Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Romania vs Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Ok. Salutari colegi de forum, salutari dragi concetateni ! De ceva timp am doar ganduri si N posibile solutii in cap cu privire la viitorul meu, si poate si al viitoarei familii ce va avea sa fie. Am sa scriu destul de mult, asa ca cei care vor sa imi dea o idee, un sfat sau un sut in fund pot sa raspunda doar la urmatoarea intrebare: Romania vs Barcelona (modul de viata. conditii de viata, diferente, asemanari, sfaturi utile)

Se dau urmatoarele variabile: Baiat, 30 ani, lucreaza in Bucuresti web developer. Are 100.000 euro cash, castigati prin diferinte munci + vanzare de ceva mosteniri lasate de iubitii mei bunici care m-au crescut si m-au educat.

De ce plec !

Asa cum spuneam dragi forumisti, sunt la rascruce de drumuri in ceea ce priveste alegerea cea mai inteleapta privind viitorul meu. In acest moment din punct de vedere salarial sunt stabil, castig peste 1500euro net pe luna (salariu + diverse alte lucrari in particular), ceea ce imi acorda un statul de om din clasa de mijloc spre sus in societatea romaneasca, din punct de vedere financiar. Si atunci de ce vreau sa parasesc tara mea... Pai in principal datorita ipocriziei care caracterizeaza 70 80% din societatea noastra. Si da, vorbesc de acei oameni care spun mereu DOAR IN ROMANIA se putea intampla asa ceva... Sau de aceia care mereu li se pare ca cineva le datoreaza ceva doar pentru ca... Si m-am mai saturat de ILOGICA care caracterizeaza toata clasa politica si tot sistemul, fie cu PSD, PNL, tehnocrati, tehnodraci.

Unde !!!

#Barcelona
De ce Barcelona?!? Am trait 2 luni in Barcelona... Stiu cum e... Una este sa fii turist 3 4 5 zile in Barcelona, alta e sa traiesti zi de zi, cu probleme de zi cu zi ale fiecaruia... Si la ei este birocratie, si la ei se pisa lumea pe pereti, si la ei este mizerie etc etc. Si cu toate astea sunt cu 20 de ani peste noi ca infrastructura, mod de organizare sau gandire logica. Si pentru ca turism. Si pentru ca mare si munte la distanta de 2 km una de alta... Si pentru ca oportunitati sa gasesc un job in domeniul pe care il practic. Si pentru ca daca dau gres sau ma mut in NYC definitiv, pot inchiria apartamentul in regim hotelier sau full time... Si pentru ca pot sa ma plimb cu motorul sau Sandero fara sa faca nimeni "glume de sclaveti" pe seama mea. Si pentru ca lumea este mai relaxata si ii doare`n slapi de cine sunt eu, ce mananc eu, ce conduc eu, sau pe cine ard eu. Isi vede fiecare de treaba lui !!!

Bine bine, deci Barcelona are atuuri... De ce ai mai deschis un topic aici !!!

Pentru ca sunt un barbat care nu cauta Pokemoni la semafor, si caruia ii place toate lucrurile care poseda un motor, si caruia ii place ca atunci cand mai vine seara acasa, sa mai bricoleasca putin cate ceva ! Ei, si de aici gandurile mele care nu imi dau pace... Nu as putea face asta la Barcelona ! Nu imi permit o casa undeva la 20 30 km de Barcelona asa ca ma vad nevoit ca dupa 23 de ani de stat intr-un apartament, sa cumpar tot un apartament poate pentru tot restul vietii ! Si cum fac cu motoarele, etc etc...

Pe de alta parte, in RO mi-as putea permite un teren undeva in zona Buftea/Balotesti, unde probabil voi avea o gradina, unde probabil voi putea avea un garaj pentru motoare and co.

Asa e ca v-am distrus creierii?!? pfff, va dati seama ce este in creierii mei care se lupta zi de zi sa sustina una din partile implicate in acest proces. Asa ca cine are placerea sa imi dea un sfat, ii voi fii recunoscator.

Apartament Barcelona sau teren+ casa in Romania ??!

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
Si vrei sa iti decida viitorul niste necunoscuti de pe un forum ? Tu nu ai familie, nevasta, iubita ceva cu care sa te consulti ?

#3
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Nu imi vor decide viitorul niste necunoscuti. Aici pe forum pot afla pareri PRO sau CONTRA sustinute poate de mai multe informatii despre Barcelona decat posed eu... Sau poate sunt colegi care au fost candva in locul meu, si imi pot spune decizia lor... Nu sunt casatorit, nu am copii... Familia mea este aici in RO, si vor ramane aici... Decizia de a pleca sau a ramane imi va apartine in totalitate...

#4
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 blade0blade, on 10 octombrie 2016 - 15:18, said:

De ce plec !

(...)

Unde !!!

#Barcelona


Posted Image

#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Mai degrabă cauta sa faci o afacere din care sa ai un venit constant nu de mutări unde cheltui banii și nu ai nici de lucru...
Eu te vad în Barcelona la casa ta dar fără bani de impozit pe proprietate.

Știi ccati romani si rromi stau pe somaj si social prin Barcelona?

#6
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016

 blade0blade, on 10 octombrie 2016 - 15:18, said:

Ok. Salutari colegi de forum, salutari dragi concetateni ! De ceva timp am doar ganduri si N posibile solutii in cap cu privire la viitorul meu, si poate si al viitoarei familii ce va avea sa fie. Am sa scriu destul de mult, asa ca cei care vor sa imi dea o idee, un sfat sau un sut in fund pot sa raspunda doar la urmatoarea intrebare: Romania vs Barcelona (modul de viata. conditii de viata, diferente, asemanari, sfaturi utile)

Se dau urmatoarele variabile: Baiat, 30 ani, lucreaza in Bucuresti web developer. Are 100.000 euro cash, castigati prin diferinte munci + vanzare de ceva mosteniri lasate de iubitii mei bunici care m-au crescut si m-au educat.

De ce plec !

Asa cum spuneam dragi forumisti, sunt la rascruce de drumuri in ceea ce priveste alegerea cea mai inteleapta privind viitorul meu. In acest moment din punct de vedere salarial sunt stabil, castig peste 1500euro net pe luna (salariu + diverse alte lucrari in particular), ceea ce imi acorda un statul de om din clasa de mijloc spre sus in societatea romaneasca, din punct de vedere financiar. Si atunci de ce vreau sa parasesc tara mea... Pai in principal datorita ipocriziei care caracterizeaza 70 80% din societatea noastra. Si da, vorbesc de acei oameni care spun mereu DOAR IN ROMANIA se putea intampla asa ceva... Sau de aceia care mereu li se pare ca cineva le datoreaza ceva doar pentru ca... Si m-am mai saturat de ILOGICA care caracterizeaza toata clasa politica si tot sistemul, fie cu PSD, PNL, tehnocrati, tehnodraci.

Unde !!!

#Barcelona
De ce Barcelona?!? Am trait 2 luni in Barcelona... Stiu cum e... Una este sa fii turist 3 4 5 zile in Barcelona, alta e sa traiesti zi de zi, cu probleme de zi cu zi ale fiecaruia... Si la ei este birocratie, si la ei se pisa lumea pe pereti, si la ei este mizerie etc etc. Si cu toate astea sunt cu 20 de ani peste noi ca infrastructura, mod de organizare sau gandire logica. Si pentru ca turism. Si pentru ca mare si munte la distanta de 2 km una de alta... Si pentru ca oportunitati sa gasesc un job in domeniul pe care il practic. Si pentru ca daca dau gres sau ma mut in NYC definitiv, pot inchiria apartamentul in regim hotelier sau full time... Si pentru ca pot sa ma plimb cu motorul sau Sandero fara sa faca nimeni "glume de sclaveti" pe seama mea. Si pentru ca lumea este mai relaxata si ii doare`n slapi de cine sunt eu, ce mananc eu, ce conduc eu, sau pe cine ard eu. Isi vede fiecare de treaba lui !!!

Bine bine, deci Barcelona are atuuri... De ce ai mai deschis un topic aici !!!

Pentru ca sunt un barbat care nu cauta Pokemoni la semafor, si caruia ii place toate lucrurile care poseda un motor, si caruia ii place ca atunci cand mai vine seara acasa, sa mai bricoleasca putin cate ceva ! Ei, si de aici gandurile mele care nu imi dau pace... Nu as putea face asta la Barcelona ! Nu imi permit o casa undeva la 20 30 km de Barcelona asa ca ma vad nevoit ca dupa 23 de ani de stat intr-un apartament, sa cumpar tot un apartament poate pentru tot restul vietii ! Si cum fac cu motoarele, etc etc...

Pe de alta parte, in RO mi-as putea permite un teren undeva in zona Buftea/Balotesti, unde probabil voi avea o gradina, unde probabil voi putea avea un garaj pentru motoare and co.

Asa e ca v-am distrus creierii?!? pfff, va dati seama ce este in creierii mei care se lupta zi de zi sa sustina una din partile implicate in acest proces. Asa ca cine are placerea sa imi dea un sfat, ii voi fii recunoscator.

Apartament Barcelona sau teren+ casa in Romania ??!
WTF 100.000€, nu.mi dai si mie Posted Image

#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Cam toată Spania nu mai e ce a fost.....

#8
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 ddaannii, on 10 octombrie 2016 - 15:29, said:

Eu te vad în Barcelona la casa ta dar fără bani de impozit pe proprietate.
De lucru voi avea, pentru ca voi pleca prin transfer de aici ! Lucrez la o multinationala ce are centre de dezvoltare in Barcelona. Cu Barcelona ar mai fi problema legata de treaba asta cu secesiunea pe care o doresc cei din Catalunia. Desi este o zona dezvoltata economic, ma gandesc ca o eventuala secesiune, ar putea sa o scoata din UE si de acolo vor aparea N si N de probleme...

#9
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Pai cu 100 de mii cumperi apartament in Barcelona? nu prea cred ca ar fi ceva rezonabil in banii astia.

In rest iti dau dreptate, si eu daca as fi mai tanar si as avea oportunitatea as pleca, mai degraba Valencia decat Barcelona dar asta e o preferinta.

#10
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 HaterNr2, on 10 octombrie 2016 - 15:31, said:

WTF 100.000€, nu.mi dai si mie Posted Image

Deocamdata sa imi vad ce fac cu locuinta... Daca raman in chirie cum am fost pana acum, as putea sa te caut ... :DPosted Image Posted Image

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In locul tau de banii aia mi-as cumpara o ferma de cateva hectare in SUA sau Australia si as bricola acolo pana mi-ar iesi pe nas. N-as baga banii aia intr-un apartament, fie el si in Barcelona. Apropo, vezi ca acolo infractionalitatea e foarte ridicata. Ca turist (2 luni de stat acolo inseamna ca ai fost turist) nu prea te lovesti de asta.
NY e SCUMP.
Spania e foarte frumoasa, dar ca sa stai acolo ... nu mai e ce a fost, cum zicea cineva mai sus.

Edited by Friskey, 10 October 2016 - 15:38.


#12
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 cristiandrei, on 10 octombrie 2016 - 15:33, said:

Pai cu 100 de mii cumperi apartament in Barcelona? nu prea cred ca ar fi ceva rezonabil in banii astia.

In rest iti dau dreptate, si eu daca as fi mai tanar si as avea oportunitatea as pleca, mai degraba Valencia decat Barcelona dar asta e o preferinta.

Cumperi Andrei. Nu un apartament de lux, dar un apartament care va mai necesita ceva reparatii... Bine, apartamentele lor de 3 4 camere au 60m mp2. Doar dormitorul matrimonial e ceva de capul lui... Celelalte dormitoare le-ai putea confunda cu debaralele noastre in RO. Cum spunea si colegul mai sus, Spania nu mai este ce era acum 10 12 ani... Dar vin cu o completare... LUMEA nu mai este ce era acum 10 12 ani... Fie ca esti in UK, US, etc etc etc

 Friskey, on 10 octombrie 2016 - 15:36, said:

In locul tau de banii aia mi-as cumpara o ferma de cateva hectare in SUA sau Australia si as bricola acolo pana mi-ar iesi pe nas. N-as baga banii aia intr-un apartament, fie el si in Barcelona. Apropo, vezi ca acolo infractionalitatea e foarte ridicata. Ca turist (2 luni de stat acolo inseamna ca ai fost turist) nu prea te lovesti de asta.
NY e SCUMP.

Cine imi da viza Posted Image Posted Image Posted Image  Si America e ipocritaaaaa... mai sunt si dobitoci pe deasupra... dar m-as vedea traind cum spui tu intr-un ranch !

PS: am locuit 8 luni in NYC ! Am venit acasa tocmai pentru ca nu imi permiteam... Practic ce castigam, imi ajungea sa platesc chiria, sa mananc... Si mai puneam 300 400$ deoparte...

Edited by blade0blade, 10 October 2016 - 15:40.


#13
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
daca ramani, o sa te "auto-apostrofezi" tot restul vietii gandindu-te de ce nu ai plecat cand ai avut ocazia si cum ti-ar fi fost mai bine.

LE: Recunosc, cand am vazut prima data titlul am crezut ca joaca nationala noastra cu messi&co.

Edited by un_dac, 10 October 2016 - 15:41.


#14
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

 un_dac, on 10 octombrie 2016 - 15:39, said:

daca ramani, o sa te "auto-apostrofezi" tot restul vietii gandindu-te de ce nu ai plecat cand ai avut ocazia si cum ti-ar fi fost mai bine.

LE: Recunosc, cand am vazut prima data titlul am crezut ca joaca nationala noastra cu messi&co.

Eram bun de youtube sa pun clickbait ! nationala noastra a jucat cu Messi... Cat despre apostrofat... Cam asa e... La asta ma gandesc. Sa stau aici si sa traiesc poate cu regret (dar bucurandu-ma de pasiunile mele) sau sa plec si sa imi caut noi pasiuni...

#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
tre'să fii cel puţin înceţoşat mintal să mai stai pe'aici
în 10 ani ţara e vîndută şi va fi un cartier de ultima speţă, pe graniţa cu ''dujmanii ruşi''...
meri în ţările cu apă caldă, uită sălbăticia dacă nu te bagi în afaceri politice...singurele ce merg cu ''munca cinstită''

Edited by sarac.lipit, 10 October 2016 - 15:48.


#16
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Acum 6 luni m-am mutat si eu in Barcelona, o sa scriu in cateva cuvinte de ce am facut-o si ce am gasit aici, poate o sa te ajute sa iei o decizie.

Nu am varsta ta si nici nu aveam banii tai cand m-am decis sa ma mut, dar motivele in mare au fost cam aceleasi. Eram dezgustat de societatea in care traiam, si imi statea in cap de ceva timp ideea sa ma mut. Prima tentantiva a fost Germania, dar mi-a fost greu sa fac pasul atunci. Vizitasem Barcelona de doua ori in trecut si mi-a placut foarte mult orasul, si cand am aflat ca o firma foarte respectata in domeniu tocmai si-a deschis un birou acolo, nu am mai ezitat si am aplicat la ei. Sincer, dupa ce am trecut de interviuri si am primit oferta de la ei, am fost un pic in dubii daca sa o accept sau nu, deoarece am aflat ca salariile sunt mult mai mici decat ma asteptam. Stiam ca salariile in IT nu sunt mult mai mari la ei decat la noi, dar nici chiar asa :D Dar pana la urma am renuntat la confortul ce il aveam in Romania, si am zis ca e o oportunitate profesionala de care trebuie sa profit.

Referitor la viata de aici, si ei au multa birocratie, si cateodata fara cap. Dar in general merg mai bine lucrurile, iti faci programare online peste tot si stii o treaba, nu stai nicaieri la coada de nebun. De asemenea, au si eu rahaturile lor politice, dar cum nu ma mai implic in asta, sunt mult mai fericit (ignorant, ce-i drept, dar totusi fericit). Exista si infractionalitate, mai ales in doua dintre cartierele centrale, dar care sunt populate de multi "urati". Dar cum ziceai si tu, sunt cu multi ani inaintea noastra, mai ales la capitolul infrastructura. Ajungi la Madrid cu trenul in 3 ore (600km), si costa mai putin decat avionul daca iei biletul din timp. Mai sunt greve pe la metrou, dar in general transportul in comun merge bine, cu mici exceptii la autobuzele de noapte. Si oamenii sunt foarte relaxati, intradevar. Daca vrei sa iti cumperi un apartament fain aici, pregateste-te la peste 200.000 de euro totusi.

Dupa 6 luni aici nu regret decizia facuta. Dar nestiind multa lume aici (nu stiam pe nimeni cand m-am mutat), imi e un pic greu, trebuie sa imi recunosc. Orice curiozitate ai mai avea in legatura cu viata de aici, nu ezita sa ma intrebi. Daca te muti, poate chiar ne vedem la o bere prin zona. Bafta si sa iei decizia cea mai potrivita!

PS: Asculti Cheloo?

#17
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
regretful o sa fie intr-un singur sens.

sunt singur ca dupa 10 ani in spania, o sa te saturi de autostrazi, infrastructura, sistem medical performant, educatie si oportunitati pentru copil si o zici: "vai ce rau imi pare ca n-am ramas in Ro sa repar la un motor intr-un garaj"

#18
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Eu nu zic sa nu pleci...din contra fa pasul asta dar Spania nu as alege,am locuit 6 ani Portugalia și peste 3 ani Spania acum sunt în DE. de 5 ani.
Cauta ceva în Germania la multinationala aia.
Orice ai cumpăra în afara sau chiar și în ro.cauta o CASA.Mai veche și cu timpul o pui la punct.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate