi orientative pt locuinta poti consulta, de ex. aici:
https://www.idealista.com/

Acte necesare:
NIF & DNI , in traducere libera :
NIF = Numar de identificare fiscala
DNI  = Documet National de Identitate
Ambele le obtii in funtie de localitatatea de resedinta, in cazul de mai sus de aici:
https://www.castelld...sp?idGuia=21953
Job :
ti-as recomanda : http://www.infojobs....ofertas-trabajo
Afaceri :
daca vrei sa-ti deschizi afacerea proprie cel mai bine este sa consulti :
http://www.barcelona...va/es/index.jsp
aici primesti, exceptind finantare, orice suport imaginabil.

#31
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View Postcornete, on 10 octombrie 2016 - 17:27, said:

Multumesc mult !

#32
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ce planuri de viitor ai? Vrei sa-ti intemeiezi o familie? Copii? Intreb pentru ca la 30 ani cam e timpul (sa te gandesti la asta, nu neaparat sa faci casting pentru sotie) si atunci decizia ta va trebui sa ia in considerare si asta. Adica....unde vrei sa-ti cresti copiii, cu pro si contra, asa cum ai listat pentru tine.

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
NYC este un oras de vizitat nu de locuit, lumea neprietenoasa, toti sunt grabiti, daca in Restaurant nu mai comanzi de baut sau de mancat nimic imediat iti aduce nota si te goneste, preturile infernale, pentru o chirie de 2000usd primesti un ghetto de apartament, nu merita.

Catalunia este mai dezvoltata decat restul Spaniei cu siguranta, zona nordica foarte dezvoltata industrial cu granita catre Franta, Andorra. Dar orasul in sine mi nu mi-a placut ca locuit ci ca vizitat, la fel ca multe capitale si orase europene si nu numai.

Am o cunostinta care sta la Girona si a spus ca o duce foarte bine, salarii bune, lumea muncitoare si prietenoasa si cand se plictiseste in Weekend da o fuga in Andorra sau Franta la cumparaturi. Plus ca ai Barcelona in apropiere.

#34
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postblade0blade, on 10 octombrie 2016 - 15:18, said:

Ok. Salutari colegi de forum, salutari dragi concetateni ! De ceva timp am doar ganduri si N posibile solutii in cap cu privire la viitorul meu, si poate si al viitoarei familii ce va avea sa fie. Am sa scriu destul de mult, asa ca cei care vor sa imi dea o idee, un sfat sau un sut in fund pot sa raspunda doar la urmatoarea intrebare: Romania vs Barcelona (modul de viata. conditii de viata, diferente, asemanari, sfaturi utile)

Se dau urmatoarele variabile: Baiat, 30 ani, lucreaza in Bucuresti web developer. Are 100.000 euro cash, castigati prin diferinte munci + vanzare de ceva mosteniri lasate de iubitii mei bunici care m-au crescut si m-au educat.

De ce plec !

Asa cum spuneam dragi forumisti, sunt la rascruce de drumuri in ceea ce priveste alegerea cea mai inteleapta privind viitorul meu. In acest moment din punct de vedere salarial sunt stabil, castig peste 1500euro net pe luna (salariu + diverse alte lucrari in particular), ceea ce imi acorda un statul de om din clasa de mijloc spre sus in societatea romaneasca, din punct de vedere financiar. Si atunci de ce vreau sa parasesc tara mea... Pai in principal datorita ipocriziei care caracterizeaza 70 80% din societatea noastra. Si da, vorbesc de acei oameni care spun mereu DOAR IN ROMANIA se putea intampla asa ceva... Sau de aceia care mereu li se pare ca cineva le datoreaza ceva doar pentru ca... Si m-am mai saturat de ILOGICA care caracterizeaza toata clasa politica si tot sistemul, fie cu PSD, PNL, tehnocrati, tehnodraci.

Unde !!!

#Barcelona
De ce Barcelona?!? Am trait 2 luni in Barcelona... Stiu cum e... Una este sa fii turist 3 4 5 zile in Barcelona, alta e sa traiesti zi de zi, cu probleme de zi cu zi ale fiecaruia... Si la ei este birocratie, si la ei se pisa lumea pe pereti, si la ei este mizerie etc etc. Si cu toate astea sunt cu 20 de ani peste noi ca infrastructura, mod de organizare sau gandire logica. Si pentru ca turism. Si pentru ca mare si munte la distanta de 2 km una de alta... Si pentru ca oportunitati sa gasesc un job in domeniul pe care il practic. Si pentru ca daca dau gres sau ma mut in NYC definitiv, pot inchiria apartamentul in regim hotelier sau full time... Si pentru ca pot sa ma plimb cu motorul sau Sandero fara sa faca nimeni "glume de sclaveti" pe seama mea. Si pentru ca lumea este mai relaxata si ii doare`n slapi de cine sunt eu, ce mananc eu, ce conduc eu, sau pe cine ard eu. Isi vede fiecare de treaba lui !!!

Bine bine, deci Barcelona are atuuri... De ce ai mai deschis un topic aici !!!

Pentru ca sunt un barbat care nu cauta Pokemoni la semafor, si caruia ii place toate lucrurile care poseda un motor, si caruia ii place ca atunci cand mai vine seara acasa, sa mai bricoleasca putin cate ceva ! Ei, si de aici gandurile mele care nu imi dau pace... Nu as putea face asta la Barcelona ! Nu imi permit o casa undeva la 20 30 km de Barcelona asa ca ma vad nevoit ca dupa 23 de ani de stat intr-un apartament, sa cumpar tot un apartament poate pentru tot restul vietii ! Si cum fac cu motoarele, etc etc...

Pe de alta parte, in RO mi-as putea permite un teren undeva in zona Buftea/Balotesti, unde probabil voi avea o gradina, unde probabil voi putea avea un garaj pentru motoare and co.

Asa e ca v-am distrus creierii?!? pfff, va dati seama ce este in creierii mei care se lupta zi de zi sa sustina una din partile implicate in acest proces. Asa ca cine are placerea sa imi dea un sfat, ii voi fii recunoscator.

Apartament Barcelona sau teren+ casa in Romania ??!

deja ai aratat ca nu traiesti in afara romanikai. creeierul tau este romanesc, blocat in traditii si neintelegeri.

de ce nu poti cumpara casa la 10 Km de barcelona ?
ai 100K euro care sa zicem ca se duc catre 33% din pretul unei case.
deci dai numai 20% (adica retii 40K pt just in case) si restul in rate la banca sau la dezvoltator. asa fac 95% din cei din lumea la care visezi dar pe care o urasti si nu vrei sa te incadrezi in ea.
poate o sa zici ca exista pericolul ca sa nu mai castigi suficient sa platesti ratele la un moment dat. asta din nou arata ca tu gandesti ca un roman si nu ca un vestic.pe deasupra asta arata ca nu ai incredere in tine si, cel mai rau, in lumea la care visezi si in care vrei sa intri.

deci revizuieste-ti modul de a gandi. nu luminitele firmelor, marea si muntele trebuie sa te faca sa alegi locul ci increderea in acea lume la care visezi si in tine.

#35
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postblade0blade, on 10 octombrie 2016 - 16:03, said:


... Vezi tu... Si Germania asta acum cu toti imigrantii astia + milioanele de turci... Nu cred ca se va mai traii atat de linistit nici in DE


deci germania are 80 milioane locuitori. sunt 1.55 milioane turcaleti (asta spun statisticile lor) si, hai sa zicem, 1 milion refugiati (cu sau fara ghilimele). deci ei formeaza 3.6%. in romanika esti fericit cu 10% rromi care se inmultesc cel putin dublu decat romanashii.
deci unde este viitorul mai negru ? cu 20% rromi in romania sau cu 6% middle easterni in Germania ?
nu uita, spania este si ea plina de marocani, africani si est europeni si...rromi, peste 6%.
de UK nici nu mai vorbesc.

deci acum analizeaza. esti un om care spune ca gandeste, faci web development dar si dovedeste asta.

View Postblade0blade, on 10 octombrie 2016 - 16:17, said:

... Ipocrizia pe mine ma macina psihic,jur. Deci eu am mers si la psihiatru din cauza acestui stres constant la care suntem supusi cu totii zilnic !


atentie, politicienii romani sunt mici copii inca, de abia invata ce este ipocrizia.
peste tot in lume trebuie sa fii beton dpv psihic.
fii realist caci altfel vei avea deziluzii enorme.
iti dau un singur exemplu: in 1990 au venit politicieni din UK si au cerut (am zis au cerut) romaniei sa desfiintele ICRAL-urile si sa taie subsidiile pt agricultura.
stii cate locuinte ale primariilor (adica gen ICRAL) sunt in UK ? 5 (CINCI) milioane.
asa, un exemplu mic relativ la ipocrizie.
nu mai vin la agricultura, 60% este media de subventie in lumea de vest.

View Postblade0blade, on 10 octombrie 2016 - 17:06, said:

Cum am mai spus ! Am stat acolo. Si as sta toata viata cu tot jegul acelui oras ! Doar ca trebuie sa imi si permit sa traiesc acolo

daca esti bun in IT castigi linistit pe la 100K/an in NY, care nu este mult, dar este suficient sa traiesti acolo. dar pana castigi mai serios (adica peste 100K) vei locui intr-o garsoniera si, daca vrei in zona buna, incepe de la 3-4K/luna.
daca tot esti in IT orienteaza catre zone serioase, ceva ce firmele cauta (SAP, ERP-uri, limbaje de programare curente in domeniul financiar, modelare matematica, etc).

#36
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View Postbusiness11, on 12 octombrie 2016 - 13:36, said:

NYC este un oras de vizitat nu de locuit, lumea neprietenoasa, toti sunt grabiti, daca in Restaurant nu mai comanzi de baut sau de mancat nimic imediat iti aduce nota si te goneste, preturile infernale, pentru o chirie de 2000usd primesti un ghetto de apartament, nu merita.
Asta asa e... Am stat in Upper East Side, o zona decenta si mai prietenoasa a NYC-ului si dadeam 2800$ pe un apartament cu 2 camere... Dar acolo apartamentele sunt un fel de garsoniera cf2 la noi in Romica... Bun, cel mai probabil daca voi ajunge iar acolo ma voi muta mai in N si voi face naveta... Cat despre Barcelona, stiu ca este un oras plin de turisti, si de acolo vin si restul problemelor (hoti, alcoolici, drogati, dealeri etc etc etc). Ma gandeam la un apartament in Barcelona just in case ca voi pleca spre alte tari, sa il pot inchiria mai usor, fiind un oras atat de turistic...

PS: New Yorkezii sunt niste roboti ! Cei mai multi nici nu au o viata personala. Si da, sunt cei mai neprietenosi, si ii recunosti oriunde in alt stat in US (sunt cei mai scarbe, sunt cei mai repezi etc etc). Dar mie prin asta imi place US... ca nu ii intereseaza pe nimeni de mine ! Fiecare cu viata lui... Nici eu nu sunt o fire asa prea sociabila. Adica as prefera sa traiesc in sirenele care suna non stop in NYC decat sa traiesc intr-un orasel/sat unde tot ce as face ar fi sa merg la munca si acasa... boooringgggg

View Postavenirv, on 12 octombrie 2016 - 14:09, said:

deja ai aratat ca nu traiesti in afara romanikai. creeierul tau este romanesc, blocat in traditii si neintelegeri.

de ce nu poti cumpara casa la 10 Km de barcelona ?
ai 100K euro care sa zicem ca se duc catre 33% din pretul unei case.
deci dai numai 20% (adica retii 40K pt just in case) si restul in rate la banca sau la dezvoltator. asa fac 95% din cei din lumea la care visezi dar pe care o urasti si nu vrei sa te incadrezi in ea.
Am cautat prietene, m-am dus pana la 30 40km de Barcelona, cautand o casa. Nu gasesc la banii aia, iar alti bani nu am... Poate doar sa imi vand vreun rinichi... De rate sa nu aud, de banci sa nu aud... Prefer sa raman in chirie cum stau de 12 ani decat sa iau credit ! ma gandeam ca avand acum banii astia cash, as fi putut sa cumpar un apartament, care la o eventuala plecare a mea in alta parte sau cine stie ce dracu se mai poate intampla, sa il pot inchiria sau vinde cat mai repede. Ma rog... Acum ma uit case la 30 40 km de Frankfurt... Imi place DE, dar nu stiu o boaba de limba...

100k in US ai daca esti ceva BOSS... Imi mai trebuie cativa ani de experienta sa ma pot duce si sa am pretentii la salarii de genu... Momentan sunt un umil developer si atat...

Cat despre ipocrizie ai dreptate... Ea este la cel mai inalt nivel in intreaga lume (vezi USA si primavara araba...) Si totusi... Cand te duci in afara nu este ipocrit asa pana si vanzatorul de la magazinul de ziare... parca oamenii sunt mai relaxati, mai umili, si nu mai conteaza ca tu esti Bo$$ si el este ospatar sau femeie de servici... Pana si noi romanii, cand suntem in afara tarii ne schimbam comportamentul... de ce dracu nu il aplicam si in RO nu stiu... RO nu este o tara asa de rea pe cat vor unii sa o considere... Eu am o parere buna despre RO si despre ce ar putea face tara asta... Pentru ca exista potential mare !!! Dar oamenii...

Edited by blade0blade, 12 October 2016 - 17:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate